Решение по дело №121/2020 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 155
Дата: 2 юни 2020 г. (в сила от 2 юни 2020 г.)
Съдия: Зорница Иванова Тодорова
Дело: 20204500500121
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 19 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№155

гр. Русе, 02.06.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РУСЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданска колегия, в публично заседание на двадесет и втори май две хиляди и двадесета година, в състав:

                                         

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ВЕЛКОВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА МАГАРДИЧИЯН

        ЗОРНИЦА ТОДОРОВА – МЛ. СЪДИЯ

 

    при участието на секретаря Димана Стоянова, като разгледа докладваното от мл. съдия ТОДОРОВА в.гр.д. № 121 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 - 273 ГПК.

  Подадена е въззивна жалба от З.С.М., ЕГН **********, с адрес: *** против Решение № 1876/7.11.2019 г., постановено по гр.д. № 2254/2019 г. по описа на Русенски районен съд, с което са отхвърлени предявените от З.С.М. срещу Районен съд – Ш. искове за заплащане на обезщетение в размер на 3000 лева за имуществени вреди, представляващи наложена глоба по НЧХД № 850/2017 г. на Районен съд – Ш., и обезщетение в размер на 5000 лева за неимуществени вреди, представляващи уронване на престижа и доброто име, които вреди са настъпили в резултат на въвеждане на З.С.М. в заблуждение от Районен съд – Ш. по НЧХД № 850/2017 г. на същия съд. В жалбата се излагат съображения за неправилност на решението, поради нарушения на материалния и процесуалния закон. Твърди се, че първостепенният съд е приел, че отговорността на РС – Ш. е по чл. 49 от ЗЗД, но не е финализирал процедурата с решение по изложения казус. С въззивната жалба се иска обжалваното решение да бъде отменено, и вместо него да бъде постановено друго, с което делото да бъде върнато за ново разглеждане.

  В срока по чл. 263, ал. 1 от ГПК не е постъпил отговор на въззивната жалба от въззиваемата страна.

Въззивната жалба е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което се явява процесуално допустима и като такава, следва да се разгледа по същество.

Съгласно нормата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част. По останалите въпроси той е ограничен от посоченото в жалбата.

При изпълнение правомощията си по чл. 269 ГПК настоящият въззивен състав намира обжалваното решение за НЕДОПУСТИМО, поради следните съображения:

Производството пред първоинстанционния съд е образувано по иск срещу Районен съд – Ш. за заплащане на обезщетение за имуществени вреди в размер на 3000 лева и 5000 лева неимуществени вреди, причинени при разглеждането на НЧХД № 850/2017 г. по описа на Районен съд – Ш.. В обстоятелствената част на исковата молба ищецът е изложил като основание на своя иск действия на магистрат при ответното дружество, разглеждащ процесното дело, изразяващи се в изпращането на съобщение, заедно с мотиви по постановената присъда, в което било посочено, че ищецът като подсъдим има право да обжалва присъдата в 15-дневен срок, но когато депозирал жалба в указания му срок, тя се оказала просрочена.

В българската правна система отговорността на държавата може да се реализира чрез два способа - по общия ред на  чл. 49 от ЗЗД и по специалния ред на ЗОДОВ, който специален ред по ЗОДОВ е приложим само в конкретно уредените в него случаи - чл. 1, чл. 2, чл. 2а и чл. 2б от ЗОДОВ. Съгласно чл. 2 ЗОДОВ, отговорността на държавата за вредите, причинени на граждани от разследващите органи, прокуратурата или съда, възниква само по отношение изчерпателно изброените в тази разпоредба хипотези, между който обаче не попадат изложените в исковата молба обстоятелства, на които се основава исковата претенция, което изключва приложението на чл. 2 ЗОДОВ и води до недопустимост на предявените на това основание искове. Квалифицирането на иска по  чл. 49 ЗЗД също налага извод за неговата недопустимост. Изложените в исковата молба твърдения за причинени вреди сочат на действия и/или бездействия на съда, попадащи в кръга на служебните задължения, за които съгласно  чл. 132, ал. 1 от Конституцията на Р. България съдията не носи наказателна и гражданска отговорност, освен за извършено умишлено престъпление от общ характер, признато с влязла в сила присъда. В случая твърдяното поведение на съда попада в обхвата на функционалния имунитет по  чл. 132, ал. 1 от Конституцията и спрямо него не може да се търси отговорност за вреди по чл. 45 ЗЗД, което води до невъзможност за ангажиране отговорността на Районен съд – Ш. по  чл. 49 ЗЗД.

Отговорността на държавата, чрез съответните нейни органи, за вреди причинени на гражданите е функционална и съответно ако длъжностно лице от чиито действия е пострадал гражданина не носи отговорност, няма основание да се ангажира отговорността и на държавата. Не подлежи на разглеждане иск срещу възложител, ако искът срещу изпълнителя на работата е недопустим.

 

С оглед изложените мотиви съдът приема, че обжалваното решение е недопустимо и следва да бъде обезсилено и производството по делото прекратено.    

При този изход на делото право на разноски има въззиваемата страна, но същата не е направила искане за присъждане, поради което съдът не дължи произнасяне по реда на чл. 78 от ГПК.

 

 

 

 

Воден от горните мотиви, Русенски окръжен съд

 

 

 

 

 

Р Е Ш И:  

 

 

 

ОБЕЗСИЛВА Решение № 1876/7.11.2019 г., постановено по гр.д. № 2254/2019 г. по описа на Русенски районен съд, с което са отхвърлени предявените от З.С.М. срещу Районен съд – Ш. искове за заплащане на обезщетение в размер на 3000 лева за имуществени вреди, представляващи наложена глоба по НЧХД № 850/2017 г. на Районен съд – Ш., и обезщетение в размер на 5000 лева за неимуществени вреди, представляващи уронване на престижа и доброто име, които вреди са настъпили в резултат на въвеждане на З.С.М. в заблуждение от Районен съд – Ш. по НЧХД № 850/2017 г. на същия съд. В жалбата се излагат съображения за неправилност на решението, поради нарушения на материалния и процесуалния закон.

ПРЕКРАТЯВА производството по делото, поради недопустимост на иска.

 

 

 

 

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

        

         ЧЛЕНОВЕ: 1.

                     

                    2.