Решение по дело №35/2021 на Районен съд - Нови пазар

Номер на акта: 260019
Дата: 17 март 2021 г.
Съдия: Петина Кръстева Николова
Дело: 20213620200035
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 260019

 

Гр. Н., 17.03.2021 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Новопазарският районен съд, 4 състав, в публично съдебно заседание от 18.02.2021 г., в състав: районен съдия Петина Николова, при секретар Галина Александрова, като разгледа докладваното от съдия Петина Николова АНД № 35 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

            Делото е образувано по жалба, подадена от „***“ ЕООД  с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. Н., ул. „***“ № *, представляван от адв. И.Г. от ВАК, срещу Наказателно постановление № 23-0001092 от 30.11.2020 г. на Началника на Отдел „***” в РД „***“ гр. В.. В жалбата е наведено твърдение, че е издаденото наказателно постановление е незаконосъобразно, тъй като неправилно е отразена фактическата обстановка, неправилно е приложен материалния закон и при съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до ограничаване на правото на защита на санкционираното лице. Мотиви обаче се сочат единствено относно последното възражение като се твърди, че АУАН и самото НП са връчени на лице, което не разполага с представителна власт, тъй като в пълномощното му няма изрично предвидено правомощие да представлява дружеството пред ИААА по повод издаване на АУАН и НП. Счита, че по този начин е нарушено правото на защита на жалбоподателя и моли за неговата отмяна.

            В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от двама адвокати. В хода по същество адв. Г. поддържа изложените в жалбата твърдения. Освен това твърди, че при избор на наказание административно-наказващият орган е допуснал нарушение на чл. 3, ал. 2 от ЗАНН, който предвижда за аналогично нарушение 4 пъти по-благоприятна санкция. Предвид това моли за отмяна на наказателното постановление.

            Административно-наказващият орган редовно призован, не изпраща представител. Представено е писмено становище, с което се защитава спазването на процедурата при съставяне на АУАН и НП, както и доказаността на нарушението.

Съдът, като се запозна с приложените по делото доказателства и ги прецени в тяхната съвкупност и по отделно, установи следното от фактическа страна:

На 18.09.2020 г. в административната сграда на РД „АА“ гр. В. била извършена комплексна проверка  на превозвача „***“ ЕООД  с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. Н., ул. „***“ № *. При проверката се установило, че на 09.03.2020 г. превозвачът е извършил транспортна дейност чрез автомобил с рег. № ***, собственост на превозвача и с водач Л.Н.И.. Същевременно обаче се установява, че към тази дата процесният автомобил е бил без валидно удостоверение за периодичен преглед за проверка на техническата му изправност. Видно от писмените доказателства по делото последно този автомобил е бил проверяван на 28.02.2019 г. и срокът на удостоверението е бил до 28.02.2020 г.

За констатираното нарушение на превозвачът е съставен АУАН Серия А-2019 с бл. № 277068 от 18.09.2020 г. АУАН бил издаден на 18.09.2020 г. в присъствието на Х.Т., пълномощник на управителя на дружеството. Видно от представеното пълномощно същият има правото да представлява „***“ ЕООД пред общински, държавни, административни органи и агенции – част от които са поименно изброени, но изрично е посочено, че изброяването не е изчерпателно. Той има правото да получава и предава суми, вещи и документи, свързани с дейността на дружеството от и на физически лица, юридически лица, организации, учреждения в страната и чужбина. Има правото да представлява дружеството пред Министерството на транспорта, АЕБТРИ, КАТ и ИААА. Изрично в края на пълномощното е посочено, че изброените права не са изчерпателно посочени и всички останали правни действия следва да се тълкуват в полза на правото на упълномощения да представлява управителя на дружеството. АУАН е подписан от пълномощника без възражения.

В предоставения по закон срок от „***“ ЕООД също не са постъпвали възражения срещу АУАН.

Въз основа на така съставения АУАН е издадено Наказателно постановление № 23-0001092 от 30.11.2020 г. на Началника на Отдел „***” в РД „***“ гр. В.. С цитираното наказателно постановление на превозвача е наложено наказание за неизпълнение на чл. 57, ал. 6, т. 1 от Наредба № 11 от 31.10.2002 г. на МТС – извършване на международен превоз с автомобил, за който няма издадено валидно удостоверение за периодичен преглед за проверка на техническата му изправност, за което на основание чл. 105, ал. 1 от ЗАП му е наложена имуществена санкция в размер на 200 лв.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:

Жалбата е допустима. Подадена е в законовия срок до компетентния съд и от лице, което има право да я атакува.

Разгледана по същество жалбата се явява неоснователна.

На първо място, съдът счита, че при съставяне на АУАН и НП са спазени всички процесуални изисквания.

Нарушението е в достатъчна степен индивидуализирано, посочени са време и място, както и обстоятелствата по извършването му.

Съдът не споделя изложеното в жалбата твърдение, че лицето, присъствало при съставяне на АУАН и подписало го, не е било упълномощено с правата за това. Видно от текста на пълномощно, Х.Т. е имал правата да получава документи от всякакви „учреждения в страната и извън нея“, изрично му е възложено правото да организира защитата на дружеството по административен и съдебен ред, като е посочено, че пълномощното следва да се тълкува разширително в полза на упълномощения. Предвид това категоричен е изводът, че подписалият АУАН Х.Т. е сторил това в кръга на своите правомощия, както са му възложени с пълномощното, което е представено по делото.

Предвид липсата на процесуални нарушения съдът разгледа приложението на материалния закон. Описаното в АУАН и НП нарушение се доказва с категоричност.

Разпоредбата на чл. 57, ал. 6, т. 1 от Наредба № 11 от 31.10.2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари поставя изискването транспортната дейност на превозвача да бъде извършвана само с превозни средства, на които е извършен предпътен преглед за проверка на техническата изправност и за които има издадено валидно удостоверение за периодичен преглед за проверка на техническата изправност. В конкретния случай процесният автомобил с рег. № *** е бил последно проверяван на 28.02.2019 г. и срокът на удостоверението е изтекъл на 29.02.2020 г. Безспорни са доказателствата, че на 09.03.2020 г. превозвачът „***“ ЕООД е извършил транспортна дейност чрез този автомобил. Така нарушението се явява безспорно доказано.

Съдът не споделя възраженията на процесуалният представител на жалбоподателя, че при условията на чл. 3, ал. 2 от ЗАНН административно-наказващият орган е следвало да приложи по-благоприятната за нарушителя санкция по чл. 181, т. 1 от ЗДвП. Разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗАНН се прилага, когато от момента на извършване на нарушението до влизане в сила на наказателното постановление последват различни нормативни разпоредби. Законът предвижда в такива случаи да се прилага онази от тях, която е по-благоприятна за нарушителя. В конкретният случай, както разпоредбата на чл. 105, ал. 1 от ЗАП (приложена от административно-наказващия орган), така разпоредбата на чл. 181, т. 1 от ЗДвП, съществуват през целия период от извършване на деянието до налагане на санкцията и дори и до настоящия момент. Така че не можем да говорим за нов по-благоприятен закон. Едновременно с това разпоредбата на чл. 181, т. 1 от ЗДвП е неприложима в настоящата хипотеза по две причина. На първо място, този текст позволява наказване само на физически лица, което се извлича от текста на закона, който предвижда да се наказва с глоба собственик или длъжностно лице. Глоба се налага само на физически лица, а на юридичексите лица се налага имуществена санкция. На второ място и най-важно, разпоредбата на чл. 105, ал. 1 от ЗАП е специална. Макар и обща по своя характер спрямо останалите административно-наказателни разпоредби в ЗАП (тъй като предвижда наказания за всички останали нарушения, които не са споменати изрично в останалите текстове на ЗАП – чл. 93-чл. 104и), спрямо разпоредбите на ЗДвП тя се явява специална, тъй като урежда наказания за нарушения на специфични правила – тези за международен превоз на товари. В ЗДвП също има норма, която изисква редовен преглед на автомобила, но нормата на чл. 57, ал. 6, т. 1 от Наредба № 11 от 30.10.2002 г. на МТС е специална спрямо аналогичната в ЗДвП и следователно и санкцията за нарушаването й ще е по специалния закон, а не по общия. Това е така, тъй като в ЗАП и Наредба № 11 от 2002 г. са поставени по-високи изисквания и се регламентира специфична дейност по превоз, а не широкия спектър на движение на автомобилите.

С оглед на изложеното съдът намира, че атакуваното Наказателно постановление се явява изцяло законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено.

Водим от което, съдът

Р  Е  Ш  И :

ОТМЕНЯ изцяло Наказателно постановление № 23-0001092 от 30.11.2020 г. на Началника на Отдел „***” в РД „***“ гр. В..

Решението подлежи на касационно обжалване пред ШАС в четиринадесетдневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

 

                                                           РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                                Петина Николова