Решение по дело №34/2021 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 260099
Дата: 8 април 2021 г. (в сила от 29 април 2021 г.)
Съдия: Мария Маркова Берберова-Георгиева
Дело: 20212150200034
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

260099                                                 08.04.2021г.                                         гр.Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД                                             НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

на двадесет и четвърти март                                              две хиляди двадесет и първа година

в публично заседание в състав:

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: Мария Берберова-Георгиева

Секретар: Диана Каравасилева

като разгледа докладваното от съдия М.Берберова-Георгиева

административно наказателно дело № 34 по описа за 2021г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод жалбата на С.Г.М., в качеството му на законен представител на „М.Р.Н.” ООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:*** против Електронен фиш за налагане на глоба, серия К, № 4180120 на ОДМВР Бургас, с който на основание чл.182, ал.1, т.4 във връзка с чл.189, ал.4 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на жалбоподателят е наложено административно наказание – глоба в размер на 400 /четиристотин/ лева. Моли се съдът да постанови решение, с което да отмени атакувания електронен фиш, като незаконосъобразен.

В съдебно заседание жалбоподателят не се явява и не изпраща представител. Не сочи доказателства.

За ОД на МВР-Бургас, представител не се явява. Представят писмени и ангажират гласни доказателства.

Съдът намира, че жалбата е подадена в срок пред надлежната инстанция от лице, което има правен интерес и съдържа изискуемите по закон реквизити, поради което е процесуално допустима.

Като взе предвид исканията на жалбоподателя, събрания по делото доказателствен материал и като съобрази закона, настоящата инстанция намери за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбоподателят М. е санкциониран за това, че на 19.11.2020г., в 10.49 часа, в с.Равда, общ.Несебър, при движение по гл.път І-9, 206 км, в посока гр.Варна, управлявал МПС – лек автомобил Мерцедес Ц 220 ЦДИ с рег.№ **собственост на „М.р.” ООД с ЕИК *** /чийто управител е жалбоподателя/, със скорост 88 км/ч, при ограничение на скоростта от 60 км/ч, въведено с пътен знак В26.  В същото време, в електронния фиш е посочено, че при разрешена скорост от 50 км/ч е установено, че автомобилът се е движел с 88 км/ч, т.е. с превишение на скоростта от 38 км/ч. Скоростта е фиксирана с автоматизирано техническо средство № TFR1-M № 542. На собственика на автомобила е издаден Електронен фиш серия К, № 4180120 на ОДМВР Бургас. Няма данни, а не се и твърди жалбоподателят, като собственик на лекия автомобил, да е предприемал действия по чл.189, ал.5 - ал.7 от ЗДвП.

Недоволен от така издадения електронен фиш е останал жалбоподателят, който е сезирал съда с жалба, предмет на разглеждане в настоящото производство по делото. В жалбата си същият сочи, че не ставало ясно за какво е наказан, тъй като не едно място в електронният фиш пишело ограничение 60 км/ч, а на друго 50 км/ч.

Съдът, в контекста на правомощията си по съдебен контрол, след като провери изцяло и служебно атакуваното наказателно постановление, без да се ограничава с обсъждане на посочените в жалбата доводи, съобрази следното:

При извършената служебна проверка Съдът констатира, че обжалваният електронен фиш съдържа  реквизитите по чл.189, ал.4 от ЗДвП – посочени са данните за териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точният час на извършване на нарушението, регистрационният номер на моторното превозно средство, собственикът, на когото е регистрирано превозното средство и лицето, което следва да носи отговорност на основание чл.188 ал.1 от ЗДвП /предвид липсата на подадена декларация по смисъла на чл.189 ал.5 от ЗДвП/, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срокът, сметката или мястото на доброволното й заплащане. За по-голяма прецизност, следва да се отбележи,че сред посочените реквизити няма изискване фишът да е датиран, да съдържа имена, адрес и подпис на издателя, нито се изисква посочване пред кого и в какъв срок може да се обжалва. 

Независимо от горното, съдът счита, че при издаването на обжалваният електронен фиш са допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила, налагащи неговата отмяна. Съображенията за това са следните:

Съгласно разпоредбата на чл.21 ал.1 от Закона за движението по пътищата, при избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава определените стойности на скоростта в км/ч, които за пътно превозно средство от Категория В за населеното място са 50 км/ч., извън населено място – 90 км/ч., а по автомагистрала – 140 км/ч., а според ал. 2 когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал.1, това се сигнализира с пътен знак.

От доказателствата по делото /докладна записка – л.5/ се установява, че в случая жалбоподателят  се е движел със скорост от 88 км/ч., при разрешена  скорост в населено място – 50 км/ч и отчетен толеранс на измерената скорост от минус 3 км/ч.  По този начин е прието, че жалбоподателят е превишил разрешената скорост с 38 км/ч. Констатациите били определени като нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП, въз основа на което бил издаден и обжалваният електронен фиш, с който на основание  чл.189 ал.4, във вр. с чл.182 ал.1, т.4 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание  – глоба в размер на 400 лева.

В началото на атакуваният електронен фиш обаче, наказващият орган е отразил, че процесната пътна отсечка е била регулирана с пътен знак В-26, въвеждащ ограничение на скоростта от 60 км/ч, което ако се приеме за относимо в случая, превишението на скоростта би било 28 км/ч, което би довело до нарушение на разпоредбата на чл.182 ал.2 т.3 от ЗДвП, предвиждаща глоба в размер от 100 лева.

Констатираното от съда разминаване в обстоятелствената част на обжалвания електронен фиш, свързано с ограничението на скоростта в процесния пътен участък, съставлява съществено нарушение на административните правила, сериозно ограничаващо правото на защита на жалбоподателя. На практика същият е лишен от възможността да разбере извършването на какво точно административно нарушение му е вменено във вина. От друга страна, всяко едно от нарушенията води до различно по размер административно наказание глоба, като във вторият случай, същата е четири пъти по-ниска от наложената на жалбоподателя.

Предвид гореизложеното, съдът намира жалбата за основателна, поради което същата следва да бъде уважена, а атакувания електронен фиш – отменен, като незаконосъобразен.

Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба, серия К, № 4180120 на ОДМВР Бургас, с който на основание чл.182, ал.1, т.4 във връзка с чл.189, ал.4 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на С.Г.М., в качеството му на законен представител на „М.Р.Н.” ООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:***, е наложено административно наказание – глоба в размер на 400 /четиристотин/ лева.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд - гр.Бургас.

                                                                                            

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: