Решение по дело №643/2019 на Районен съд - Пирдоп

Номер на акта: 201
Дата: 10 януари 2020 г. (в сила от 24 януари 2020 г.)
Съдия: Донка Иванова Паралеева
Дело: 20191860100643
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№……………….

гр.Пирдоп, 10.01.2020 г.

                                                                          

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД-ПИРДОП, ІII-ти състав, в публично съдебно заседание на дванадесети декември две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОНКА ПАРАЛЕЕВА                                                                                                                                                                                        

при секретаря Петя Александрова, като разгледа докладваното от съдия Паралеева гр.д. № 643 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е първоинстанционно по реда на чл.28 от Закона за закрила на детето.                                                                                                       

Ищецът – Дирекция “Социално подпомагане” гр.Пирдоп, представлявана от директора Анна Петрова Нейкова, е сезирал съда с искане за настаняването на малолетните деца Филипа Владимирова Желязкова, ЕГН: ********** и Сияна Владимирова Желязкова, ЕГН: **********, с осиновители Е.Г.П.-Ж. и В.В.Ж., в утвърденото професионално семейство на А.П.К., с адрес: ***, за срок от три години или до настъпване на обстоятелства, които да водят до промяна на мярката за закрила. Иска се от съда да определи и размер на издръжката, която родителите следва да изплащат на децата.

В исковата молба се твърди, че със Заповеди №№ ЗД/Д-РВ-214/15.10.2019г. и ЗД/Д-РВ-215/15.10.2019г. на директора на Дирекция „Социално подпомагане“ - Пловдив, е предприета мярка за закрила – настаняване в приемно семейство и са настанени временно по административен ред малолетните деца Филипа Владимирова Ж. и Сияна Владимирова Ж. в утвърденото професионално семейство на г-жа А.П.К.. Сочи се в исковата молба, че малолетните деца Филипа и Сияна Желязови са осиновени при условията на пълно осиновяване от Е.П.-Ж. и В.Ж. с влязло в сила съдебно решение 291/08.08.2019г. на Софийски окръжен съд, като спрямо децата е предприета мярка за закрила – настаняване в приемно семейство, след подадено на 02.10.2019г. заявление в отдел „Закрила на детето“ към ДСП-Пловдив от осиновителите, че желаят да ги „разсиновят“. Като мотиви семейство Желязови посочвали, че не могат да изградят привързаност и да проявят обич към децата. Двамата имали биологично дете с увреждане, което не може да приемем двете момичета и проявява агресия спрямо тях. Осиновителката била отключила тревожно разстройство и била поставена на медикаментозно лечение. До сем. Желязови било отправено предложение за ползване на социални услуги с цел подкрепа, но осиновителите заявили, че са категорични в решението си и желаят Филипа и Сияна да бъдат изведени от семейството им. Сочи се, че в хода на извършеното социално проучване и търсене на възможност за отглеждане на децата в семейна среда, е идентифицирано утвърденото професионално семейство на г-жа А.П.К.,***, където децата са били отглеждани до осиновяването им през месец август. Приемното семейство се сочи, че е вписано в Регистъра на утвърдените приемни семейства и че г-жа К. писмено е заявила своето желание да полага грижи по отглеждането и възпитанието на децата.

Според социалните служители, с оглед осигуряване най-добрия интерес на малолетните деца, опазване живота и здравето им и по-пълно задоволяване на потребностите им е налице необходимост да бъде предприета мярка за закрила спрямо тях- настаняване в приемно семейство, което ще им осигури професионална приемна грижа и е единствена възможност те да бъдат отглеждани в семейна среда. Сочи се, че професионалното приемно семейство на г-жа А.П. е в състояние да осигури необходимите грижи за децата, като е осигурено и ползване на социални услуги от приемния родител и децата в Център за обществена подкрепа – Пирдоп с цел подкрепа и гарантиране на нормално психо-емоционално развитие на децата. Сочи се още, че е необходимо родителите, на основание чл.143, ал.3 от Семейния кодекс да осигурят средства за издръжка на малолетните деца.

В съдебно заседание вносителят на искането - ДСП-Пирдоп чрез директора Анна Петрова Нейкова поддържа молбата за настаняване, като моли съда да постанови решение, с което да настани малолетните Сияна и Филипа в семейството на г-жа К.- професионален приемен родител, с оглед на това, че предвид създалата се ситуация, това по най-добър начин ще защити техния интерес и ще бъдат отглеждани в семейна среда.

         РП-Пирдоп не изпращат свой представител в съдебното заседание, който да вземе становище по случая.

         В качеството си на заинтересована страна родителят В.Ж. заявява, че иска децата да бъдат настанени в семейството на г-жа К., като в социалните доклади било описано защо той и съпругата му се отказват да се грижат за децата. Заявява, че в семейството им, за съжаление, се оказало невъзможно отглеждането на децата, тъй като гледат още едно дете, което е с увреждания. Родителят счита, че е тяхна грешка обстоятелството, че са пристъпили към осиновяване на две деца и ще си понесат отговорността за това. Сочи, че процедурата по „разсиновяване“ е задвижена и те като родители-осиновители са категорични в решението си.

         А.К. - също заинтересована страна по спора в качеството на приемен родител, при когото се иска децата да бъдат настанени, заявява че иска от съда да постанови настаняването на децата по съдебен ред в нейното семейство. Заявява, че е гледала тези деца три години, има и по-голямо момиченце, което е в 10-ти клас и към което те са много привързани. Г-жа К. не открива проблем във факта, че децата са палави и счита, че това е нормално за възрастта им.

         Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, приема за установено следното от фактическа страна:

         Видно от заповеди №№ ЗД/Д-РВ-214/15.10.2019 г. и ЗД/Д-РВ-215/15.10.2019 г. на директора на дирекция „Социално подпомагане“- Пловдив децата Филипа Владимирова Ж., ЕГН: ********** и Сияна Владимирова Ж., ЕГН: ********** са настанени временно в професионалното приемно семейство на А.К. *** до произнасяне на съда с решение по чл.28 ЗЗДет.

         От представеното по делото решение 291/08.08.2019г. по гр.д. 508/2019г. по описа на Софийски окръжен съд, се установява, че със същото е допуснато при условията на чл.101 СК пълно осиновяване на малолетните деца Филка Божанова Янкова, ЕГН:********** и Сийка Божанова Янкова, ЕГН: **********, от съпрузите В.В.Ж. и Е.Г.П.-Ж. и е постановено да се съставят нови актове за раждане на децата, в които осиновителите да бъдат вписани като техни родители, а имената на децата да бъдат Филипа Владимирова Ж. и Сияна Владимирова Ж..

         Съобразно съдебното решение, са издадени нови актове за раждане на децата. Според удостоверение за раждане, издадено от община Пловдив въз основа на акт за раждане 220/12.09.2019г., Филипа Владимирова Ж. е родена на ***г. в гр.Нова Загора, с ЕГН: **********. Според удостоверение за раждане, издадено от община Пловдив въз основа на акт за раждане 221/12.09.2019г., Сияна Владимирова Ж. е родена на ***г. в гр.Нова Загора, с ЕГН: **********. И в двата акта за раждане като майка на децата е вписана Е.Г.П.-Ж., а като баща – В.В.Ж..

         Приложено е към преписката, представена от ДСП-Пирдоп, заявление от В.В.Ж. и Е.Г.П.-Ж. в вх. СИГ/Д-РВ/779/02.10.2019г., с което директорът на ДСП-Пловдив бива уведомен за желанието на заявителите да „разсиновят“ децата Филипа Владимирова Ж. и Сияна Владимирова Ж.. Заявлението е мотивирано, като в него е описано, че Е.П.-Ж. не е могла да приеме децата, да се грижи за тях и да ги обича като майка и е изпаднала в психоемоционален стрес, наложил посещение при психиатър. Посочено е, че синът им, който е дете със синдром на Даун, не се чувства комфортно в присъствието на децата и по някога отношенията между тях ставали агресивни.

         В ДПС под вх. СГ/Д-РВ/779-004/04.10.2019г. е подадено заявление от А.П.К. ***, в  качеството и на професионален родител, с което същата е заявила желание да полага грижа за децата Филипа Владимирова Ж. и Сияна Владимирова Ж., за които се е грижила преди осиновяването им.

         Видно от Заповед 23-РДПС-0001/16.01.2017г. на Директора на РДСП-София област, със същата е наредено А.П.К. да бъде отбелязана в регистъра на утвърдените приемни семейства, воден в РДСП- София област като професионален приемен родител, който може да се грижи за две деца от 2 до 10 години, без значение на пола, с родствена връзка /две сестри или брат и сестра/, физически и психически здрави, без значение етноса на децата.

         Изготвени са и приложени по делото подробно социални доклади от ДСП-Пловдив и ДСП-Пирдоп по отношение на децата Филипа Владимирова Ж. и Сияна Владимирова Ж..

Според доклада с изх. ПР/Д-РВ/466-001/28.11.2019г. на Дирекция „Социално подпомагане“ – Пловдив, изготвен за целите на производството, през месец август 2019г., Сияна и Филипа са осиновени от Е.П.-Ж. и В.Ж. и се отглеждат в семейството им до 15.10.2019г., като в жилището на семейство Желязови са създадени подходящи условия и сигурна среда. Отбелязано е в доклада, че със заповеди на директора на ДСП-Пловдив от 15.10.2019г. Филипа и Сияна са настанени в приемното семейство на А.К. ***, тъй като семейство Желязови пожелали да ги „разсиновят“. Като причини да не полагат грижи за двете деца Е.П.-Ж. и В.Ж. посочили пред социалните служители невъзможността да изградят привързаност и обич към двете деца и фактът, че биологичното им дете, което е с увреждане, не може да приеме Филипа и Сияна. Двамата са споделили, че са обсъдили заедно ситуацията и взаимно са взели решение момичетата да бъдат изведени от семейството им и да подадат иск за „разсиновяване“. На двамата е разяснено от служителите на ДСП, че за адаптацията на децата е необходимо време и им е предложено да ползват социални услуги в гр.Пловдив, но те са отказали. Е.Ж. е споделила свое мнение за децата, като дори е определила едно от тях- Филипа – като „манипулативна интригантка“. Социалните служители са провели разговори и със самите деца, от които са установили, че Филипа и Сияна са наясно със случващото се и знаят, че няма да останат при семейство Желязови. Филипа е заявила: „Много искаме да останем при мама и тати, но не може, защото сме лоши“. Установено е,ч е Филипа и Сияна пазят добри спомени за приемния родител и я наричат „мама“, като разказват и за общи занимания с нейната дъщеря – „кака Мими“. В доклада е изследвана трудовата заетост на двамата осиновители и е описано, че В.Ж. работи като лекар-невролог на частна практика, а съпругата му е преподавател по английски език, европейска и американска литература, а месечните им доходи са в размер на около 4000 лв. В заключение в доклада е посочено, че предвид създалата се ситуация, ОЗД- гр.Пловдив е предприел мярка за закрила – настаняване на децата в професионалното приемно семейство на А.К. с цел намаляване на стреса при Филипа и Сияна и осигуряване на психо-емоционален комфорт.

Според доклада с изх. ПР/Д-СО-ПП/44-001/10.12.2019г., изготвен от Дирекция „Социално подпомагане“ – Пирдоп във връзка с актуалното положение на децата Филипа и Сияна Желязови, към настоящия момент грижи за отглеждането и възпитанието на Сияна Владимирова Ж. и Филипа Владимирова Ж. полага професионалният приемен родител А.П.К., като децата се отглеждат в спокойна и сигурна семейна среда и са задоволени основните им битови, здравни, образователни и емоционални потребности. В обстоятелствената част на доклада е записано, че предвид факта, че децата да били отглеждани в същото приемно семейство преди осиновяването си и са изградили емоционална връзка с приемния родител А.П.К. и нейната дъщеря Мария, не са търсени възможности за настаняване на децата в друго приемно семейство. Осигурено им било ползване на социални услуги – консултации с психолог в Център за обществена подкрепа – Пирдоп. Приемният родител получава месечна сума по договор за настаняване на децата в семейството му в общ размер за двете деца- 450 лв. , както и месечна помощ в размер на 40 лв. за всяко дете. Описано е жилището, където децата живеят към момента – масивна къща на един етаж в много добро техническо състояние, където за децата е обособена самостоятелна стая, обзаведена подходящо. Сочи се, че децата познават и контактуват с роднините на приемното семейство, а след настаняването им в приемното семейство децата не са търсени от осиновителите и не са имали контакт с тях. Посочено е, че Сияна и Филипа са записани в ДГ „Българче“ с.Антон и с желание посещават детското заведение, в което са били и преди да бъдат осиновени, като там имат изграден приятелски кръг с деца от групата. Сочи се още, че Сияна и Филипа имат емоционална връзка по между си, имат изградена емоционална привързаност и към приемния родител А.К. и нейната непълнолетна дъщеря Мария, която активно се включва в обгрижването. Мнението на социалната служба е, че липсва привързаност между децата и осиновителите.

         От становищата на осиновителя В.Ж. и това на приемния родител А.К., заявени в съдебно заседание, също се извежда релевантна за изхода на делото информация, а именно, че осиновителите са съгласни децата Филипа Владимирова Ж. и Сияна Владимирова Ж. да бъдат настанени в приемно семейство, тъй като двамата със съпругата му не желаят да ги отглеждат и съжаляват, че са ги осиновили. А.К. от своя страна, заявява решителност и категоричност относно желанието си да отглежда децата.

            При така установената фактическа обстановка, съдът стигна до следните правни изводи:

Настоящото дело е насочено към правен резултат „настаняване на малолетни деца в приемно семейство“ на основание чл.26, ал.1 ЗЗДет.

Настоящият съд намира искането за допустимо, тъй като е подадено от легитимиран орган, съобразно чл.26, ал.2 ЗЗДет, до компетентен съд, а именно районния съд по настоящ адрес на децата (чл.28, ал.1 ЗЗДет), като „настоящ адрес“ за целите на Закона за закрила на детето, по смисъла на пар.1, т.15 ДР ЗЗДет, е „адресът, на който детето пребивава“. В настоящия случай децата пребивават при приемния родител А.К. *** от октомври 2019г., поради което Районен съд-Пирдоп се явява компетентен.

Разгледано по същество искането се явява основателно по следните съображения:

На първо място, няма спор между страните по делото, включително и заинтересованите такива, че в най-добър интерес на децата Филипа и Сияна е да бъдат настанени в приемното семейство на г-жа А.К.. Родителите, които макар да не са биологични такива, а осиновители, приравнени от закона на родители, са изразили многократно категоричното си становище, че не желаят да продължават да осъществяват грижа за двете деца, тъй като считат осиновяването им за погрешно свое решение. Това им становище и невъзможността да бъдат убедени в обратното, се потвърждава и от социалния доклад, изготвен от ДСП-Пловдив. Според съда, решението на осиновителите да се откажат от грижите по децата е закъсняла последица, която е следвало да бъде обмислена като вариант в по-ранен момент - преди преминаване на цялата тежка процедура по осиновяване и лишаване на децата от възможността да бъдат осиновени от семейство, което желае да ги приеме като свои. Абдикирането от осъществяване на родителски задължения, макар за семейство Желязови да намира своето обяснение във възникналите проблеми с адаптацията към новото положение, според съда може и следва да се квалифицира като „трайно неполагане на грижи без основателна причина“ по смисъла на чл.25, ал.1, т.2 ЗЗДет, тъй като в никакъв случай положените усилия не могат да се счетат за достатъчни, а изборът, който осиновителите правят - да престанат да полагат грижи за децата, е съотносим с отказа на биологичен родител да полага грижи за своите деца. Именно с цел да се избегне ситуация от типа на настоящата, процедурата по осиновяване има своите специфики и опознавателен период между децата и бъдещите родители, като към настоящия момент законът и моралът налагат осиновителите да бъдат разглеждани като родители на двете деца и отказът им от грижа не може да бъде оправдан, още повече, че съществуват данни по делото, че у децата е вменено усещането, че те са причината да не могат да останат в новия си дом, тъй като „са лоши“. Житейската криза на семейство Желязови обаче явно се е отразила на децата и нежеланието на осиновителите да проявят настоятелност в опита за изграждане на пълноценна връзка с децата налага извеждането им от семейство, в което биха се чувствали нежелани. Действително осиновителите са обезпечили битовите потребности на децата, но не и емоционалните им такива, поради което интересът на децата налага да се постави акцент на тяхното стабилно психо-емоционално израстване в среда, различна от предложената от семейство Желязови. От друга страна, доказателствата по делото налагат извод, че приемният родител А.К. е отглеждала децата не малък период от време преди осиновяването им и то във възраст, когато се формират основни привързаности на децата с околните. Тя безспорно е съумяла да им осигурява както битов, така и психо-емоционален комфорт и това личи в самото отношение на децата към нея, тъй като те я приемат за своя „майка“. Към настоящия момент се установява, че децата се чувстват спокойни в нейния дом, който разполага с необходимите удобства и условия за отглеждане на деца на тази възраст. Съдът получи лично възприятие за приемния родител, при когото се иска Филипа и Сияна да бъдат настанени, което потвърждава документалните констатации, че същата е подходящ „приемен родител“, който се отнася с необходимата сериозност към случая и същевременно отговаря на законовите изисквания да бъде регистрирана като професионално приемно семейство в Регистъра на утвърдените приемни семейства към РДСП-София област, за което са представени доказателства. И пред съда г-жа К. засвидетелства загриженост за децата и готовност да се справи с евентуални дефицити в характера им, без да проявява нетолерантност към палавия им нрав и потребностите им.

Всичко това предопределя извода на настоящия съд, че предприетата от ДСП-Пловдив административна мярка е адекватна и правилността на това административно решение следва да бъде скрепена със съдебно решение, което да я възпроизведе.

Настаняването на децата Сияна и Филипа в професионалното семейство на г-жа А.К. е перспектива за тях, която е благоприятна, доколкото желанието на приемния родител е именно такова - да отглежда децата, като семейството, макар и приемно, е стабилна социална единица, в която децата не само няма да бъдат лишени от необходимите им условия, а и ще им бъде осигурено общуването с друго дете, което също изпитва привързаност към тях. В периода, в който А.К. ще отглежда децата, тя своеобразно ще играе роля на „родител“ по отношение на грижите и възпитанието, което ще осъществява спрямо тях, макар в правен аспект да не замества родителите. Тук съдът намира за нужно да отбележи, че при последваща процедура по осиновяване, г-жа К. би следвало да се разглежда като подходящ потенциален осиновител за Сияна и Филипа, при желание от нейна страна, а грижите и създадените връзки с децата да и осигурят приоритет пред други желаещи, което би способствало да се избегнат нови нежелани ситуации като настоящата.

Срокът за настаняване на децата в приемното семейство следва да е за срок от 3-години, както е поискала и компетентната социална институция- ДСП-Пирдоп, доколкото за този период следва да се изяснят тенденциите за нова процедура по осиновяване и тя да се проведе. Съществуват и опциите настаняването да бъде подновено след изтичане на 3-годишния период, в случай че това се налага.

Всичко изложено сочи, че са налице предпоставките за настаняване на децата Сияна и Филипа извън семейството им по чл. 25 ал. 1 т. 2 ЗЗДетето – деца, чиито родители без основателна причина трайно не полагат грижи за децата. От друга страна, явно е, че приемният родител има желание, достатъчно опит в предоставянето на услугата Приемна грижа, разполага с нужния капацитет, потенциал и ресурс за полагане на адекватна грижа за деца на възраст между 2 и 10 години.

По делото не се налага определяне на режим на лични отношения с родителите, тъй като видно от доказателствата, те не желаят да контактуват с децата, не ги търсят и именно желанието им да ги „разсиновят“ е причината за провеждане на настоящото производство. До момента обаче, в който осиновителите загубят качеството на родители, съдът намира за необходимо служебно, макар производството да е охранително, на основание чл.143, ал.3 СК и с оглед защита най-добрия интерес на децата, да определи издръжка, която семейство Желязови да заплаща на децата чрез приемния родител за осигуряване на техните житейски необходимости, тъй като сумата, предоставяна по договора за настаняване на децата в приемното семейство, е недостатъчна за пълноценно задоволяване на всички техни нужди, а издръжката на децата е пряко свързана със здравето и образованието им. Справедливата издръжка, която родителите не биха били затруднени да изплащат, предвид месечния си общ доход от около 4000 лв., е по 200 лв. месечно за всяко от децата, която следва да бъде заплащана до настъпване на обстоятелства, обуславящи отпадането и – в случая до успешното провеждане на процедура по прекратяване на осиновяването или до прекратяване на мярката за закрила.

По делото не е налице искане за определяне на условия, при които децата  да ползват услугата „заместваща грижа”, въпреки това съдът следва да се произнесе и за нея. Чл. 20 от Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, сочи, че при настаняване на дете в приемно семейство, в заповедта на директора на дирекция "Социално подпомагане" и/или в съдебното решение се определят условията за ползване на "заместваща приемна грижа" съгласно Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето. В §1 т.9 от Допълнителните разпоредби на Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето е дадена легална дефиниция на „заместваща приемна грижа" и това е услуга за дете, настанено извън семейството, която се предприема планирано и/или при извънредни обстоятелства с цел подкрепа на приемното семейство или семейството на роднини или близки за осигуряване на отдих и за деца с дългосрочен престой в специализирана институция за интегриране в общността. В случая съдът не е сезиран с някакви конкретни възможности или проблеми в самото приемно семейство, за да може да определи конкретни условия, които да са адекватни точно за професионалното приемно семейство на г-жа А.К.. Поради горното, съдът намира, че единственото общовалидно условие, което може да приеме като основание, приемният родител да не изпълнява задълженията си, произтичащи от съдебния акт и от договора по чл. 27, ал. 5 ЗЗДетето, е възникване на извънредни обстоятелства от здравословен характер, непозволяващи на приемния родител да полага грижи за детето. Поради горното, условието за прилагане на  чл. 20 от Наредбата, следва да бъде и само това.

Воден от горното, Съдът

                   Р Е Ш И :

ОПРЕДЕЛЯ МЯРКА ЗА ЗАКРИЛА, като НАСТАНЯВА, на основание чл.28 вр. чл.26, ал.1 вр. 25 ал.1 т.2 ЗЗДет, малолетното дете ФИЛИПА ВЛАДИМИРОВА Ж., с ЕГН: **********, родено на ***г., с майка Е.Г.П.-Ж., с ЕГН: ********** и баща В.В.Ж., ЕГН: **********, за отглеждане в семейната среда на утвърденото професионално приемно семейство на А.П.К., с ЕГН: **********, с адрес: ***, ЗА СРОК ОТ ТРИ ГОДИНИ или до настъпване на обстоятелства, водещи до промяна на мярката за закрила.

ОПРЕДЕЛЯ МЯРКА ЗА ЗАКРИЛА, като НАСТАНЯВА, на основание чл.28 вр. чл.26, ал.1 вр. 25 ал.1 т.2 ЗЗДет, малолетното дете СИЯНА ВЛАДИМИРОВА Ж., с ЕГН: **********, родено на ***г., с майка Е.Г.П.-Ж., с ЕГН: ********** и баща В.В.Ж., ЕГН: **********, за отглеждане в семейната среда на утвърденото професионално приемно семейство на А.П.К., с ЕГН: **********, с адрес: ***, ЗА СРОК ОТ ТРИ ГОДИНИ или до настъпване на обстоятелства, водещи до промяна на мярката за закрила.

ОСЪЖДА, на основание чл. 143, ал.3 СК, Е.Г.П.-Ж., с ЕГН: ********** и В.В.Ж., ЕГН: **********, двамата с адрес ***, ДА ЗАПЛАЩАТ на малолетното си дете ФИЛИПА ВЛАДИМИРОВА Ж., с ЕГН: **********, чрез лицето, осъществяващо заместваща грижа и функции на приемен родител  - А.П.К., с ЕГН: ********** за времето на действие на предприетата мярка сумата от 200 лв. /двеста лева/ месечно, представляваща месечна издръжка, с падеж до края за месеца, за който се дължи, до настъпване на законно основание за нейното изменение или прекратяване.

ОСЪЖДА, на основание чл. 143, ал.3 СК, Е.Г.П.-Ж., с ЕГН: ********** и В.В.Ж., ЕГН: **********, двамата с адрес ***, ДА ЗАПЛАЩАТ на малолетното си дете СИЯНА ВЛАДИМИРОВА Ж., с ЕГН: **********, чрез лицето, осъществяващо заместваща грижа и функции на приемен родител  - А.П.К., с ЕГН: ********** за времето на действие на предприетата мярка сумата от 200 лв. /двеста лева/ месечно, представляваща месечна издръжка, с падеж до края за месеца, за който се дължи, до настъпване на законно основание за нейното изменение или прекратяване.

ДОПУСКА, на основание чл. 242, ал.1 ГПК, ПРЕДВАРИТЕЛНО ИЗПЪЛНЕНИЕ на решението, в частта за издръжката.

ПОСТАНОВЯВА, на основание чл. 20, ал. 4, т. 3 от Правилника за прилагане на ЗЗДет и чл. 20 от Наредба за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, детето ФИЛИПА ВЛАДИМИРОВА Ж., с ЕГН: ********** да ползва социалната услуга "Заместваща приемна грижа", в случай на извънредно възникнал проблем и невъзможност на приемното семейство да се грижи за детето.

ПОСТАНОВЯВА, на основание чл. 20, ал. 4, т. 3 от Правилника за прилагане на ЗЗДет и чл. 20 от Наредба за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, детето СИЯНА ВЛАДИМИРОВА Ж., с ЕГН: ********** да ползва социалната услуга "Заместваща приемна грижа", в случай на извънредно възникнал проблем и невъзможност на приемното семейство да се грижи за детето.

 

РЕШЕНИЕТО, на основание чл.28, ал.4 ЗЗДет, подлежи на незабавно изпълнение.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред СОФИЙСКИЯ ОКРЪЖЕН СЪД  в 7 - дневен срок от получаване на съобщението за обявяването му.

        

Препис от решението ДА СЕ ВРЪЧИ на Директора на Дирекция "Социално подпомагане" - Пирдоп, на професионалното приемно семейство и на родителите за сведение и изпълнение.

След влизане в сила на решението, заверен препис от него ДА СЕ ИЗПРАТИ на ДСП-Пирдоп във вр. със ЗСПД.

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: