Решение по дело №1334/2017 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 60
Дата: 7 февруари 2018 г. (в сила от 19 април 2018 г.)
Съдия: Ели Георгиева Скоклева
Дело: 20171510201334
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 септември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

07.02.2018г

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                     Година                                      Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Іс НО

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

 

18.01

 

2018

 
 


на                                                                                                           Година

Ели Скоклева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Райна Боянова

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

Н.а.х.

 

 1334

 

2017

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

                                                           Р  Е  Ш  И:

                       

 

ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 17-0348-001736/23.08.2017г.., издадено от началника на  РУП към ОДМВР гр.Кюстендил РУ гр.Дупница,с което е наложено административно наказание и  „глоба” в размер на 300лв. за нарушение по чл.179,ал.3,т.4 ЗДвП  на Г.Й.Д. с ЕГН ********** *** като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

                   Решението подлежи на касационно обжалване, пред Кюстендилския административен съд, на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава ХІІ АПК.

 

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

МОТИВИ :Г.Й.Д.     , обжалва наказателно постановление  № 17-0348-001736/23.08.2017г., издадено от началника на  РУП към ОДМВР гр.Кюстендил РУ гр.Дупница, с  което му  е наложено административно наказание и  „глоба” в размер на 300лв. за нарушение по чл.179,ал.3,т.4 ЗДвП. Прави оплаквания за незаконосъобразност и моли да бъде отменено, като излага доводи за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, както и че не е налице субективната страна на това нарушение.

         Въззиваемата страна не изразява становище по жалбата.

         Съдът, като взе предвид доводите на страните и събраните по делото доказателства-  показанията на разпитаните свидетели и писмените такива, преценени по отделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна: 

                   На 30.07.2017 г.жалбоподателят управлявал товарен  автомобил по   от  главен път Е-79  посока гр.София-гр.Дупница. На км.322+400 ,същият бил спрян  за проверка  от служители във въззиваемата страна, при която му   бил съставен АУАН за нарушение по   чл.139,ал.5 ЗДвП – тъй като автомобила е бил без валиден винетен стикер за 2017г. Въз основа на съставения акт, е издадено атакуваното наказателно постановление, с което е наложено посоченото по-горе административно наказание.

                   С оглед на така установеното, съдът счете,че жалбата е допустима. Същата е подадена в срока по чл.59, ал.2 ЗАНН, от надлежна страна, а по същество е основателна и отмени наказателното постановление, по следните съображения.

                   Наказателното постановление е издадено от компетентен орган, въз основа на АУАН, съставен от оправомощено за това лице, съгласно заповед  8121з-952/20.07.2017г., издадена от министъра на вътрешните работи.

         Събраните по делото  доказателства установиха,че в процедурата по установяване на нарушението и съответно налагане на административното наказание, са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. АУАН е съставен в нарушение на чл.42т.4 ЗАНН, тъй като описанието на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, не обосновават признаците от състава на чл.179,ал. ЗДвП. този текст съдържа две отделни хипотези,чието наличие обуславя ангажиране на административно наказателната отговорност на водачите на МПС- управление на ППС по  републиканските пътища, за което не е заплатена винетна такса ,предвидена  в чл.10,ал.1 ЗП или на превозното средство е залепен винетен стикер с графично оформление,различно от одобреното. В настоящия случай в АУАН е посочено ,че жалбоподателя управлява товарен автомобил без валиден винетен стикер за 2017г.- деяние, което не попада в нито една от цитираните по-горе хипотези, още повече,че не става ясно имало ли е, или не винетен стикер и в какво се изразява неговата „невалидност“. С оглед обвинителната функция на АУАН,описанието на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, следва да обосновават всички обективни и субективни признаци от състава на последното,тъй като очертава обема на защита на нарушителя.

         Макар и визираното по-горе нарушение да обосновава отмяната на НП, без съдът да се произнася по същество, следва да се отбележи,че нарушението е недоказано.Нито в АУАН, нито в НП е посочено,че за  пътния участък, в който е извършено нарушението се дължи винетна такса по чл.10,ал.1,т.1 ЗДвП,доколкото това се обозначава с пътен знак Д25, а в случая не са изложени факти за наличие на такъв знак и дали нарушението е извършено в обсега му на действие.

         С оглед изложеното, съдът отмени наказателното постановление като незаконосъобразно.

         По горните съображения, съдът постанови решението си.