Решение по дело №217/2019 на Районен съд - Балчик

Номер на акта: 95
Дата: 12 март 2020 г. (в сила от 13 юни 2020 г.)
Съдия: Галин Христов Георгиев
Дело: 20193210200217
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 август 2019 г.

Съдържание на акта

     Р Е Ш Е Н И Е

                №…..

                                                        ГР.БАЛЧИК,12.03.2020  г.

 

                                        В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

БАЛЧИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и шести февруари през две хиляди и двадесета година,   в състав:

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ  :ГАЛИН ГЕОРГИЕВ

                                                      СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ :1.

                                                                                                         2.

при секретаря: ГЕРГАНА ГЕОРГИЕВА

и в присъствието на прокурора:БЕЗ

като разгледа докладваното от Председателя  АНХД217  по описа за2019 год.на БРС,  за да се произнесе взе предвид следното:................................................…

 

            Производството е образувано по предявена жалба от Едноличен търговец”Т.-З.Т.”,БУЛСТАТ ***,със седалище и адрес на управление в *****,представлявано от представляван от З.И.Т.,ЕГН********** ***,срещу наказателно постановление №456159-F501018 от 08.08.2019г.на Б.С.Г.-Началник Отдел”О.Д.”-Варна в Централно управление на Националната Агенция за приходите”,с правно основание в разпоредбата на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Жалбата е постъпила  в Районен съд-Балчик с Рег.№3297 на 15.08.2019г.по пощата.

Със Разпореждането за насрочване,съдът е изискал цялата административна преписка по повод процесното обжалвано постановление.Тя е изпратена от административно наказващия орган и получена в Районен съд-Балчик с Рег.№3582 от 05.09.2019год.      

 Жалбоподателят твърди в жалбата си,че наказателното постановление е незаконосъобразно и  неправилно.Твърди,че описаното деяние в АУАН и наказателното постановление е с ниска степен на обществена опасност.Твърди,че не е допуснал нарушението умишлено,а от незнание.Твърди,че е коригирал грешката си.Твърди,че не са настъпили щети за бюджета.

 Моли съда да отмени изцяло наказателното постановление,като неправилно и  незаконосъобразно.

 Жалбоподателят редовно призован, се явява лично в съдебно заседание.Заявява,че поддържа жалбата и моли съда да отмени наказателното постановление,като незаконосъобразно.

            Възиваемата страна,редовно призована  се представлява в с.з.от  юрисконсулт Ж..

Процесуалният представител на възиваемата страна,оспорва изцяло жалбата ,като неоснователна и недоказана.Твърди,че издаденото наказателно постановление е законосъобразно,правилно и обосновано и като такова моли съда да го потвърди,изцяло.

По делото,като свидетел е разпитан М.М.М.-актосъставител.

            Съдът след преценка на събраните писмени и гласни доказателства,прие за установена следната фактическа обстановка :

            На 18.07.2019год. служители на НАП-Варна извършват проверка на търговски обект,представляващ магазин за риболовни принадлежности,находящ се в гр.Балчик,ул.”Х.Б.№**.

            При проверката е установено,че едноличния търговец-жалбоподател стопанисва обекта.

Според свидетелят М.,при проверката е установено допуснато административно нарушение на разпоредбата на чл.33 ал.1 от НаредбаН-18/13.12.2006г.на МФ.Това нарушение се изразява в това,че при проверка се установява,че дневния оборот на монтирания в обекта работещ ЕКАФП,съгласно междинен отчет от ФП е в размер на 84,20лв.,а след изброяване на паричните средства в касата фактическата наличност е 131,70лв.Установена е според проверяващите положителна разлика в касовата наличност от 47,50лв.

            С оглед на това,свидетеля М. М. приема,че дружеството-жалбоподател е допуснало административно нарушение на разпоредбата на чл.33 ал.1 от Наредба№Н-18/13.12.2006на МФ.

С оглед на това съставя АУАН на 20.07.2019год.,който е връчен на едноличния търговец на същата дата.

От писмените обяснения на продавач-консултанта С.Х.А.,дадени по време на проверката се установява,че разликата в парите надлежно се описва в касовата книга,но не е въведена във ФУ.

            Въз основа на образуваната административна преписка,Административно-наказващия орган издава наказателно постановление№456159-F501018 от 08.08.2019г.,с което на едноличния търговец-жалбоподател,за гореописаното административно нарушение,е наложено административно наказание Имуществена санкция в размер на 800лв.

            Гореизложената фактическа обстановка се установява от гласните доказателства и писмените такива.

            При така установената фактическа обстановка,въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление,по отношение на законосъобразността,обосноваността и правилността му,съдът прави следните правни изводи:

            По допустимостта на жалбата :

Наказателното постановление е връчено на  дружеството-жалбоподател на 14.08.2019г. Жалбата е подадена в Районен съд-Балчик с Рег.№3297 на 15.08.2019год..Спазен е предвидения в закона седемдневен срок от връчването на наказателното постановление.

С оглед изложеното,съдът приема,че жалбата е процесуално допустима и е приета за разглеждане.

            Относно компетентността на административно-наказващия орган:

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган- Б.С.Г.-Началник Отдел”О.Д.”-Варна в Централно управление на Националната Агенция за приходите,упълномощена за това,със Заповед№ЗЦУ-ОПР-17 от 17.05.2018год.

            Относно материално-правната и процесуална законосъобразност и обоснованост на обжалваното наказателно постановление.

            При анализа на събраните доказателства,съдът достига до извода,че административно наказващия орган е допуснал съществено процесуално нарушение при издаване на наказателното постановление.

            При анализа на обжалваното наказателно постановление,съдът достига до извода,че,административно наказващия орган,необосновано  не е обсъждал,дали са налице условията на чл.28 от ЗАНН.

При служебна проверка законосъобразността на издаденото наказателно постановление,съдът констатира допуснато съществено процесуално нарушение,изразяващо се в следното:

Единствено и само с едно изречение,в обстоятелствената част на наказателното постановление е посочено,че не са налице предпоставките за приложение на чл.28 от ЗАНН.

 Наказващият орган не е изпълнил задължението по чл.53 ал.1 от ЗАНН преди да издаде наказателното постановление,да провери налице ли са или не основанията за прилагане на чл.28 от същия закон.Съгласно ТР № 1/12.12.2007г./ на ВКС при извършване на преценка относно наличието на предпоставки за прилагане на чл.28 от ЗАНН,наказващият орган е длъжен да приложи правилно закона,като отграничи „маловажните случаи” на административни нарушения от тези обхванати от чл.6 от ЗАНН.

В процесния случай в наказателното постановление изобщо липсват данни за съображения и мотиви,защо наказващия орган не счита за приложима посочената привилегия на закона,при наличие на обективни предпоставки в тази насока/нарушението е първо по ред,видно от изричната справка изискана от съда от възиваемата страна,безспорна липса на данни за извършени предишни нарушения,наличие на смекчаващи вината обстоятелства,съдържащите се в достоверните според съда обяснения на едноличния търговец,за причините поради които е констатирана разлика между наличните касови парични средства и отчета от ФП на ЕКАФП.

Жалбоподателят твърди дорбосъвестно,че разликите,положителни или отрицателни се описват в касовата книга,което той е считал за достатъчно,без да има съзнанието,че допуска административно нарушение.Жалбоподателят не е знаел,че следва да се вкарват сумите от разликите и във ФУ чрез съответните бутони.

След разясненията от проверяващите,още на следващия ден,жалбоподателят е коригирал погрешната практика.

Не е обсъден фактът,че липсват вредоносни последици от деянието.Липсата на мотиви в наказателното постановление относно не прилагане на чл.28 от ЗАНН,представлява липса на предмет за проверка по законосъобразност от страна на съда,което е довело до ограничаване правото на защита на жалбоподателя.

В конкретния казус,според съда са налице условията на чл.28 от ЗАНН,и същия може да бъде квалифициран именно ,като маловажен случай.

С оглед пълнотата на мотивите,съдът преценява,че размерът на наложената имущесвена санкция е явно несправедлив.Липсват мотиви,защо при първо нарушение е наложена имуществена санкция доста над предвидения минимум в законовия текст.

            С оглед изложеното,съдът приема,че процесното наказателно постановление е незаконосъобразно и като такова следва изцяло да бъде отменено.

            Според съда,с оглед изхода на делото не следва да се присъжда в полза на възиваемата страна,юристконсултско възнаграждение.

Жалбоподателят не е направил искане за присъждане на разноски,поради което такива не следва да се присъждат.

            Водим от гореизложеното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,съдът

 

 

                                                Р     Е     Ш     И     :

 

 

ОТМЕНЯ изцяло наказателно постановление№456159-F501018 от 08.08.2019г на Б.С.Г.-Началник Отдел”О.Д.”-Варна в Централно управление на Националната Агенция за приходите”,с което за констатирано на 18.07.2019г.в търговски обект,представляващ магазин за риболовни принадлежности,находящ се в гр.Балчик,ул.”Х.Б.№**,административно нарушение чл.33 ал.1 от Наредба№Н-18/13.12.2006на МФ,на Едноличен търговец”Т.-З.Т.”,БУЛСТАТ ***,със седалище и адрес на управление в *****,представлявано от представляван от З.И.Т.,ЕГН********** ***,е  наложено  административно наказание,а именно ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ,в размер на 800лв.(осемстотин лева),като незаконосъобразно.

 РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-Добрич в четиринадесет дневен срок от съобщението му до страните.

 

 

 

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ :