Решение по дело №554/2020 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 260121
Дата: 11 ноември 2020 г. (в сила от 2 декември 2020 г.)
Съдия: Рени Михайлова Спартанска
Дело: 20204400100554
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 юли 2020 г.

Съдържание на акта

р    е    ш    е    н    и    е

 /11.11.2020

 

гр. Плевен,11.11.2020г.

 

в името на народа

 

пЛЕВЕНСКИ окръжен СЪД     ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ  

 І-ви гр.с в публичното  заседание на тринадесети октомври   

 през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                Председател: РЕНИ СПАРТАНСКА

 

при секретаря  Евгения Русева                                      и в присъствието на                                        

         прокурора  Иво Радев                                като разгледа докладваното от

         съдията РЕНИ СПАРТАНСКА                                  гр.д.554 по описа

        на  съда за 2020г.,на основание данните по делото и закона ,съобрази

        следното:

Производство по чл.5 ал.1 ЗЛС във вр. чл.336 ГПК.

Постъпила е искова молба от К.Л.А. *** пълномощника й адвокат Р.Р. от ПАК срещу С.К.В.  от с.с.,в която се твърди,че ответникът е син на ищцата,че е роден на ***г.,като още от неговото раждане  му е поставена диагноза умерена умствена изостаналост в степен на имбецилност. Твърди се,че ответникът е бил в невъзможност да посещава специално училище,имал е затруднен говор,липсвала му самостоятелност,като не е в състояние да се грижи за своите работи,да разбира  предписанията на правните норми и да съобразява поведението си с тях.Изложени са доводи,че от раждането на ответника до настоящия момент за него се е грижила ищцата като  последната има затруднения във вр.с издаване на документи от различни институции,тъй като синът й  не разбира действията си ,не може да говори и да се подписва, а е следвало да използва пръстов отпечатък.Твърди се,че такова затруднение ищцата е имала в „ПИБ,където на ответника е отказано да му бъде издадена дебитна карта за сметка,по която ежемесечно са превеждани помощи от Агенция“Социални грижи“ и последният е бил лишен от възможността да ползва тези парични средства.Посочено е,че с ЕР на НЕЛК по психични болести №0478/037/07.09.2005г.на С.В. е призната 93 % тр.н. работоспособност с чужда помощ,поради невъзможност за самообслужване и необходимост от контрол. В заключение ищцата моли съда да постанови решение,с което ответникът да бъде поставен под пълно запрещение,тъй като последният страда от слабоумие  и е в невъзможност да се грижи за своите работи,не е в състояние да се ориентира в социалната среда,не може да ръководи постъпките си и да преценява последиците им.В съдебното заседание на 13.10.2020г.ищцата лично  и чрез своя пълномощник адвокат Р.Р. от ПАК поддържа предявения иск и моли съда да постанови решение,с което да го уважи,като ответникът бъде поставен под пълно запрещение.

 В срока по чл.131 ГПК не  е постъпил писмен отговор от ответника С.К. Велков.Същият се яви в съдебното заседание на 13.10. 2020г.,но не бе в състояние да изрази становище по иска.

Представителят на Окръжна прокуратура Плевен-прокурор Иво Радев изрази становище,че исковата молба е допустима и основателна и следва да бъде уважена,като решение на съда в този смисъл би било полезно за лицето,семейството му и за обществото като цяло.

Окръжният съд,като съобрази становищата на страните и представените по делото доказателства, приема  за установено следното :

Безспорно по делото е с оглед представеното удостоверение за раждане на ответника С.К.В. , че същият  е син на ищцата К.Л.А..Както е отразено и в изготвения от съда проекто-доклад,по който страните не са направили възражения ищцата като майка на ответника и негов близък роднина попада сред лицата,имащи правен интерес от предявяване на иск за поставянето на сина си  под пълно запрещение ,съгласно чл.336 ал.1 ГПК  и искът  с правно основание чл.5,ал.1  ЗЛС е допустим.

 От представеното с ИМ ЕР на НЕЛК по психични болести №0478/07.09.2005г. се установява, че на С.В. е призната 93 % трайно намалена работоспособност ,с  чужда помощ пожизнено ,с посочена дата на инв.датата  на раждане-***г., с водеща диагноза:Умерена умствена изостаналост и общо заболяване: олигофрения-имбецилност, плоскостъпие.В мотивите на ЕР на НЕЛК  е отразено,че при освидетелстването и мед.документация е установена паметово-интелектуална недоразвитост в степен на имбецилност,непозволила лечение в специално училище,със затруднен говор,липса на самостоятелност и възможност за занимание само в заведение за лица с психични заболявания,което състояние е от ранно детство.

Спорни в настоящото производство са въпросите страда ли ответникът  от психично заболяване или от душевна болест по смисъла на чл.5 ЗЛС, разбира ли  свойството и значението на постъпките си и може ли да ги ръководи, налице ли са предпоставките за поставянето му под пълно  запрещение.

В проведеното съд.заседание на 13.10.2020г.ответникът С.К. се яви лично и бе изслушан от съда на основание чл.337 ал.1 ГПК.Същият посочи ,че се казва С.,нарече ищцата“мама“,но на въпрос на съда на колко години е не отговори ,а показа три пръста на ръката си. На поставени от съда въпроси кой се грижи за него,отговори“ мама“,дали знае да чете и да пише и дали е ходил на училище,отговори“не“, като словесният контакт бе доста труден.

По делото са събрани и гласни доказателства.От показанията на свидетеля Ц.К.В. ,брат на ответника и син на ищцата  се установява,че брат му по рождение има проблеми,говори трудно,не може да чете и да пише,не е ходил на училище ,като майка му е постоянно с него. Свидетелят посочва,че брат му няма двигателни проблеми,но не познава парите,не може сам да се обръсне и да се окъпе,а майка му полага всички грижи за него,като по негова преценка брат му не е в състояние да се оправя сам.

От заключението на психиатричната експертиза, изготвена от  ВЛ А.А.,което не е оспорено от страните и като компетентно и обективно съдът възприема изцяло,се установява,че  ответникът С.К.В. страда от синдром на Даун,както и от  умерена към тежка умствена изостаналост.Според ВЛ умствената изостаналост представлява слабоумие по смисъла на чл.5 ЗЛС и в тази степен на изразеност лишава напълно освидетелствания С.К.  В. от способността да разбира свойството и значението на постъпките си и да ги ръководи,като е неспособен да се грижи сам за своите работи.Становището на ВЛ  е ,че се касае за болестно състояние,неподлежащо на лечение и в бъдеще не може да се очаква подобрение,още по-малко оздравяване.Съгласно заключението на ответника следва да бъде призната пълна недееспособност и да бъде поставен под пълно запрещение,с оглед защита на правните му интереси и осигуряване на обгрижването му в битов и социален план. В  устните си  обяснения  в съдебното заседание на 13.10.2020г.,ВЛ посочи,че е написал като диагноза и „Синдром на Даун“,което заболяване не фигурира  в мед.документация,но е посочено и от др.лекари,че се касае за геномно заболяване ,като при 99 % от случаите със синдром на Даун заболяването е съчетано с умствена изостаналост.Според ВЛ на ответника е определена умерена умствена изостаналост,но с оглед психологичните тестове,които е направил становището му е ,че в случая се касае тежка умствена изостаналост,тъй като С. не си знае трите имена,годините,не познава парите,не може да извърши елементарно аритметично действие и има пълна недееспособност.

При съвкупна преценка на събраните по делото гласни и писмени  доказателства,които са непротиворечиви,а и с оглед непосредствените си впечатления,съдът приема,че са налице предпоставките на чл.5 ал.1 от ЗЛС. Установен е медицинският критерий- наличие на  заболяване умерена към тежка умствена изостаналост,покриващо критериите за слабоумие   по смисъла на чл.5 ЗЛС. Налице е и юридическият критерий-невъзможност на ответника сам да се грижи за своите работи,да разбира свойството и значението на постъпките си и да ги ръководи.Искът е основателен,доказан и следва да бъде уважен.На ответника С.К.В. следва  да бъде призната пълна недееспособност и същият да бъде поставен под пълно запрещение,за да се охранят в максимална  степен неговите  интереси.

Водим от горното,Окръжният  съд

 

Р      Е     Ш     И:

 

поставя на основание чл. 5 ал.1 ЗЛС С.К.В. ,ЕГН ********** *** под пълно запрещение.

На осн.чл.153 ал.1 и ал.3 ск  препис от решението след влизането му в сила да се изпрати на органа по настойничеството и попечителството   при Община Левски по постоянния адрес  на ответника   за учредяване на настойничество.

решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд гр. Велико Търново в двуседмичен  срок от връчването му на сраните.

 

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: