Решение по дело №960/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 956
Дата: 30 юни 2021 г.
Съдия: Павлина Енчева Стойчева
Дело: 20217040700960
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 април 2021 г.

Съдържание на акта

                                                         РЕШЕНИЕ

 

                             956                   дата  30 юни 2021г.                град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Бургас,    ХIIІ-ти състав,

в публично заседание на 17 юни 2021г.,  в следния състав:

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЕН ЙОСИФОВ

                                                                      ЧЛЕНОВЕ:   1.ПАВЛИНА СТОЙЧЕВА                                                                                            

                                                                                                     2. ВЕСЕЛИН БЕЛЕВ

 

Секретар: И. Г.

Прокурор: Дарин Христов

 

разгледа докладваното от съдия СТОЙЧЕВА

КНАХ дело № 960 по описа за 2021г. и за да се произнесе

взе предвид следните обстоятелства:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно процесуалния кодекс, във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на М.Г.М. *** против Решение № 260031/18.03.2021г., постановено по НАХД № 22/2021г. по описа на Районен съд – Карнобат, с което е потвърдено Наказателно постановление № 22-0000507 от 16.12.2020г. на директора РД „Автомобилна администрация“, гр.Бургас, с коeто, на касатора, за нарушение на чл.139, ал.1, т.2, пр.3 от ЗДвП, във връзка с чл.7, ал.1, т.4, б.“а“ от Наредба  № 11 от 03.07.2001г. на МРРБ за движение на извън габаритни и/или тежки ППС, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 500лв. на основание чл.177, ал.3, т.1 от ЗДвП.

Съдебното решение се обжалва като неправилно, постановено в противоречие с материалния закон. Касаторът възразява, че решението е немотивирано, като първоинстанционния съд не е обсъдил наведените възражения за допуснати съществени процесуални нарушения досежно правната квалификация на деянието и нарушеното право на защита на санкционираното лице. Посочва, че липсват доказателства за годността на измервателното средство и оспорва съставомерността на деянието, за което е ангажирана отговорността му. Иска се отмяна на съдебния акт и на издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание касационният жалбоподател не се явява и не се представлява.

Ответникът по касация се представлява от пълномощник, който в депозирана писмена защита излага подробни съображения относно неоснователността на касационната жалба. 

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Бургас дава становище за оставяне в сила на съдебното решение.

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена от надлежна страна и депозирана в законоустановения срок.

 Разгледана по същество съдът счете за основателна.

 Касаторът М. е санкциониран за това, че на 09.12.2020г. в гр.Карнобат на КПП-1 по посока на движение ул.“Москва“ е извършвал обществен превоз на товари, управлявайки съчленено ППС с пет оси – МПС с две оси с рег.№ У2459АК и полуремарке с три оси с рег.№ У4033ЕЕ, като при проверка чрез измерване с техническо средство – електронна мобилна везна Dini Argeo с платформа модел WWSE10TMRS и индикационен блок модел DFWKR  с № **********, при допустимо максимално натоварване на една единична задвижваща ос – диференциал, на влекача 11 500 кг. е констатирано натоварване от 13 425 кг. т.е претоварване с 1 925 кг., което представлява  надвишение на нормите на чл.7 от Наредба № 11 от 03.07.2001г. на МРРБ за движение на извънгабаритни и/или тежки ППС. Срещу касатора е съставен акт за установяване на административно нарушение и е издадено обжалваното пред районния съд наказателно постановление, с което, му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 500лв. на основание чл.177, ал.3, т.1 от ЗДвП.

Районният съд е приел, че при съставяне на АУАН и при издаване на НП не са допуснати нарушения на процесуалните правила. Приел е, че деянието е ясно описано и правилно квалифицирано, като възраженията на водача в тази насока са намерени за неоснователни. По същество е обосновал извод за съставомерност на установеното нарушение, като е приел, че с управляването на МПС, което е надвишавало максимално допустимото натоварване на ос, законосъобразно е била ангажирана отговорността на М.М. за нарушение на чл.7, ал.1, т.4, б.“а“ от Наредба  № 11 от 03.07.2001г. във вр. с чл.139, ал.1, т.2 от ЗДв.П, с оглед на което е потвърдил наказателното постановление.

Решението е правилно.

При разглеждане на делото от въззивния съд касаторът е възразил за допуснати съществени процесуални нарушения допуснати в проведеното административнонаказателно производство, за несъставомерност на деянието за което е ангажирана отговорността му, в частност е възразил за допуснато нарушение на  чл.35, ал.3 от Наредба № 11. Съгласно тази разпоредба, проверката се извършва със средства за измерване, отговарящи на изискванията на Закона за измерванията. Възражението, че липсват представени доказателства за годността на измервателното средство, са направени едва в пледоарията по същество, т.е. страната не е направила своевременно доказателствени искания за да се установи годността на измервателното средство и в този смисъл не се констатира процесуално нарушение, допуснато от съда. Пред настоящата касационна инстанция касаторът М. отново е заявил твърдения за допуснати нарушения на чл.35, ал.3 от Наредба № 11, с оглед липсата на доказателства за годността на измервателното средство, но с оглед забраната по чл.220 от АПК за нови фактически установявания такива доказателства не могат да се събират от касационния съд. Не се констатира и твърдяната неяснота на правната квалификация на нарушението, която неяснота касаторът възразява да е ограничила правото му на защита. Санкционираното лице се защитава срещу фактите, които са подробно и ясно описани. Наказващият орган е посочил както материалната норма, която регламентира изискването за движение на ППС с размери, маса и натоварване на ос, които не надвишават установените норми, така и санкционната норма, приложима при управление на ППС, надвишаващи установените норми, поради което не се констатира нарушение на материалния закон. Липсата на посочване на санкционната норма в съставения АУАН не представлява съществено процесуално нарушение, тъй като с акта само се описва нарушението, а санкцията се налага с наказателното постановление. 

На основание изложените мотиви и поради отсъствие на отменителни основания за касиране на решението и съобразно нормата на чл. 222, ал.2 от АПК, Административен съд Бургас, ХІІІ-ти състав,

 

РЕШИ:

 

ОТСТАВЯ В СИЛА Решение № 260031/ 18.03.2021г., постановено по НАХД № 22/2021г. по описа на Районен съд – Карнобат.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: