Решение по дело №3784/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1671
Дата: 18 септември 2019 г. (в сила от 4 октомври 2019 г.)
Съдия: Пламен Димитров Караниколов
Дело: 20193110203784
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

НОМЕР    1671/18.9.2019г.                                   ГОДИНА 2019                        ГРАД ВАРНА

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                   ТРИДЕСЕТ И СЕДМИ СЪСТАВ

На осемнадесети септември                                                                2019 година

 

В публично заседание в следния състав:

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН КАРАНИКОЛОВ

 

СЕКРЕТАР: ПЕТРАНКА ПЕТРОВА

 

като разгледа докладваното от Председателя АНД № 3784 по описа за 2019 година

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПРИЗНАВА ОБВ. В.И.А., роден на *** ***, ***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, със средно образование, работи, ЕГН **********

 

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ

 

На 15.08.2018 г. по пътя гр. Аксаково – гр. Игнатиево, обл. Варна, при управление на моторно превозно средство – л.а. „Мицубиши Ланцер“ с рег. № ТХ 8778 АК, нарушил правилата за движение по Закона за движение по пътищата – чл. 16 (1) На пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено: 1. когато платното за движение има две пътни ленти – да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение освен при изпреварване или заобикаляне; и чл. 21 (2) Когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак“, като по непредпазливост причинил на Г.Д.Д. средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на външния (латерален) десен глезен, без разместване на фрагменти, обуславящо трайно затрудняване на движенията на десния долен крайник за период от около 1,5 – 2 месеца, престъпление по чл. 343 ал.1 б. „Б“ вр. чл. 342 ал. 1 от НК, поради което и на основание чл. 378 ал. 4 т. 1 от НПК и чл. 78А, ал.1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му НАЛАГА административно наказание - ГЛОБА в размер на 1000  /хиляда/ лв.

 

На основание чл. 189 ал. 3 от НПК ОСЪЖДА обв. В.И.А. да заплати направените разноски по делото в размер на 755,02 (седемстотин петдесет и пет лева и 02 ст.) лева в полза на ОД на МВР - Варна.

 

Решението подлежи на обжалване и протест в 15 дневен срок от днес пред ВОС.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Съдържание на мотивите

МОТИВИ  към решението по НАХД № 3784 по описа

на Варненския районен съд за 2019 година, ХХХVII-и  състав.

 

 

 

    Варненска районна прокуратура,  на основание чл. 375, ал.1 от НПК, е внесла във ВРС постановление с предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание на обвиняемия  В.И.А.  затова, че:

 

 На  15.08.2018 г. по пътя гр. Аксаково – гр. Игнатиево, обл. Варна, при управление на моторно превозно средство – л.а. „Мицубиши Ланцер“ с рег. № ТХ 8778 АК, нарушил правилата за движение по Закона за движение по пътищата – чл. 16 (1) На пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено: 1. когато платното за движение има две пътни ленти – да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение освен при изпреварване или заобикаляне; и чл. 21 (2) Когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак“, като по непредпазливост причинил на Г.Д.Д. средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на външния (латерален) десен глезен, без разместване на фрагменти, обуславящо трайно затрудняване на движенията на десния долен крайник за период от около 1,5 – 2 месеца.

 

 Престъпление по чл. 343 ал.1 б. „Б“ вр. чл. 342 ал. 1 от НК.

 

 

 В съдебно заседание ВРП, редовно уведомена, не изпраща свой представител.

 

Обвиняемият  В.А. - редовно призован,  не се явява, представлява се от адв. С.К., ДАК.

 

В хода на съдебните прения защитникът пледира, при определяне наказанието съда да съобрази, че обвиняемия е признал вината си и съжалява за извършеното от него деяние. Иска се на обвиняемия да бъде наложено административно наказание „Глоба“ в минимален размер и да не бъде налагано наказание ЛПУМПС.

 

Съдът, като взе предвид събраните по делото писмени доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

 

На 15.08.2018 год. около  14.10 часа в РУ – Аксаково при ОД МВР – Варна, бил получен сигнал за възникнало на пътя гр.Аксаково – гр.Игнатиево пътно-транспортно произшествие между л.а. „Фолксваген Пасат“ с рег. № В 79-30 АТ с водач  Иван Василев Радев и л.а. „Мицубиши Ланцер“ с рег. № ТХ 87-78 АК с водач В.И.А.. На местопроизшествието бил изпратен полицейски патрул и автоконтрольор, в състав – свидетелите А.А. и Е. А., полицаи при РУ – Аксаково, които констатирали, че е настъпило ПТП между двата автомобила.

 

В резултат на състоялото се произшествие е пострадала св.Г.Д.Д., която била транспортирана с линейка до ЦСМП за оказване на медицинска помощ.

 

От заключението на назначената СМЕ е видно, че получените от св.Г.Д. травматични увреждания са счупване на външния /латерален/ малеол на десен глезен без разместване на фрагменти. Описаното травматично увреждане е резултат на удар с или върху твърд, тъп предмет, би могло да се получи при форсирано движение на дясното стъпало в областта на глезена. Счупване от този вид определя трайно затруднение в движенията на десния долен крайник за период от около 1.5 – 2  месеца.

 

В хода на разследването е била назначена и изготвена ATE. От заключението на същата е видно, че скоростта на движение на л.а. „Мицубиши“ била над 91.54 км/ч, като последната изследва единствено критичната скорост за преминавания завой и не отчита наличието на спирачен режим, тъй като такъв не е описан. Удара между двата автомобила е бил с интензитет, който не е възможно да се изчисли на база отчупените от джантите на л.а. „Фолксваген“ парчета – не се покрива с изчислителен апарат от техническата литература.

Протриването между тях е редуцирало скорост от взаимно движение около – 22 км/ч, като последната следва да се придаде на по-бързо движещия се автомобил, т.е. скоростта на л.а. „Мицубиши“ е била около 113.54 км/ч. Скоростта на движение на л.а. „Фолксваген“ е била около 72.7 км/ч.

Техническа възможност от страна на л.а. „Мицубиши“ за изпълнение на аварийно спиране и маневра е нямало, тъй като последния се е намирал в условията на загуба на управление.

 

От страна на л.а. „Фолксваген“ е била изпълнена аварийна маневра и спиране, което е било неефективно поради дълбокото навлизане в лентата му на движение от л.а. „Мицубиши“.

 

Опасните зони на двата автомобила са превъзхождали като дължина  общата дължина на пътното съоръжение, поради и което на база дистанцията на видимост по-малка от опасните зони, предотвратимостта на удара при констатираното навлизане в насрещната пътна лента от л.а.“Мицубиши“ е била невъзможна.

Водачите са нямали техническа възможност да предотвратят ПТП посредством аварийни спасителни маневри.

 

Обвиняемият  В.И.А. е роден на *** ***,обл.Добрич българин, български гражданин, средно образование, неженен, работи, не осъждан.

 

Изложените обстоятелства съдът счита за установени въз основа на цялостния доказателствен материал по делото - всички гласни и  писмени доказателства събрани в хода на досъдебното и съдебното производство, приобщени по реда на чл. 283 от НПК, които са непротиворечиви и взаимнодопълващи се и обосновават следните правни изводи:

 

С гореописаното деяние обвиняемият А. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по  чл. 343, ал.1, б. Б,  от НК, като на 15.08.2018 г. по пътя гр. Аксаково – гр. Игнатиево, обл. Варна, при управление на моторно превозно средство – л.а. „Мицубиши Ланцер“ с рег. № ТХ 8778 АК, нарушил правилата за движение по Закона за движение по пътищата – чл. 16 (1) На пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено: 1. когато платното за движение има две пътни ленти – да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение освен при изпреварване или заобикаляне; и чл. 21 (2) Когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак“, като по непредпазливост причинил на Г.Д.Д. средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на външния (латерален) десен глезен, без разместване на фрагменти, обуславящо трайно затрудняване на движенията на десния долен крайник за период от около 1,5 – 2 месеца.

 

Обект на престъплението са обществените отношения, гарантиращи условията за безопасно използване на транспортните средства. В хода на наказателното производство безспорно се констатира неправомерното поведение на обв.А. при придвижването му с управляваното от него МПС, свързано с игнориране на правилата, визирани в разпоредбите на чл.16 от ЗДвП и чл.21, ал.2 от ЗДвП. Допуснатото от обв.А. нарушение на споменатата разпоредба от ЗДвП е в пряка причинно-следствена връзка с резултата от настъпилото ПТП.

Субект на престъплението е пълнолетно, вменяемо, неосъждано физическо лице.

 

От обективна страна, обвиняемият е извършил действия по управлението на МПС.

 

От субективна страна обв. А. е осъществил деянието при форма на вина - непредпазливост, изразяваща се в небрежност, като същият не е предвиждал настъпването на общественоопасния резултат, но е бил длъжен и е могъл да го предвиди.

 

Като смекчаващи наказателната отговорност на обвиняемия обстоятелства съдът прие чистото му съдебно минало и оказаното съдействие в хода на разследването.

 

Отегчаващи наказателната отговорност обстоятелства не са установени.

 

Изложеното мотивира съда да освободи обвиняемия от наказателна отговорност и да му наложи административно наказание, като констатира наличието на законовите предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 78 А ал.1 от НК: престъплението е непредпазливо извършено и за него се предвижда наказание лишаване от свобода до 5 /пет/ години, а именно – ЛОС до три години или пробация, от него няма настъпили съставомерни имуществени вреди, обвиняемият не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на разд. ІV, гл.VІІІ от НК .

 

С оглед предвидената в разпоредбата на чл. 78а от НК санкция, съдът наложи на обвиняемия наказание "Глоба". Като съобрази наличието на превес на смекчаващите отговорността на обвиняемия обстоятелства и вида на проявената непредпазливост, съдът определени наказанието „Глоба“ в минимален размер от 1000 /хиляда/ лева и не наложи кумулативно предвиденото за престъплението наказание ЛПУМПС, на основание чл. 78а, ал.4 от НК, преценявайки, че прилагането на санкцията не е необходима за постигане целите, предвидени в чл. 36 от НК.  

 

С оглед изхода на делото и на основание чл. 189, ал.3 от НПК съдът осъди обв. А. да заплати направените деловодни разноски в размер на  755.02 лева в полза на ОД МВР – Варна.

 

 

 

Водим от горното, съдът постанови решението си.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

                                             РАЙОНЕН  СЪДИЯ: