Разпореждане по дело №122/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1664
Дата: 15 май 2020 г.
Съдия: Румяна Петрова Петрова
Дело: 20203100200122
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 3 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    А   З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

За насрочване на разпоредително заседание по наказателно общ характер  дело 

Гр. Варна,  14.05.2020г.

       

        Р. Петрова, съдия-докладчик по НОХД№122/2020г. по описа на ВОС, намирам, че с оглед отпадането на извънредното положение в РБългария, отсроченото производство по делото следва да бъде насрочено за нова дата, поради което и на основание чл.247а, ал.2 т.1 от НПК

  

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  М  :

 

        НАСРОЧВАМ производството по НОХД №122/2020г.  по описа на ВОС в разпоредително заседание на 05.06.2020г. от 09,00часа еднолично, за която дата и час да се призоват ВОП, подсъдимият   В.Т.Т., защитника адв. П.В.,  пострадалите Р.П.Б., П.Й.Д., Д.Й.Д., С.Я.Б.  и Т.Д.К., както и поверениците адв. Р.И. и адв. Г.Ш..

        ДА СЕ ВРЪЧИ препис от обвинителния акт и настоящото разпореждане на подсъдимия В.Т.Т..  

        ДА СЕ СЪОБЩИ на ВОП, подсъдимия В.Т.Т., защитника адв. П.В., пострадалите Р.П.Б., П.Й.Д., Д.Й.Д., С.Я.Б.  и Т.Д.К., както и поверениците адв. Р.И. и адв. Г.Ш. за насроченото разпоредително заседание и за въпросите по чл.248ал.1 от НПК, които подлежат на обсъждане в него,  а именно:

 1. подсъдно ли е делото на съда;

2. има ли основание за прекратяване или спиране на наказателното производство;

3. допуснато ли е на досъдебното производство отстранимо съществено нарушение на процесуални правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, на пострадалия или на неговите наследници;

4. налице ли са основания за разглеждане на делото по реда на особените правила-  по глава двадесет и седма, глава двадесет и осма и глава двадесет и девета;

5. разглеждането на делото при закрити врати, привличането на резервен съдия или съдебен заседател, назначаването на защитник, вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация;

6. взетите мерки за процесуална принуда;

7. искания за събиране на нови доказателства;

8. насрочването на съдебното заседание и лицата, които следва да се призоват за него.

         СЪОБЩАВАМ на ВОП, подсъдимия В.Т.Т., защитника адв. П.В., пострадалите Р.П.Б., П.Й.Д., Д.Й.Д., С.Я.Б.  и Т.Д.К., както и поверениците адв. Р.И. и адв. Г.Ш., че в 7-дневен срок от връчването на съобщението могат да дадат отговор на въпросите по чл.248ал.1 от НПК, предмет на разпоредителното заседание и да направят нови  искания.

        УКАЗВАМ на ВОП, подсъдимия В.Т.Т., защитника адв. П.В., пострадалите Р.П.Б., П.Й.Д., Д.Й.Д., С.Я.Б.  и Т.Д.К., както и поверениците адв. Р.И. и адв. Г.Ш., че в разпоредителното заседание следва да изразят становище по въпросите по чл.248ал.1 от НПК, тъй като след приключването му не могат да правят възражения за допуснати нарушения на процесуалните правила по ал. 1, т. 3  в съдебно заседание пред първоинстанционния,  въззивния и касационния съд,  които не са били поставени на обсъждане в разпоредителното заседание, включително по почин на съдията-докладчик, или които са приети за несъществени.            

        УКАЗВАМ на подсъдимия В.Т.Т., че съгласно чл. 55, ал.1 от НПК има право да научи за какво престъпление е привлечен в това му качество,  въз основа на какви доказателства; да дава или да отказва да дава обяснения по обвинението; да се запознава с делото, включително и с информацията, получена чрез използване на специални разузнавателни средства, и да прави необходимите извлечения; да представя доказателства; да участва в наказателното производство; да прави искания, бележки и възражения; да се изказва последен; да обжалва актовете, които накърняват неговите права и законни интереси, и да има защитник

        СЪОБЩАВАМ на подсъдимия, че има право да се яви със защитник. Съгласно разпоредбата на чл.94ал.1 от НК защитата е задължителна когато:

 1.обвиняемият е непълнолетен;

2. обвиняемият страда от физически или психически недостатъци, които му пречат да се защитава сам;

3. делото е за престъпление, за което се предвижда лишаване от свобода не по-малко от десет години или друго по-тежко наказание;

4. обвиняемият не владее български език;

5. интересите на обвиняемите са противоречиви и един от тях има защитник;

6.  е направено искане по чл. 64 или обвиняемият е задържан;

8. делото се разглежда в отсъствието на обвиняемия;

9. обвиняемият не е в състояние да заплати адвокатско възнаграждение, желае да има защитник и интересите на правосъдието изискват това.

        СЪОБЩАВАМ  на В.Т.Т., че делото може да бъде разгледано в негово отсъствие при условията на чл.269ал.3 от НПК, а именно: Когато това няма да попречи за разкриване на обективната истина, делото може да бъде разгледано в отсъствие на подсъдимия, ако:

1. не е намерен на посочения от него адрес или е променил същия, без да уведоми съответния орган;

 2. местоживеенето му в страната не е известно и след щателно издирване не е установено;

3. редовно е призован, не е посочил уважителни причини за неявяването си и е изпълнена процедурата по чл.254ал.4;

 4. се намира извън пределите на Република България и: а) местоживеенето му не е известно;

б) не може да бъде призован по други причини;

в) е редовно призован и не е посочил уважителни причини за неявяването си.    

РАЗЯСНЯВАМ на  подсъдимия В.Т.Т., че незабавно след разпоредителното заседание може да бъде проведено предварителното изслушване по чл.371т.1 от НПК, в която процедура той има право да даде съгласие да не се провежда разпит на всички или  някои  свидетели и вещи лица, а при постановяване на присъдата непосредствено да се ползва съдържанието на съответните протоколи и експертни заключения от досъдебното производство. Делото може да бъде разгледано незабавно и по чл.371т.2 от НПК, в която процедура  подсъдимият има право да признае изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт като се съгласи да не се събират доказателства за тези факти.

СЪОБЩАВАМ  на  пострадалите Р.П.Б., П.Й.Д., Д.Й.Д., С.Я.Б.  и Т.Д.К.,  че основание чл.84 и чл.76 от НПК може да направят искане за конституиране в процеса срещу подсъдимия В.Т.Т. като частни обвинители и като граждански ищци с оглед обезщетяването им за причинените с деянието неимуществени вреди, като това може да сторят в 7-дневен срок от получаване на настоящото съобщение или най- късно  в разпоредителното заседание.

         УКАЗВАМ на пострадалите, че на основание чл.100 от НПК, ако желаят да встъпят в процеса като граждански ищци и  частни обвинители  имат право да упълномощят повереник, който може да бъде адвокат, възходящ или низходящ роднина.

УКАЗВАМ на пострадалите, ЧЕ НЕЯВЯВАНЕТО ИМ  без уважителна причина не е пречка за провеждане на разпоредителното заседание. Същото не се отлага, и ако те не са намерени на посочения от тях или законните представители  адреси за призоваване в страната.

 

         ТЪЙ КАТО на пострадалите С.Я.Б./ майка на починалия Йордан Д. Бобев/ и Т.Д.К. / сестра на починалия Йордан Д. Бобев/ не са били разяснени правата на пострадали по смисъла на чл.75 от НПК в досъдебното производство, следва най- късно в разпоредителното заседание  да уведомят писмено съда дали желаят да упражнят правата си в съдебното производство, в противен случай делото следва да се върне на прокурора в предходната процесуална фаза на процеса.

         ДА СЕ ВРЪЧИ на ВОП, адв. П.В. и подсъдимия препис от молбата на адв. Ш. от 23.03.2020г. за конституиране на пострадалите Д.Д. и П.Д. като частни обвинители.  

         ДЕЛОТО  да бъде  на разположение на лицата, имащи право да участват в разпоредителното заседание за запознаване, като същите имат  възможност да правят извлечения от него.

         Разпореждането не подлежи на обжалване.

        Съдия- докладчик: