Определение по дело №1071/2021 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260209
Дата: 11 февруари 2021 г. (в сила от 11 февруари 2021 г.)
Съдия: Даниела Каролова Телбизова Янчева
Дело: 20215500501071
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 5 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 260209                              11.02.2021 година                          гр. Стара Загора

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ОКРЪЖЕН СЪД – ГР. СТАРА ЗАГОРА       ГРАЖДАНСКО  ОТДЕЛЕНИЕ

На 11.02……………………………………………………………. 2021 година

В закрито заседание в следния състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ТЕЛБИЗОВА-ЯНЧЕВА

                                            ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ УРУКОВ                                                                                      АТАНАС АТАНАСОВ

 

СЕКРЕТАР:  ……………………………………………………………………..

Като разгледа докладваното от съдията ДАНИЕЛА ТЕЛБИЗОВА-ЯНЧЕВА

ч.гр.д. № 1071 по описа за 2021  година,за да се произнесе съобрази:

 

Производството е по реда на чл.274, ал.1 т.1 и сл. от Граждански процесуален кодекс/ ГПК/ .

Производството по делото е било образувано по частна жалба от ,,А.К.П.З.“- ЕООД, гр.С.  против разпореждане  от 04.01.2021г., постановено по ч.гр.д.№ 5083/2020г. по описа на РС- С.З., с което е отхвърлена  молбата на „А.К.П.З.“ ЕООД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление гр. С., ул. *****, срещу длъжника Т.К.И. *** за издаване заповед за изпълнение по договор за паричен заем № 5480699/02.11.2018г.

Частният жалбоподател „А.К.П.З.” ЕООД, ЕИК: *****, със седалище и адрес на управление: град С. излага доводи за неправилност на разпореждането и моли въззивният съд да отмени същото изцяло, като бъде издадена заповед за изпълнение и изпълнителен лист за претендираните суми. Счита, че същото противоречи на практиката на съдилищата, в която се приемало принципното положение, че доказването на факта на прехвърляне на вземането, факта на уведомяването на длъжника за прехвърляне на вземането не следва да се осъществява в хода на заповедното производство, а в хода на исковото производство, доколкото целта на заповедното производство е единствено да се провери дали вземането е спорно. Жалбоподателят счита, че идеята на законодателя с въвеждането на ал. 3 на чл. 410 от ГПК се изразява в това заповедния съд да извърши и проверка на договорите за потребителски кредит за наличието на равноправни клаузи. Всички останали факти /прехвърляне на вземането, уведомяването на длъжника за цесия, уведомяването за настъпила предсрочна изискуемост, размера на дължимите суми/ щели да подлежат на доказване в хода на иницииран исков процес, който ще се развие в случай на постъпило възражение от страна на длъжника срещу заповедта за изпълнение. В тази насока било например Определение № 1350/13.08.2020г. на ОС Пловдив по в.ч.гр.д. № 1026/2020г. Твърди, че идеята на законодателя е, че ако длъжникът твърди, че заявителят не е негов кредитор, т.е. оспорва договора за цесия, той може да подаде възражение срещу заповедта за изпълнение и след това да се стигне да исков процес, в който всяка една от страните ще трябва да докаже твърденията, на които основава своите права. За да е възможно това обаче, било необходимо да е издадена заповед изпълнение, а с атакуваното разпореждане съдът е преградил пътя към това. Затова актът на районния съд бил незаконосъобразен и следва да бъде отменен. Моли на основание чл. 413, ал. 2 от ГПК, да бъде отменено разпореждане от 04.01.2021г., постановено по ч.гр.д.№ 5083/2020г. по описа на РС- С.З., като неправилно и незаконосъобразно и вместо това да бъде издадена Заповед за изпълнение за сумите, претендирани със Заявлението по чл. 410 ГПК.

Въззивният съд, след като обсъди изложените в частната жалба оплаквания, мотивите на атакуваното първоинстанционно разпореждане и данните по първоинстанционното ч.гр.дело, намери за установено следното :

Първоинстанционното производство е образувано по заявление по чл.410 от ГПК от „А.К.П.З.“- ЕООД, гр.С. срещу длъжника Т.К.И. ***.

С обжалваното разпореждане съдът е отхвърлил  заявлението на „А.К.П.З.“ ЕООД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление гр. С., УЛ. *****,  срещу длъжника Т.К.И. *** за издаване заповед за изпълнение по договор за паричен заем №5480699/02.11.2018г..

В мотивите си РС е приел, че в случая, в заявлението се сочи, че кредитор по  претендираното вземане се явява заявителя, по силата на договор за цесия. Съдът с разпореждане от 08.12.2020г. е указал на заявителя да представи доказателства относно извършената цесия, с цел извършване преценка легитимността на кредитора. Указано е също, да се представят доказателства за надлежното уведомяване на длъжника за прехвърленото вземане. В предоставения срок, заявителят не е представя исканите документи. Предвид неизпълнение указанията на съда, относно представянето на исканите документи, с оглед на които съдът да проследи валидно правоотношение по извършената цесия в полза на заявителя, съдът счел, че не са налице предпоставките на чл. 410 от ГПК за издаване на заповед за изпълнение. Ето защо заявлението е отхвърлено.    

Съгласно специалната императивната разпоредба на чл.411, ал.2 от ГПК, за да бъде уважено искането за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл.410 от ГПК, заявлението трябва да е редовно от външна страна и да отговаря на формалните законови изисквания по чл.127, ал.1 и 3 и чл.128, т.1 и 2 от ГПК, както и да не противоречи на закона или добрите нрави, длъжникът да има постоянен адрес или седалище на територията на Република България и да е с обичайно местопребиваване или седалище на територията на Република България.

Освен това според нормата чл. 411,        ал.2, т.1 от ГПК, съдът разглежда заявлението в разпоредително заседание и издава заповед за изпълнение, освен когато искането не отговаря на изискванията по чл. 410 и заявителят не отстрани допуснатите нередовности в тридневен срок от съобщението. Когато вземането произтича от договор, сключен с потребител, какъвто е именно настоящия случай, заявителят следва да приложи към заявлението и договорът, ако е в писмена форма, заедно с всички негови приложения и изменения, както и приложимите общи условия, ако има такива - съгл. чл. 410, ал.3 от ГПК.

В конкретния случай, в заявлението се сочи, че кредитор по претендираното вземане се явява заявителя, по силата на договор за цесия. Първоинстанционният съд с разпореждането си от датата 08.12.2020г. е указал на заявителя да представи доказателствата относно извършената цесия на парични задължения, спрямо сочения длъжник-договор за цесия, и доказателства за надлежното уведомяване на длъжника. В предоставения срок заявителят не е представил исканите документи. Нещо повече, заявителят с молба заявява, че няма задължение в производството по издаване на заповед за изпълнение да удостоверява процесуалната си легитимация, а такова задължение имал единствено в исковото производство, в случай на възражение на длъжника. Затова счита, че е  изпълнил всички изисквания на закона за издаване на заповед за изпълнение и моли съда да издаде такава без представяне на договор за цесия. Предвид неизпълнение указанията на съда, относно представянето на исканите документи, с оглед на които съдът да проследи валидно правоотношение по извършената цесия в полза на заявителя, съдът счел, че не са налице предпоставките на чл. 410 от ГПК за издаване на заповед за изпълнение, поради което е постановил отхвърлителното си разпореждане.

Договор за цесия не е бил представен нито пред първоинстанционния съд, нито пред настоящата инстанция. Нещо повече жалбоподателя развива съображения, че не е длъжен да представя изисканите от първоинстанционния съд доказателства  в настоящото производство.

Въззивният съд намира, че предвид неизпълнение указанията на съда, относно представянето на искания документ, с оглед на който съдът да проследи валидното правоотношение по извършената цесия в полза на заявителя, не са налице предпоставките на чл. 410 от ГПК за издаване на заповед за изпълнение. Нещо повече на основание чл. 99 от ЗЗД длъжникът следва да бъде и надлежно уведомен за извършената цесия от цесионера, което по принцип се извършва от цедента посредством уведомително писмо, което следва да бъде получено надлежно и от длъжника, за каквито доказателства също не са налице по делата и пред двете съдебни инстанции.  В тази насока въззивната инстанция приема за неоснователни оплакванията в частната жалба относно указанията на съда за представяне на Договор за цесия, както и доказателства за надлежно уведомяване на длъжника за цесията. Заповедното производство, макар и след измененията, действително цели ускоряване на съдебния процес и разтоварване на правораздавателната система, но при строгото спазване на специалните изисквания на заповедното производство. С измененията на ГПК /Д.В. бр.100/20.12.2019г./ бяха вменени допълнителни задължения на съда за проверка на заявлението включително и в заповедното производство, като това изменение е в съответствие с практиката на СЕС. Поради тази причина бе предвидено и задължение за заявителя да представи съответния договор, от който произтича претендираното вземане и относимите общи условия, т.е. пределите на изследване от съда в рамките на заповедното производство са значително разширени. Настоящият състав намира, че активната процесуална легитимация на заявителя също попада в тези предели, и следва да бъде установена със съответните писмени документи, тъй като, при положение, че съдът има задължение да изследва съответния потребителски договор за неравноправни клаузи, то по аргумент за по-силното основание, той има задължение да изследва и дали заявителят е титуляр на претендираното вземане.

След като въпреки указанията на съда заявителят не представя доказателства за процесуалната си легитимация в законоустановения срок, правилно и законосъобразно първоинстанционният съд е отхвърлил заявлението.

 Ето защо и настоящият съд приема, че заявлението следва да бъде изцяло отхвърлено, ведно с всички законни последици от това. В конкретния случай въззивният съд приема, че са налице пречките по чл.411, ал.2, т.1 във връзка с чл.410, ал.3 от ГПК, тъй като към искането не са представени всички приложения и документи съобразно последната императивна разпоредба и съгласно ясните и точни указания на първостепенния съд за оставянето на заявлението без движение. Настоящият съдебен състав изцяло споделя правните изводи на първоинстанционният съд в обжалваното разпореждане.  В заключение следва да се посочи, че в рамките на своята компетентност правилно заповедният съд е оставил заявлението на жалбоподателя без движение за представянето на процесния договор за цесия, и тъй като такъв не е бил представен, същият съд законосъобразно е отхвърлил изцяло искането за издаване на заповед за изпълнение. Ето защо обжалваното разпореждане следва да бъде потвърдено.

По изложените мотиви и на основание чл.278, ал.4 от ГПК вр. чл.271, ал.1 пр.І-во от ГПК  Старозагорски окръжен съд

                                                        

                             О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА  разпореждане от 04.01.2021г., постановено по ч.гр.д.№ 5083/2020г. по описа на РС- С.З..

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                  

 

                                               ЧЛЕНОВЕ :