Решение по дело №2173/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 260337
Дата: 28 април 2021 г. (в сила от 4 май 2022 г.)
Съдия: Светла Илменова Замфирова
Дело: 20204430102173
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

28. 04. 20***г.

гр.Плевен

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

ПЛЕВЕНСКИЯТ   РАЙОНЕН   СЪД,  в  публично  съдебно заседание  на  двадесети  април   през  две  хиляди  и  двадесет и първа   година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ЗАМФИОВА

При  секретаря  НАТАЛИЯ  НИКОЛОВА,  като разгледа докладваното от съдия  гр. дело   2173  по описа за 2020 г.  и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

                   Делото е образувано по подадена искова молба от  Т.  П. ***ЕИК/БУЛСТАТ ***, против    Ц.    Д.  Д.,  с  цена на иска 1232, 03 лв.

           В   едномесечния   срок    е     представен    писмен  отговор от   ***.  Оспорва   предявените  искове  по основание и размер.

         От  правна  страна,  съдът  приема  за  установено  следното:

         Исковата молба е неясна. Ищецът дължи на ответника ясно посочване на основанието на което претендира посочената в заповедта за изпълнение и исковата молба сума. От обстоятелствената част на исковата молба не става ясно  на кое и какво основание се претендират тези суми и те какво представляват, както и за кой имот са. Декларативно  е посочено, че  са  суми за „консумирана и незаплатена топлинна енергия за    топлоснабден  имот, находящ  се  в  гр.  Плевен, на ул. ***,  както  и  че  на  ответника е доставена топлинна енергия за  този   имот.  Тези   твърдения  на  ищеца се опровергават от представените от   него писмени доказателства, от които е видно, че имота, за който се претендират суми за отопление през посочения период от време е различен и друг.  Не става ясно от тази искова молба какво точно се претендира от ищеца по делото за този имот. Вместо да се преписват в исковата молба законовите текстове на разпоредбите на чл. 150 и 153 от ГПК,  следва в обстоятелствената  й част да има яснота от къде произтича вземането на ищеца по делото. Това е много важно, така е разписано в законовата и подзаконовата нормативна база и следва по ясен,точен начин да се посочи от ищеца за кой имот иде реч. Само по този начин ответникът би могъл да се ориентира и да плати цената. Впрочем , ако това се правеше от ищеца още със заявлението по чл. 410 от ГПК, това задължително ще се отбелязва от съда в издадената Заповед за изпълнение и   ответникът  би  заплатил сумата в указаните в заповедта срокове, щом има яснота по нея и не би се стигало до подаване   възражение, което е неминуемо при неясното и не отговарящо на изискванията на чл.  154  от  ЗЕ заявление. Това не е направено от ищеца в нарушение на чл. 127 , ал. 1 т. 4 от ГПК.

         На следващо място:

         Не са изложени достатъчно фактически твърдения от ищеца по отношение на това какви суми се претендират за отопление на имота,   за  сградна  инсталация  и  за  горещо битово водоснабдяване, както и дали разпределението е извършено на основание реален отчет на уредите за дялово разпределение , монтирани на отоплителните тела в имота на ответника или е начислено количество топлоенергия при условията на неосигурен достъп до уредите за дялово разпределение, за имот находящ се в гр.Плевен, на ул.  ***.

         Ако  в  заповедното производство съдът не може и няма право да оставя без движение производството по подаденото заявление по чл. 410 от ГПК ( но може да отхвърля нередовните заявления,  каквото е настоящото ) , то в установителното производство е длъжен да укаже на страната, че исковата му молба страда от недостатъци и да му ги посочи  и да му даде срок за отстраняването им - т.е. да остави без движение производството по делото.

          За  редовността  на  заявлението е необходимо, то да е подадено по чл. 410 от ГПК във връзка с чл. 154 от ЗЕ. За неговата редовност ( на заявлението ) е достатъчно само да се посочи, че длъжникът  е собственик или титуляр на вещно право; дали  в сградата е въведено дялово разпределение и ако е, да са издадени изравнителни сметки. Видно от приложеното по делото заповедно производство,  няма нито редовно заявление , нито доказателства , че заявителят,  подавайки заявлението,  си е спазил разпоредбата на чл. 154 от ЗЕ и въпреки това,  заповедта  е издадена.

          Относно  допустимостта  и  основателността  на  предявения иск, съдът счита че  е допустим, но  е неоснователен, по следните съображения:

         Ищецът   е  депозирал  против  Ц.  Д.  Д.   заявление по ч.г.д.

         Издадена е Заповед  № ***г. сумата 1202,95лв.  за главница и 75,02 лв.  за лихва. Заведен е иск по реда на чл. 422 от ГПК за сумата 1202,95 лв, за  главница и 75,02 лева за лихва, като от  ищеца  е подадена  молба,  в която е направил  писмено  изявление , че сумата за лихвата търпи коркция и вместо 75,02 лева,  тя е 31,08лева за лихва, без  да  е посочено на какво основание  прави такова искане,  какво представлява  тази  претенция,  дали  това  е  искане  по чл. 21***л.1,  изр. 2  от  ГПК или това е друга правна фигура.  Исковата молба се явява частично допустима, но неоснователна ,поради следното:

          Съгласно исковата молба, ищецът претендира заплащане на

услуги на Т.  П.  ***както следва:

         За ползвана и незаплатена ТЕ за периода  ***г.  до *** г.  сумата 1232,03 лв.

         Сумата 1202,03 лева е главница за периода  ***г.  до  *** г , както и сумата 75, 02 лв.  / 31, 08 лева  / за лихва върху главницата за периода  ***г.  до  ***г.

         От друга страна, липсва идентичност между претенциите, за които е издадена заповед за изпълнение,  касаеща основанието на иска и претенциите в исковата молба, а съгласно константната практика на ВКС, това е недопустимо.

         Сумата в исковата молба се претендира като доставена, използвана , но не заплатена  топлинна  енергия (ТЕ).

          В настоящия случай, съдът е удовлетворил искането на ищеца в горепосоченият му вид и е издал заповедта и е уважил искането му.  Когато  веднъж  е издадена заповедта против длъжника,  страната може да се брани по реда на чл. 415 от ГПК,    като подаде възражение против нея, а  за  заявителят възможността да предяви специалния положителен установителен  иск  по реда на  чл. 422  от  ГПК, при който обаче е необходимо като задължително условие той (искът по чл. 422 от ПЖ )     да има идентично съдържание по   предмет,  размер на

 претенцията и страни и основание. Това е така, тъй като исковото производство по реда на  чл. 422 от ПЖ е продължение на заповедното производство по чл. 410 от  ГПК, а  последното има преюдициален ( обуславящ ) характер по отношение на исковото производство.  Именно  поради обусловеността на двете производства, те трябва да имат идентично съдържание по предмет, размер на претенцията и страни и основание . Това е така,  тъй  като  с  успешното  провеждане  на  исковото производство,  заповедта за изпълнение ще се стабилизира/ чл.416 от  ГПК/, което означава, че  удостоверителната функция на заповедта за изпълнение ще бъде заместена от установителната  функция  на  влязлото в сила съдебно решение.

         На следващо място:  В  исковата молба  се твърди, че се претендират суми за отопление   в размер на 1036,64лева , както и още сумата от 247,11 лева за отдадена от сградната инсталация ТЕ.   Това  е  неточно,  тъй  като   не  е  допустимо такова преплитане на претенции или сумите са от ползване ТЕ за посочения период, или са от отдадена ТЕ от сградната инсталация. Законът, определяйки, че цената на ТЕ е трикомпонентна в подзаконовите си актове,  посочва кога и при какви положения коя цена е приложима. Ищецът дължи на ответника и на съда да посочи за кой период от време на кое от посочените законови основания претендира сумите, в коя от хипотезите. Това ищецът не е направил с исковата си молба , а е длъжен съгласно чл. 127 от ГПК.

         В  настоящия   случай  това  не  е  спазено.  При така издадената  Заповед  за  сумата от 1202,95 лева за главница и 75,02 лева за лихви върху главницата  и посочено правно основание ползвана и незаплатена ТЕ за периода , беше необходимо ищецът  да представи доказателства, че действително ответникът  за  процесния  период  е  ползвал  и  не заплатил ТЕ, но той е представил доказателства, че претенцията му е за имот на административен адрес гр.Плевен , ул. ***, а претендира да му се изплатят процесните суми за имот,  находящ  се  на ул.  ***.  Очевидно е , че административните адреси са различни. Представената документация от ищеца по делото,  наименувана като  Препис извлечение от сметка,    за задълженията за консумирана топлинна енергия е за потребител с посочените имена, но друг административен адрес - посочен е на номер *** на ул. ***, но в Заявлението и в Исковата молба претенцията е за друг адрес и от тук възниква въпросът  къде е грешката на ищеца, дали е в ЕГН , дали има идентичност между двете лица.

         Видно  от   представения  по  делото  Нотариален  акт  е, че той  касае  имот,  находящ  се  на  ул. ***№ *** ,/  ИМ  и Заявлението  касаят имот,  находящ се на друг номер и  че към датата на издаването му ищецът е имал само ***СОБСТВЕНОСТ върху този имот, като е изрично посочено , че на майката на Ц.Д. - ***е присъдено право на обитаване, но и тя касае имот на № *** , а не на *** на улица  ***.

         На следващо място:  Представена е по делото молба,  за

която е посочено , че е подадена от ответника по делото на ***. ***г .В тази молба се твърди, че молителят е посочил, че желае да му се открие партида за „отопление и топла вода от ***г,  тъй като от ***г.  е  закупил имотът  от ***Д., но е посочен административен адрес  улица  ***№  ***,  ***.  В тази молба е посочен телефон № ***, но към ***година в Плевенската телефонна централа не съществуват такива  петцифрени,  номерата  на стационарните  телефони  са   били  шестцифрени .  В приложения нотариален акт е посочено,  че имотът  е придобит въз основа на наследство,  дарение  и  делба, като  актът  е констативен, но преди него има друг нотариален акт за дарение № ***, том  ***,   дело   ***г.  на нотариус, от който черпи правата  си Ц.Д., но той е дарение, а не продажба.  Подписът  в тази молба от ***.***г,  не е положен от ответника по делото,  съдържанието  не  е  попълнено  и изписаното от него,  цифрите  ***. ***г.  не  са  изписани от него.  

         Не  е  доказано  по  безспорен  начин  фактическото твърдение на ищеца в исковата молба, че за периода  от ***г-.  до  *** г,  ответникът  е неизряден платец, тъй като бил ползвал ТЕ, но не заплатил доставената му реално топлинна енергия за посочения период и на посочения в исковата молба и Заявлението по чл. 410 от ГПК адрес като ул.  ***№ ***.

          Съгласно  нормативната  уредба  - чл. 146 ал.1 от ЗЕ/отм./. и чл.51 от Наредбата за топлоснабдяването,  е налице сключен договор при Общи условия между Т.  П.  ***и  ***,  за  извършване  на  услугата дялово разпределение на топлинна енергия между потребители в сграда-етажна собственост.  Т.  П. ***остойностявала топлинната енергия за процесния имот по данни,  предоставяни от  ***, съгласно  договор,   сключен  между ищеца и  третото  лице  -  помагач,  без да е посочен в исковата молба като номер дата и срок на действие при ОУ за извършване   услугата дялово разпределение на топлинната енергия, по чл.139 в ал.2 от ЗЕ е договорено между тях третото лице- помагач да извършва услугата за дялово разпределение.  ***  в  качеството  си  на  изпълнител,  приел  е да извършва услугата дялово разпределение на топлинната енергия между потребителите в сгради етажна—собственост на ул.  ***,  или в сграда с повече от един потребител в град Плевен, при спазване изискванията на Общите условия за извършване на услугата дялово разпределение на топлинна енергия, одобрени от ДЕКВР с Решение от 2007 г. Отношенията между дружествата се уреждали и с Общи условия на договорите между   Т.П.  ***и търговец, по смисъла на ЗЕ за извършване  дялово разпределение на топлинна енергия между потребителите в гр. Плевен . Съгласно тези общи условия, търговецът разпределя потребената топлинната енергия между потребителите в сградата по правилата на Наредбата за топлоснабдяване, а също така определя и дяловете за отчетен период за имотите на всички потребители в сградата.          Разпоредбите  на  чл. 7,   ал. 1,  т. 1,  т. 5  от общите условия предвиждали задължение за   Т.  П.  ***да предава ежемесечно на търговеца  ***) данни за количеството на топлинната енергия  за разпределение  и дружеството,  съответно да изготвя известия, а ***от своя страна да изготвя данъчни фактури, както и дебитни и кредитни известия по данни на търговеца.  ***е отчитало в имот на ул. ***№  ***,  ***,  но ИМ е за друг имот на друг адрес достатъчно отдалечени един от друг.

         В  чл. 150,  ал. 1  от  ЗЕ  е  регламентирано, че продажбата на топлоенергия за битови нужди от  топлопреносното предприятие се осъществява при публично известни Общи условия/ОУ/ за продажба на топлоенергия от  ***- ***на потребители за битови нужди в гр. Плевен . Общите условия се изготвят от  ***и се одобряват от Държавната комисия за енергийно регулиране/ДКЕВР/доскоро , понастоящем КЕВР/ към Министерския съвет. Същите влизат в сила в едномесечен срок след публикуването им в един централен и един местен ежедневник и имат силата на договор между топлопреноснотО предприятие и потребителите на топлоенергия, без да е необходимо изричното им приемане от страна на потребителите. Тези общи условия са приети с Решение  на  ***  от 03. 12. 2007 г.  и  са  публикувани  във  вестник  ***,  бр.  239 от 13.12. 2007 г, т.  е.  в  сила  са  от  13. 01.  2008 г.  ОУ за продажбата на топлоенергия за битови нужди от  ***на  потребители  в  гр. Плевен,  одобрени  с  Решение 3.12. 2007 г. на ДКЕВР.  В  чл. 154  от  ЗЕ е регламентиран редът, по който се събират просрочените вземания -„задълженията на потребителите - неизправни  длъжници  и на асоциацията по чл.151,  ал.1 към топлопреносното предприятие могат да се събират по реда на чл.410 ал.1 от ГПК,  независимо от техния размер.

         Така и по силата на закона,  с приемането на имота през *** година от дарител  с  НА № ***/ *** г, Ц.Д. ***е  превърнат в  клиент  на  ***с наименование  Т.  П.  ***,  Ищецът твърди, че ответникът  Ц.Д. ***е ***на  ищцовото  дружество  с  абонатен    ***, но този абонатен номер касае имот,  находяш се на ул. ***" №  *** ***,  а  не  имот,  находящ  се  на  ул. ***№  * на тази улица  и че е използвал доставяна от него топлинна енергия за периода ***година  до  ***година, като такава му е била разпределяна от фирма за дялово разпределение с фирма  *** , която отчитала реално  потребление в неговия имот.  По  делото  ищецът  е представил доказателства , че ответникът  по   установените за това ред и условия има имот на номер ***на ул. ***, а не на № ***,  за което притежава и нотариален акт,  видно от приложените от самия  ищец  доказателства.

разпределение, ако се приложи по делото.

         Ищецът  е  ***по  силата  на  чл.  1  от  ТЗ и е продавач   по договор за доставка на топлинна енергия и гореща вода при ОУ и  продажната стока на ищеца е движима вещ —  топлинна  енергия  вода за горещо битово  снабдяване .

         Безспорно  е по делото,  че  в   заявлението   по  чл.  410  от ГПК  и  исковата  молба  ищецът  е  посочил,  че  ответникът притежава имот на адрес гр. Плевен,  ул. ***№  ***,  ап.

         Предвид   гореизложеното,   съдът   намира,   че  следва да  постанови  решение, с което да отхвърли  изцяло предявения установителен  иск,  като неоснователен  и  недоказан  по основание и размер.  Съобразно  изхода  на  делото,   разноските  в  производството се възлагат на ищеца.

                   По изложените съображения, съдът

                                      Р Е Ш И :

         ОТХВЪРЛЯ   предявения  иск   от  ******,   седалище и адрес на управление ***, ЕИК ***, представлявано от ***,  против    Ц.  Д.  Д.,  ЕГН **********,***,  с  цена на иска 1232, 03 лв,   като  НЕОСНОВАТЕЛЕН.

 

         Решението подлежи на въззивно обжалване пред Плевенския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: