Решение по дело №150/2020 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 март 2021 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20207090700150
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 46

гр.Габрово, 24.03.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО в открито заседание на десети март две хиляди двадесет и първа година  в състав:    

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

           ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИН КОСЕВ

                                ДАНИЕЛА ГИШИНА

 

при секретаря Елка Станчева и в присъствието на прокурора Надежда Желева като разгледа докладваното от председателя к.н.а.д. № 150 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството по делото е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

            Касационното производство е образувано по депозирана в законния срок касационна жалба на Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи /ОД на МВР/ - Габрово срещу Решение № 260011/30.09.2020г. на Районен съд – Севлиево, постановено по АНД № 272 по описа за 2020 година. С решението е отменен Електронен фиш серия К, № 3689075 с който на К.И.П. с ЕГН ********** *** за нарушение на чл. 21, ал.2, във връзка с ал.1 от Закона за движение по пътищата на основание чл. 182, ал.2, т.4 от същия закон е наложена глоба в размер 300,- лева.

            С жалбата се иска отмяна на обжалваното решение и потвърждаване на отменения електронен фиш. Твърди се че констатираното от районния съд нарушение на процедурата, изразяващо се в непредставяне на снимка на разположението на уреда с който е извършено заснемането следва да бъде преодоляно посредством представената към касационната жалба снимка. Развиват се доводи, че неправилно районен съд – Севлиево приема, че конструкция „чл.21, ал.2 във връзка с ал.1“ от ЗДвП не може да съществува. В съдебно заседание касационният жалбоподател не се представлява.

            Ответникът – К.П. не се явява и не се представлява в проведеното съдебно заседание. В постъпил писмен отговор на касационната жалба развива подробни съображения, в подкрепа на обжалваното решение на районния съд. Иска оставяне в сила на решението.

           Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава заключение за основателност на жалбата и неправилност на решението на районния съд, поради което последното следвало да бъде отменено.

           Касационната жалба е допустима като подадена в срок и от процесуално легитимирано лице.

Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за неоснователна.

Не са налице твърдените от касатора пороци на съдебното решение. Настоящата инстанция споделя изцяло мотивите и достигнатите изводи от въззивната инстанция, поради което не намира за нужно да ги преповтаря, с изключение на мотивите отнасящи до възможността нарушението да бъде квалифицирано като такова по чл.21, ал.2 във връзка с ал.1 от ЗДвП. Във връзка с това възражение Административен съд – Габрово е имал неведнъж възможността да се произнесе по идентични случаи и във всички тях еднозначно е изразявал позиция, че нарушението може да бъде квалифицирано или по ал.1, ако са нарушени общите ограничения въведени с тази норма, или по ал.2 ако е налице знак въвеждащ ограничение различно от общите ограничения по ал.1. Следователно достатъчно би било да бъде посочена само ал.2 в настоящия случай. В самата ал.2 обаче се съдържа текст: „е различна от посочената в ал. 1“, поради което конструкцията „чл.21, ал.2, във връзка с чл. 21, ал.1 от ЗДвП“ съвсем не е невъзможна, макар и прекалено прецизна тази конструкция не създава никакво затруднение за наказаното лице да разбере, за какво нарушение е наказан с конкретния електронен фиш.

 По отношение на твърдението в касационната жалба, че непълнотата на доказателствата, установяващи спазването на процедурата по установяване на нарушението, следва да бъде посочено следното. В касационната жалба се твърди, че към нея е приложена снимка, установяваща разположението на АТСС, такава снимка обаче не е представена с жалбата. Нещо повече, дори да беше представена, то настоящия инстанция не би имала възможност да приеме такова доказателство, тъй като с него се цели попълване на делото с доказателства, които страната е могла да представи своевременно пред въззивния съд, а освен това непълнотата на доказателствата не е касационно основание съгласно чл. 209 от АПК. В касационната инстанция са допустими писмени доказателства единствено в подкрепа на касационните основания /чл.219 от АПК/, които са лимитативно изброени в чл. 209 от АПК.

Описаното в електронния фиш нарушение е останало недоказано. Наказаното лице, ответник в настоящото производство, при добросъвестно упражняване на своите процесуални права още в жалбата адресирана до Районен съд – Севлиево, е оспорило твърдяното ограничение на максималната скорост в участъка, в който е заснет управлявания от него автомобил. Санкционният орган не е положил никакви усилия да установи, че в този участък е налице ограничение на скоростта 40 км/ч, както е посочено във фиша, а не 70 км/ч както е посочено в жалбата и както е установено със свидетелските показания събрани от районния съд.   

 

По тези съображения Районен съд – Севлиево, като е отменил обжалвания пред него електронен фиш е постановил валиден, допустим и правилен, съдебен акт, който не следва да бъде касиран.

 

           Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, от АПК съдът

 

            Р Е Ш И :

 

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260011/30.09.2020г. на Районен съд – Севлиево, постановено по АНД № 272 по описа за 2020 година.

 

           Решението е окончателно.

 

 

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

 

                                                                                            2.