Решение по дело №170/2020 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 168
Дата: 27 октомври 2020 г. (в сила от 27 октомври 2020 г.)
Съдия: Борис Огнянов Борисов
Дело: 20207070700170
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ № 168

гр. Видин, 27.10.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

 административнонаказателен състав

в открито заседание на тттридесетиддвадеседва

двадесети октомври

през две хиляди и двадесета година в състав:

Председател:

Николай Витков

 

Членове:

Биляна Панталеева

Борис Борисов

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Борисов

 

 Касационно АНД №

170

по описа за

2020

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

Делото е образувано по жалба с правно основание чл.63,ал.1,изр. ІІ - ро от ЗАНН, подадена от „Вентотур“ ЕООД, гр.Видин против решение № 175 / 05.08.2020г. по АНД № 132/2020г. по описа на Районен съд – Видин, с което е потвърдено НП № 25 – 0000027/ 28.01.2020г. на Началник ОО”АА” - Видин, с което на касатора за нарушение на чл.7б,ал.1,изр.1, пред. 2 от Закона за автомобилните превози /ЗАвт.П/е наложено наказание – „имуществена санкция“ в размер на 3000 лева.

В жалбата се развиват съображения, че решението на ВРС е незаконосъобразно. Посочва се, че нарушение не е доказано, както и че не са взети предвид допуснатите процесуални нарушения при издаването на НП.

Иска се да бъде отменено решението на ВРС и бъде постановено ново, с което да бъде отменено НП.

Ответната по делото страна оспорва касационната жалба и моли съда да не я уважава.

Представителят на Окръжна прокуратура – гр.Видин дава заключение, че жалбата е неоснователна и не следва да бъде уважена.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и взети в тяхната съвкупност, доводите на страните и посочените касационни основания в жалбата, Административният съд прие за установено следното :

Жалбата, като подадена в срока, е процесуално допустима.

Разгледана по същество е  основателна.

Установената фактическа обстановка не е спорна по делото. Изводите на районният съд  не се споделят от настоящата инстанция, поради следното.

Извършена е комплексна проверка на „Вентотур“ ЕООД, гр.Видин Проверяващите приели, че превозвачът е допуснал осъществяване на превоз на пътници с водач, без валидно издадена карта за квалификация за категория „D“. Прието е, че водачът е извършил превоз на 02.12.2019г. и това е лицето Е. Б..  Според наказващия орган доказателства за извършеното нарушение е представения пътен лист.

Други доказателства за извършено нарушение няма.

При така събраните по делото доказателства не се установи по безспорен и несъмнен начин, че касаторът „Вентотур“ ЕООД, гр.Видин като фирма, притежаваща лиценз за превоз на товари в Р България, е допуснал осъществяването на превоз на товари с водач, без валидно издадена карта за квалификация за категория „D“. Не е  изяснено, че лицето Е. Б. е бил допуснат да извърши какъвто и да било превоз, съответно, че такъв превоз е извършен, като не са ангажирани каквито и да било доказателства за граждански или трудовоправни отношения между превозвача и водача Борисов.

Дефинираната за нарушена норма разкрива едно общо правило за поведение, но по отношение конкретните изисквания препраща към Наредбата по чл.7,ал.3 от Закона, която е в случая НАРЕДБА № 41 от 04.08.2008г. т. е. конкретните задължения на субектите се съдържат в друг закон и съответно друг подзаконов нормативен акт, какъвто обаче дори не е посочен, а още по – малко конкретна разпоредба от него.

Кое задължение и дали въобще е от този подзаконов нормативен акт, за който съдът предполага, че наказващият орган е имал предвид в акта, е следвало конкретно да се спази, не става ясно от твърде общото описание в АУАН, а и в НП.

Нарушението не е доказано. В чл. 7б. ал. 7 ясно е посочено, че „изискването за квалификация на водача по ал. 1 е изпълнено, когато водачът притежава познания, придобити чрез посещения в курсове за обучение, и е положил успешно изпит“. По делото е приложено удостоверение за професионална компетентност на водача Е. Б., което не е коментирано от РС, за придобита квалификация. От друга страна в НП се твърди, че е извършена комплексна проверка на превозвача Вентотур с управител И.В.Т. и наказанието е  имуществена санкция. Налице е смесване между търговеца и физическото лице, тъй като не се конкретизира кой е допуснал - ако е управителя той е  физическо лице, то наказанието, което следва да бъде наложено е глоба, а не имуществена санкция.

От описаното според съда на първо място при съставянето на АУАН и издаването на НП са допуснати съществени нарушения на процесуалния закон, тъй като не са описани всички обстоятелства във връзка с нарушението, което се твърди, че е извършено, както и нормите, които са нарушени, а на второ място – нарушението не е  доказано.

Като е приел, че е извършено нарушение на без наличието на доказателства за договорни отношения между превозвача и  водача, както и без да е посочена, както Наредбата, чиито изисквания са нарушени, така и конкретна разпоредба от нея, административно наказващия орган е издал незаконосъобразно НП.

С оглед на това решението на ВРС, с което е потвърдено НП е неправилно и следва да бъде отменено.

Воден от горното и на основание чл.63,ал.1, изр. ІІ - ро от ЗАНН във вр. с чл.208 АПК, Административен съд - Видин

 

                                   Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение № 175 / 05.08.2020г. по АНД № 132/2020г. по описа на Районен съд – Видин, вместо което ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ НП НП № 25 – 0000027/ 28.01.2020г. на Началник ОО”АА” - Видин, с което на „Вентотур“ ЕООД, гр.Видин за нарушение на чл.7б,ал.1,изр.1, пред. 2 от Закона за автомобилните превози /ЗАвт.П/е наложено наказание – „имуществена санкция“ в размер на 3000 лева.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                        2.