Решение по дело №288/2020 на Районен съд - Карнобат

Номер на акта: 260023
Дата: 22 февруари 2021 г. (в сила от 27 април 2021 г.)
Съдия: Мариела Анастасова Иванова
Дело: 20202130200288
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 260023/22.2.2021г.

гр. Карнобат

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД КАРНОБАТ                                   НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На осемнадесети февруари                           две хиляди двадесет и първа година

в публичното заседание в следния състав:                                                         

                                Районен съдия: Мариела Иванова

при секретаря Петя Генчева

като разгледа докладваното от съдия Иванова н.а.х.д. № 288 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод постъпила жалба от С.К.Т. с ЕГН ********** против Наказателно постановление № 750 от 05.11.2020г. на директор на Регионална дирекция по горите – Бургас, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200 лева за нарушение на чл.104, ал.1, т.5 от Закон за горите, а на основание чл. 273,ал.1 ЗГ е отнет моторен трион „Хускварна 365“ с № 4500639. По съображения, подробно изложени в жалбата, е направено искане да се отменят наказателните постановления.

В съдебно заседание  страната се явява лично и с представител, който поддържа жалбата.

В съдебно заседание представителят на ответната страна намира за жалбата за неоснователна.

Районен съд - Карнобат, след като анализира събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното :

На 15.10.2020г.  служители на РДГ Бургас, сред които и свидетелят Г., извършват проверка в землището на с.Сърнево, подотдел 398и и виждат жалбоподателя, който събаря правостоящи дървета. При извършената проверка установяват отсечени 10броя дървета от вида цер без контролна горска марка или 4 пр.куб.м. Проверяващите изземват като предмет на нарушението моторен трион „Хускварна 365“ с № 4500639, собственост на жалбоподателя.

По доказателствата:

Изложената фактическа обстановка се установява от показанията на разпитания по делото свидетели- Т.Г., както и от писмените доказателства по делото, които я възпроизвеждат безпротиворечиво.

Съдът не кредитира показанията на Мариян Калинков в частта, в която посочва, че не са рязали дървета без контролна горска марка, тъй като противоречат на показанията на св.Г.. Също така в показанията си св. Калинков сам посочва, че жалбоподателят е носил моторен трион, за да отсичат дървета и храсти, които им пречат при извозването на дървата.

По допустимостта на жалбата:

Съгласно чл.58,ал.1 ЗАНН, приложим съгласно чл. 277 ЗГ, препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя и на поискалия обезщетение. А според чл. 59,ал.2 ЗАНН нарушителят и поискалият обезщетение могат да обжалват постановлението в седемдневен срок от връчването му. Настоящият съдебен състав намира, че в процесния случай срокът за обжалване на атакуваното постановление за жалбоподателя не е започвал да тече, като съображенията за това са следните:

Съгласно чл. 84 ЗАНН доколкото в този закон няма особени правила за призоваване и връчване на призовки и съобщения, извършване на опис и изземване на вещи, определяне разноски на свидетели и възнаграждения на вещи лица, изчисляване на срокове, както и за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, на касационни жалби пред административния съд и предложения за възобновяване, се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс.Органите и лицата, чрез които се връчват призовките, съобщенията и книжата са посочени изчерпателно в чл. 178 НПК и сред тях не е предвидена възможност за връчване чрез препоръчано писмо с обратна разписка, за разлика от ГПК, където тази възможност е нормативно предвидена като способ за връчване-чл. 42 ГПК.

Единствено за пълнота на съдебния акт следва да се посочи, че дори и да се приеме, че връчване на книжа може да се извърши и чрез този способ (макар да не са налице основания за това), то е налице нередовно връчване. Това е така, тъй като изрично във възражението срещу акта жалбоподателят е посочил адрес за кореспонденция. Въпреки това е направен опит наказателното постановление да бъде връчено на адрес, посочен в акта, като съобщението се е върнало с отбелязване-отсъства. Не е направен друг опит за връчване на посочения от жалбоподателя адрес във възражението.

Предвид изложеното съдът намира, че АНО не е изпълнил своето задължение да връчи надлежно препис от наказателното постановление на жалбоподателя, поради което за дружеството срок за обжалване на постановление не е започвал да тече.

По изложените съображения съдът прецени жалбата за допустима и като такова следва да се разгледа по същество.

От правна страна съдът приема следното :

При съставянето на акта и издаването на наказателното постановление не са допуснати нарушения на процесуалните правила, обуславящи отмяна на последното. Актът за установяване на административното нарушение е съставен в присъствието на жалбоподателя, съобразно изискванията на закона, предявен е на същия, за да се запознае със съдържанието му, което той е удостоверил с подписа си. Жалбоподателят е упражнил своевременно правото си на жалба.

Съгласно разпоредбата на чл.104, ал.1, т.5 от Закон за горите забранява се сечта на немаркирани дървета, освен в случаите, определени в наредбата по чл. 101, ал. 3 с.з., като настоящият случай не е сред тях.

Нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, са описани достатъчно пълно и ясно както в акта, така и в наказателното постановление, като фактическите констатации се подкрепят от събраните по делото доказателства, поради което наказателното постановление следва да бъде потвърдено.Безспорно се установи, че жалбоподателят е извършвал сеч на 10бр. дървета от дървесен вид цер, без да са маркирани с контролна горска марка, поради което правилно е санкциониран.

Съгласно чл. 273,ал.1 ЗГ вещите, послужили за извършване на нарушение, както и вещите - предмет на нарушението, се отнемат в полза на държавата независимо от това чия собственост са, освен ако се установи, че са използвани независимо или против волята на собственика им. От друга страна в Закона за горите липсва разпоредба, която да постановява, че отнемането в полза на държавата на вещите, принадлежащи на нарушителя, които са послужили за извършване на умишлено административно нарушение, е безусловно и тяхната стойност е без значение. В този смисъл приложима се явява разпоредбата на чл.20, ал.4 от ЗАНН, т.е. наложително е извършване на преценка за съответствието на стойността на вещите с характера и тежестта на нарушението.

При справка в интернет (http://www.husqvarna.bg) се установява, че пазарната цена за нов моторен трион е 1300лв., а продажната цена на дървесина е 300лв.

Предвид тежестта на административното нарушение и обстоятелствата, при които е извършено-жалбоподателят е нямал сключен договор, с лицето на което е издадено разрешително за сеч, нямал е разрешение за достъп до горски територии, съдът намира, че в случая разпоредбата на чл. 20,ал.4 ЗАНН не е налице и правилно е било постановено отнемане на вещите, предмет на нарушението.

При този изход от спора претенцията на жалбоподателя за присъждане на съдебно-деловодните разноски се явява неоснователна.

По изложените съображения и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, Районен съд – Карнобат, наказателен състав

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 750 от 05.11.2020г. на директор на Регионална дирекция по горите – Бургас, с което на С.К.Т. с ЕГН **********  за нарушение на чл.104, ал.1, т.5 от Закон за горите е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200 лева и  на основание чл. 273,ал.1 ЗГ е отнет моторен трион „Хускварна 365“ с № 4500639.

Решението може да се обжалва по касационен ред пред Административен съд- Бургас в 14-дневен срок от съобщението.

 

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ :