Решение по дело №345/2021 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 327
Дата: 1 ноември 2021 г. (в сила от 1 ноември 2021 г.)
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20217100700345
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 юли 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 327 / 01.11.2021 г.,  град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Добрич, в открито съдебно заседание на дванадесети октомври през две хиляди двадесет и първа година, в касационен състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ: СИЛВИЯ САНДЕВА

                                                                          НЕЛИ КАМЕНСКА

         при участието на прокурора СВИЛЕНА КОСТОВА и секретаря МАРИЯ МИХАЛЕВА разгледа докладваното от председателя КАНД № 345/ 2021 год. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Районно управление – Генерал Тошево при ОДМВР - Добрич, подадена чрез Началника – Красимир Милчев Манолов, срещу Решение № 8 от 10.06.2021 год. по НАХД  № 67/ 2021 год. по описа на Районен съд – Генерал Тошево.

Според касатора решението е неправилно поради нарушение на материалния закон. Касаторът настоява, че неправилно съдът е приложил разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. Излага становище, че надлежната регистрация на моторното превозно средство е от съществено значение за сигурността на транспорта. Добавя, че регистрационният режим предвижда контрол върху техническата изправност на превозните средства, а така също и коректност на информацията за действителните собственици на същите. По тези съображения иска отмяна на съдебното Решение и потвърждаване на НП изцяло.  

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се представлява.

Ответникът, Д.Й.Д., редовно призован, не се явява. Представлява се от адв. Е.Н., която оспорва касационната жалба и настоява да бъде оставено в сила първоинстанционното решение. Представя Писмени бележки по същество на спора.

Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение за основателност на касационната жалба. Счита, че нарушението по чл. 147, ал. 1 ЗДвП засяга важни обществени отношения, като конкретните обстоятелства по извършването му не разкриват по – ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид.

Административен съд - Добрич, като прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена от надлежна страна и в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН.

Разгледана по същество, касационната жалба е неоснователна.

Според фактическите установявания на РС – Генерал Тошево срещу Д.Д. е било образувано досъдебно производство № 16/ 2021 г. по описа на РУ – Генерал Тошево за извършено престъпление по чл. 345, ал. 2 от Наказателния кодекс НК). С постановление от 25.02.2021г. Районна прокуратура е прекратила наказателното производство, като е приела, че не е извършено престъпление поради наличието на обстоятелствата по чл. 9, ал. 2 от НК. Материалите по делото са били изпратени от наблюдаващия прокурор на Началника на РУ – Генерал Тошево с указания за провеждане на административнонаказателно производство и ангажиране отговорността на лицето по чл. 175, ал. 3 от ЗДвП.

Въз основа на постановлението на РП – Добрич, ТО - Генерал Тошево, съобразно разпоредбата на чл. 36, ал. 2 от ЗАНН, било издадено и обжалваното наказателно постановление (НП. С него на водача е вменено нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, като на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП са му наложени административни наказания „глоба“ в размер на 500 лв. и „лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от 12 месеца.

Районен съд – Генерал Тошево е отменил изцяло обжалваното НП, като е приел нарушението за доказано, но е счел, че предвид конкретните обстоятелства то може да бъде прието за маловажен случай и административнонаказващият орган е следвало само да предупреди собственика и водач на процесното МПС.

Решението е правилно. Не са налице пороци, които да налагат неговата отмяна.

Според разпоредбата на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, заради чието нарушаване е ангажирана отговорността на Д.Д., по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само МПС и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По републиканските пътища, отворени за обществено ползване, включени в трансевропейската пътна мрежа, и по такива, които са извън нея, или по техни участъци се допускат само МПС с валиден винетен стикер, залепен по начин, възпрепятстващ повторното му ползване.

Със санкционната норма на чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП, посочена като основание за издаване на процесното НП, с лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 до 12 месеца и глоба от 200 до 500 лева се наказва водач, който управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред. Легално определение на понятието „регистрация“ се съдържа в § 6, т. 18а от ДР на ЗДвП, а именно - административно разрешение за превозното средство да участва в пътното движение, включващо идентификацията на превозното средство и издаването на табели с регистрационен номер.

В случая, обстоятелствата, че на 07.02.2021 г., около 13.45 часа, в с. Дъбовик, община Генерал Тошево, Д.Й.Д. управлявал МПС, което не е регистрирано и е без регистрационни табели, по път, отворен за обществено ползване, се явяват несъмнено установени и не са спорни между страните. Съответно налице е от обективна страна вмененото на лицето административно нарушение. Няма спор, че административнонаказателното производство е проведено от компетентни за целта органи.

Същевременно от събраните по делото доказателства, вкл. тези от досъдебното производство, се установява, че Д.Й.Д. е закупил процесния автомобил на 31.01.2021 г. в гр. Хайделберг, Германия, приложени са договор за покупко – продажба и документите на автомобила. Д. има два имота в селото, разделени от ограда. Придвижването на автомобила е между двата съседни имота с цел опазване на целостта и собствеността му.

Съгласно Тълкувателно решение № 1 от 12.12.2007 г. на Общото събрание на Наказателната колегия във Върховния касационен съд по т. дело № 1/ 2007 г. преценката за "маловажност на случая" подлежи на съдебен контрол. В обхвата на съдебния контрол се включва и проверката за законосъобразност на преценката по чл. 28 от ЗАНН. Когато съдът констатира, че предпоставките на чл. 28 от ЗАНН са налице, но наказващият орган не го е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление поради издаването му в противоречие със закона. Разбирането за обхвата на съдебния контрол е в съответствие и с практиката на Европейския съд по правата на човека по приложението на чл. 6, ал. 1 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКЗПЧОС), според която съдът не може да бъде ограничаван в своята юрисдикция, когато решава правния спор. Съдът не може да бъде обвързан от решението на административен орган и не може да бъде възпрепятстван в правомощията си да проучи в пълнота фактите, релевантни за спора, с който е сезиран. Съдът изследва и решава всички въпроси, както по фактите, така и по правото, от които зависи изходът на делото. При липсата на легално определение в ЗАНН на "маловажен случай" и с оглед разпоредбата на чл. 11 от ЗАНН, според която норма, по въпросите на вината, вменяемостта, обстоятелствата, изключващи отговорността, формите на съучастие, приготовлението и опита се прилагат разпоредбите на общата част на НК, доколкото в този закон не се предвижда друго, за "маловажен случай" следва да се приеме този, при който извършеното административно нарушение с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид - чл. 93, т. 9 от НК, в какъвто смисъл са и мотивите на РС. В случая вредни последици няма, касае се за съвсем кратко разстояние с цел предотвратяване посегателство върху собствената на наказаното лице вещ. Личността на дееца сочи на ниска степен на обществена опасност - има ЕР № 2985 от заседание № 148 от 18.11.2020 г. на Първи състав на ТЕЛК Общи заболявания към МБАЛ „ Св. Анна“ – Варна; не е осъждан; не е наказван за друго такова нарушение; съдейства за разкриване на обективната истина.   

С оглед горното правилно случаят е счетен за маловажен, поради което жалбата като неоснователна следва да бъде оставена без уважение.

Воден от горното, Административен съд - Добрич, І касационен състав, на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 АПК,

Р  Е  Ш  И:

 ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 8 от 10.06.2021 год. по НАХД  № 67/ 2021 год. по описа на Районен съд – Генерал Тошево.

Решението е окончателно.   

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: