Решение по дело №12/2021 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 април 2021 г. (в сила от 7 април 2021 г.)
Съдия: Светлана Костадинова Драгоманска
Дело: 20217220700012
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  62

 

гр. Сливен, 07.04.2021 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в публично заседание на тридесет и първи март,  две  хиляди  двадесет и първа  година,  в  състав:

                                        

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА ДРАГОМАНСКА

                                           ЧЛЕНОВЕ:  ГАЛЯ  ИВАНОВА

                                                                  ИГЛИКА ЖЕКОВА

 

При участието на секретаря ГАЛЯ ГЕОРГИЕВА и на прокурора ХРИСТО КУКОВ, като разгледа докладваното от председателя касационно административно-наказателно дело № 12 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.     

С Решение № 260128/17.11.2020 г.  по АНД № 558/2020 г. на Районен съд Сливен, е потвърдено Наказателно постановление НП № 19-0804-003726/10.01.2020г. на началник сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР- Сливен, с което на Ж.А.А. с ЕГН **********, на основание чл.174, ал.3, предл. 1 от ЗДвП са наложени наказания „Глоба” в размер на 2000 (две хиляди) лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 24 (двадесет и четири) месеца за нарушение на същата разпоредба и на основание чл.183, ал.1, т.1, предл.1 и 2 от ЗДвП е наложено наказание „Глоба” в размер на 10 лева за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от същия закон.

Недоволен от така постановеното решение е останал касационният жалбоподател Ж.А.А., който го обжалва в срок. В жалбата се навеждат доводи за неправилност на съдебния акт, тъй като решаващият съд бил кредитирал показанията само на служителите на ОД на МВР Сливен, а не и на тези водени от касатора. Излага съображения за неправилна установеност на извършените нарушения, тъй като безспорно от доказателствата по делото не се доказвало по несъмнен начин  обстоятелството Ж.А. да е водач на МПС по смисъла на ЗДвП. Моли съда да отмени обжалваното съдебно решение и върне делото за ново разглеждане от друг състав, алтернативно да отмени решението и потвърденото с него наказателно постановление.

В с.з. касационният жалбоподател, редовно и своевременно призован, не се явява.  

В с.з. ответникът по касационното обжалване, редовно и своевременно призован, не изпраща представител. Представено е писмено становище от п.п. – гл. юриск. К. Б., която оспорва жалбата. Моли решението на РС – Сливен да бъде оставено в сила. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

В с.з. представителят на Окръжна прокуратура Сливен поддържа, че жалбата е неоснователна, а първоинстанционното решение като правилно и обосновано следва да бъде оставено в сила.

Административният съд, в качеството на касационна инстанция, като обсъди направените в жалбата оплаквания, становищата на явилите се страни и събраните пред Районния съд писмени и гласни доказателства, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законния срок, допустима е, но по същество е неоснователна.

В жалбата са наведени оплаквания за незаконосъобразност на обжалвания съдебен акт. За да се отговори на същите, касационната инстанция следва да обсъди събраните по делото доказателства, от които е видно, че:

На 17.12.2019г. служители на реда около 01,20 часа се придвижвали със служебния си автомобил в с. Д., където откъм с. З. към тях се движел бял микробус. След като ги видял водачът на автомобила завил надясно. Двамата служители на реда предприели действия да го пресрещнат и двата автомобила се срещнали пред казана за варене на ракия в селото. От лявата страна на буса изскочили двама души като св. И. разпознал единия, че е касаторът Ж.А., който първо е изскочил от микробуса, а след това другото лице. В буса е имало и трето лице на име Д., което не е слязло от буса. Отначало А. признал, че той е управлявал буса. Двамата полицейски служители установили, че лицето е във видимо н. с. и потърсили съдействие от сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР- Сливен. На място пристигнал екип, които поканили касатора да бъде изпробван за употреба на алкохол с техническо средство, но същият категорично отказал.  Издаден му бил талон за медицинско изследване, но отказал да даде и кръвна проба. Поискано му било да представи свидетелство за управление на моторното превозно средство и контролен талон, но А. не ги представил.

За констатираното му бил съставен АУАН № 18132/17.12.2019 г., с който деянията били квалифицирани като нарушения по чл.174, ал.3, пр.1 от ЗДвП и на чл.100, ал.1, т.1 от същия закон. На основание така съставения АУАН е издадено и обжалваното НП № 19-0804-003726 от 10.01.2020 г.

 Към доказателствата са приобщени Справка за нарушител – водач на Ж.А.А. от която е видно, че от 2010 г. до настоящия момент срещу същия са издадени пет наказателни постановления и пет бр. фишове за нарушения по Закона за движението по пътищата, както и три броя Заповеди за прилагане на принудителна административна мярка.

За да потвърди Наказателното постановление, Районният съд е приел, че Ж.А.А. е осъществил от обективна и субективна страна административните нарушения, описани в АУАН и НП, както и че деянията са правилно квалифицирани и съответно – санкционирани.

Районният съд, като е обсъдил всички доказателства по делото, правилно е установил фактическата обстановка. Въз основа на нея е направил обосновани правни изводи, а именно - че касационният жалбоподател е извършил вменените му във вина административни нарушения. Обосновано и законосъобразно Районният съд е потвърдил изцяло Наказателното постановление и неговите изводи напълно се споделят от касационния състав.

Изложеното в касационната жалба твърдение за незаконосъобразност на първоинстанционното решение не се споделя от касационния съдебен състав. Твърдението на касатора, че не е имал качеството на водач, е обсъдено от първоинстанционния съд, които изводи са формирана въз основа на всички събраните по делото писмени и гласни доказателства. От съвкупната им преценка се установява, че касационният жалбоподател е извършил вменените му с акта и НП административни нарушения и правилно е ангажирана административнонаказателната му отговорност за същите. При съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление не са допуснати процесуални нарушения, а изводите на Районния съд в атакуваното решение са обосновани и напълно съответни на събраните доказателства, обсъдени са всеобхватно и ценени правилно.

Съгласно чл. 220 от АПК касационният съд преценява прилагането на материалния закон въз основа на фактите, установени от първоинстанционния съд в обжалваното решение и по наведените в касационната жалба доводи.  Наведените в касационната жалба доводи за неправилност на решението на районния съд са неоснователни. Съдът е положил необходимите усилия за изясняване на обективната истина по делото, като е събрал всички необходими доказателства, обсъдил ги е в тяхната съвкупност и е изложил мотиви, които кореспондират на установената по делото фактическа обстановка.

Нарушенията, описани в процесните АУАН и НП са правилно квалифицирани и правилно е приложената съответната санкционна норма. Съгласно специалната разпоредба на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, редовно съставените актове за установяване на нарушенията по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. Констатациите в съставения АУАН не са оборени от установените факти в хода на съдебното производство. Районният съд не е допуснал нарушения на съдопроизводствените правила при анализа и оценката на доказателствата. Съответствието между приетото от съда и установеното от доказателствата, както и между приетото от съда и направените от него изводи, води до обоснованост на постановеното решение. Извършвайки своята проверка в рамките на приетите за установени от предходната съдебна инстанция факти и обстоятелства, Административен съд – Сливен намира, че доводите в касационната жалба са неоснователни и отменителни основания не са налице.

При тези доводи се налага извод, че решението на СлРС е обосновано. Съдът е изложил мотиви по спорните обстоятелства, които се възприемат изцяло от касационната инстанция и правилно е приложил материалния закон.

 Съдът извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието на първоинстанционното решение с материални закон, но не констатира пороци на същото водещи до отмяната му.

Основателно и своевременно се явява искането на ответника по касация за присъждане на разноски във вид на юрисконсултско възнаграждение. Същото следва да се определи в размер на 80,00 лева, съобразно нормата на чл. 63, ал. 5 от ЗАНН във връзка с чл. 37, ал.1 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредбата за плащането на правната помощ и да се възложи в тежест на касатора.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, Административен съд – Сливен

 

Р          Е          Ш          И:

 

ОСТАВЯ  В  СИЛА  Решение № 260128 от 17.11.2020 г., постановено по АНД № 558/2020 г. по описа на Районен съд – Сливен.

ОСЪЖДА Ж.А.А. с ЕГН **********, да заплати в полза на Областна дирекция на МВР– Сливен разноски в размер на 80,00 (осемдесет) лева, представляващи юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                                      

                                                            

  

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                    

    ЧЛЕНОВЕ: