Определение по дело №4270/2014 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3033
Дата: 10 октомври 2014 г.
Съдия: Даниела Велинова Борисова
Дело: 20141100204270
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 2 октомври 2014 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е  

 

по НОХД №4270/2014г. на СГС, НО, 1 състав

 

       Днес 10.10.2014г., Даниела Борисова, съдия - докладчик по НОХД №4270/2014г. след като сложи за разглеждане горецитираното дело намери, че са допуснати съществени процесуални нарушения, които не могат да бъдат санирани на фаза съдебно производство и които се изразяват в следното:

       СГП е внесла обвинителен акт в съда срещу обвиняемия Р.Д.Р. за извършени от него престъпления по чл.354а, ал.1, изр.1, пр.5, алт.1 от НК; по чл.354а, ал.1, пр.4, алт.1 от НК и по чл.339, ал.1, пр.2, алт.2 и алтернатива последна от НК.

       Съдията-докладчик намира, че обвинението по отношение на  обвиняемия Р., така както е материализирано в изготвения обвинителен акт по чл.246, ал.2 от НПК и внесен в съда съгласно разпоредбата на чл.247, ал.1 от НПК, не е прецизирано, с оглед обективните квалифициращи признаци, характеризиращи осъществяването на изпълнителните деяния на престъпните състави за които е ангажирана наказателната му отговорност. Доколкото ролята на обвинителния акт е да очертае рамките на доказване по делото, то в този смисъл следва, да бъдат изчерпателно посочени в обстоятелствената му част фактите, отнасящи се до всеки елемент от обективната и субективната страна на престъплението, в чието извършване е обвинено лицето, срещу което се води наказателното производство.

В конкретният случай тези изисквания не са изпълнение по отношение на обвиняемия Р. с оглед повдигнатото му обвинение по чл.339, ал.1, пр.2, алт.2 и алтернатива последна от НК. Това е така, защото в обстоятелствената част на обвинителния акт, прокурора е описал факти, които се различават от тези, които е описал в заключителната част на същия и тези описани в постановлението за привличане в качеството на обвиняем на посоченото лице. В обстоятелствената част и заключителната част на обвинителния акт са описани като държани от обвиняемото лице, без надлежното за това разрешително боеприпаси, а именно 55 броя патрони калибър 9 х 19. Отново в обстоятелствената част на обвинителния акт тези боеприпаси са описани, както като 55 броя патрони калибър 9 х 19, така и като 46 броя патрони калибър 9 х 18. Последното описание на боеприпасите е възприето и в постановлението за привличане в качеството на обвиняем на Р.. Ето защо в тази връзка според съдията-докладчик е допуснато съществено процесуално нарушение, което е отстранимо, т.к. от една страна не е ясна обвинителната теза възприета от прокурора, а от друга страна чрез тази неяснота се ограничава и правото на обвиняемия Р. да разбере точно и ясно повдигнатото му обвинение.

Съдията-докладчик констатира, че е допуснато съществено, но отстранимо процесуално нарушение и по отношение на възприетата от прокурора, като обща стойност на трите обекта наркотични вещества по обвинението за престъплението по чл.354а, ал.1, пр.4, алт.1 от НК. При извършената проверка съдията-докладчик констатира, че сумирани отделните стойности на трите инкриминирани обекта, не е равна на посочената сума от 18,30 82 лева. Тази сума е посочена както в обстоятелствената, така и в заключителната част на обвинителния акт. В случая, тази неточност може да се дължи на техническа грешка, но термина „техническа грешка” не е познат на наказателния процес и в този смисъл винаги нейното наличие води до нарушаване на правата на обвиняемото лице.

На последно място съдията-докладчик констатира, че обвинението по чл.339, ал.1, предл.2, ал.2 и алт. Последна от НК е неясно, защото посочената материално правна норма е бланкетна и тя следва да бъде запълнена от конкретно нарушена друга такава от страна на лицето, чиято наказателна отговорност се ангажира. В конкретният случай, в обстоятелствената част на обвинителния акт са посочени множество правни норми от различни нормативни акта, но в крайна сметка в заключителната част на обвинителния акт, не е посочена нито една норма от така изчерпателно изброените в обстоятелствената част. По този начин, отново се нарушават правата на обвиняемото лице да разбере, коя от всички посочени о прокурора правни норми, то е нарушило, за да организира в пълнота своята защита в едно бъдещо, развиващо се по същество наказателно производство спрямо него. Необходимо е да се посочи, че фактическите и юридическите предели на обвинението следва да са ясно и разбираемо посочени, а това би могло да се постигне единствено чрез съответствието между фактите и възприетата в пълнота правна квалификация от прокурора.

       Необходимо е да е налице правно единствено между обстоятелствена и заключителна част на обвинителния акт, а също и между обвинителния акт и постановлението за привличане на обвиняемия в това му качество, така че обвинителната теза да не води до неяснота и противоречие в повдигнатото обвинение, което от своя страна да ограничава правото на защита на обвиняемото лице.  

Изложеното определя посочените процесуални нарушенията като съществени (в този смисъл - ТР № 2/02г. на ВКС на РБ). Същите са отстраними, поради което делото следва да се върне на прокурора за отстраняването им. Обстоятелствената част на обвинителния акт следва да включва по ясен и точен начин всички факти и обстоятелства възоснова на които прокурора е счел, че са налице достатъчно данни, за да внесе обвинение в съда срещу обвиняемото лице. Именно включените в обстоятелствената част факти и обстоятелства подлежат на доказване в хода на съдебното следствие, в съдебната фаза на процеса, чрез всички средства и способи предвидени за това по НПК.

       Описаните недостатъци в изготвения обвинителен акт от прокурора, води до нарушаване правото на защита на обвиняемия да разбере точно повдигнатото му обвинение и така да организира своята защита във фазата по същество, каквато е съдебната фаза на наказателния процес. Необходимо е да се подчертае, че обвинителният макар и да има две части – обстоятелствена и заключителна /диспозитив/, то между двете е необходимо да е налице правно и фактическо единство и да не буди съмнение относно волята на прокурора, която следва да бъде ясна и точна, за да може и обвиняемото лице не само да разбере обвинението, но и адекватно и пълноценно да организира своята защита в съдебната фаза на наказателния процес.

Отстраняването на така констатираните процесуални нарушения може да се постигне единствено чрез прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на СГП, а ако е необходимо прокурора от своя страна следва да укаже на разследващия орган да изготви едно правилно, прецизно и законосъобразно обвинение, след което да го предяви на обвиняемия и неговия защитник и в последствие да изпълни и задълженията си визирани в разпоредбата на чл.227 и следващите от НПК. След прецизиране на обвинението и изготвяне на обвинителния акт, същия може да бъде внесен в съда.

 С оглед на изложеното и на основание чл.249, ал.2, вр. с ал.1, вр. с чл.248, ал.2, т.3, вр. с чл.246, ал.1 от НПК съдията-докладчик:

 

                                   Р А З П О Р Е Д И :

      

       ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НОХД №4270/2014г. по описа на СРС, НО, 1 състав.

       РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване и протест в 7 дневен срок от съобщението до страните за постановяването му пред Софийски Апелативен съд.

       ВРЪЩА делото на СГП за отстраняване на описаните в обстоятелствената част на настоящото разпореждане нарушения.                                     

 

                                                                        СЪДИЯ-ДОКЛАДЧИК: