Определение по дело №211/2023 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 209
Дата: 25 април 2023 г. (в сила от 25 април 2023 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20237080700211
Тип на делото: Касационно частно административно дело
Дата на образуване: 12 април 2023 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 209

гр.Враца, 25.04.2023 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ВРАЦА, троен състав, в закрито заседание на 25.04.2023 г. през  две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: СИЛВИЯ ЖИТАРСКА

ТАТЯНА КОЦЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия КОЦЕВА Чкад №211 по описа на АдмС – Враца за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по жалба на Г.В.В.,***  против Определение № 682/29.11.2022 г., постановено по  адм. дело № 673/2022 г. по описа на АдмС – Враца, с което е оставено без уважение искането му за освобождаване от заплащане на държавни такси и разноски. В жалбата са изложени съображения за неправилност на обжалваното определение. Депозирана е и молба за допускане на правна помощ по делото.

Частната жалба е процесуално допустима.

Определението е съобщено на жалбоподателя лично на 06.12.2022 г. Против него е постъпила жалба с вх. № 4001/15.12.2022 г. по описа на АдмС - Враца /изпратена с писмо с изх. № М-4417/12.12.2022 г. на ***/, която е допустима като предявена в срок и от надлежна страна. 

Съгласно чл. 213а, ал. 7 от АПК по тези жалби държавна такса не се дължи. По делото не е конституиран ответник, поради което препис от жалбата не е връчван.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна по следните съображения:

С Определение № 682/29.11.2022 г., постановено по  адм. дело № 673/2022 г. по описа на АдмС – Враца, съдът е оставил без уважение направеното от жалбоподателя искане за освобождаване от заплащане на държавни такси и разноски.

Съдът след като е анализирал относимите правни норми и представените във връзка с искането доказателства е приел, че в случая не са налице основания за освобождаване от държавна такса, доколкото жалбоподателят В. разполага със средства да заплати дължимата по делото държавна такса от 10,00 лева.

Жалбоподателят В. е лишен от свобода, като понастоящем се намира в ***. За периода от 28.07.2022 г. до 22.11.2022 г. е с приходи в размер на 1276.36 лв. /в ***/, а за периода от 01.11.2021 г. до 22.11.2022 г. е с приходи в размер на общо 2 571.52 лв. /в ***/.

В Декларацията от 14.11.2022г. молителя Г.В. е посочил, че не получава месечен доход, не упражнява дейност на ЕТ, нито извършва услуги с личен труд, нито извършва селскостопанска дейност. *** *, но същите са възбранени от КПКОНПИ от 2010г., а делото все още е висящо на първа инстанция пред ВТОС, поради което не може да се разпорежда с него. Няма доходи, трупа дългове, а НАП му разпродава имуществото. Не притежава дялове и акции в търговски дружества. Не притежава парични влогове. От 13 год. е в * и от тогава няма никакви доходи.

Съдът намира, че с оглед получаваните от жалбоподателя Г.В. ежемесечни парични суми в размер средно на 200,00 лева, паричните средства позволяват на същия да заплати дължимата държавна такса от 10,00 /десет/ лева за образуване на делото и с оглед минималния й размер, няма да бъде затруднен от заплащането й. Касае се за чисти приходи на лице, изтърпяващо наказание „**“, настанено в *, чиито потребности от храна, облекло, подслон, отопление, осветление и здравни грижи са обезпечени, то съдът счита, че заплащането на дължимата държавна такса в размер на 10,00 лева е изцяло във възможностите му, с оглед имущественото му състояние и получаваните от него средства.

Упражняването на правото на достъп до съд в конкретния случая не е ограничено, защото дължимата държавна такса е в най-минималния размер за образуване на съдебно производство, а жалбоподателят разполага с различни възможности да осигури заплащането й, ако желае да бъде разгледана подадената от него жалба.

Ето защо не са налице основанията по чл. 83, ал. 2 от ГПК във връзка с чл.144 от ГПК жалбоподателят да бъде освободен от заплащане на такси и разноски по образуваното съдебното производство.

По отношение на депозираната с частната жалба молба за предоставяне на правна помощ, настоящият състав намира следното:

Молбата е копие на представената по други три дела, производствата по които са със сходен предмет, по които молби е налице произнасяне.

Закона за правната помощ ясно разграничава правната помощ, изразяваща се в подготовка на документи за завеждане на дело, от тази, изразяваща се в процесуално представителство. Съгласно чл. 23, ал. 1 от Закона за правната помощ /ЗПП/ правна помощ под формата на процесуално представителство се предоставя в случаите, при които по силата на закон задължително се предвижда адвокатска защита, резервен защитник или представителство. Според ал. 2 на чл. 23 от ЗПП правна помощ се предоставя и когато страната по гражданско дело не разполага със средства за заплащане на адвокат, желае да има такъв и интересите на правосъдието изискват това. Като взе предвид цитираните текстове на чл. 23, ал. 1 и ал. 2 от ЗПП съдът намира, че в настоящият случай не се предвижда по силата на закон задължителна адвокатска защита. Приложими са разпоредбите на чл. 23, ал. 2 ЗПП, които включват предпоставките - 1. страната по дело да не разполага със средства за заплащане на адвокат и желае да има такъв и 2. интересите на правосъдието изискват това.

В случая лицето е депозирало редовна частна касационна жалба. Настоящият казус не разкрива правна и фактическа сложност, изискващи адвокатска защита, от което следва, че интересите на правосъдието не налагат предоставянето на исканата правна помощ. Предоставянето на правна помощ не е оправдано и от гледна точка на ползата, която тя би донесла на кандидатстващото лице, предвид начина по който прецизно е написана жалбата и са формулирани исканията в нея. Също предварителното попълване на декларацията на имуществено състояние, както и успешното оспорване на постановените от съда съдебни актове по множество дела, говори за една добра правна грамотност, а не за неграмотност у жалбоподателя. Последното обезпечава както осъществяването на адекватна и пълноценна защита на собствените му права, така и равнопоставеност между него и ответната страна. Видно от материалите по делото, съдът се е произнесъл по всяка жалба, молба или искане отправено към него.

С оглед на този извод и по изложените съображения искането за допускане на правна помощ следва да бъде оставено без уважение.

Определението, с което е оставено без уважение искането за освобождаване от заплащане на държавна такса е правилно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното, касационен състав на Административен съд гр.Враца,

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Определение № 682/29.11.2022 г., постановено по  адм. дело № 673/2022 г. по описа на АдмС – Враца, с което е оставено без уважение искането на Г.В.В.,*** за освобождаване от заплащане на държавни такси и разноски.

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на * Г.В.В. за допускане на правна помощ.

 

Определението е окончателно.

 

На основание чл.138 от АПК на страната да се изпрати препис от настоящото определение.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.