Решение по дело №708/2019 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 октомври 2019 г. (в сила от 31 октомври 2019 г.)
Съдия: Павлина Христова Господинова
Дело: 20197260700708
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 18 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №729

07.10.2019г. гр.Хасково

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Административен съд Хасково                             в публичното заседание                                                                

на двадесет и седми септември                  две хиляди и деветнадесета  година в следния състав:

 

СЪДИЯ : ПАВЛИНА ГОСПОДИНОВА  

                                                           

Секретар Ангелина Латунова

Прокурор Николай Гугушев

като разгледа докладваното от съдията

адм.д.№708 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.203 и сл. от Административнопроцесуалeн кодекс във връзка с чл.1, ал.1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.

Образувано е по искова молба от А.Е.Т. от гр.С. - чрез адв.В.В., против Агенция Митници - София, като се твърди, че обжалвал Наказателно постановление №2173/2016г., издадено от Зам.Началник Митница Бургас, и с Решение №197/20.09.2017г., постановено по нахд №195/2017г. по описа на Районен съд Свиленград, което било отменено при подадена касационна жалба – канд №274/2017г. на АдмС Хасково, влязло в законна сила, наказателното постановление било отменено като незаконосъобразно. В производството пред РС - Свиленград, ищецът бил представляван от адвокат, чийто хонорар бил 400,00 лева, а пред Адм Съд Хасково – 2000,00 лева. Налице били предпоставките за ангажиране отговорността на ответника на основание чл.1 от ЗОДОВ за обезщетяване на претърпените от ищеца имуществени вреди в размер на 2400,00 лева, представляващи платената сума за адвокатско възнаграждение. В с.з. от 27.09.2019г. е допуснато изменение на размера на предявения иск, като е намален от сумата от 2400,00 лева на 1300,00 лева. Иска от съда да постанови решение, с което да осъди Агенция Митници да заплати обезщетение за имуществени вреди от 1300,00 лева, ведно със законната лихва от 13.12.2017г. – деня на влизане в сила на съдебното решение, до окончателно заплащане, както и направените в настоящото производство разноски.

Ответникът Агенция Митници – София, депозира отговор и взема становище по предявения иск. Счита се, че предявеният иск за неоснователен и недоказан. За да бъдело ангажирана отговорността на Държавата, то било необходимо да бъдат установени преки и непосредствени вреди. В настоящия случай нямало незаконни действия или бездействия от страна на Митницата, както и не било доказано настъпването на вреди. Дейността по обжалване на наказателното постановление представлявала предвидена от закона защита на правата на нарушителя, а спазването на този законов ред не водело до противоправност при издаването на наказателното постановление, когато същото било отменено от съда. Претенцията не била за вреда, а за адвокатски хонорар. Разноските в процеса не били пряка и непосредствена вреда от административния акт, а последица от упражненото право на защита. Нямало приложени документи за реално заплащане на сумите, а не било предвидено в ЗАНН задължителна адвокатска защита. Разноските не се дължали във висящото производство и нямало основание за присъждането им в друго производство. Заплащането било израз на доброволен акт и резултат на свободно договаряне. В съдебното производство бил приложим принципа на служебното начало и процесуално задължение на съда било да следи за пълното изясняване на делото от фактическа и правна страна. Случаят не се отличавал с особена практическа и правна сложност. Отговорността за разноски в съдебното производство била обективна и безвиновна и не представлявала отговорност за вреди. Можело да бъде търсена само във висящ процес, а не в отделно производство. Връзката между разхода и наказателното постановление не била пряка, а косвена, опосредена от договор между равнопоставени субекти във връзка с извършено плащане. Процесуалният закон за реда на обжалване на НП не предвиждал възстановяване на направените разноски, поради което те оставали в тежест на страните така, както били направени. В класически случай при претендиране на разноски, то се присъждали само разноските, но не и лихви върху тях. Ако разноските били обезщетение, то върху тях била дължима и лихва, поради което лицата, които възстановявали съдебните разноски извън процеса, били в по-благоприятно положение от тези, които ги възстановявали в процеса. Според ответника ЮЛ, представляващо Държавата, не разполагало с възможност да прави възражение за прекомерност на заплатения хонорар, каквато възможност имало в класическото производство. По тези съображения отговорността за разноски не можела да се отъждестви с отговорността за вреди, поради което и искът бил неоснователен.

Окръжна прокуратура Хасково дава становище, че предявеният иск е основателен.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства – поотделно и в тяхната общност, приема за установено от фактическа страна следното:

С Решение №197/20.09.2017г., постановено по АНД №195/2017г. по описа на Районен съд - Свиленград, е потвърдено Наказателно постановление №2173/21.02.2017г. на Зам.Началник Митница Бургас. Това съдебно решение е  отменено с влязло в сила на 13.12.2017г. Решение на АС Хасково №301/13.12.2017г., постановено по подадената касационна жалба. Посоченото наказателно постановление е съставено за извършено нарушение по чл.18, ал.1 във вр. с чл.11а, ал.1 от Валутния закон, като на основание чл.53 от ЗАНН във вр. с чл.18, ал.1 и ал.10, чл.11а, ал.1 във вр. с чл.20, ал.1, чл.21 от ВЗ и във вр. с чл.2, ал.1, чл.9, ал.1 от Наредба №Н-1/01.02.2012г. на А.Е.Т. е наложено административно наказание Глоба в размер на 1000,00 лева, както и е постановено отнемане в полза на Държавата на предмета на нарушението – 25 000,00 евро. Видно от приложеното административнонаказателно дело в съдебното производство пред РС Свиленград ищецът е бил представляван от адвокат, упълномощен с пълномощно – л.19 от делото. За процесуалното представителство по делото ищецът е платил договорен хонорар в размер на 1200,00 лева, която сума е получена от адвоката в брой на 07.03.2017г., видно от отразеното в представения договор, съставен на същата дата. Пред АС Хасково А.Т. е бил представляван от втори адвокат, упълномощен с пълномощно – л.19 от касационното дело. За процесуалното представителство по делото ищецът е платил договорен хонорар в размер на 2000,00 лева, която сума е получена от адвоката в брой на 06.12.2017г., видно от отразеното в представения договор, съставен на същата дата. По делото е представен договор от 23.11.2017г. за правна защита и съдействие, изразяващи се в проучване и преписи по посоченото касационно производство, като видно от същото – л.15 от делото, ищецът уговорил като възнаграждение сумата от 100,00 лева, но за тази сума няма отбелязване да е била изплатена.

При така установената фактическа обстановка и събраните по делото доказателства съдът направи следните правни изводи:

Претенцията е насочена против ответник с надлежна пасивна процесуална легитимация и е предявен за разглеждане пред компетентния съд съгласно приетото в т.1 от Тълкувателно постановление №2/19.05.2015г. на ВКС по тълк.д. №2/2014г., ОСГК и Първа и Втора колегия на Върховния административен съд, поради което съдът приема, че искът е процесуално допустим.

Разгледан по същество, искът е основателен.

Разпоредбата на чл.1, ал.1 от ЗОДОВ изисква претърпените вреди да са пряко следствие от действието на незаконосъобразния акт. Съгласно чл.4 от ЗОДОВ държавата и общините дължат обезщетение за всички имуществени и неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането, независимо от това, дали са причинени виновно от длъжностното лице. Приложимите правни норми обосновават извод, че за основателността на иск с правна квалификация чл.1, ал.1 от ЗОДОВ следва установяване кумулативното наличие на следните предпоставки: незаконосъобразен административен акт, действие или бездействие на административен орган или длъжностно лице на държавата, постановени, респ. осъществени при или по повод изпълнение на административна дейност и отменени по съответния ред; вреда от този административен акт; пряка причинна връзка между постановения незаконосъобразен акт, действие или бездействие и настъпилия вредоносен резултат. Вината не е елемент от фактическия състав на отговорността, тъй като имуществената отговорност по ЗОДОВ е обективна, безвиновна. При недоказване на което и да е от изброените условия, искът за обезщетение на вреди следва да се отхвърли като неоснователен.

В конкретния случай претенцията на ищеца се основава на отменено НП като незаконосъобразно и претърпени имуществени вреди от отмененото НП, представляващи платено адвокатско възнаграждение.

Съдът приема, че отмененият административен акт е в изпълнение на административна дейност. Установи се, че издаденият от администрацията акт, чийто адресат е ищецът, а именно – Наказателно постановление №2173/21.02.2017г. на Зам.Началник Митница Бургас е отменен като незаконосъобразен, като съобразно мотивите на ТП №2/19.05.2015г. на ВКС по тълк.д. №2/2014г., ОСГК и Първа и Втора колегия на Върховния административен съд, съдът приема, че издаването на отмененото наказателно постановление е последица от изпълнение на нормативно възложени задължения, упражнена административнонаказателна компетентност, законово предоставена на органите в рамките на административната им правосубектност. Изпълнението на тези задължения по своето съдържание представлява административна дейност и в този смисъл наказателното постановление представлява властнически акт, издаден от административен орган и е резултат от санкционираща административна дейност. Провеждането на производство по обжалване пред съд на издадено НП е необходима предпоставка за отмяната на НП и единствено средство за защита на лицето, което твърди, че не е виновно и че неговите права са накърнени неправомерно от административния орган. Ако в производството по съдебно обжалване наказаният гражданин е ползвал адвокатска защита, което е негово нормативно установено право, заплатеното възнаграждение за осъществяване на тази защита съставлява увреждане на имуществената сфера на адресата на незаконосъобразното наказателно постановление. Така претърпяната загуба е в пряка причинна връзка с отменения като незаконосъобразен акт на администрацията, доколкото ищецът не би заплатил адвокатското възнаграждение, ако не бе издадено наказателното постановление, за обжалването на което е ангажирал квалифициран защитник. По изложените съображения и като съобрази задължителните указания, дадени в ТР №1/15.03.2017г. на ОСС от I и II колегия на ВАС по т.д. №2/2016г., настоящият състав намира предявеният иск за имуществени вреди за доказан по основание.

Установи се още, че ищецът е ползвал правна защита и съдействие, съгласно сключен договор на 07.09.2017г., както и процесуалното представителство е осъществено срещу адвокатско възнаграждение е в размер на 1200,00 лева, заплатено в брой на същата дата при подписване на договора, поради което и в тази част искът е доказан и основателен. По отношение на договора от 23.11.2017г. следва да се има предвид, че същият не доказва уговорената сума от 100,00 лева да е заплатена, а по отношение на договора от 06.12.2017г. следва да се има предвид, че сключен с друг адвокат, който се явява втори представляващ за жалбоподателя в съдебната фаза на административнонаказателно производство, а поради това заплатената сума от 2000,00 лева на втория представляващ адвокат не следва да бъде разглеждана като дължима, тъй като вече е било заплатено възнаграждение на първия адвокат. В този смисъл искът е доказан и основателен в размер до 1200,00 лева, а над този размер до пълния предявен /след изменение на размера на предявения иск/ от 1300,00 лева следва да бъде отхвърлен като недоказан и неоснователен.

Доколкото искането за присъждане за лихва е акцесорно, то следва да се уважи и искането за присъждане на законната лихва върху процесната сума, но съща е дължима от дата на предявяване на исковата молба – 18.06.2019г. В този смисъл е трайната практика на ВАС - адм.дело №9399/2017, №8483/2017г., 8472/2017г., №6831/2017г., №1857/2017г., №3124/2017г., № 8730/2017г. и др.

С оглед изхода на делото и на основание чл. 10, ал. 3 от ЗОДОВ искането на ищеца за присъждане на направените съдебни разноски следва да се уважи, като ответникът заплати 600,00 лева – възнаграждение за един адвокат, и 10,00 лева – д.такса.

Мотивиран така и на основание чл.204, ал.1 от АПК във вр. с чл.1, ал.1 от ЗОДОВ,  съдът

Р Е Ш И:

ОСЪЖДА АГЕНЦИЯ МИТНИЦИ – София, Булстат ……, да заплати на А.Е.Т., ЕГН ********** - с посочен съд.адрес ***, сумата от 1200,00 лева, представляващи обезщетение за причинени имуществени вреди /заплатено адвокатско възнаграждение за един адвокат/ в резултат от незаконосъобразно Наказателно постановление №2173/21.02.2017г. на Зам.Началник Митница Бургас, отменено след касационно обжалване на Решение №197/20.09.2017г., постановено по АНД №195/2017г. по описа на Районен съд - Свиленград, с Решение на АС Хасково №301/13.12.2017г., постановено по КАНД №274/2017г., ведно със законната лихва върху сумата, считано от датата на предявяване на иска – 18.06.2019г. до окончателното изплащане, като ОТХВЪРЛЯ предявения иск над сумата от 1200,00 лева до пълния предявен размер от 1300,00 лева.

ОСЪЖДА АГЕНЦИЯ МИТНИЦИ – София, Булстат ………, да заплати на А.Е.Т., ЕГН ********** - с посочен съд.адрес ***, направените разноски в настоящото производство за д.т. и адвокатско възнаграждение – общо 610,00 лева

Решението може да бъде обжалвано пред ВАС на РБ в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Съдия: