Решение по дело №296/2019 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 400
Дата: 17 юни 2019 г. (в сила от 12 август 2020 г.)
Съдия: Георги Видев Видев
Дело: 20197150700296
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 13 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 400 / 17.6.2019г.

гр. Пазарджик

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пазарджик, V състав, в открито заседание на петнадесети май през две хиляди и деветнадесета  година в състав: 

 

Председател:    Георги Видев

                                                           

при секретаря Янка Вукева, като разгледа административно дело № 296 по описа на съда за 2019 г., докладвано от съдия Видев, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Делото е образувано по искова молба на лишения от свобода П.Д.Т., с която е предявен иск за неимуществени вреди в размер на 10 000 лв. против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, за периода от 22.02.2019 г. до 01.03.2019 г., като ищецът твърди, че вредите са му причинени в резултат на предварителното изпълнение в продължение на 7 дни на дисциплинарно наказание „изолиране в наказателна килия“, наложено му със Заповед № Д-80/20.02.2019 г., която впоследствие е отменена от Административен съд – Пазарджик, както и че същите се изразяват в неоказването на адекватна медицинска помощ и лишаването му от определени права по време на посочения престой.

Ищецът поддържа исковата си молба лично и чрез процесуалния си представител в проведеното съдебно заседание. Излагат подробни съображения за нейната доказаност и основателност. Претендират присъждане на разноски.

Ответникът Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – оспорва исковата молба в представен писмен отговор, както и чрез процесуалния си представител в проведеното съдебно заседание. Излага доводи за неоснователност и недоказаност на исковата претенция. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Контролиращата страна – прокурор при Окръжна прокуратура – Пазарджик – представя заключение, в което мотивира липсата на предпоставките за ангажиране отговорността на ответника по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ. Прави и алтернативно искане за намаляване размера на исковата претенция, като изкючително завишена.

От събраните по делото доказателства се установява следната фактическа обстановка:

На 20.02.2019 г. е издадена Заповед № 080/20.02.2019 г. от началника на Затвор – Пазарджик, с която на настоящия ищец е наложено дисциплинарно наказание „Изолиране в наказателна килия за срок от 14 денонощия“. Последният е обжалвал заповедта и Административен съд – Пазарджик с окончателно Решение № 114/01.03.2019 г., постановено по адм. дело № 233/2019 г. я е отменил. Ищецът не е поискал спиране на предварителното изпълнение на заповедта, поради което е бил настанен в наказателната килия на 22.02.2019 г., като в деня, в който съдът е отменил заповедта – 01.03.2019 г. ищецът е освободен от наказателната килия.

Следователно исковата молба е допустима, тъй като се претедират вреди в резултат на изпълнението на впоследствие отменен административен акт.

Разгледана по същество исковата молба е неоснователна.

         Твърденията на ищеца основно се изразяват в това, че е бил болен и въпреки това е поставен в наказателната килия, както и в отказ от страна на медицинските лица към затвора да го лекуват докато е бил в килията. Освен това твърди, че в наказателната килия е ограничен в общуването си с другите затворници.

         Липсват твърдения за лоши битови и хигиенни условия, както и за недостатъчно жизнено пространство в наказателната килия. Напротив, свидетелите и самият ищец признават, че наказателната килия скоро е била ремонтирана и условията в нея са добри, дори по-добри, отколкото в спалните помещения. Независимо, че лишените от свобода се хранят в тези килии, там има масички, като условията за хранене са по-добри, отколкото в столовата.

         В наказателната килия той действително не е можел да общува с лишените от свобода, с които общува през останалото време. Но той е общувал с двамата свидетели, които са били едновременно с него в наказателната килия. Той е общувал и с други лишени от свобода по време на ежедневния му престой на открито.

         По делото не се установи ищецът по време на процесния престой да е страдал от сериозно заболяване и да не е лекуван адекватно. Действително на 21 и 22 февруари 2019 г. ищецът е имал болничен лист за леко респираторно заболяване и не е извеждан на работа. Обстоятелството, че не е прегледан непосредствено преди настаняването му в килията не е нарушение, тъй като законът не изисква такъв преглед.  Още на 21 февруари ищецът бил прегледан, като е имал лека температура 37,2 градуса и му е било назначено лечение с Бисептол и витамин С. Обстоятелството, че на 22.02.2019 г. (петък) след обяд е настанен в наказателната килия не се е отразило неблагоприятно на състоянието му, тъй като там е бил поставен в благоприятна битова и хигиенна обстановка. В случай, че състоянието на ищеца действително е било влошено през почивните дни е било възможно извикването на „Бърза помощ“.

         Всяка сутрин през работните дни на ищеца е извършвано посещение от медицинския фелдшер при затвора. На 25.02.2019 г. (понеделник) вместо да посочи оплакванията си ищецът е крещял, държал се е арогантно и е заплашвал свидетелката К.. Затова и след като не е забелязала външни белези на заболяване свидетелката К. е отказала да го прегледа. На следващият ден 26 февруари той е посочил оплакванията си по приемлив начин и тя му е извършила преглед в медицинския център при затвора. Температурата му е била 37,3 градуса, като са му били изписани други лекарства. През следващите дни ищецът не е имал оплаквания, въпреки че фелдшерът К. ежедневно го е посещавала в наказателната килия. При освобождаването му от килията ищецът отново е прегледан, като температурата му е била в нормата.

         Показанията на двамата свидетели – лишени от свобода – Г. и Г. са в смисъл, че ищецът е бил болен и не са му обръщали внимание. Според свидетеля Г. ищецът е имал висока температура. Съдът не кредитира изцяло показанията на посочените двама свидетели, като намира, че същите са преувеличени. Действително, както е видно и от писмените доказателства по делото и от показанията на свидетелката К. ищецът е имал леко заболяване но същото е лекувано адекватно преди и по време на престоя му в наказателната килия. Неколкократните измервания на температурата на ищеца сочат, че тя е била съвсем малко над границата от 37 градуса, което показва, че състоянието му не е било никак тежко. Освен това поведението на ищеца сочи на преувеличение и злоупотреба със здравословното му състояние. В случай, че на 25.02.2019 г. (понеделник), т.е. на сутринта след почивните дни той е бил в тежко състояние е логично наистина да беше потърсил помощ от посещаващата го фелдшер К. вместо да крещи и да я заплашва. Освен това, след като на 26.02.2019 г. му е предписано ново лечение,  в следващите дни той не е имал оплаквания и при прегледа на 01.03.2019 г., т.е. при напускането на наказателната килия вече не е имал температура и е бил оздравял.

         Всички тези обстоятелства сочат, че ищецът макар и с лека настинка е бил настанен в наказателната килия, в която битово-хигиенните условия са по-добри от обичайните, като многократно е посещаван от медицинско лице и му е оказана адекватна помощ, довела до пълното му излекуване.

         Следователно, независимо, че е прекарал 7 дни в наказателна килия без законово основание (предвид отмяната на дисциплинарното наказание) ищецът не само, че не е бил подложен на нечовешко или унизително отношение, а и не е претърпял някакви несъразмерни болки или страдания, нито е бил лишен от някакви сериозни права. Затова и тъй по делото не се доказаха твърденията на ищеца за претърпени от него неимуществени вреди, искът му следва да бъде отхвърлен като неоснователен.

С оглед изхода на делото е основателна претенцията на ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение в претендирания размер – 200 лв.

Предвид гореизложеното съдът 

                                                   Р  Е  Ш  И:

 

Отхвърля исковата молба на лишения от свобода П.Д.Т., с която е предявен иск за неимуществени вреди в размер на 10 000 лв. против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, за периода от 22.02.2019 г. до 01.03.2019 г., като ищецът твърди, че вредите са му причинени в резултат на предварителното изпълнение в продължение на 7 дни на дисциплинарно наказание „изолиране в наказателна килия“, наложено му със Заповед № Д-80/20.02.2019 г., която впоследствие е отменена от Административен съд – Пазарджик, както и че същите се изразяват в неоказването на адекватна медицинска помощ и лишаването му от определени права по време на посочения престой.

Осъжда П.Д.Т. да заплати на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ разноски по делото в размер на 200 лв. /двеста лева/.

Решението подлежи на касационно обжалване чрез настоящия съд пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Съдия:/п/ 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ  № 7093/ 10.06.2020 Върховният административен съд на Република България - Трето отделение - ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на П. Т. срещу решение № 400 от 17.06.2019 г. по адм. дело № 296/2019 г. по описа на Административен съд - Пазарджик.
ИЗПРАЩА по подсъдност жалбата на тричленен състав на Административния съд – Пазарджик за разглеждането й.
ПРЕКРАТЯВА производството по делото.
Да се уведомят страните да не се явяват на насроченото за 15.07.2020 г. открито съдебно заседание и да им се изпрати препис от определението.
Определението не подлежи на обжалване.

 

 

РЕШЕНИЕ 585/12.08.2020г. по  КАД 646/2020г по описа на АС Пазарджик – ОСТАВЯ В СИЛА решение № 400 от 17.06.2019 г. по адм. дело № 296/2019 г. по описа на Административен съд Пазарджик.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.