Решение по дело №136/2019 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 148
Дата: 12 юни 2019 г. (в сила от 4 март 2020 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20197110700136
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 март 2019 г.

Съдържание на акта

                                                 Р  Е  Ш  Е Н  И  Е    148

                             гр.Кюстендил, 12.06.2019 год.

 

                                В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Кюстендилският административен съд в открито заседание на двадесет и осми май две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 

                                                       Административен съдия: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

 

и секретар: Лидия Стоилова и като разгледа докладваното от  съдията  адм. дело № 136 по описа за 2019 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                Производството е по реда на чл. 98 ал. 6 от КСО.

            Производството е образувано по жалба на Председателя на Медицинската комисия по чл. 98 ал. 4 от КСО към ТП на НОИ - Кюстендил против Експертно решение № 0066/013/18.01.2019 год. на Специализиран състав по хирургични и ортопедични болести на НЕЛК - София. Изложени са доводи за незаконосъобразност на оспорения акт, в частта му относно чуждата помощ. Възразява се срещу решаващите изводи на административния орган, като се прилага и Решение на медицинската комисия № 0447/009/25.02.2019 г. Прави се искане за отмяна на оспорения акт.

            В придружителното писмо с изх. № Ю - 253/20.03.2019 год., с което е изпратена адм. преписка, юк. Ева Александрова като процесуален представител на  ответника - Националната експертна лекарска комисия /НЕЛК/, изразява становище за неоснователност на жалбата, като счита същата за просрочена, с оглед датата на получаване на ЕР на ТЕЛК - Кюстендил в ТП на НОИ - Кюстендил  и приложимите нормативни разпоредби.

            Заинтересованата страна – ТП на НОИ – Кюстендил, чрез юр. А., намира подадената жалба за основателна.

            Заинтересованата страна – ТЕЛК при МБАЛ „Н. В.“ Кюстендил, в писмено становище на д-рЯ.– Председател на ТЕЛК, счита издаденото от тях ЕР № 1356/12.06.2018 г. за законосъобразно.

            Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, приема следното:

            Административното производството пред НЕЛК, приключило с оспорения акт,  е образувано на основание чл. 81 от АПК във вр. с чл. 98 ал. 6 от КСО по жалба вх. № 5866/03.07.2018 год. на К.С.С.срещу Експертно решение № 1356/108/12.06.2018 год. на ТЕЛК общи заболявания към МБАЛ „Д-р Н- В.“ гр. Кюстендил, в частта относно определената оценка за ТНР на освидетелстваното лице К.С.С., в частта му относно чуждата помощ. При извършване на проверка за допустимостта на жалбата от страна на Председателя на МК по чл. 98 ал. 4 от КСО към ТП на НОИ - Кюстендил, сезираният Специализиран състав по вътрешни болести при НЕЛК София оспорва, че същата е подадена извън срока по чл. 98 ал. 6 от КСО, доколкото оспореното ЕР на ТЕЛК - Кюстендил е получено в ТП на НОИ - Кюстендил на 30.01.2019 год. и е изтекъл на 14.02.2019 г.  

            От представените по делото доказателства е видно, че РКМЕ към РЗИ Кюстендил е предоставил на ТП на НОИ Кюстендил медицинското експертно досие с ЕР на К.С.С.на 12.02.2019 г. /Приемно – предавателен протокол на лист 29 от делото/. Жалбата е депозирана на 26.02.2019 год., т.е. в срока по чл. 149 ал. 1 от АПК и доколкото изхожда от страна в образуваното адм. производство и е насочена срещу неблагоприятен за същата акт, следва да се приеме за процесуално допустима.

            Разгледана по същество жалбата е неоснователна, поради следните обстоятелства:

            Оспореният административен акт е постановен от компетентен орган по чл. 98 ал. 6 от КСО във вр. с чл. 112 ал. 1 т. 3 от Закона за здравето, в писмена форма, при спазване на  процесуалните правила на контролното административно производство и в съответствие са приложимите материалноправни разпоредби.  В относимата за случая  хипотеза на чл. 98 ал. 6 във вр. с ал. 4 от КСО, разпорежданията по ал. 1 за пенсии за инвалидност и добавките за чужда помощ, се издават въз основа на решение на медицинска комисия към ТП на НОИ, която ако реши, че експертните решения на ТЕЛК и НЕЛК са неправилно издадени, то председателят й подава жалба срещу решенията на органите на медицинската експертиза  в 14 - дневен срок от деня на получаването им в съответното ТП на НОИ, като жалбата срещу решенията на ТЕЛК се подава пред НЕЛК, а жалбата срещу решенията на НЕЛК – пред административния съд, по реда на АПК. По визирания процесуален ред е подадена жалбата на Председателя на МК по чл. 98 ал. 4 от КСО към ТП на НОИ -  Кюстендил пред НЕЛК срещу EР № 0066/013/18.01.2019 г., с което отменя ЕР № 1356/12.06.2018 г. на ТЕЛК към МБАЛ “Д-р н.В.” – Кюстендил, в частта за чуждата помощ. Видно от приложения към административната преписка Приемно-предавателен протокол, Регионалната картотека на медицинските експертизи /РКМЕ/ към РЗИ - Кюстендил, в изпълнение на задълженията си по чл. 59 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза  и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, предава процесното Експертно решение на ТЕЛК, заедно с други ЕР, на ТП на НОИ - Кюстендил на 12.02.2019 год.  Горното се установява от  визирания протокол, подписан от представители на двете страни. В горния ляв ъгъл на протокола е посочен изх.№ 1073/12.02.2019 год. на РКМЕ към РЗИ -Кюстендил, а под него е поставен вх. № 1035-09-36/12.02.2019 год. на ТП на НОИ. Предвид вписаните дати, административният съд приема за относима към преценката на срока за оспорване по чл. 98 ал. 6 от КСО, датата на съставяне на Приемно-предавателния протокол – 12.02.2019 год. и в този смисъл жалбата е подадена в срок и следва да бъде разгледана по същество.

            Правните изводи на Специализирания състав по хирургични и ортопедични болести на НЕЛК са правилни с оглед установените фактически обстоятелства и приложимите нормативни разпоредби. В приемно - предавателния протокол и в изходящия номер на предаване на  ЕР от РКМЕ - Кюстендил, е поставена дата 12.02.2019 г., верността на която е удостоверена с подписите на двете страни, т.е. и на представителя на ТП на НОИ - Кюстендил, който е приел решението на органа на  медицинската експертиза. Входящият номер и дата, поставени от ТП на НОИ - Кюстендил са без правно значение относно момента на получаване на ЕР, доколкото касаят процеса на регистриране на входящата документация в органа. Съставеният приемно - предавателен протокол  удостоверява действителната дата на получаване на експертното решение на ТЕЛК в ТП на НОИ и поставя началото на срока за оспорване на същото по чл. 98 ал. 6 от КСО. Приложените към жалбата Указания от 22.12.2011 год. на Управителя на НОИ и министъра на здравеопазването, са относими към организацията за получаване и връщане на медицинските експертизи  към РЗИ и са без правно значение за спора, още повече, че е налице регламентация от нормативен порядък, която се прилага приоритетно. Безспорно е, че жалбата е подадена на 26.02.2019 год., т.е. в рамките на 14 - дневния срок, считано от 12.02.2019 год.

 

         По съществото на спора:

         Съгласно чл. 61 от Наредбата за медицинската експертиза /НМЕ/, експертизата на трайно намалената работоспособност включва определянето на обстоятелствата от т. 1 – 9, а експертизата на вида и степента на увреждането включва определянето на въпросите по чл. 61 ал. 2 т. 1 – 5. Съгласно чл. 62 от Наредбата видът и степента на увреждането и степента на трайно намалената работоспособност се определят въз основа на подробна клинична експертна анамнеза, задълбочен клиничен преглед, насочени лабораторни и функционални изследвания и данните от наличната медицинска документация, даващи представа за функционалното състояние на заболелия орган и организма като цяло. Съгласно разпоредбата на чл. 63 от НМЕ установеното увреждане, стадият на неговото развитие и обусловеният функционален дефицит се съобразяват със съответната отправна точка, съгласно приложение № 1. В случая, за да се уважи жалбата, следва да е налице нарушение на процедурата и работата на експертизата от формална страна, като например да не е взета предвид изобщо медицинската документация, каквато е била представена и е налице, да е нарушена процедурата по издването на решението или е налице действие или бездействие изискуемо според правната норма – напр. чл. 62 от НМЕ, като заедно с това да е довело и до издаване на неправилно решение, несъобразено с обективните данни за здравословното състояние на освидетелстваното лице. Членовете на медицинската експертиза са лица с професионална и специална подготовка, знания, умуния и придобит с практиката опит в определена област на здравеопазването, на които е възложена тази специална функция за оценка на здравословното състояние, с която оценка се свързват определени законови последици. Тази професионална оценка се извършва по правилата за медицинска експертиза, но се изразява в свободна независима субективна и според вътрешните убеждения и медицински знания оценка на фактите и доказателствата във връзка със здравословното състояние на освидетелствания. Тази оценка може да бъде в определени параметри, в които експертите определят своето заключение и за което те не могат да носят отговорност за професионалната си дейност. Всяко решение на  ТЕЛК  и НЕЛК като резултат на експертни действия и заключения е регламентирана от нормативни разпоредби дейност по издаването им . С оглед на това, може да се изведе обоснован извод, че в настоящият случай и в двете решения на ТЕЛК и НЕЛК е налице обсъждане на медицинската документация, обсъдени са медицинските данни от нея и е изведен извод за здравословното състояние на освидетелствания К.С.С.. Процентите на оценката на работоспособността на НЕЛК / 100 % степен на увреждане с потребност от чужда помощ/ са определени според отправните параметри посочени в чл. 63 от НМЕ, а различията в тях са резултат от различната субективна професионална оценка въз основа на данните от медицинската документация. Същата е подробно мотивирана: „наличие на онкологично заболяване в напреднал стадий, довело до неколкократни оперативни интервенции….., допълнително ограничаващи възможностите за самостоятелно обслужване при задоволяване на ежедневните му потребности“.

        По изложените по – горе съображения, настоящият състав на съда счита, че жалбата е неоснователна, а оспореният с нея административен акт на НЕЛК София  е правилен и законосъобразен и поради това ще бъде оставен в сила.

 

        Водим от горното, Кюстендилският административен съд

 

 

 

 

                                                           Р  Е  Ш И:

 

            ОТХВЪРЛЯ  като неоснователна   жалбата на  Председателя на Медицинската комисия към ТП на НОИ - Кюстендил против  Експертно решение № 0066/013/18.01.2019 год. на Специализиран състав по хирургични и ортопедични болести на НЕЛК- София.

            Решението подлежи на обжалване пред ВАС в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.

            Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

 

                                                                       АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪДИЯ: