Решение по дело №491/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 806
Дата: 24 юни 2020 г.
Съдия: Красимир Тодоров Василев
Дело: 20203100500491
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

 

Град Варна, 24 юни 2020 година.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯ ОКРЪЖЕН СЪДГражданско отделение, в публично съдебно заседание, проведено на петнадесети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ПЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ВАСИЛЕВ

НЕВИН ШАКИРОВА

 

СЕКРЕТАР: ЦВЕТЕЛИНА ЦВЕТАНОВА

 

Разгледа докладваното от съдия Красимир Василев,  в.гр.дело № 491, по описа на ВОС за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството е въззивно е и е образувано две въззивни жалби, както следва:

1.На К.С.Р., чрез адв.К. против Решение № 3425 от 23.07.2019 година, постановено по гр.дело № 7157/2019 година, по описа на ВРС, с която съдът е отхвърлил исковите претенции на въззивника против ответника Главна дирекция „Изпълнения на наказанията“, гр. София, търпени за периода от месец септември 2012 година до 07.07.2016 година, по иска с правно основание чл.71 ал.1 т.1 , т.2 и 3 от ЗЗДискр, както следва:

1.С правно осн. чл. 71, ал. 1, т. 1 ЗЗДискр за установяване на дискриминационно нарушение, изразяващо се в неравно третиране по признак „Лично положение" - липса на условия, позволяващи предаване в цялост на хранителни продукти, получени на 16.02.2013г. по време на свиждане и установения режим на свиждане по отношение на К.Р., пребиваващ в Затвора - гр. Варна, осъден с наказание „доживотен затвор";

2. С правно осн. чл. 71, ал. 1, т. 2 ЗЗДискр за осъждане на ответника да преустанови нарушението, изразяващо се в неравно третиране по признак „Лично положение" - липса на условия, позволяващи предаване в цялост на хранителни продукти, получени по време на свиждане по отношение на К.Р., пребиваващ в Затвора - гр. Варна, осъден с наказание „доживотен затвор", както и да се въздържа от по-нататъшни нарушения;

3.С правно осн. чл. 71, ал. 1, т. 3 ЗЗДискр за заплащане на сумата от 10 001 лв., след частично оттегляне на претенцията със съгласието на другата страна, на осн. чл. 232 ГПК, направено в съдебно заседание, проведено на 29.09.2014г. по гр.д. № 37588/2013г. на Софийския районен съд, претендирана като обезщетение за неимуществени вреди, вследствие преживени негативни преживявания, в резултат на неравно третиране по признак „Лично положение" - липса на условия, позволяващи предаване в цялост на хранителни продукти, получени на 16.02.2013г. по време на свиждане и установения режим на свиждане по отношение на К.Р., пребиваващ в Затвора - гр. Варна, осъден с наказание „доживотен затвор", ведно със законната лихва от датата на депозиране на исковата молба - 10.09.2013г. до окончателното изплащане на задължението;

В жалбата се сочи, че съдът не е отчел наличните по делото доказателства, като се настоява, че ги е тълкувал превратно и изолирано.Твърди се, че визирания в исковата молба – личен признак, е налице и това става недвусмислено ясно от приложените по делото доказателства.Излага се, че предаваните за ищеца продукти за били отваряни и разрязвани, т.к. няма монтиран скенер за проверка на хранителните продукти.Визира се, че е накърнено личното му достойнство, т.к. продуктите на били получавани от него, както той твърди „за прасета“ и че това е сторено умишлено от затворническите власти.Дава се пример със Затвора в град София, където пратките не се третират по този начин, а се предават на получателите им във вида, в  които са представени.От въззивната жалба още става ясно, че според въззивника е доказан и елемента на претърпени неимуществени вреди – страдания от действията на затворническите власти.По същество искането е решението да бъде отменено, а претенциите – уважени. В жалбата се сочи, че съдът неоправдано е постановил атакувания съдебен, без да отчете наличните по делото писмени и гласни доказателства.Твърди се, че дискриминационните признаци са налице, което прави претенциите основателни, а най – вече доказани.

По делото е постъпил отговор от страна на въззиваемата страна – „Главна дирекция“ Изпълнение на наказанията, от които става ясно, че решението е правилно, кореспондира с наличните доказателства, законосъобразно е и следва да се потвърди.

II.Втората жалба е частна – депозирана е от адв.К., като процесуален представител на К.С.Р. и е против Определение № 11 537 от 05.09.2019 година, постановено по гр.дело № 7157/2019 година на ВРС, с което е оставено без уважение искането за изменение в частта за разноските.С тази жалба се претендира, че атакувания съдебен акт е неправилен и че съдът недопустимо е възложил разноските върху загубилата делото страна, в размер с практиката на съдилищата.По същество искането е то да бъде отменено, а претенцията – уважена.

 

Против частната жалба е постъпил отговор от страна на „Главна дирекция“ Изпълнение на наказанията, с които се настоява атакуваното определение да бъде потвърдено.

В съдебно заседание, въззиваемия К.С.Р. е редовно призован, не се явява, представлява се от адв.К., която поддържа въззивната жалба и моли съдът да я уважи.

Въззиваемата страна – Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – град София, редовно призовани, не се явяват, но от писмените бележки на ю.к.С.става ясно, че жалбата се оспорва и следва да бъде отклонена.

След проверка на обжалваното решение, предвид аргументите на страните и писмените доказателства по делото, ВОС установи следното:

Пред първата съдебна инстанция съдебното производство е било образувано след обезсилване на Решение № 2161/21.10.2015г. по адм. дело № 1630/2015г. по описа на Административен съд - Варна, с решение, постановено в открито съдебно заседание, проведено на 15.04.2019г. по адм. дело № 52/2016г. на ВАС.От исковата молба става ясно, че ищеца Р. е предявил против Главна Дирекция „Изпълнение на наказанията", както следва искови претенции, както следва:

1.С правно осн. чл. 71, ал. 1, т. 1 ЗЗДискр за установяване на дискриминационно нарушение, изразяващо се в неравно третиране по признак „Лично положение" - липса на условия, позволяващи предаване в цялост на хранителни продукти, получени на 16.02.2013г. по време на свиждане и установения режим на свиждане по отношение на К.Р., пребиваващ в Затвора - гр. Варна, осъден с наказание „доживотен затвор";

2. С правно осн. чл. 71, ал. 1, т. 2 ЗЗДискр за осъждане на ответника да преустанови нарушението, изразяващо се в неравно третиране по признак „Лично положение" - липса на условия, позволяващи предаване в цялост на хранителни продукти, получени по време на свиждане по отношение на К.Р., пребиваващ в Затвора - гр. Варна, осъден с наказание „доживотен затвор", както и да се въздържа от по-нататъшни нарушения;

3.С правно осн. чл. 71, ал. 1, т. 3 ЗЗДискр за заплащане на сумата от 10 001 лв., след частично оттегляне на претенцията със съгласието на другата страна, на осн. чл. 232 ГПК, направено в съдебно заседание, проведено на 29.09.2014г. по гр.д. № 37588/2013г. на Софийския районен съд, претендирана като обезщетение за неимуществени вреди, вследствие преживени негативни преживявания, в резултат на неравно третиране по признак „Лично положение" - липса на условия, позволяващи предаване в цялост на хранителни продукти, получени на 16.02.2013г. по време на свиждане и установения режим на свиждане по отношение на К.Р., пребиваващ в Затвора - гр. Варна, осъден с наказание „доживотен затвор", ведно със законната лихва от датата на депозиране на исковата молба - 10.09.2013г. до окончателното изплащане на задължението.

Съобразно изложеното в молбата е видно, че ищеца К.Р. изтърпява в зоната за повишена сигурност, първи коридор, трета група в Затвора - Варна наказание „Доживотен затвор".Той твърди още, че 16.02.2013 година е бил дискриминиран посредством действията на служители на затворническата администрация, изразяващи се в липса на условия, позволяващи предаване в цялост на хранителни продукти, получени на 16.02.2013г., които под претекст „съображения за сигурност" разрязали предназначените за него хранителни продукти - 1 кг. краставици, 1 кг. моркови и 3 кг. ябълки, което е рефлектирало върху годността им за консумация, предназначена за период от две седмици, такива, каквито имат другите затворници, изтърпяващи същото наказание в Затвора гр. София. В посоченото място за изтърпяване на наказание „лишаване от свобода", проверката на хранителни продукти се извършва посредством скенер, какъвто липсва в Затвора - гр. Варна.Той излага още, че свиждането с лицата, изтърпяващи същото наказание в Затвора - гр. София се осъществява цял ден, за разлика от свижданията в Затвора - гр. Варна, което препятства получаването на хранителни продукти.Настоява исковете да бъдат уважени, в цялост.

От фактическа страна е било установено, а и страните се спорят, че с Присъда № 340/10.11.1989г. по описа на Военен съд - Плевен, К.Р. е осъден на наказание „Смърт“ , за това, че на 17.07.1989 година, в землището на с. Г.П., Л.област умъртвил умишлено М. *** особено мъчителен за убитата начин, с особена жестокост по хулигански подбуди и при условията на опасен рецидив умишлено, на осн. чл. 116, т. 6, т. 10 и т. 11 НК.Видно е още, че с Указ № 4 от 25.01.1999 година на Вицепрезидента на Република България, присъдата е заменена с наказание „Доживотен затвор", и че ищеца го търпи в Затвора - гр. Варна в зона с повишена сигурност, I - коридор, 3-та група.Също не е спорно, че на 16.02.2013 година К.Р. е получил хранителна пратка по време на свиждане, включваща 0, 5 кг. краставици, 1 кг. моркови и 3 кг. ябълки /л. 51/ и че свиждането е реализирано, съобразно Заповед № 183/08.12.2009г. на Началника на Затвора - гр. Варна, в която е разписан график, позволяващ свиждания с близки два пъти месечно за лишените от свобода, изтърпяващи наказание „Доживотен затвор"/л. 140/.

От Заповед № 39 от 05.03.2012 година на Началника на Затвора - гр. Варна /л. 120/, става ясно, че е било разпоредено да се засили контрола на служителите на НОС на всички получавани пратки и вещи по време на свиждане, както и стриктно да се спазва списъкът на разрешените вещи.Също в нея е указано, че лишените от свобода да уведомят близките си, че хранителните продукти ще подлежат на щателна проверка чрез разрязване и проверка на дрехите.Съгласно заповед № 39/05.03.2012г. на Началника на Затвора - гр. Варна, посочена в писмо от 20.11.2013г. /л. 47/ всички лишени от свобода са предупредени, че хранителните продукти, които не могат да се проверяват визуално и поради начина им на опаковане не се допускат и се връщат на близките или подлежат на проверка, чрез разрязване, разопаковане и т.н.Тази проверка е била осъществена и във въпросния ден , за което е съставена докладна записка /вж.л. 99/.След като пратките биват проверени се описват и предават на лишените от свобода, а те след като се запознаят със съдържанието им по опис и ги приемат се провежда и свиждането между тях и посетителите им в специално обособено помещение по реда на записване в зависимост от броя на посетителите.

От материалите по делото става ясно, че след свиждането от 18.02.2013 година, ищеца Р. е депозирал протестна декларация /л. 52/, в която освен намерението си за провеждане на гладна стачка, лишеният от свобода е посочил, че морковите и краставиците са били нарязани „на дълго", а ябълките - на две. Получената храна е следвало да бъде консумирана в рамките на две седмици след получаването й, тъй като ищецът е вегетарианец, факт, известен на служителите на Затвора - Варна.не е спорно още, че в Затвора - гр. Варна към 16.02.2013 година, не е бил монтиран скенер, за разлика от Централния Софийски затвор, в който от 30.10.2012 година, е монтирано техническо средство /скенер/, съгласно писмо от 09.06.2014 година.

Пред ВРС са били изслушани и свидетелски показания на свидетелите - И.Й., служител на Затвора - гр. Варна и М.Ж., изтърпяващ наказание „доживотен затвор" в същия Затвор, които установяват релевантни по делото факти.

При тези данни виждането на съда е следното:

Закона за защита от дискриминацията е в сила от 01.01.2004 година и в него не се съдържа легална дефиниция на родовото понятие, но от законовите разпоредби следва извод, че законодателят разглежда като дискриминация несправедливото /по-неблагоприятното/ отношение към един или повече членове на определена група в сравнение с други хора по определени критерии. Съгласно чл.4 ал.1 от ЗЗДискр., дискриминацията е забранена, ако е извършена на базата на пол, раса, народност, етническа принадлежност, човешки геном, гражданство, произход, религия или вяра, образование, убеждения, политическа принадлежност, имуществено състояние или на други признаци, установени в закон или в международен договор. В ал.2 и ал.3 на цитираната разпоредба са дадени дефиниции на проявните форми на дискриминация - пряка и непряка. Пряка дискриминация е всяко по-неблагоприятно третиране въз основа на изброените по-горе защитени признаци, доколкото се третира и е било третирано друго лице при сходни обстоятелства. Предвид изложеното, съдът приема, че за да е налице нарушение по ЗЗДискр. следва да се установи не какво да е по-неблагоприятно третиране на лице или група от лица, а по-неблагоприятно третиране въз основа на критерий, изрично формулиран в Закона, друг закон или международен договор, по който държавата е страна. Съгласно § 7 ал.1 т.7 от ЗЗДискр., неблагоприятно третиране е всеки акт, действие или бездействие, което пряко или непряко засяга права и законни интереси.Освен горното обаче е редно да се посочи и друго - Закона за защита от дискриминация е специален закон по отношение на защитаваните с него права и законни интереси и предписания режим. ЗЗДискр. и ЗИНЗС не са в отношение на общ към специален, за да се приеме, че разпоредбите на ЗИНЗС дерогират спазването на общата забрана за дискриминация и задълженията на органите на държавна власт по чл.11 от ЗЗДискр. да предприемат специални мерки в полза на лица или групи лица в неравностойно положение на основата на признаците по чл.4 ал.1 от същия закон с цел изравняване на възможностите им, доколкото и докато тези мерки са необходими. Ето защо специалният режим на лишените от свобода, изтърпяващи наказанието „Доживотен затвор“, не може да бъде основание за неспазване на основните права на личността и човешкото достойнство.Касае се до паралелното действие на два специални законови режима – по ЗИНЗС и ЗЗДискр., всеки от които охранява различни правоотношение и законови интереси, поради което единият не може да е основание за неспазването на другия.

От друга страна - спазването на правата на човека и зачитането на личното достойнство са обект на правна защита в редица международноправни актове, по които Република България е страна, като Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, като те са основна ценност на правовата държава. Така в преамбюла на Конституцията на Р България правата на личността и нейното достойнство са издигнати във върховен принцип.В конкретния случай, от твърденията в исковата и допълнителни молби, може да се направи извод, че ищецът счита, че е по-неблагоприятно третиран спрямо лишени от свобода, настанени в Затвора – Варна и в други институции за изтърпяване на наказанието „Лишаване от свобода“ в Р България въз основа на признаците "лично и обществено положение". Доказателствената тежест е за страната, която претендира проявеното дискриминационно отношение.Разпоредбата на чл.9 от ЗЗДискр. обръща доказателствената тежест едва тогава, когато страната, която твърди, че е жертва на дискриминация, докаже факти, от които може да се направи извод, че е налице дискриминация.Съобразно константната практика на ВКС - Решение № 231 от 31.03.2010 г. на ВКС по гр. д. № 204/2009 г., IV г. о., ГК, докладчик съдията Веска Райчева, от значение при установяването на дискриминация е обективно съществуващият недопустим противоправен резултат при упражняване на дейността, проявен в която и да е от очертаните в Закона  форми на нежелано или по-неблагоприятно третиране, независимо дали при осъществяването на тази дейност са спазени съответните нормативни изисквания.Дискриминационния закон цели установяване и санкциониране на всяко поставяне в неравностойно положение според признаците, изброени в разпоредбата на чл.4, или на всякакви други признаци, установени в закон или в международен договор, по който Република България е страна.Също ВКС сочи, че именно това по – неблагоприятно третиране на лице на основата на признаците по чл.4 следва да се преценява в сравнение с начина, по който се третира, е било третирано или би било третирано друго лице при сравними сходни обстоятелства.Това, което е относимо за едно лице, е относимо и за всички лица от определена група с оглед личностните им качества при наличието на наказание "доживотен затвор" или "доживотен затвор без замяна".

Както съдът посочи по – горе, в нормата на § 7 от ДР на ЗЗДискр е дадено легално определение на понятието "неблагоприятно третиране". Това е всеки акт, действие или бездействие, които водят до по-малко благоприятно третиране на едно лице спрямо друго въз основа на признаците по чл. 4, ал. 1 или могат да поставят лице или лица, носители на признак по чл. 4, ал. 1, в особено неблагоприятно положение в сравнение с други лица.Нормите на ал.2 и ал.4 на чл.4 от Закона съдържат определения на понятията "пряка дискриминация" и "непряка дискриминация". Пряка дискриминация е всяко по-неблагоприятно третиране на лице на основата на признаците по ал. 1, отколкото се третира, било е третирано или би било третирано друго лице при сравними сходни обстоятелства. Непряка дискриминация е поставянето на лице или лица, носители на признак по чл. 4, ал. 1, или на лица, които, без да са носители на такъв признак, съвместно с първите търпят по-малко благоприятно третиране или са поставени в особено неблагоприятно положение, произтичащо от привидно неутрални разпоредба, критерий или практика, освен ако разпоредбата, критерият или практиката са обективно оправдани с оглед на законова цел и средствата за постигане на целта са подходящи и необходими.И в двата случая, за да се обоснове извод за наличие на дискриминация по някой от признаците по чл.4, следва да се направи сравнение между начина, по който лицето, което твърди, че е жертва на дискриминация е третирано и начина на третиране на други лица, които са в същото или сходно положение, т. е. по отношение на които са налице сравними сходни обстоятелства. Санкционираният от закона вредоносен резултат се изразява в поставянето на отделни лица или категория лица в по-неблагоприятно положение от други при сравними сходни белези. Неправомерният диференциран подход към дадено лице или определен кръг лица трябва да е обусловен/обвързан именно от защитен признак. В този смисъл не е достатъчно да се установи неблагоприятно третиране на определено лице или лица, а е необходимо да се докаже още, че това неблагоприятно третиране е извършено по някой от признаците, очертани в чл.4, като следва да е налице и пряка причинно-следствена връзка между неблагоприятното третиране и причината за него, която при всички случаи следва да се изразява в признак по цитирания чл.4.

Съгласно чл.197 от ЗИНЗС и чл.123 от ПП ЗИНЗС наказанието "доживотен затвор без замяна" и "доживотен затвор" се изтърпява в отделни затвори или в обособени зони към другите затвори с повишена сигурност. Те се държат в постоянно заключени помещения при засилен надзор и охрана, т. е. законодателят е предвидил различни условия, при които да се изтърпяват тези две наказания в сравнение с останалите осъдени на лишаване от свобода. От значение за установяване на дискриминация по някои от признаците по чл.4 е обективно съществуващ недопустим правен резултат при упражняване на дейността. Установяването на дискриминация е необходимо да бъде направено при преценка и сравнение с начина, по който се третира, било е третирано или би било третирано друго лице при сравними сходни обстоятелства. От съществено значение е да се доказва дискриминация при сравними сходни обстоятелства, при които са поставени лицата. В случая това са лица, поставени при условията на лишаване от свобода при изтърпяване на наказанията доживотен затвор и доживотен затвор без право на замяна. Сравними сходни обстоятелства ще има винаги, когато се сравняват лишени от свобода със същите наказания в един затвор, но не и в различни. Това е така, тъй като затворите в отделни населени места имат различна архитектура, строени са по различно време и с оглед на това и на други обективно обусловени причини, предоставят различни битови условия за осъдените. Затова не може да се приеме, че има сравними сходни обстоятелства между осъдените, изтърпяващи съответното наказание "Лишаване от свобода" в различни затвори, респективно осъществена дискриминация. Ищецът не е поставен в по-неблагоприятно положение в сравнение с останалите осъдени лица, изтърпяващи наказанията доживотен затвор без право на замяна в същия Затвор, поради което не може да се приеме, че спрямо него е налице дискриминация по признак лично положение.

Както правилно е съобразил и ВРС, правата и задълженията на лишените от свобода в редакцията на закона към 16.02.2013г. /ДВ, бр. 103 от 28.12.2012г./, са разписани в разпоредбите на чл. 75-чл. 97, както и в чл. 56 и сл. ППЗИНЗС, в сила от 08.06.2012 година.Нормата  на чл. 86, ал. 1 и ал. 3 ЗИНЗС, аналогична на чл. 82, ал. 1 ППЗИНЗС предвижда, че лишените от свобода имат право на свиждания не по-малко от два пъти месечно, по време на които могат да получават храна и предмети, които имат право да ползват и държат при себе си. Продължителността им е до 40 минути.Получаваните хранителни пратки могат да съдържат до 5 кг. сурови плодове и зеленчуци, а разрешените лични вещи и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си или на определени за целта места, се определят със заповед на министъра на правосъдието /чл. 82, ал. 5 и ал. 7 ППЗИНЗС/.Лишените от свобода не могат да внасят и държат при себе си неразрешени предмети, съгласно чл. 97, т. 1 ЗИНЗС.Също правилно е посочено, в мотивите на решаващия съд, че Техническото средство /скенер/ в Затвора - гр. София е за проверка на багаж, но не и на хранителни пратки.Проверени дори и със скенер, е възможно служителите да осъществят проверка и чрез разрязването им, което намалява единствено трайността им, но не и годността им за консумация.Правилно ВРС е заключил, че не е налице проявено дискриминационно отношение и по отношение на свижданията.Те са били провеждани, в съответствие с нормативните документи и вътрешните правила на Затвора.

По частната жалба против Определение № 11 537 от 05.09.2019 година, постановено по гр.дело № 7157/2019 година:

Обжалва се определението с мотива, че акта е неправилен и че съдът недопустимо е възложил разноските върху загубилата делото страна, в размер с практиката на съдилищата.По същество искането е то да бъде отменено, а претенцията – уважена.И по този повод, ВОС е принуден да заключи, че  Определението не страда от пороци и е съобразено с нормативната уредба.Това е така, защото разпоредбата на чл. 75, ал. 2 от ЗЗДискр е аналогична на чл. 83 ГПК, чл. 359 КТ, § 35 ЗСПЗЗ относно иска по § 4и ЗСПЗЗ чл. 7, ал. 1, изр. 3 ЗВСОНИ и др., съгласно които разпоредби ищците не внасят държавни такси по делото, а разноските се поемат от бюджета на съдебната власт.Вярно е, че тези правила касаят отношенията на ищцовата страна с Държавата, но не и тези на ищеца с насрещната страна.Това не го освобождава от задължението да възстанови на насрещната страна по спора направените разходи, когато са налице основанията за това, а именно ако иска е изцяло или частично неоснователен. Нормата на чл. 75, ал. 2 ЗЗДискр улеснява достъпа до правосъдие на пострадалите от дискриминационни действия, но не предвижда изключение от общия принцип за възстановяване на сумите, с които имуществото на ответника е намаляло поради неоснователност на претенциите на ищеца.

В тази връзка, предвид изхода на спора и предвид нормата на чл.25 ал.1 от Наредбата за заплащането на правната помощ, в полза на Главна Дирекция „Изпълнения на наказанията“ следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на общо 200 /двеста/ лева пред ВОС.

На основание изложеното, ВОС,

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 3425 от 23.07.2019 година, постановено по гр.дело № 7157/2019 година, по описа на ВРС, двадесет и четвърти състав.

ПОТВЪРЖДАВА Определение № 11 537 от 05.09.2019 година, постановено по гр.дело № 7157/2019 година, двадесет и четвърти състав.

ОСЪЖДА от К.С.Р., ЕГН **********, с адрес: *** да заплати в полза на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията", гр. София иск за заплащане на сумата от 200 лева /двеста лева/, представляваща сторени по делото съдебно - деловодни разноски – възнаграждение за ю.к. пред ВОС, на осн. чл. 78, ал. 3 ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред състав на Върховен Касационен Съд на Р България, в едномесечен срок от съобщаването на страните, при условията на чл.280 от ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: