Решение по дело №7815/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 261518
Дата: 30 ноември 2020 г. (в сила от 15 август 2022 г.)
Съдия: Анета Александрова Трайкова
Дело: 20205330107815
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

    №261518                   30.11.2020 г.                    Гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, I-ви гр. състав в открито съдебно заседание на единадесети ноември две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕТА ТРАЙКОВА

 

при участието на секретаря Невена Назарева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 7815 по описа на ПРС за 2020  г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявени са обективно съединени искове с правно основание чл. 74, ал. 4 КТ, чл. 344, ал. 1, т. 1, 2, 3 от Кодекса на труда.

        Производството е образувано по искова молба, подадена от П.Г.Т., ЕГН ********** ***, за признаване за незаконно уволнението на ищеца, извършено със заповеди № *** от 28.02.2002г. и № *** от 28.02.2020г. на работодателя, с която трудовото му правоотношение се прекратява на осн. чл. 325, ал. 1, т. 1 от КТ „по взаимно съгласие”; възстановяването му на работа на заеманата преди уволнението длъжност ************* и заплащане на обезщетение за оставането му без работа за периода 16.03.2020 г. - 31.08.2020 г. в размер на 6 199,05 лева, както и обявяването за недействителна на клаузата срок в трудовия му договор, като противоречаща на закона и като заобикалаща закона. Претендират се разноски. 

    Ищецът твърди, че е работил по трудово правоотношение с ответника на длъжността „****“ и „***“.

   Излага се, че със заповеди  № *** от 28.02.2020г. и **** от 28.02.2020г на работодателя  трудовото правоотношение се прекратява на осн. чл. 325, ал. 1, т. 1 от КТ – „по взаимно съгласие на страните изразено писмено”. Счита, че извършеното уволнение е незаконосъобразно, тъй като не били налице предпоставките на чл. 325, ал. 1, т. 1 от КТ – не било постигнато взаимно съгласие за прекратяване на ТПО относно датата. Твърди се също така, че прекратяването на ТПО е станало по време на ползван от ищеца болничен, както и че изразената воля на ищеца в молбата за осовобождаването му от работа била опорочена, доколкото ищецът бил измамен от **** на училището, тъй като последният му създал невярната представа, че тази молба няма да бъде използвана за прекратяване на ТПО между страните, както и че *** упражнил върху ищеца заплахи и служебен тормоз. Твърди се, че за период от шест месеца ищецът е останал без работа като се претендира обезщетение. Претендира разноски.

В срока по член 131 ГПК е постъпил писмен отговор от ответника, с който се взема становище за неоснователност на исковете. Признава се твърдението на ищеца, че между страните е съществувало ТПО, по силата на което ищецът заемал посочените в ИМ длъжности с посоченото място на работа, както и че ТПО е прекратено с оспорената заповед на посоченото в нея основание. Твърди се, обаче, уволнението да е законосъобразно извършено, на посоченото в заповедта основание за прекратяване на ТПО, тъй като между страните е било постигнато взаимно съгласие за прекратяване на ТПО. Посочва се, че болничния лист на ищеца е бил депозиран пред работодателя 21 дни след прекратяване на ТПО. Ето защо се моли исковете да се отхвърлят.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и като обсъди събраните по делото доказателства, намери следното:

Между страните не се спори, и от представените по делото писмени доказателства – трудови договори и доп. споразумения се установява, че ищецът е работил по трудово правоотношение с ответното училеще на посочените две длъжности. Не се спори и се установява от заповед № *** от 28.02.2002г. и № *** от 28.02.2020г., издадена от директора на училещето, че ТПО между страните е прекратено със същата на осн. чл. 325, ал. 1, т. 1 от КТ.

При така установените факти от значение за спора съдът достигна до следните правни изводи:

За да бъде уважен искът по чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ да се признае уволнението за незаконно, е необходимо да се установи, че не е налице взаимно съгласие за прекратяване на трудовото правоотношение между страните, като в тежест на работодателя е да установи, че такова е било налице.  По взаимно съгласие на страните трудовият договор може да се прекрати, ако и двете страни са изразили писмено волата си за това. Страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 7-дневен срок от получаването му. Ако не направи това, смята се, че предложението не е прието.

В разглеждания случай работникът е отправил предложение до работодателя си за прекратяване на ТПО по взаимно съгласие, като това предложение е входирано в деловодството на училищено на 28.02.2020г. Работодателят е взел отношение по молбата на 02.03.2020г., изразявайки воля за прекратяването на трудовоправната връзка, за което ищецът е уведомен с връчването на заповедта за прекратяване на ТПО, което е извършено в 7-дневния срок от получаване на предложението.

Не се установява върху ищеца да е било упражнено насилие, нито пък да  е бил измамен чрез въвеждане в заблуждение от ***** на училището, че няма да се ползва от подадената молба за прекратяване на ТПО, което да води до опорочаване волята на ищеца и оттук до недействителност на прекратяването. Без значение е и обстоятелството, че ищецът е бил в болнични, доколкото за това прекратително основание не се предвижда закрила съгласно член 333, ал. 1 от КТ. 

С оглед  изложеното искът по член 344, ал. 1, т. 1 от КТ се явява неоснователен и ще се отхвърли.

С оглед изхода на спора по главния иск неоснователни се явяват исковете по член 344, ал. 1, т. 2 и 3 от КТ.

По отношение предявения иск по чл. 74, ал. 4 от КТ.

Недействителен е трудов договор, който противоречи на закона или на колективен трудов договор или ги заобикаля - чл. 74, ал. 1 от КТ. Противоречието със  закона визира императивни, а не диспозитивни правни норми. Недействителността може да засегне само отделни клаузи на трудовия договор.

Трудовото законодателство възприема принципа, че трудовият договор се сключва за неопределено време, освен в изчерпателно посочените случаи. В член 68, ал. 1 от КТ се допуска срочен трудов договор да се сключва за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от 3 години – за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности; до завършване на определена работа; за заместване на ралотник или служител, който отсъства от работа; за работа на длъжност, която се заема с конкурс – за времето, докато бъде заета въз основа на конкурс; за определен мандат, когато такъв е установен за съответния орган.

Съгласно член 101, ал. 1 и 3 от ЗПУО учебната година включва учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и учебни часове, както и ваканции. Учебната година е с продължителност 12 месеца и започва на 15 септември, което предполага създаване на условия за работа с децата и учениците през цялата учебна година.

В съответствие с член 174 от ЗПУО институциите в системата на предучилищното и училищното образование осигуряват подкрепа за личностно развитие на децата и учениците съвместно с държавните и местни структури и доставчиците на социални услуги. Институциите в системата на образованието самостоятелно разработват и прилагат цялостни политики за подкрепа на личностното развитие на учениците; изграждане на позитивен организационен климат; утвърждаване на позитивна дисциплина; развитие на училищната общност. Посочените разпоредби сочат несъмнено и безспорно, че работата на педагозите не  е с временен, сезонен или краткотраен характер, нито пък работата им може да бъде определена като такава до завършване на определена работа, тъкмо напротив тази работа изисква продължителна, последователна и целенасочена дейност на педагогическите специалисти, която не може да бъде осъществена чрез срочни трудови договори.

В случая съдът намира, че трудовият договор, в частност клаузата „срок” противоречи на закона, ето защо клаузата „срок” е недействителна и следва да се прогласи за такава, като се уважи иска, а трудовият договор да се счита сключен за неопределено време.

С оглед изхода на спора на ответника ще се присъди по съразмерност адв. възнаграждение в размер на 1000 лева.

  С оглед изхода на спора ответникът следва да бъде осъден да заплати в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на ПРС държавна такса върху уважените искове, в размер на 60 лева ДТ по иска по чл. 74, ал. 4 от КТ.

 Така мотивиран, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО на основание чл. 74, ал. 4 от Кодекса на труда, че трудовото правоотношение, възникнало между П.Г.Т., ЕГН ********** *** на основание трудови договори от 13.09.2019г., са сключени за неопределено време, поради това, че сключването им е извършено в нарушение на разпоредбите на Кодекса на труда.

ОТХВЪРЛЯ предявените от П.Г.Т., ЕГН ********** *** искове за признаване за незаконно уволнението на ищеца, извършено със заповеди № **** от 28.02.2002г. и № **** от 28.02.2020г. на работодателя, с която трудовото му правоотношение се прекратява на осн. чл. 325, ал. 1, т. 1 от КТ „по взаимно съгласие”; възстановяването му на работа на заеманите преди уволнението длъжност ****** и за заплащане на обезщетение за оставането му без работа за периода 16.03.2020 г. - 31.08.2020 г. в размер на 6 199,05 лева, като НЕОСНОВАТЕЛНИ.

ОСЪЖДА П.Г.Т., ЕГН ********** да заплати на СУ „Христо Ботев“ град С. разноски от 1000 лева адв. възнаграждение.

ОСЪЖДА СУ „Христо Ботев“ град С. да заплати в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на ПРС сумата от 60 лева държавна такса върху уважения иск.

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски окръжен съд с въззивна жалба в двуседмичен срок от датата на връчването му на страните.

Препис от решението да се връчи на страните.

 

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/ Анета Трайкова

 

Вярно с оригинала.

Секретар: Н.Н.