Определение по дело №597/2020 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 септември 2020 г. (в сила от 2 декември 2020 г.)
Съдия: Нина Методиева Коритарова
Дело: 20202230100597
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 17 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Сливен, 03.09.2020 год.

 

СЛИВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, Х-ти  състав, в закрито заседание на трети септември през две хиляди и двадесета година в състав :

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: НИНА КОРИТАРОВА

 

като разгледа докладваното гр. № 597  по описа за 2020 година по описа на СлРС, за да се произнесе съобрази:

Производството  e охранително и се движи по чл. 51 ЗН и чл. 530 ГПК и е образувано въз основа на искова молба, депозирана от „Банка ДСК“ ЕАД, със седалище и адрес на управление в гр. София, ул. „Московска” № 19,  ЕИК121830616 в качеството на трето заинтересовано лице против наследниците на Д.В.И.,  кредитополучател по договор за потребителски кредит, като същата била починала без да погаси задълженията си по кредита.

В указания от съда срок молителят се  снабдил с удостоверение за наследници и справка за техните постоянни и настоящи адреси, от което е видно, че починалата кредитополучателка е оставила като свои законни наследници три деца- Д.В.М., Л.В.И. и В.В.И.. Същите  са били призовани на постоянните и настоящите им адреси като им бъде указано в двуседмичен срок, от връчването на разпореждането от 07.05.2020 г. да заявят писмено приемат или се отказват от наследството на наследодателя си. На основание чл. 51, ал. 2 ЗН същите са били уведомени с това разпореждане, че ако не отговорят в даденият им от съда едномесечен срок ще загубят правото да приемат наследството.

Наследницата В.В.И. е получил лично препис от разпореждането на 29.05.2020 г. и не е заявила изрично  и писмено в рамките на предоставения му от съда едномесечен срок, изтекъл на 29.06.2020 г., че приема наследството на своя наследодател Д.В.И..

Наследницата Л.В.И. е получила лично препис от разпореждането на 01.06.2020 г. и не е заявила изрично  и писмено в рамките на предоставения й от съда едномесечен срок, изтекъл на 01.07.2020 г., че приема наследството на своя наследодател Д.В.И..

Наследницата Д.В.М. не е била открита на установения й постоянен и настоящ адрес и е било залепено уведомление по чл. 47 ГПК на 17.08.2020 г.

Производството е по реда на  чл. 51 ЗН. Съгласно цитираната разпоредба по искане на всеки заинтересуван районният съдия, след като призове лицето, което има право да наследява, му определя срок, за да заяви приема ли наследството или се отказва от него.

"Всеки заинтересован" е лице с  правен интерес от волеизявлението на призования наследник.

Наследството се придобива с приемането му, което може да бъде изрично или мълчаливо с конклудентни действия. Когато призованият наследник не е приел наследството и му е даден срок по реда на  чл. 51 ЗН, той следва да изрази своята воля  пред съда лично и самостоятелно.

Приложението на чл. 51 ЗН предполага не само известен адрес на наследника, но и редовно уведомяване от съда с ясно дадени указания по приложението на чл. 51 ЗН. Ако актът, с който се определя срок на призования към наследяване да приеме наследството или да се откаже от него не е достигнал реално до наследника, срок по чл. 51 от ЗН не може да тече.

Съгласно трайната практика на ВКС – напр. Определение № 315 от 23.06.2015 г. на ВКС по ч. гр. д. № 3092/2015 г., I г. о., ГК, докладчик председателят Теодора Нинова, постановено по реда на чл. 274,ал.3 ГПК, Определение № 460 от 22.07.2015 г. на ВКС по ч. гр. д. № 3616/2015 г., III г. о., ГК, докладчик съдията Л. Богданова, постановено по реда на чл. 274,ал.3 ГПК, Определение №100 /12.02.2015г. по ч.гр. д. №190/2015г., III гр. отд. на ВКС и други , в особеното охранително производство по  чл. 51 ЗН не са приложими фикциите за връчване, установени в общите процесуални правила по чл. 40 и чл. 41 ГПК, както и процедурите за призоваване чрез залепване на уведомление или чрез "Държавен вестник".

Съдът намира исковата молба за допустима като подадена от заинтересовано лице по чл. 51 ЗН , чийто правен интерес се обуславя от наличието на изискуеми вземания от наследодателя на ответника като кредитополучател по представените договори за кредит.

Като наследници  на кредитополучателя ответниците по молбата са призовани към наследяване, като наследници от първи ред  - така чл. 5, ал. 1 ЗН.

По делото са предприети всички законови възможности за призоваване на ответницата Д.В.М., допустими в производството по чл. 51 ЗН. Ответницата е търсена по постоянен адрес, съвпадащ с настоящия такъв. Направена е справка по реда на Наредба№14/2009г. за адресната им регистрация. Въпреки тези действия същата не е намерена на известните  по делото адреси, поради което няма как да бъде осигурено личното й изявление пред съда за посочената процедура, като тя не е и получила разпореждането на съда с указанията на съда по приложението на процедурата на чл. 51 ЗН . Поради това няма как да намери приложение и нормата на ал. 2 на чл. 51 ЗН, тъй като за прилагане последиците, предвидени в нея наследника следва да бъде уведомен лично.

Настоящето производство е охранително и е свързано с упражняването на лични права от наследника. Съдът възприема становището на съставите на ВКС , обективирано в по- горепосочените актове, че в производството не могат да намерят приложение разпоредбите на 47 ГПК и да се приеме, че лицето е било редовно призовано , съответно книжата са му връчени редовно без да се налага назначаване на особен представител. Също изявлението  на лицето дали приема наследството на своя наследодател или се отказва от него е строго личен акт   и няма как да бъде заместено от трето лице, дори и назначен от съда особен представител по делото. Още повече, че отказа от наследство освен изричен е и строго формален акт предвид процедурата , предвидена в чл. 52  вр. чл. 49, ал.1 ЗН , с единствено изключение  -устно от наследника пред съда в производството по чл. 51 ЗН.

С оглед изложеното така подадената молба следва да се отхвърли по отношение на ответницата Д.В.М., като на молителя се укаже , че съгласно чл. 538 , ал.3 ГПК отхвърлянето на молбата не е пречка да се подаде повторно молба пред същия съд за издаване на същия акт.

По отношение на другите две ответници Л.В.И. и В.В.И. молбата следва да бъде уважена. Същите в срока определен от съда не са заявили дали приемат наследството или се отказват от него, с което си бездействие са загубили правото си да приемат наследството. Ето защо съдът следва да постанови да се впише в особената книга за приемане на наследство в СлРС, че Л.В.И. и В.В.И. са загубили право да приемат наследството. Предметът на делото се изчерпва с вписването на загубата на правото да приеме наследството от страна на наследниците Л.В.И. и В.В.И., поради което делото следва да бъде прекратено. Мотивиран от горното, съдът:

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОТХВЪРЛЯ молбата на  „Банка ДСК” ЕАД, ЕИК *********, с искане да бъдат призована наследницата Д.В.М. на  Д.В.И., за приемане или отказ от наследството на същия в качеството й на наследник по закон.

ДА СЕ ВПИШЕ в особената книга за приемане на наследство в Районен съд гр. Сливен, че Л.В.И. и В.В.И., са  загубили правото си да приемат наследството, останало от Д.В.И. б.ж. на гр. Сливен починала на 09.02.2014 г., акт за смърт № 0185/09.02.2014 г.съставен в гр. Сливен.
                 ПРЕКРАТЯВА производството по ч.гр. д. № 597/2020 г. по описа на СлРС.

 

Определението в прекратителната му част подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването му  пред ОС-Сливен.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: