Решение по дело №2017/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2165
Дата: 29 ноември 2019 г. (в сила от 16 декември 2019 г.)
Съдия: Петя Георгиева Георгиева
Дело: 20191100902017
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 3 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

град София, 29.11.2019 г.

                                                                                                                         

            СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, в закрито заседание на   двадесети и девети ноември  през  две хиляди и деветнадесета година, в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЯ ГЕОРГИЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията Георгиева

Т. дело №   2017 по описа на съда за 2019 година, взе предвид

следното:

 

Производството е по реда на чл.274, ал.1, т.2 и следващите от Гражданския процесуален кодекс вр. с  чл.25 от Закона   за търговския регистър.

С Отказ № 20190531010737-2/20.09.2019 г., по заявление вх.№ 20190531010737  /31.05.2019 г., подадено от адв. М.Д.М., длъжностно лице към Агенция по вписванията е отказало вписване на подаденото от “Л.Х.Ю.“ ЕООД заявление образец Б7, за вписване на действителните собственици, с оглед разпоредбите на Закона за мерките срещу изпирането на пари на основание чл. 24 от Закона за търговския регистър /ЗТР/. Длъжностното лице приело, че: 1./ Към заявлението не са представени документи, удостоверяващи съществуването на юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол, и удостоверяващи лицата, които ги представляват по националния им закон – в случая на Л.Х.Ю.към момента на деклариране на действителния собственик  или до година по-рано.

          Срещу постановения отказ е подадена жалба от заявителя  “Л.Х.Ю.“ ЕООД, чрез адвокат М.М., с която моли той да бъде отменен и съдът да разпореди вписване на заявените обстоятелства. Поддържа, че искането на длъжностното лице за представяне на описаните в отказа документи към подаденото заявление образец Б7  е неоснователно и незаконосъобразно. Със закон – Закона за мерките срещу изпирането на пари /ЗМИП/, се предвиждало идентификацията на всяко физическо лице, което е действителен собственик на юридическо лице или друго правно образувание, да се извършва чрез декларация, чиято форма и съдържание се определени с Правилника за прилагане на закона. Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал.3 и ал.4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари  производството, редът и начинът на вписване се прилагат съответно ЗТРРЮЛНЦ и ЗРБУЛСТАТ, като се вписват данните съгласно данните  на база декларация от съответните лица.

                        Лицата, подаващи Заявление Б7 към Търговския регистър следвало да представят задължително Декларация по чл.63, ал.4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари, която съдържала реквизитите съгласно Приложение № 3 към Правилника за прилагане на Закона за мерките срещу изпирането на пари и нямало изискване да се представят документи, удостоверяващи съществуването на всички юридическите лица посочени в декларацията, защото автентичността на предоставена информация се гарантирала от императивно указаната наказателна отговорност за невярно съдържание, носена от заявителя лично, както и от нотариалната заверка на подписа на заявителя. Едно обстоятелство или се декларира, или се удостоверява, а  ЗМИП и ППЗМИП установявали декларативен режим за доказване тези обстоятелства.

                        Съдът като обсъди доводите и представените доказателства, намира за установено следното:

                        Със заявлението е поискано вписване на действителните собственици на дружеството – действителните собственици физическо лице, както и юридическото лице чрез което пряко се упражнява контрол – Л.Х.Ю.дружество с ограничена отговорност – САЩ, Невала гр.********с оглед разпоредбите на Закона за мерките срещу изпирането на пари.

                        Закона за мерките срещу изпирането на пари поставя изисквания с разпоредбите на чл.59, ал.1, чл.61, ал.1 и чл.63, ал.1 за идентифициране на физическите лица, които са действителни собственици на юридическо лице или друго правно образувание, съответно въвеждането на ред за събиране на съответните данни и задължение за предоставяне от учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания на подходяща, точна и актуална информация относно такива действителни собственици, чрез вписване на информацията и данните по партидите, включително в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

                        Съгласно разпоредбата на чл.63, ал.3 от Закона за мерките срещу изпирането на пари за производството, редът и сроковете за вписването на обстоятелствата относно действителните собственици се прилагат съответно Законът за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и Законът за регистър БУЛСТАТ.

                        С разпоредбата на чл.31 Законът за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел предвижда наредба за воденето, съхраняването и достъпа до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, с която да бъдат определени образците на заявления и да бъдат посочени изчерпателно приложенията към тях за всеки вид вписване, заличаване или обявяване съгласно изискванията на закона, както и формата на електронните документи.

                        Следователно към процесното вписване е приложима Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, която следва да определи образеца на заявлението и приложенията към него.

                        За процесните вписвания при Агенция по вписванията е предвидено подаването на заявление образец Б7 за вписване на обстоятелства относно действителни собственици съобразно чл. 6, ал. 1 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъпа до търговския регистър и регистъра за юридически лица с нестопанска цел. Образецът на заявление включва, освен другото, част І – обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и ал. 4 от ЗМИП, включително поле 538 – юридическо лице или друго правно образувание чрез което непряко се упражнява контрол.

                        Съгласно чл.50а, ал.1 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, подлежащите на вписване обстоятелства относно действителните собственици се посочват в заявление по образец съгласно приложение № Б7. Заявлението се състои от две части: Част I. Обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари и Част II. Обстоятелства по чл. 6, ал. 3 от Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици, като се попълва само частта, съответстваща на обстоятелствата, подлежащи на вписване по съответния закон.  Съгласно ал.2 в зависимост от заявените за вписване обстоятелства към заявлението се прилагат съответно: 1. декларация по чл. 63, ал 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари; 2. документ, установяващ съществуването на дружество, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, и удостоверяващ лицата, които го представляват по националния му закон; 3. документите, установяващи съществуването на юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол, и удостоверяващи лицата, които ги представляват по националния им закон, ако не са учредени по българското право или не са вписани в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел или регистър БУЛСТАТ; 4. нотариално заверено съгласие на физическото лице за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 от Закона за мерките срещу изпирането на пари.

                        Съгласно чл.63, ал.4, т.2  от Закона за мерките срещу изпирането на пари в регистъра се вписват данните за юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол върху лицата по чл. 61, ал. 1 и по чл. 62, ал. 1, включително фирма, номер в национален регистър, правна форма според националното законодателство, седалище и адрес на управление и идентификационните данни по т. 1 за представляващите лица.

                        Тъй като със заявлението, подадено пред АВп, ТР, е поискано вписване и на юридическото лице, чрез което пряко се упражнява контрол върху дружеството-заявител, на основание чл.50а, ал.2, т.2 и т.3 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел към заявлението е следвало да бъдат представени документите, установяващи съществуването на юридическото лице, чрез което пряко се упражнява контрол, и удостоверяващи лицата, които го представляват по националния закон.

                        Такива документи не са представени, въпреки дадените указания, поради което отказът е законосъобразен.

                        Подадената жалба следва да бъде оставена без уважение.

                        Воден от изложеното съдът

 

                                                           Р Е Ш И  :

 

                        ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на „Л.Х.Ю.“ ЕООД с ЕИК ********, чрез адв. М.Д.М. срещу Отказ № 20190531010737-2/20.09.2019 г., по заявление вх.№ 20190531010737/31.05.2019 г. на длъжностно лице към Агенция по вписванията  образец Б7 за вписване на действителните собственици, с оглед разпоредбите на Закона за мерките срещу изпирането на пари.

                        РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от съобщаването му на жалбоподателя.

 

                                                                                       СЪДИЯ: