Определение по дело №52/2018 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 171
Дата: 20 март 2018 г. (в сила от 27 април 2018 г.)
Съдия: Мариана Димова Христакева
Дело: 20185500200052
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 31 януари 2018 г.

Съдържание на акта

  П  Р  О  Т  О  К  О  Л    171     Препис-извлечение!

 

Година 2018                                                        град  Стара Загора

Старозагорски окръжен съд                               Наказателен състав

На  20  март                                                                   Година 2018

В публично заседание в следния състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ХРИСТАКИЕВА

                               СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: Д.Г.

                                                                    И.К.

 

СЕКРЕТАР МИНКА ДИМИТРОВА

ПРОКУРОР РАДОСТИН РАХНЕВ

Сложи за разглеждане докладваното от съдия ХРИСТАКИЕВА

НОХД №52 по описа за 2018 година.

На именното повикване в 10.00 часа се явиха.

 

        Настоящото заседание е разпоредително и е насрочено на основание чл.247а и чл.247б от НПК.

 

        ПОДСЪДИМА П.Д.Л. – лично и със защитници адв.Н.В. и адв.И.М..

       

        ПОСТРАДАЛ „ФИНАНСЦЕНТЪР” ЕООД чрез представляващ СТИЛЯН СТАНИМИРОВ НЕНОВ – явява се адв. ПЛАМЕНА ГАНЧЕВА.         Депозирала съм молба, с която предявявам граждански иск.

 

        ЗА ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА –  явява се прокурор  РАХНЕВ.

…………………………………………………………………………………………….

Съдът, след като обсъди искането на защитниците за прекратяване на съдебното производство по настоящото дело   и връщането му на досъдебното производство, взе предвид и становищата на страните по този въпрос намери, че така направеното искане е неоснователно и не следва да бъде уважено, тъй като то касае, както се сочи от защитата, допуснати нарушения на досъдебното производство при събиране на доказателства. Съображенията на съда за това се  основават на разпоредбата на чл.248 ал.4 от НПК, съгласно която в разпоредителното заседание не се обсъждат нарушения, свързани с допускане, събиране на доказателства.

Извън казаното, следва да се посочи, че отказът да се уважи искане на обвиняемия за събиране на доказателства на досъдебната фаза не нарушава  правата му, тъй като в хода на съдебното следствие тези искания могат да бъдат направени отново от защитата  и да бъдат събрани съответните доказателства.

Съдът служебно констатира, че на стадия „действия на прокурора след приключване на досъдебното производство” са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, изразяващи се в нарушение разпоредбата на чл.246 ал.2 и ал.3 от НПК, като в тази връзка съдът счита, че не са изпълнени указанията на съда, дадени в разпоредително заседание от 29.11.2017 г. по нохд №463/2017 г. на Окръжен съд Стара Загора.

С внесения обвинителен акт се повдига обвинение за престъпление по чл.212 НК. Същественото за „документната измама“ е, че в случая неистинските инкриминирани документи служат като средство за възбуждане или  поддържане на заблуждение у лицата, които упражняват фактическата власт върху предмета на престъплението, относно основанието за изплащането му. С оглед на това, че порочните неистински документи са средството за осъществяването на документната измама, за прокурора съществува задължението в  обвинителния акт да посочи точно които са документите, изброени в обстоятелствената част на обвинителния акт, които са послужили като средство за създаване на неверни представи у дружеството, така, че то на привидно основание да се разпореди с имуществото си. От съществено значение е не само да се посочат порочните документи, а и да се разкрие функцията на всеки един от тези документи, които са послужили като средство за осъществяване на документната измама.

В тази връзка съдът констатира, че в обстоятелствената част на внесения обвинителен акт, на стр. 55 от същия, се сочи, че  55 броя договори за потребителски кредит, ведно с приложенията им – Искане за потребителски кредит, Погасителен план, Удостоверение за  банкова сметка на клиент с неистинско съдържание са неавтентични по отношение на автора на документа и са били използвани от обвиняемата Л. и въз основа на тях потребителските са били одобрени и отпуснати на 55 броя кредитополучатели, в резултат на което същата е получила без правно основание сумата в размер на 118 700 лева.

 Същевременно в заключителната част на обвинителния акт се сочи, че използваните за документната измама неистински документи са описаните 55 броя договори за потребителски кредит, без да се сочат описаните в обстоятелствената част на обвинителния акт, за всеки един от инкриминираните договори за банков кредит приложенията към тях.

Така посоченото несъответствие между обстоятелствената и заключителна част на обвинителния акт досежно обективен признак от състава на престъплението по чл.212 НК по същността си представлява неточно и неясно формулиране на обвинението и като такова е съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като   пряко рефлектира върху процесуалното правото на обвиняемото лице да разбере в какво точно престъпление се обвинява.

Допуснатото на досъдебното производство съществено нарушение е отстранимо, с оглед на което и в съответствие с изискването на чл.249, ал.2, вр. чл.248, ал.1, т.3 НПК съдът е длъжен да прекрати съдебното производство и да върне делото на прокурора.

Водим от гореизложеното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по нохд №52/2018 г. по описа на Окръжен съд - Стара Загора.

 

ВРЪЩА делото на прокурора от стадия “действия на прокурора след приключване на досъдебното производство” за отстраняване на допуснатите съществени нарушения на процесуалните правила.

 

Настоящото определение подлежи на проверка по реда на Глава ХХІІ от НПК.

 

Протоколът се изготви в съдебно заседание, което приключи в  11.25 часа.

 

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

               СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                   2.

 

                                  СЕКРЕТАР: