Определение по дело №27/2017 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 юни 2017 г. (в сила от 4 юли 2017 г.)
Съдия: Веселина Димитрова Джонева
Дело: 20171500900027
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 7 март 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

                          О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  №324

                            гр.Кюстендил, 06.06.2017г.

 

Окръжен съд-гр.Кюстендил, четвърти състав, в закрито съдебно заседание на шести юни, две хиляди и седемнадесета година, в състав:

                                                                      Окръжен съдия: Веселина Джонева

след като разгледа докладваното от съдия В.Джонева т.д.№27/2017г. по описа на ОС-Кюстендил, и за да се произнесе, взе предвид:

 

Производството е по реда на Глава Двадесет и втора – „Производство по търговски спорове“, чл.365 и сл. от ГПК.

 

Делото има за предмет разглеждане на предявен от “Сириус-Тим” ЕООД, с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление в гр.Пловдив ул.“***” бл.*** ет.*** ап.***, представлявано от управителя ***, съдебен адрес:*** офис 4, против “Итали Канстракшън” ООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление в гр.Кюстендил ул.“***” №*** ет.***,  иск по реда на чл.422 ал.1 във вр. с чл.415 ал.1 от ГПК във вр. с чл.538 ал.1 във вр. с чл.537 от ТЗ за признаване за установено по отношение на ответника съществуването на вземане на ищеца, предмет на заповед за изпълнение на парично задължение, издадена в производство по чл.417 от ГПК по ч.гр.д.№15793/2011г. по описа на РС-Пловдив, за сумата от 40 000 евро, дължима по издаден от  “Итали Канстракшън” ООД в полза на “Сириус-Тим” ЕООД запис на заповед от 09.09.2009г., ведно със законна лихва върху исковата сума, считано от датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за незабавно изпълнение – 14.09.2011г., до окончателното изплащане.

В съдебното заседание, провело се на 26.04.2017г. съдът е дал ход на устните състезания и е обявил, че ще се произнесе с решение по спора.

В хода на постановяване на съдебното решение, съдът намери, че производството по делото към настоящия момент не може да приключи със заключителен съдебен акт, поради следното:

След справка в Търговския регистър съдът установи, че с решение №952/11.05.2016г. на Апелативен съд-София по в.т.д.№5471/2015г. по повод въззивна проверка на решение на Окръжен съд-Кюстендил по т.д.№30/2015г. по описа на КОС, съдът е обявил неплатежоспособността и свръхзадължеността на “Итали Канстракшън” ООД, с начална дата 31.12.2014г. и е открил производство по несъстоятелност на дружеството, като в хипотезата на чл.632 от ТЗ е обявил дружеството в несъстоятелност. Първо събраните на кредиторите на длъжника е било насрочено за 31.05.2017г.

Вземайки предвид горните обстоятелства, фактът, че повдигнатия за разглеждане спор представлява имуществен търговски такъв, както и липсата на данни към датата на откриване на производството по несъстоятелност по друго дело, по което длъжникът е ответник, съдът да е приел за съвместно разглеждане предявен от длъжника насрещен иск или направено от него възражение за прихващане, настоящият състав намира, че е изпълнена хипотезата на чл.637 ал.1 от ТЗ, налагаща потребността от спиране на настоящото производство. Посочената разпоредба предвижда, че при горните положителни и отрицателни предпоставки, с откриване на производството по несъстоятелност се спират съдебните и арбитражните производства по имуществени граждански и търговски дела срещу длъжника, с изключение на трудови спорове по парични вземания, освен ако към датата на откриване на производството по несъстоятелност по друго дело, по което длъжникът е ответник, съдът е приел за съвместно разглеждане предявен от длъжника насрещен иск или направено от него възражение за прихващане.

В контекста на изложеното, настоящото съдебно производство следва да бъде спряно до произнасяне по предявено от ищеца в производството по несъстоятелност на ответника вземане, идентично с процесното, с оглед изхода на което би било обусловено и развитието на настоящото производство: прекратяване- в хипотезата на чл.637 ал.2 във вр. с чл.693 от ТЗ / при прието вземане на „Сириус-Тим“ ЕООД/ или възобновяване на настоящото производство - при неприемане на вземането на ищеца. В случай на прекратяване на производството по несъстоятелност и заличаване на търговеца, на основание чл.632 ал.4 от ТЗ, спряното исково производство ще подлежи на прекратяване, поради липса на правосубектност на страна по спора.

Определението, с което е бил даден ход на устните състезания следва да бъде отменено, а производството по делото – спряно.

 

В срока за постановяване на съдебно решение адв.М., пълномощник на дружеството-ищец, е депозирала молба с искане за връщане на страната на недължимо внесена държавна такса в размер на 1 565.00 лева, която дружеството е доплатило във връзка с искането си за изменение на иска, чрез преминаване от установителен към осъдителен, което действие, извършено от съда, е било счетено за недопустимо от ВКС.

Съдът констатира, че при предходното и първоначално разглеждане на делото от ОС-Кюстендил, преди провеждане на първото съдебно заседание, „Сириус- Тим“ ЕООД, позовавайки се на отхвърлянето на заявлението по чл.417 от ГПК по реда на инстанционния контрол, е направило искане за изменение на предявения иск, чрез преминаване от установителен към осъдителен за същата сума. Към молбата по чл.214 ал.1 от ГПК, дружеството е приложило и вносна бележка за доплатена държавна такса в размер на 1 565.00 лева. В съдебното заседание исканото изменение е било допуснато, а с решението си съдът се е произнесъл по предявения осъдителен иск. След двукратно разглеждане на делото от въззивен съд, при касационната проверка, извършена от ВКС в решение с №19/23.02.2017г. по гр.д.№418/2016г. съдът е приел, че въпреки непрецизната формулировка, в производството по чл.419 от ГПК Пловдивският окръжен съд е отхвърлил само молбата за незабавно изпълнение, без да бъде засегната заповедта за изпълнение, поради което ищецът не е изгубил правния интерес да предяви иска по реда на чл.422 от ГПК, а процесуалните действия по изменение вида на търсената защита следва да бъдат коригирани.        

Предвид горното, настоящият състав преценява молбата за връщане на доплатената държавна такса като неоснователна, тъй като същата е била дължимо заплатена, с оглед направеното от самата страна искане за изменение на вида на претенцията, което процесуално действие същата е предприела по собствен почин. Следва да се отбележи и обстоятелството, че таксата не може да бъде върната и с оглед обстоятелството, че по изменения иск е налице произнасяне, поради което не може да се приеме, че същата е била недължимо платена.

 

Воден от горното и на основание чл.253 от ГПК и чл.637 ал.1 от ТЗ, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ определение от 26.04.2017г., с което е бил даден ход на устните състезания.

 

СПИРА производството по т.д.№27/2017г. по описа на ОС-Кюстендил до решаване на въпроса за приемането или неприемането на вземането на “Сириус-Тим” ЕООД срещу “Итали Канстракшън” ООД, предмет на настоящото дело, в производството по несъстоятелност на “Итали Канстракшън” ООД по т.д.№30/2015г. по описа на Окръжен съд-Кюстендил.

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на “Сириус-Тим” ЕООД за връщане на сумата от 1565.00 лева, представляваща доплатена държавна такса за изменение на иска. 

 

Определението, в частта за спиране на производството и относно разноските, може да се обжалва с частна жалба пред Апелативен съд-София, в едноседмичен срок от датата на връчване на препис.

 

 

                                                                                   ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: