Решение по дело №69/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 юни 2021 г. (в сила от 1 юни 2021 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20217190700069
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 26 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 70

гр. Разград, 01 юни 2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в открито съдебно заседание на единадесети май две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

 

с участието на секретаря Ралица Вълчева като разгледа докладваното от съдията дело № 69 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.156, ал.1  и сл. от ДОПК във вр. с чл.4, ал.1-5 и чл.9б от ЗМДТ.

Образувано е по жалба на П. Р. П. от гр.Д. против Акт за установяване на задължения по чл.107, ал.3 от ДОПК (АУЗД) №АУЗД **********-1/20.10.2020г., потвърден Решение №3/19.01.2021г. на Началника на Отдел „Местни данъци и такси“ при Община Разград.

В жалбата се твърди, че актът е незаконосъобразен като издаден в нарушение на материалния закон, тъй като жалбоподателят не е съсобственик на имота, за който са определени данък върху недвижими имоти (ДНИ) и таксата за битови отпадъци (ТБО), а собственик на същия е само Ц. П. С. С оглед на това се иска от съда да отмени оспорения АУЗД, ведно със следващите от това законни последици.

Ответникът, чрез своя процесуален представител, заявява, че жалбата е неоснователна и недоказана и моли съда да я отхвърли. Претендира за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Разградският административен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, съобрази доводите и становището на страните и провери изцяло законосъобразността на атакувания административен акт, констатира следното:

Жалбата е допустима като подадена в срок от надлежна страна против акт, който подлежи на съдебен контрол. Разгледана по същество тя е  основателна по следните фактически и правни съображения:

По реда на чл. 14 ЗМДТ с Декларация вх. № Р-32385/ 31.05.1998г. Ц. П. С. е декларирала, че е собственик на недвижим имот, находящ се в гр. Р., ул. ****, вх. *, ет. *, ап. *. В последствие са нанесени корекции в нея и тя е записана като собственик на 3/4 идеални части от имота, а лицата А. П. П., П. Р. П. и Г. Р. П. като собственици на 1/4 идеални части от него. Този имот е бил предмет на съдебна делба и допуснат при права 9/12 идеални части за Ц. С. и 1/12 идеални части за останалите трима. С влязло в сила Решение № 369/30.07.2001 г., постановено по гр. дело № 237/2000 г. по описа на Разградски районен съд имотът е изнесен на публична продан. Въз основа на изпълнителен лист, издаден по цитираното по-горе делбено дело, е образувано изпълнително дело № 246/2003г., по което е насрочена и проведена публична продан. С Протокол на съдебния изпълнител от 24.02.2004г. за купувач на имота е обявена Ц. П. С., която е внесла в предвидения от закона срок цената от 20 137 лв. и същата била разпределена на  останалите съделители, сред които и жалбоподателя П. П. с резолюция от 25.03.2004г. По изпълнителното производство не е издадено постановление за възлагане на имота, като впоследствие с постановление от 20.01.2014 г. производството е  прекратено на основание чл. 433, т. 8 ГПК. При извършена служебна справка в Агенцията по вписванията е установено, че Ц. П. С. е вписана като собственик на 9/12 идеални части от процесния недвижим имот, като за останалите 3/12 идеални части липсват отбелязвания.

С писмо вх. №94-Г-47.1/29.04.2010г. и с ново писмо, получено на 30.12.2019г., в Община Разград са представени Удостоверение №1736/29.04.2010г. на Съдебно-изпълнителната служба при Разградски районен съд,  което удостоверява, че с посочения по-горе Протокол на Държавния съдебен изпълнител от 24.02.2004 г. за купувач на имота е  обявена Ц. П. С., както и копия от съдебните решения по извършената делба на имота. Въз основа на тези документи служител при Отдел „Местни данъци и такси“ към Община Разград е преценил, че собственик на имота е станала Ц. С. и служебно на основание чл. 15, ал. 2 от ЗМДТ е закрил партидите на А. П. П., П. Р. П. и Г. Р. П., притежавали по 1/12 идеални части от процесния имот. Извършена е нова проверка във връзка с техните партиди, при която е прието, че с приложения протокол не е прехвърлена собствеността на лицето, обявено за купувач. Съгласно действащата тогава разпоредба на чл. 384, ал. 1 и ал. 2 от ГПК когато лицето, обявено за купувач по реда на чл. 380 - 383, внесе своевременно дължимата сума, държавният или частният съдебен изпълнител с постановление му възлага имота. От деня на постановлението за възлагането купувачът придобива всички права, които длъжникът е имал върху имота. Следователно вещноправен прехвърлителен ефект има само влязлото в сила постановление за възлагане на имота. След като по изпълнителното производство няма данни да е издадено такова, то собствеността на останалите съделители не е прехвърлена, поради което техните партиди отново са активирани служебно.

При тези данни с АУЗД №АУЗД **********-1/20.10.2020г., издаден от орган по приходите в Община – Разград, за притежаваната от П. П. 1/12 идеална част от имота са установени задължения за ДНИ и ТБО за периода от 2015г. до 2019г. включително, в общ размер на 89.26 лв., от които главница в размер на 67.44 лв. и лихва от 21.62 лв. Този АУЗД е оспорен по административен ред пред началника на Отдел „Местни данъци и такси“ в Община – Разград, който със своето Решение № 3/19.01.2021г. изцяло го е потвърдил и е оставил без уважение подадената жалба. В мотивите си е посочил, че при липсата на издадено постановление за възлагане публичната продан на имота не е довършена, поради което жалбоподателят продължава да е собственик на 1/12 ид. части от него и се явява данъчно задължено лице за ДНИ и ТБО.

Оспореният АУЗД е издаден от компетентен орган, в предвидената от закона форма, при спазване на процесуалните правила и норми. Съдът намира обаче, че той е постановен при противоречие с материалния закон.

Съгласно разпоредбите на чл. 11, ал. 1 и чл. 64, ал. 1 от ЗМДТ задължени лица за заплащане на ДНИ и ТБО са собствениците им. В тази връзка спорът между страните е дали жалбоподателят е бил собственик на 1/12 ид. част от имота през спорния период или не. 

По своя характер публичната продан е нормативно уредена процедура, която приключва не с договор, а с едностранен властнически акт ( постановлението за възлагане) на изрично натоварен за това орган ( частен или държавен съдебен изпълнител), с който се прехвърля правото на собственост върху недвижим имот независимо от волята на длъжника- негов собственик. В казуса е установено, че има обявено лице за купувач на процесния имот с Протокол от 24.02.2004г., то е внесло определената ц., която е разпределена между останалите съделители, в това число и жалбоподателя П. П. По изпълнителното производство обаче няма издадено постановление за възлагане на имота. Следователно публичната продан не е приключила с акт, който по силата на закона има вещноправен транслативен ефект и въз основа на който може да се прехвърли собствеността върху недвижимия имот. В този смисъл са и мотивите на административния орган.

Независимо от горното обаче съдът приема, че жалбоподателят не е собственик на процесния имот. Както в хода на административното производство, така и в съдебното производство се твърди, че имотът е придобит от Ц. П. С., а той след като си е получил сумата за своя дял през 2004г. не е имал претенции за имота, не го е посещавал и ползвал, не е препятствал по никакъв начин неговата собственичка да го владее, ползва и да се разпорежда с него. В този смисъл е и изявлението на Ц. П. в подаденета от нея писмена молба, която сочи, че е единствен собственик на този имот въз основа на издадения протокол от 27.02.2004г. При тези данни се налага изводът, че Ц. С. от месец март 2004г. непрекъснато и безпрепятствено е владяла процесния имот в продължение на повече от 10 години със съзнанието, че е негов собственик, при което на основание чл. 79, ал. 1 от Закона за собствеността (ЗС) го е придобила по давност към 2015 г. След като тя е придобила изцяло собствеността върху този имот, то задълженото лице е загубило своите права по арг. на чл. 99 от  ЗС.

По правило в административното производство не може да се разрешава материален спор за собственост, който следва да се разреши по общия исков ред. В казуса обаче не е налице спор между страните досежно посочените по-горе факти и обстоятелства, поради което съдът намира, че няма пречка те да бъдат преценени в настоящето производство.

Въз основа на така изложеното съдът приема, че към 2015 г. жалбоподателят е загубил правото си на собственост върху процесния имот, поради което не се явява задължено лице по смисъла на чл. 11, ал. 1 и чл. 64, ал. 1 от ЗМДТ и не дължи ДНИ и ТБО. Приемайки противното приходните органи са издало АУЗД в противоречие с материалния закон и преследваната от него цел.   

С оглед изхода на делото и на основание чл. 161, ал. 1, пр. 1 ДОПК в полза на жалбоподателката следва да се присъдят направените от нея разноски в размер на 10 лв. за заплатена държавна такса.

По изложените съображения Разградският административен съд

 

Р    Е    Ш    И    :

 

ОТМЕНЯ Акт за установяване на задължения по чл.107, ал.3 от ДОПК №АУЗД **********-1/20.10.2020г., издаден от орган по приходите в Община Разград, потвърден с Решение №3/ 19.01.2021г. на Началника на Отдел „Местни данъци и такси“ при Община Разград.

ОСЪЖДА Община – Разград да заплати на П. Р. П. от гр. Д. сумата от 10 (десет) лева- дължими деловодни разноски.

Решението не подлежи на касационно оспорване съгласно чл. 160, ал. 7, изр. 2 ДОПК.

 

СЪДИЯ : /п/