Решение по дело №226/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 263405
Дата: 1 декември 2022 г.
Съдия: Михаил Александров Малчев
Дело: 20211100500226
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 януари 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр. София, 01.12.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗ. II-Г СЪСТАВ, в публично

заседание на единадесети ноември през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: Татяна Димитрова

Членове:       Михаил Малчев

                                                                                  Божидар Стаевски

при участието на секретаря Алина К. Тодорова

като разгледа докладваното от Михаил Малчев Въззивно гражданско дело № 226 по описа за 2021 година

Производството е по реда на чл. 258-273 ГПК.

С решение от 13.08.2020 г., постановено по гр. д. № 80823/2018 г. на Софийски районен съд, 31 състав, е осъдена М.М.К. с ЕГН:********** да заплати на И.П.П. с ЕГН:********** на основание чл. 59 ЗЗД сумата от 3080 лева, представляваща погасени от И.П. месечни вноски за периода от 21.12.2013 г. до 01.08.2017 г., дължими от М.М.К. по договор за потребителски кредит № 64/2009г., сключен между нея и „А.Б.А.Е“ чрез клона си „А.Б.- Клон България“ на 19.05.2009 г., ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба - 21.12.2018 г. до окончателното изплащане на сумата, като е отхвърлен предявения иск за разликата над уважения размер до пълния предявен размер от 7650 лева и за периода от 01.07.2010 г. до 20.12.2013 г.

Решението е обжалвано от ответника в първоинстанционното производство - М.М.К., действаща чрез процесуалния си представител, в неизгодната за него отхвърлителна част. Изложените доводи във въззивната жалба са за неправилност на решението в обжалваната част. Поддържа се, че районният съд  необосновано е приел, че в разглеждания случай е налице неоснователно обогатяване. Изтъква се, че доколкото страните са живели на съпружески начала през процесния период и имат общо дете, то изплатени погасителни вноски са с дарствено намерение и са целели да подпомогнат семейството. Твърди се, че искът по чл. 59 ЗЗД не е могло да бъде предявен и тъй като процесните обстоятелства попадат под хипотезата на чл. 74 ЗЗД. Излагат се подробни съображения за неправилност на решението в обжалваната част. Моли се решението в тази част да бъде отменено, като предявеният иск бъде изцяло отхвърлен. Претендира се присъждане на сторените във въззивното производство разноски и се прави възражение за прекомерност на размера на заплатеното от въззиваемия адвокатско възнаграждение.

Ответникът по въззивната жалба - И.П.П., действащ чрез процесуалния си представител, е депозирал в законовоустановения срок отговор на въззивна жалба. В него се излагат съображения за правилност и законосъобразност на решението на районния съд в обжалваната част. Иска се присъждане на сторените пред въззивната инстанция разноски в полза на въззиваемия.

Софийски градски съд, действащ като въззивна инстанция, намира следното по предмета на въззивното производство:

Първоинстанционното решение е валидно и допустимо, налице е постановен диспозитив в съответствие с мотивите на решението.

При произнасянето си по правилността на решението съгласно чл. 269, изр. второ от ГПК и задължителните указания, дадени с т. 1 от ТР № 1/09.12.2013 г. по т. д. № 1/2013 г. на ОСГТК на ВКС, въззивният съд е ограничен до релевираните във въззивната жалба оплаквания за допуснати нарушения на процесуалните правила при приемане за установени на относими към спора факти и на приложимите материално правните норми, както и до проверка правилното прилагане на релевантни към казуса императивни материално правни норми, дори ако тяхното нарушение не е въведено като основание за обжалване.

В случая с въззивната жалба е направено оплакване единствено относно приложимото право, което очертава обхвата на въззивната проверка за правилност.

Не се установи при въззивната проверка нарушение на императивни материално правни норми. Първоинстанционният съд е изложил фактически констатации и правни изводи, основани на приетите по делото доказателства, които въззивният съд споделя и на основание чл. 272 ГПК, препраща към тях, без да е необходимо да ги повтаря. Относно правилността на обжалваната част от първоинстанционното решение въззивният съд намира наведените с въззивната жалба доводи за неоснователни.

За да постанови обжалваното съдебно решение, първоинстанционният съд правилно е съобразил релевантната фактическа обосновка. Безспорно се установява, че ищецът е заплащал с негови средства задълженията на ответника по кредита само за изрично посочените съгласно съдебно-счетоводната експертиза, приета в първоинстанционното производство и обосновано кредитирана от районния съд, вноски на обща стойност 3932 лева. Искът с правно основание чл. 59 ЗЗД правилно е уважен за сумата от 3080 лева и за периода от 21.12.2013 г. до 01.08.2017 г., тъй като направено възражение за изтекла погасителна давност от ответната страна е било действително частично основателно за сумата от 852 лева и за периода от 16.02.2011 г. до 02.09.2013 г. Напълно обосновано районният съд е съобразил, че в съдебното производство са останали недоказани твърденията на ответната страна, че процесните суми, заплатени за погасяване на задълженията по кредита не са били лични средства на П., а са му предавани от К., а той просто ги е превеждал по банковата сметка в полза на „А.Б.- Клон България“. В тази насока правилно са преценени като недостатъчни за доказване на тези твърдения обстоятелствата, че  ответницата е работела през част от процесния период, респ. че е получавала средства с различен произход – заплата и обезщетение от НОИ за издръжка на детето й. Също така правилно районният съд е съобразил, че в разглеждания случай за ищеца липсва друг вид иск (специален), освен искът с правно основание чл. 59 ЗЗД за защита срещу доказаното неоснователно обогатяване от страна на М.М.К. за сметка на И.П.П..

Изложените правни аргументи от районния съд, въз основа на които е уважил предявения иск за сумата от 3080 лева, са законосъобразни, обосновани са при правилно прилагане на закона и след анализ на събраните по делото доказателства, поради което настоящият състав счита, че постановеното решение в обжалваната част е правилно и следва да се потвърди.

Неоснователни са възраженията на въззивника, обективирани във въззивната жалба. На първо място липсват доказателства, че И.П.П. е погасявал вноските по кредита на жената, с което е живеел на съпружески начала, поради дарствени намерения към нея. В разглеждания случай е изключено приложението на чл. 74 ЗЗД. Тази норма следва да намери приложение в случаите, когато е налице пряк и непосредствен правен интерес за изплащане на съответното чуждо задължение. Общото домакинство, в което са живели страните през процесния период, не предполага пряк и непосредствен правен интерес за заплащане на процесните вноски, ето защо чл. 74 ЗЗД е неприложим. Още по-малко до такъв правен интерес може да доведе евентуалното и чисто хипотетично в случай обявяване на кредита за предсрочно изискуем и още по-хипотетичното и евентуално насочване на принудително изпълнение върху имота, в който страните са живели на съпружески начала. Предвид техния бланкетен характер на възраженията на въззивника и липсата в тях на конкретност, относима към предмета на спора, въззивният съд не намира за необходимо да ги обсъжда по - детайлно.

Крайните изводи на двете съдебни инстанции съвпадат. Първоинстанционното решение в обжалваната част на основание чл. 271, ал. 1, изр. 1, пр. 1 ГПК следва да се потвърди.

По разноските за въззивната инстанция:

При този изход на спора на основание чл. 78, ал. 3 ГПК във вр. с чл. 273 ГПК, на въззиваемата страна следва да бъдат присъдени разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 608 лева. В случая от въззиваемия са представени доказателства за заплащане в брой на сумата от 800 лева за адвокатско възнаграждение и списък по реда на чл. 80 ГПК. Предвид фактическата и правна сложност на настоящото въззивно производство, която не е с висока степен, основателно се явява възражението на прекомерност на заплатения размер по смисъла на чл. 78, ал. 5 ГПК. Този размер следва да бъде намален до минималния такъв от  608 лева съгласно действащата редакция към 11.11.2022 г. на чл. 7, ал. 2 , т. 2 от Наредба № 1 от 9 юли 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Воден от изложеното, съдът

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА в обжалваната част решение от 13.08.2020 г., постановено по гр. д. № 80823/2018 г. на Софийски районен съд, 31 състав.

ОСЪЖДА М.М.К. с ЕГН:********** да заплати на И.П.П. с ЕГН:********** на основание чл. 78, ал. 3 ГПК вр. с чл. 273 ГПК разноски за въззивната инстанция в размер на 608 лева – заплатено адвокатско възнаграждение.

 

Решението на въззивната инстанция може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд с касационна жалба в 1-месечен срок от получаването на препис, при обосноваване на предпоставките по чл. 280, ал. 1 ГПК.

 

 

 

Председател:_______________________

 

Членове:

1._______________________

 

2.