Определение по дело №919/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260260
Дата: 24 юли 2020 г.
Съдия: Насуф Исмал
Дело: 20203100500919
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 13 май 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№……..………./……..……….2020 г.

гр.  Варна

 

            ОКРЪЖЕН СЪД - ВАРНА, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, II въззивен съдебен състав, в закрито съдебно заседание, проведено на двадесет и втори юли през две хиляди и двадесета година, в състав:     

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРЕНА ПЕТКОВА

                                ЧЛЕНОВЕ: НАТАЛИЯ НЕДЕЛЧЕВА

мл.с. НАСУФ ИСМАЛ

            като разгледа докладваното от младши съдия Н. Исмал

            частно въззивно гражданско дело № 919 по описа за 2020 година,

            за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 248, ал. 1, предл. 1 от ГПК.

            Образувано е по молба с вх. № 14364/08.06.2020 г., депозирана от „ЕНЕРГО-ПРО ПРОДАЖБИ“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Варна, Варна Тауърс – Г, бул. „Владислав Варненчик“ № 258, действащ чрез адв. Л.М., с искане за допълване на определение № 1371/26.05.2020 г., постановено по настоящото дело в частта за разноските.

            В молбата се навеждат подробни доводи за това, че ответникът-жалбоподател е обективирал своевременно искане за присъждане на сторените пред пъвроинстанционния съд разноски – още с отговора на исковата молба – но доколкото окончателният съдебен акт, чието допълване се иска, е постановен в закрито съдебно заседание, то жалбоподателят е бил лишен от възможността да представи доказателства, удостоверяващи извършването им във връзка със защита интереса на ответника по предявения отрицателен установителен иск пред РС-Варна. Сочи се, че в ГПК не е регламентиран изрично в кой точно етап от производството следва да се представят на съда списъка с разноските и доказателства за размера на същите. Поддържа се, че най-късният момент за представяне на доказателствата за извършените пред РС-Варна разноски е подаването на молба по чл. 248 от ГПК, имайки предвид обстоятелството, че в настоящото производство делото не е разгледано в открито съдебно заседание и не е било дадено ход на устните състезания по него.

            В законоустановения преклузивен срок по чл. 248, ал. 2 от ГПК, е постъпил писмен отговор от насрещната страна Е.М., действащ чрез адв. В.Г.. В отговора се излага, че молбата е неоснователна, поради което същата следва да се остави без уважение. Оспорват се доводите на молителя, че се намира в ситуация на процесуална изненада, която да обуслови възможността едва с молбата по чл. 248 от ГПК да представи доказателства за направени от него разноски в хода на първоинстанционното производство. В условията на евентуалност е инвокирано възражение за прекомерност на претендирания в полза на процесуалния представител на молителя адвокатски хонорар.

            Молбата е подадена в законоустановения едномесечен срок по чл. 248, ал. 1, предл. 1 от ГПК, изхожда от активно легитимирано лице, имащо правен интерес да иска допълване на определението в частта за разноските, поради което същата е допустима и следва да се разгледа по същество.

            Настоящият съдебен състав, като съобрази предметните предели на въззивното производство, очертани в частната жалба и отговора и като взе предвид, събрания и приобщен по дело доказателствен материал – в съвкупност и поотделно и приложимия закон, приема за установени следните фактически и правни положения:

            Производството по гр. д. № 20451/2019 г. по описа на РС-Варна, ГО, 48-ми състав е образувано по искова молба на Е.К.М., ЕГН ********** срещу "Енерго-Про Продажби" АД, ЕИК ********* с правно основание чл. 124, ал. 1 от ГПК за приемане за установено в отношенията между страните, че ищецът не дължи на ответника сумата от 11 417.92 лева – паричната стойност на потребена ел. енергия за периода от 25.07.2017 г. до 24.07.2018 г. за търговски обект на потребление, в гр. Търговище, ул. „Сердика“ № 7.

            В отговор на исковата молба, депозиран в срока по чл. 131 от ГПК, "Енерго-Про продажби" АД оспорил допустимостта на иска с възражение за неподведомственост на спора на съда. Обосновал същото с твърдение, че въз основа на искане № 5184529 от 05.08.2019 г. е заявено съгласие всички спорове възникнали между страните да бъдат решавани от Арбитражен съд, гр. Варна при сдружение "ППМ", съобразно неговия правилник. Следователно между страните е налице валидно арбитражно споразумение, обективирано в горепосоченото искане. Ответникът е поддържал, че спорът е подведомствен на АС – Варна, поради което отправил искане делото да се прекрати.

            С определение № 2652/14.02.2020 г., постановено по гр. д. № 20451/2019 г. по описа на РС-Варна, съдът е оставил без уважение възражението на ответника за прекратяване на производството поради неподведомственост на спора на гражданския съд.

            Срещу така постановения съдебен акт е подадена частна жалба с вх. № 17240/27.02.2020 г., на основание чл. 15, ал. 2 от ГПК. С определение № 1371 от 26.05.2020 г., постановено по настоящото дело, чието допълване в частта за разноските се иска, настоящият съдебен състав е уважил частната жалба, като е приел, че с оглед доказателствата по делото, възражението на ответника е основателно, като производството по гр. д. № 20451 по описа за 2019 г. на РС-Варна, ГО, 48-ми съдебен състав е прекратено поради неподведомственост на спора на граждански съд.

            Претенцията за разноски, макар и обусловена от разрешаване на повдигнатия спор, има относителна самостоятелност, тъй като отговорността за разноски не е правна последица, по която съдът дължи служебно произнасяне, а въпрос, по който се произнася, само, след като бъде сезиран. В чл. 248, ал. 1 ГПК е предвидено, че съдът по искане на страната може да допълни или да измени решението в частта му за разноските. Следователно текстът разграничава две хипотези, свързани с промяна на вече постановения съдебен акт в частта му, с която е определена отговорността за разноски, установени като изключение от правилото на чл. 246 от ГПК.

            В конкретния случай, видно от представения пред настоящия съдебен състав списък с разноски /л. 15/ частният жалбоподател е претендирал единствено адвокатски хонорар в размер на 240.00 лева с ДДС във връзка с подадената частна жалба, което е в унисон с представените писмени доказателства, удостоверяващи извършването им – договор за правна помощ и съдействие от 19.02.2020 г., фактура и платежно нареждане. Към списъка е приложен и документ за внесена държавна такса в размер на 15.00 лева, поради което въззивният съд е уважил искането за разноски и в тази част, макар същите да не са включени в списъка по чл. 80 от ГПК  в този смисъл са и указанията, обективирани в мотивите на ТР № 6/2012 г. на ОСГТК на ВКС. Въззивният съд е оставил без уважение искането за присъждане на разноските, направени във връзка с исковото производство, доколкото досежно тях жалбоподателят не е ангажирал доказателства за извършването им.

            Непредставянето на списък по чл. 80 от ГПК не обуславя отказа да се уважи искането за допълване на съдебния акт в частта за разноските, но това е така при хипотеза, при която съдът не се е произнесъл въобще по претенцията за разноски – арг. от т. 8 от ТР № 6/2012 г. на ОСГТК на ВКС. В този случай най-късният момент за присъждане на разноските е изтичането на срока за подаване на молба по чл. 248, ал. 1 от ГПК. В конкретния случай, съдът изрично е мотивирал отказа си да уважи претенцията за разноски касателно исковото производство, обективирана както в отговора на исковата молба, така и в частната жалба.

            Настоящият съдебен състав намира за несъстоятелни доводите на частния жалбоподател-ответник за това, че е бил поставен в ситуация на процесуална изненада, доколкото актът е постановен в закрито заседание и същият не е знаел дали съдът ще уважи частната жалба и прекрати делото. Частната жалба изхожда именно от ответника, който с инвокираното с отговора на исковата молба възражение за неподведомственост цели прекратяването на първоинстанционното производство от самото му начало и е неоправдано да се твърди, че е изненадан от прекратяването му дори окончателният акт да е постановен без провеждане на устни състезания.

            Водим от изложеното, СЪДЪТ

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата с вх. № 14364/08.06.2020 г., депозирана от „ЕНЕРГО-ПРО ПРОДАЖБИ“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Варна, Варна Тауърс – Г, бул. „Владислав Варненчик“ № 258, в която е обективирано искане за допълване на определение № 1371/26.05.2020 г., постановено по в. ч. гр. д. № 919 по описа за 2020 г. на ОС-Варна, ГО, II въззивен съдебен състав, в частта за разноските на основание чл. 248, ал. 1, предл. 1 от ГПК.

 

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО, на основание чл. 248, ал. 3, изр. 2-то, подлежи на касационно обжалване пред ВКС в едномесечен срок от съобщението при условие, че са налице предпоставките на чл. 280, ал. 1 и ал. 2 от ГПК

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: