Решение по дело №208/2018 на Районен съд - Девня

Номер на акта: 159
Дата: 21 ноември 2018 г. (в сила от 27 март 2019 г.)
Съдия: Юлиян Живков Николов
Дело: 20183120200208
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юли 2018 г.

Съдържание на акта

   РЕШЕНИЕ

 

                                                   №159/21.11.2018г.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 гр. Девня, 21.11.2018 г.

 

ДЕВНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ТРЕТИ СЪСТАВ, в публично съдебно заседание на петнадесети ноември през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИЯН НИКОЛОВ

 

при протоколист Светла Горчева, като разгледа докладваното НАХД №208/2018 г. по описа на РС Девня, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН и е образувано по жалба от адв.Г.Г. ***, служебен адрес гр.Провадия , ул.”Александър Стамболийски” №12 като процесуален представител Ф.К.Ф.-*** срещу Наказателно постановление №110150 от 08.07.2017г., издадено от Директора на Агенцията за държавна финансова инспекция, с което на въззивника за нарушение по чл.30а ал.5 от Наредба №2/2006г.за условията за извършване на безплатните и по намалени цени пътувания по вътрешноградски транспорт и по междуселищния автомобилен транспорт и реда за предоставяне на средства за компенсиране на стойността им му е наложено  административно наказание ГЛОБА в размер на 200 лева на основание чл.32 ал.1 т.1 от ЗДФИ.

Въззивникът редовно призован  се явява в с.з , представлява се от адв.Г.Г. ВАК редовно упълномощена. С подадената жалба и по същество процесуалният представител на  въззивника оспорва приетата от наказващия орган за установена фактическа обстановка и твърди , че издаденото НП е незаконосъобразно, неправилно и необосновано.Твърди , че в хода на издаването на НП е било допуснато съществено процесуално нарушение като то се изразява в пълната неяснота за какво точно нарушение и при какви факти жалбоподателят е бил привлечен към административно – наказателна отговорност.Твърди ,също така , че въвзивникът не е извършил вмененото му нарушение.Твърди , че към настоящият момент е изтекла предвидената в ЗАНН давност за наказване на нарушението.Моли обжалванато НП да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно.

Въззиваемата страна – АДФИ – гр. София, редовно призована,  изпраща представител , като ю.к при Агенцията твърди , че издаденото НП е правилно и законосъобразно , съдържа всички необходими реквизити , че в хода на АНП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.Моли НП да бъде потвърдено.

Съдът, въз основа императивно вмененото задължение за цялостна проверка на издадения акт по отношение законосъобразността, обосноваността и справедливостта на наказателното постановление направи следните фактически и правни изводи:

Относно допустимостта на жалбата:

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и е приета от съда за разглеждане.

Относно компетентният орган:

Наказателното постановление е издадено от компетентния орган – Директора на АДФИ – гр. София.

Относно законосъобразността на обжалвания административен акт:

Съдът след служебна проверка констатира, че обжалваното наказателно постановление и акта за установяване на административно нарушение, въз основа на който е издадено, съдържат всички необходими реквизити посочени в  нормите на чл. 42 и чл.57, ал.1 от ЗАНН, наказателното постановление е издадено в предвиденият в чл. 34 ал.3 от ЗАНН срок.Съдът обаче установи , че настоящият момент е изтекла предвидената абсолютна давност за наказване на административното нарушение.Това е така , тъй като според съдържанието на АУАН и НП нарушението е извършено от въззивника на 26.02.2013г.и се състои в разпореждане с целеви средства от държавния бюджет за компенсиране на безплатни и по намалени цени пътувания на лица по Наредба №2/31.03.2006г.Съгласно разпоредбата на чл.11 от ЗАНН по въпросите за вината, вменяемостта, обстоятелствата изключващи отговорността , формите на съучастие, приготовлението и опита се прилагат разпоредбите на общата чест на НК , доколкото в ЗАНН не се предвижда друго.В конкретния случай разпоредбата на чл.11 ЗАНН препраща към разпоредбата на чл.80 ал.1 т.5 НК , където е предвиден три годишен давностен срок , който изключва наказателното преследване.Освен това към настоящият момент е изтекъл и абсолютния давностен срок за наказване на административното нарушение предвиден в разпоредбата на чл.81 ал.3 НК.В този смисъл е и Тълкувателно постановление №1 /27.02.2015г. на общите събрания на ВАС и ВКС.

Съдът, счита че към настоящият момент е изтекла абсолютната давност за наказване на твърдяното от АДФИ административно нарушение , което налага отмяната на атакуваното НП като неправилно и незаконосъобразно и не следва да бъде ангажирана административно-наказателната отговорност на въззивника, като  наказателното постановление следва да бъде отменено.

 

Водим от гореизложеното и на основание чл.63 ал.1 пр.3 от ЗАНН, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯВА Наказателно постановление №110150 от 08.07.2017г., издадено от Директора на Агенцията за държавна финансова инспекция, с което на въззивника Ф.К.Ф.-*** за нарушение по чл.30а ал.5 от Наредба №2/2006г.за условията за извършване на безплатните и по намалени цени пътувания по вътрешноградски транспорт и по междуселищния автомобилен транспорт и реда за предоставяне на средства за компенсиране на стойността им му е наложено  административно наказание ГЛОБА в размер на 200 лева на основание чл.32 ал.1 т.1 от ЗДФИ.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване, пред Административен съд Варна в 14-дневен срок от съобщаването до страните.

 

След влизане в сила на съдебното решение, административно-наказателната преписка да се върне по компетентност на АДФИ – гр. София.

 

 

                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ :