Решение по дело №1733/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1432
Дата: 15 юли 2019 г. (в сила от 30 октомври 2019 г.)
Съдия: Теодора Пламенова Шишкова
Дело: 20193110201733
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   

 

Номер ...............2019г.                                                                                                     гр. Варна

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненски районен съд,                                                                                 XXXVI – ти състав

На шестнадесети май                                                           две хиляди и деветнадесета година 

В публично заседание

                                                                                                 Районен съдия: Теодора Шишкова

Секретар: Неше Реджепова

като разгледа докладваното от съдията

а.н.д. № 1733 по описа за 2019 година, установи следното:

 

            Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

    Образувано е по жалба на М.Й.С. против Наказателно постановление № 19-0442-000096/ 12.02.2019г. на Началник на 04 РУ към ОД на МВР-Варна, Сектор ПП-Варна, с което на жалбоподателя са наложени :1/. административно наказание „глоба“ в размер на 20 /двадесет/ лева на основание чл.185 от ЗДвП за нарушение на чл. 5, ал.1, т.1 от ЗДвП ; 2/ административно наказание „глоба“ в размер на 200 /двеста/ лева и административно наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца,  на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП за нарушение на чл. 123,ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП.

     С жалбата по същество не се оспорва фактическата обстановка описана в НП, касаеща реализираното ПТП, но се твърди, че жалбоподателят не е напуснал ПТП, а е влязъл в предприятието, за да разтовари бързоразвалящи се стоки (охладено пилешко месо). Наред с това посочва, че охлузеният стълб се намира на неудобно място, по него е имало следи от стари охлузвания, винаги създавал затруднения на водачите и рано или късно е щял да бъде съборен. Посочва, че  с поведението си не само че не е създавал пречки за движението или опасност, а напротив улеснил е същото. Моли за отмяна на издаденото НП.

       В съдебно заседание, жалбоподателят, редовно призована, не се явява, за него се явява надлежно упълномощен процесуален представител, който поддържа жалбата и по същество пледира за намаляване на размера на наложената санкция, като акцентира на обстоятелството, че водачът не е напуснал мястото на произшествието самоцелно или своеволно, а за да разтовари бързоразвалящи се продукти.

   Въззиваемата страна, редовно призована, в съдебно заседание не изпраща представител и не ангажира становище по жалбата.

    С оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

    На 21.01.2019г.,  около 06.00 ч. в гр.Варна по ул. „Георги Стаматов“ в посока ул. „Нишава“ до ТПК Първи май, жалбоподателят М.С. управлявал товарен автомобил марка „Мерцедес Актрос 1835 Л“, с ДК № РР 3338 ВС, като превозвал товар – месо охладено.

При извършване на маневра десен завой жалбоподателят С. не оставил достатъчно странично разстояние между автомобила и намиращия се там електрически стълб, вследствие на което съборил същия изцяло, с което нанесъл материални щети, след което продължил движението си за да транспортира превозваното от него охладено месо до предприятието, на което е  следвало да го достави.

При така установеното и след сигнализация на органите на МВР на 21.12.2018г. А.С.А. -мл.автоконтрольор в 04 РУ съставил АУАН за нарушения на чл. 5, ал.1, т.1 и на чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП. Актът бил ставен в присъствието, предявен и връчен на въззивника, който го подписал с без възражение. Такива не постъпили и в срока по чл.44 от ЗАНН.

Впоследствие срещу въззивника било издадено и атакуваното НП, като АНО възприел фактическите и правните констатации на актосъставителя и наложил съответни наказания за констатираните с АУАН нарушения. НП било връчено лично на жалбоподателя на 20.03.2019г.

 Описаната фактическа обстановка се  установява и потвърждава от събраните по делото доказателства писмени доказателства, а именно кредитираните от съда писмените материали - преписката по АНП, вкл.АУАН, протоколи за ПТП, справка за нарушител /водач, справка за собственост на МПС и др.които не навеждат на различни правни изводи.

Поради тази причина и предвид неявяването на св. А. по искане на въззивника, който не оспори установените в НП фактически положения съдът заличи свидетеля от списъка на лицата за призоваване.

 Съдът, предвид становището на страните и императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните правни изводи:

   Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срок /на 26.03.2019г. видно от входящия номер на 04 РУ-Варна/ от надлежна страна – ФЛ спрямо което е издадено атакуваното НП, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП, срещу акт, подлежащ на съдебен контрол и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение. Поради това жалбата е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

  Наказателното постановление е издадено от компетентен орган- Началника Група, към ОД на МВР-Варна, Сектор ПП, съгласно заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи. АУАН също е съставен от компетентен орган – младши автоконтрольор, оправомощен съгласно същата заповед.

 АУАН и издаденото въз основа на него НП  са съставени в сроковете по чл.34,ал.1 и 3 от ЗАНН.

 При цялостната проверка на атакуваното НП досежно пунктове първи и втори, настоящият съдебен състав намери следното:

По пункт 1 от обжалваното НП отговорността на жалбоподателя е ангажирана за това, че в качеството си на участник в движението създава пречки за движението, имуществени вреди и опасност за живота и здравето на хората, като обаче на нито едно място в обжалваните АУАН и НП не са посочени конкретни фактически действия с които С. и/или управляваният от него товарен автомобил са постигнали всяко едно или всички описани в диспозитива на разпоредбата резултати.

Посочената празнота не би могла да бъде преодоляна от съда, тъй като той не може да гадае в случая каква е била волята на АНО и какво е било взето предвид от него за да ангажира отговорността на жалбоподателя, като вероятно се касае за падането на стълба, но е недопустимо съдът посредством вероятности да попълва фактическите положения, които е следвало да бъдат изложени от наказващия орган и срещу които на жалбоподателя е следвало да се предостави възможност да се защитава.

Поради посоченото съдът намира, че в случая в обжалваният пункт процесното НП подлежи на отмяна.

По пункт 2 от обжалваното НП, с който на С. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 /двеста / лева и административно наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца,  на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП за нарушение на чл. 123,ал.1, т.3, б.“В“ от ЗДвП.

  Чл. 123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП е поместен в Раздел ХХIII “Поведение при ПТП”. Тази разпоредба вменява в задължение на водача на пътно превозно средство, когато при произшествието са причинени само имуществени вреди, ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, уведомяват съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания. В конкретния случай за да са съставомерни действията на жалбоподтеля по посочения текст е необходимо на първо място да са налице разногласия между участниците в ПТП, каквито в случая е невъзможно да са налице предвид обстоятелството, че единият участник е неодушевен предмет – уличен стълб. Наред с това видно от фактическото описание на нарушението то е възприето като неоставяне на достатъчно странично разстояние между товарния автомобил и стълба при извършване на маневра десен завой, което по съществото си съставлява друго нарушение различно от това, за което е била ангажирана отговорността на С..

Поради посоченото съдът намира, че и в тази си част издаденото НП е незаконосъобразно и като такова подлежи на отмяна.

Воден от горното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

            ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-0442-000096/ 12.02.2019г. на Началник на 04 РУ към ОД на МВР-Варна, Сектор ПП-Варна, с което на жалбоподателя М.Й.С.  са наложени :1/. административно наказание „глоба“ в размер на 20 /двадесет/ лева на основание чл.185 от ЗДвП за нарушение на чл. 5, ал.1, т.1 от ЗДвП ; 2/ административно наказание „глоба“ в размер на 200 /двеста/ лева и административно наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца,  на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП за нарушение на чл. 123,ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП..

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. Варна на основанията, по реда на глава 12 от АПК в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

 

                                                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: