Определение по дело №1609/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2418
Дата: 27 септември 2018 г.
Съдия: Юлия Русева Бажлекова
Дело: 20183100501609
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 11 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

                   /27.09.2018 година, гр. ВАРНА

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД - гражданско отделение, в закрито заседание, проведено на 27.09.2018г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЮЛИЯ БАЖЛЕКОВА

ЧЛЕНОВЕ:  СВЕТЛАНА ЦАНКОВА

мл.съдия ТАНЯ КУНЕВА

                                 

като изслуша докладваното от съдия Юлия Бажлекова в. ч.гр. дело № 1609 по описа за 2018 година на гражданско отделение на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото, образувано по частна жалба на Й.А.И., чрез пълномощника  адв.М.П. срещу определение № 4917/30.04.2018г., постановено по гражданско дело № 11981 по описа за 2017г. на Районен съд – Варна, с което е прекратено производството по делото на основание чл.233 ГПК, поради отказ от предявения иск. С определение № 2075/13.08.2018г. ВОС е уважил, направените с частната жалба доказателствени искания, кто е допуснал провеждането на СГЕ и СМЕ и е дал срок за внасяне на определените депозити за възнаграждение на вещи лица по експертизите. Производството по жалбата е насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание. Жалбоподателката е уведомена за определението на съда.

На 04.09.2018г. с молба вх. № 25495, Й.А.И. е поискала от съда да бъде освободена от внасянето на държавни такси и съдебни разноски в производството, поради лошото си здравословно и материално положение. С молбата е приложена декларация за материално и граждански състояние, експертно решение на ТЕЛК, копие от рецептурна книжка, амбулаторни листи, фискални бонове и фактури за закупени медикаменти и медицински консумативи.

За да се произнесе настоящ състав взе предвид следното:

Съгласно чл. 83, ал. 2 от ГПК, такси и разноски по производството не се внасят от физическите лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят. Преценката за наличие на предпоставките за освобождаване от внасяне на държавни такси и разноски се извършва от съда въз основа на доказателства за имущественото състояние на лицето, семейното му положение, здравословното състояние, трудова заетост, възраст и всички обстоятелства, относими към възможността за изпълнение на законоустановеното задължение за внасяне на посочените суми. Видно от представените от молителката декларации е, че тя е на 61 навършени години; вдовица е и живее сама; с експертно решение от 12.09.2016г. й е определена степен на увреждане – 58%, с възможност да работи при спазване на противопоказанията – тежък физически труд, нервнопсихическо напрежение и натоварване на ДК. Жалбоподателката получава пенсия в размер на 560лв. и полага труд по трудово правоотношение като продавач в павилион на „Български пощи“ЕАД, „Североизточен регион“, Варна. Съгласно посоченото в декларацията, жалбоподателката получава месечен доход в размер на 867лв. Декларира притежание на жилищен имот – апартамент с площ от 95 кв.м. в гр.Варна, земеделска земя с площ от 6 дка и идеални части от недвижим имот- вила с площ от 170 кв.м. в с. Бенковски. Посочените обстоятелства се установяват и от служебно изисканите и приложените по делото справки от Агенция по вписвания – Варна и НАП Варна.

Като взе предвид представените доказателства, съдът намира искането за освобождане от внасянето на разноски за допуснатите по искане на жалбоподателката съдебни експертизи за неоснователно. На първо място това е така, защото молителката декларира наличие на недвижимо имущество, като не  епосочила конкретни причини, поради които същата да е в невъзможност да получава доходи от това свое имущество. На следващо място, видно е че тя се намира в трудоспособна възраст, получава пенсия поради заболяване и реализира и трудови доходи. Представените доказателства относно здравословното й състояние не обосновават извод за трайно влошено такова, препятстващо възможността за полагане на труд и изискващо допълнителни разходи за лечение в значителен над обичайния размер. Изхождайки от социалния характер на нормативно предвидената възможност в чл. 83, ал. 2 от ГПК за освобождаване от заплащане на такси и разноски на  лица, които действително не разполагат със средства и са в невъзможност да си осигурят доходи от имущество, и с цел да не се препятства достъпа им до правосъдие, съдът намира, че в разглеждания случай не са налице предвидените в чл. 83, ал. 2 от ГПК предпоставки по отношение на молителката. Молбата като неоснователна следва да бъде оставена без уважение.

     С оглед изложеното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Й.А.И. за освобождаване от заплащане на дължимите държавни такси и разноски в производството по настоящото дело на основание чл. 83, ал.2 от ГПК.

Определението подлежи на обжалване пред Апелативен съд Варна с частна жалба в едноседмичен срок от връчването на препис на молителя.

 

                                          

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:                     ЧЛЕНОВЕ: 1.