Решение по дело №2345/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260355
Дата: 2 март 2021 г. (в сила от 26 май 2021 г.)
Съдия: Цвета Стоянова Желязкова
Дело: 20201100902345
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 1 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 02.03.2021 г.

гр. София

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VI - 10 състав, в закрито заседание, в състав:

                                                       

СЪДИЯ: ЦВЕТА ЖЕЛЯЗКОВА

 

като разгледа докладваното търговско дело № 2345/2020 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

        

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ) вр. Глава XXI „Обжалване на определенията“ ГПК.

Образувано е по жалба на „С.6.“ ЕАД, ЕИК ********(променено наименование с вписване 20210203090746), срещу отказ № 20201103133731/17.11.2020 г. на длъжностно лице при Агенция по вписванията за вписване по партида на дружеството в търговския регистър обстоятелствата по заявлението, с основание за вписване чл. 63, ал. 1 и ал. 4 от ЗМИП. Твърди се, че длъжностното лице неправилно приело, че със заявлението не са заявени за вписване лица – действителни собственици, определени по критерии на параграф 2 от ЗМИП и обема на техните права. Действителният собственик бил „С.Т.“ АД, като публичните дружества били освободени от задължения за обявяване на действителния  собственик съгласно параграф 2, ал. 1, т. 1 от ДР на ЗМИП. След като дружеството не разполага с действителен собствени физическо лице, тъй като такъв е юридическо лице, което е освободено от задължението да обявява действителния собственик. Следователно, като дъщерно дружество на публично дружество е достатъчно да се посочи единствено публичното дружество, след като последното е освободено от посочване на действителния собственик.

Съдът, като съобрази доводите в жалбата, съображенията на длъжностното лице, постановило отказа, и доказателствата по делото, намери за установено следното:

Производството пред Агенция по вписванията е образувано въз основа на Заявление, образец Б7 вх. №  20201103133731 г., с което се иска вписване по поле 537 Юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол - С.Т. АД, заличаване по поле 538 и 538а  - Юридическо лице или друго правно образувание, чрез което непряко се упражнява контрол  - Д. И.Х." АД, заличаване по поле 550 -  Действителни собственици - физически лица, участващи пряко или косвено в дружеството - на вписаните физически лица-действителни  собственици О. Д. и В.С.(вписване 20190529110418) и вписване на нов действителен собственик – С.Т. АД - публично юридическо лице.

Към заявлението са приложени нотариално заверена декларация по чл. 63, ал. 4 от ЗМИП от представляващия „Е.С.Е.Ф.“ ЕАД ,ЕИК ********В.М., съгласно утвърден образец в Приложение № 3 към чл. 38 от Правилника за прилагане на ЗМИП, декларация по чл. 13, ал. 4 ЗТРРЮЛНЦ и документ за платена държавна такса. Заявлението е подадено по електронен път.

От приложената нотариално заверена декларация се установява, че като действителен собственик е посоченото дружеството С.Т. АД – публично дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар.

За да постанови отказа ДЛР е приело, че съгласно §2 ДР ЗМИП за дружествата, чиито акции се търгуват на регулиран пазар,и които се подчиняват на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз, не възниква задължение за вписване на действителен собственик в  регистъра на действителните собственици. Посочено е, че ако дъщерните дружества на публичните такива попадат в изключението по §2, ал.1, т.1 от ЗМИП, тогава обстоятелствата относно действителен собственик не следва да бъдат заявявани за вписване в регистъра, съгласно чл. 63, ал.5 от ЗМИП. Посочено е, че данни за дружества, чрез които пряко и непряко се упражнява контрол, следва да се впишат само при наличие на физическо лице – действителен собственик. Посочено е, че целта на ЗМИП е идентифицирането на физическите лица –действителни собственици на юридически лица или друго правно образувание, поради което и е недопустимо вписването на юридическо лице като действителен собственик.

Видно от справка в ТР по партидата на дружеството – жалбоподател, едноличен собственик на капитала на дружеството е С.Т. АД.

 

При така установената фактическа обстановка, Съдът прави следните правни изводи:

 

Частната жалба е подадена в законоустановения срок срещу акт, подлежащ на обжалване съгласно разпоредбата на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ и от лице, което има право и интерес от обжалването, поради което същата е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, частната жалба е ОСНОВАТЕЛНА.

Предмет на регистърното производство, по което е постановен обжалваният в настоящото производство отказ, е вписване в търговския регистър по партидата на търговско дружество - от „Е.С.Е.Ф.“ ЕАД на юридическото лице "С.Т." АД по поле 537 – Юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол - С.Т. АД и вписване по поле 550 действителни собственици -  С.Т. АД – публично дружество.

Съгласно чл. 59, ал. 1, чл. 61, ал. 1 и чл. 63, ал. 1 от ЗМИП, в съответствие с изискванията на Директива (ЕС) 2015/849 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2015 година за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма, се въвеждат изисквания за идентифициране на физическите лица, действителни собственици на юридическо лице или друго правно образувание, установява се ред за събиране на съответните данни и задължение за предоставяне от учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания на подходяща, точна и актуална информация относно такива действителни собственици, чрез вписване на информацията и данните по партидите, включително в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Целта на закона е да се идентифицират по недвусмислен начин лицата, които "в крайна сметка" (по терминологията и на Директива (ЕС) 2015/849 на ЕП и на Съвета за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма) управляват/контролират дружеството или в полза на които се осъществява дейността. Тази цел ще бъде постигната както когато се впишат идентификационните данни на физическите лица, така и когато обявяването на тези данни е предвидено да се извършва по друг ред. В тази насока са и указанията за прилагане на закона, дадени от ДАНС в качеството й на орган, който съгласно чл. 4, ал. 5 ЗДАНС получава, съхранява, проучва, анализира и разкрива информация, получена при условията и по реда на ЗМИП - изискването за деклариране възниква само когато подлежащите на деклариране данни не са вече вписани в Търговския регистър по друга причина или когато не е налице друг механизъм за тяхното обявяване.

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 ЗМИП за производството, редът и сроковете за вписването на обстоятелствата, относно действителните собственици, се прилагат съответно Законът за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и Законът за регистър БУЛСТАТ.

За вписване на тези обстоятелства в Агенция по вписванията – търговски регистър е утвърден образец на заявление Б7 за вписване на обстоятелства относно действителни собственици (чл. 6, ал. 1 от Наредбата). Образецът на заявление Б7 включва част І – обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и ал. 4 ЗМИП, включително подраздел „Юридически лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол“, с поле 537 – юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол, с едно възможно вписване (данни за едно лице) и поле 538 - юридическо лице или друго правно образувание, чрез което непряко се упражнява контрол, отново с едно възможно вписване (данни за едно лице), както и подраздел „Действителни собственици – физически лица“ с три възможни вписвания.

В чл. 63, ал. 4 от ЗМИП са изброени данните, които следва да бъдат вписани в съответния регистър. Легалната дефиниция на "действителен собственик" по отношение на корпоративните юридически лица е дадена в § 2, ал. 1, т. 1 от ДР на ЗМИП – физическо лице, което пряко или косвено притежава достатъчен процент от акциите, дяловете или правата на глас в това юридическо лице или друго правно образувание, включително посредством държане на акции на приносител, или посредством контрол чрез други средства, с изключение на случаите когато притежава акции от дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността. Така дадената дефиниция и цитираното изключение, съдържащо се в нея, са напълно идентични с тези, дадени в чл. 3, ал. 6, б. „а“, т. „i” от Директива (ЕС) 2015/849.

В случая заявителят попада именно в изключената от §2, ал. 1, т. 1 от ДР на ЗМИП хипотеза, тъй като видно от приложената към заявлението декларация по чл. 63, ал. 4 ЗМИП, изрично е декларирано, че дружеството С.Т. АД - едноличен собственик на капитала и пряко упражняващо контрол върху дружеството – заявител, е публично акционерно дружество.

Поради това и С.Т. АД е адресат на разпоредбите на ЗППЦК и подзаконовите актове по прилагането му, които предвиждат специален ред за разкриване на дялово участие в публично дружество, уреден в Глава единадесета, Раздел I от ЗППЦК.

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 4 от ЗМИП - "В съответния регистър се вписват следните данни съгласно декларация...", законодателят е определил както подлежащите на вписване данни така и техният източник. Поради това длъжностното лице извършва проверка само дали подадената декларация е по образец, дали съдържа данните по чл. 63, ал. 4 от ЗМИМ и дали декларираните обстоятелства подлежат на вписване. При невярно деклариране на заявените за вписване обстоятелства, законният представител на заявителя носи наказателна отговорност по чл. 313 от НК, а на представляваното от него дружество се налага имуществена санкция по реда на глава десета от ЗМИП (така и решение № 2365 от 30.10.2019 г. по т. дело № 4990/2019 г. на САС).

След като оповестяването на информация за действителен собственик по смисъла на ЗМИП е изключена по отношение на дружество, чийто акции се търгуват на регулиран пазар, то по отношение на неговото дъщерно дружество е достатъчно да се посочи публичното акционерно дружество като краен и действителен собственик.

Поради това е основателно твърдението на частния жалбоподател, че на дружеството-заявител не може да бъде вменено да заяви действителен собственик - физическо лице по смисъла на ЗМИП за същото публично дружество. Предвиденото в ЗМИП изключение по отношение на публичните дружества е именно с оглед на специалния ред, по който се оповестява информация за акционерите в този вид търговски дружества.

В подкрепа на този извод е и предвиденото в чл. 59, ал. 4 ЗМИП относно извършването на идентифициране за клиентите – юридически лица, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, като е предвидено да се събира информацията за дяловото участие, подлежаща на разкриване по реда на глава единадесета, раздел I от ЗППЦК, или аналогична информация относно дружества на регулиран пазар извън Република България.

С оглед на горното, заявителят е изпълнил задължението си за обявяване на лицето, чрез което върху него се упражнява контрол, а от характера на това дружество като публично следва, че неговите действителни собственици се идентифицират по реда на друг закон.

По изложените съображения атакуваният отказ е незаконосъобразен и следва да бъде отменен.

 

Воден от изложеното, СГС, VI-10 състав

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ по жалба, вх. №20201124144726/26.11.2020 г., на  „С.6.“ ЕАД, ЕИК ********(променено наименование с вписване 20210203090746), отказ № 20201103133731/17.11.2020 г. на длъжностно лице при АВ-ТРРЮЛНЦ по заявление образец Б7 , вх. Номер 20201103133731.

УКАЗВА на АВ, ТРРЮЛНЦ да обяви заявените обстоятелства със заявление образец Б7, вх. Номер 20201103133731 по партидата на „С.6.“ ЕАД, ЕИК ********(променено наименование с вписване 20210203090746).

ВРЪЩА преписката на Агенция по вписванията - Търговски регистър да се изпълнят указанията.

 

Решението подлежи на обжалване с жалба пред САС в седмодневен срок от съобщението от страните.

                                                                      

 

                                                                                  СЪДИЯ: