Решение по дело №1150/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1721
Дата: 9 август 2019 г. (в сила от 11 юни 2020 г.)
Съдия: Владимир Стоянов Вълчев
Дело: 20197180701150
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 април 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№1721

гр. Пловдив, 09 .08.2019 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХXVІІІ състав в открито заседание на десети юни две хиляди и деветнадесета  година в състав:

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

 при секретаря РУМЯНА АГАЛАРЕВА и прокурор ГИНКА ЛАЗАРОВА, като разгледа докладваното от съдията  административно дело № 1150 по описа за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по реда на чл.203 и сл. от АПК, във вр. чл.1, ал.2 от /ЗОДОВ/.         

Образувано е по искова молба на К.В.И., ЕГН ********** ***, чрез адв. Д.Д. *** срещу Областна дирекция на МВР - Пловдив.

Претенцията е да бъде осъден ответникът да заплати претърпени от ищеца имуществени вреди, в резултат на отмяната по съдебен ред на На­­каза­тел­но постановление /НП/ №17-6207-000585/11.08.2017 г., издадено от Началник РУП към ОДМВР гр. Пловдив, РУ Труд и представляващи сторените в хода на съдебното обжалване (по АНД № 5818/2017г. по описа на Пловдивския районен съд) разноски за изплатеното адвокатско възнаграждение в размер на 500 лв., ведно с лихвата върху сумата считано от датата на подаване на исковата молба до окончателното изплащане на сумата. Претендират се и направените в настоящото производство разноски.

       Ответникът – Областна дирекция на МВР – Пловдив, чрез писмен отговор на процесуалния си представител старши юриск. Г.Б.изразява становище за недопустимост и неоснователност на иска.  Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение в производството пред ПРС. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

          Участвалият в производството прокурор – представител на Окръжна прокуратура – гр.Пловдив изразява становище за отхвърляне на предявения иск.

Искът е предявен от надлежна страна и в срок, затова същият е процесуално допустим. Разгледан по същество е  НЕОСНОВАТЕЛЕН по следните съображения :

От фактическа страна съдът намира за установено следното:

С Наказателно постановление №17-6207-000585/11.08.2017 г., издадено от Началник РУП към ОДМВР гр. Пловдив, РУ Труд на ищеца в настоящото производство е било наложено административно наказание ,,глоба‘‘ в размер от 200.00лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 6 месеца, което е издадено след съставяне на постановление за прекратяване на наказателно производство от 29.05.2017г. на Районна прокуратура- Пловдив. НП е обжалвано по съдебен ред, като с оглед защитата си, ищеца е ангажирал адвокатско дружество „Д.и.З.“ Пловдив, за което е било изготвено и пълномощно, представено към материалите по образуваното АНД 5818/2017г. по опис на Районен съд- гр. Пловдив- XXVI наказателен състав. С решение № 2223 от 05.12.2017 г., постановено по АНД № 5818/2017 г., съдът е отменил изцяло наказателното постановление. Решението не е обжалвано и е влязло в законна сила на 23.12.2017г.. Към материалите по административно - наказателното дело на Районен съд-Пловдив не е бил приложен Договор за правна защита и съдействие от 18.08.2917г. за договорено и изплатено в брой възнаграждение в размер на 500.00 лева. Едва с исковата молба по настоящото дело е  представено заверено копие на Договор за правна защита и съдействие сключен на 18.08.2017г. между К.В.И. – клиент и адвокатско дружество „Д.и.З.“, в който е посочено, че той е с предмет „оказване на правна защита и съдействие при обжалване на НП с № 17-6207-000585 от 11.08.2017г. издадено от Началник РУП към ОДМВР гр. Пловдив, РУ Труд“. Договорът е подписан от страните по него.

Горната фактическа обстановка съдът установи от събраните в хода на съдебното производство писмени доказателства: материали по АНД 5818/2017г по опис на ПРС-26 нак. Състав, копие от НП № 17-6207-000585 от 11.08.2017г. издадено от Началник РУП -с. Труд към ОДМВР гр. Пловдив, копие от Договор за правна защита и съдействие сключен на 18.08.2017г. между К.В.И. и адвокатско дружество „Д.и.З.“.

При така изяснената фактическа обстановка, като прецени събраните в хода на съдебното следствие доказателства, обсъдени поотделно и в съвкупност, съдът намира за установено следното от правна страна:

Безспорно отмяната на НП, като властнически акт на административен орган, представлява материално правно основание по смисъла на чл. 1 ЗОДОВ за търсене на възмездяване на причинените от него щети, в това число и заплатените разноски за процесуално представителство. Съгласно константната съдебна практика, изразена в Тълкувателно решение № 1/15.03.2017 г. по тълк. дело № 2/2016 г. на ВАС, при предявени пред административните съдилища искове по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ за имуществени вреди от незаконосъобразни наказателни постановления, изплатените адвокатски възнаграждения в производството по обжалването и отмяната им представляват пряка и непосредствена последица по смисъла на чл. 4 от ЗОДОВ. Съгласно мотивите на цитираното Тълкувателно решение потърсената адвокатска помощ и платения адвокатски хонорар е пряка и непосредствена последица от издаденото наказателно постановление, тъй като обжалването на този акт е законово регламентирано и е единствено средство за защита на лицето, което твърди, че не е виновно и че неговите права са накърнени неправомерно от административния орган. За да се ангажира отговорността по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ следва да са налице следните три предпоставки: 1. да е налице отменено, като незаконосъобразно наказателно постановление, 2. да са претърпени реално имуществени вреди, от които да са настъпили обективно негативни последици в правната сфера на ищеца и 3. да е налице пряка и непосредствена причинна връзка между отмененото НП и вредите. В настоящият случай липсват годни и несъмнени доказателства, че посоченото адвокатско възнаграждение е било действително изплатено във връзка с проведеното съдебно обжалване. Следва да се отбележи, че съгласно т.1 от Тълкувателно решение № 6 от 6.11.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 6/2012 г., ОСГТК, съдебни разноски за адвокатско възнаграждение се присъждат, когато страната е заплатила възнаграждението. Твърди се от ищеца, че е договорено  заплащане на адвокатски хонорар към момента на ползване на адвокатската услуга за процесуално представителство и то е заплатено в брой. Във всеки такъв договор за правна защита следва да е вписан начина на плащане - ако е по банков път, задължително се представят доказателства за това, а ако е в брой, то тогава вписването за направеното плащане в договора за правна помощ е достатъчно и има характера на разписка. Съгласно  мотивите на последно цитираното тълкувателно решение, когато възнаграждението е заплатено в брой, този факт следва да бъде отразен в договора за правна помощ, а самият договор да е приложен по делото. В този случай той има характер на разписка, с която се удостоверява, че страната не само е договорила, но и заплатила адвокатското възнаграждение.

  В случая от приложено за послужване АНД 5818/2017 по описа на Районен съд Пловдив се установява, че Договор за правна защита и съдействие сключен на 18.08.2017г. между К.В.И. и адвокатско дружество „Д.и.З.“ за оказване на правна защита и съдействие при обжалване на НП № 17-6207-000585/11.08.2017г.,  не е бил своевременно и редовно представен по съдебното производство пред първоинстанционният съд. По АНД 5818/2017 по описа на Районен съд Пловдив са представени: пълномощно от ищеца в настоящото производство за упълномощаване на адвокатско дружество „Д.и.З.“ за процесуално представителство, както и два броя пълномощни на управителя на адвокатското дружество за преупълномощаване на адв. Д. и адв.З. да представляват К.В.И. във връзка със съдебното обжалване. До приключване на производството по АНД 5789/2017г. по описа на Пловдивски районен съд не е представен договор за правна защита и съдействие, нито каквито и да е други доказателства за договорено и изплатено адвокатско възнаграждение. Едва при образуване на настоящото съдебно производство е бил представен и процесния Договор за правна защита и съдействие от 18.08.2017г..

Настоящия съдебен състав счита за основателно възражението на ответника, че последващото представяне на договора в настоящото производство няма доказателствена сила, тъй като договорът е частен диспозитивен документ. В действителност договорът е без достоверна дата. Относно автентичността на договорите няма спор и съдът приема, че са съставени и подписани от посочените  в него страни. Но следва да се посочи, че документите могат да бъдат истински или неистински: с оглед истинността на съдържанието им те са верни или неверни, а с оглед истинността на автора - автентични или неавтентични. Всеки автентичен подписан документ има формална доказателствена сила - установява, че материализираното в документа волеизявление е направено от лицето, подписало документа. Материална доказателствена сила имат само официалните свидетелстващи документи - обвързват съда да приема, че фактите са се осъществили така, както удостоверява документа. Частният свидетелстващ документ, какъвто е и договорът за правна защита и съдействие от 18.08.2017г. има материална доказателствена сила, но тя не е обвързваща съда. Производство по оспорване по реда на чл. 193 и сл. от ГПК се открива в зависимост от обвързващата съда доказателствена сила на документа. Смисълът на производството по чл. 193-194 от ГПК е една от страните да се противопостави на доказателствената сила на документ, който ползва другата страна. Предмет на производството е именно доказателствената сила на документа, която оспорващият се домогва да преодолее. Затова производство се открива по отношение на автентичността на частни и официални документи - те имат формална доказателствена сила и по отношение на съдържанието (вярност с действителните факти) на официалните свидетелстващи документи - те имат обвързваща съда материална доказателствена сила. При оспорване съдържанието на частен документ, производство по оспорването не се открива, тъй като няма обвързваща доказателствена сила, която да бъде оборена в това производство. Съдът ги преценява по вътрешно убеждение, съобразно всички останали данни по делото, като не е обвързан от тяхната материална доказателствена сила. Част от съдържанието на документа е и неговата дата на съставяне, поради което за установяване на достоверността й съдът не следва да открива  производство по оспорване.

С разпореждане от 19.04.2019г. съдът е указал на ищеца, че носи доказателствена тежест за установяване на твърденията в исковата молба и за доказване на исковете по основание и размер. Доказателства в тази насока не се ангажирани от ищеца. Не са ангажирани доказателства, че на 18.08.2017г. К.В.И. е заплатил 500 лв. на адвокатско дружество „Д.и.З.“, още повече, че цитирания Договор за правна защита и съдействие не е представен и приложен по АНД 5818/2017г. по описа на Пловдивски районен съд. С оглед установеното настоящия съдебен състав счита, че договорът за правна защита и съдействие макар и да е с дата 18.08.2017г. не установява, че към посочената дата е договорено и платено възнаграждение в размер на 500 лв. в брой и, както и че същият е съставен за целите на настоящото производство.  

Наличието само на отменено НП не е достатъчно за да се реализира отговорността по чл.1, ал.1 от ЗОДОВ, следва да е ползвана адвокатска защита, за която защита да е заплатено адвокатско възнаграждение.

Липсата на  доказателства  за реално претърпени имуществени вреди, които да са в пряка и  непосредствена причинна връзка с отмененото НП води до отхвърляне на исковата претенция като неоснователна и недоказана.

Предвид изхода на спора и по аргумент на противното на чл. 78, ал.1 от ГПК, вр. чл. 144 от АПК, искането на ищеца за присъждане на сторени разноски и възнаграждение за адвокат в настоящото производство е неоснователно, поради което се отхвърля от съда.

Ответникът е претендирал присъждане на юрисконсултско възнаграждение. Предвид изхода на спора искането е основателно. На основание чл. 78, ал.8 от ГПК, вр.чл. 37, ал.1 от ЗПП, вр. чл. 144 от АПК, поради това, че делото не е с фактическа и правна сложност и предявения иск е в размер на 500 лева, следва на Областна дирекция на МВР – Пловдив да се присъди възнаграждение за юрисконсулт в минималния предвиден размер, съгласно чл. 25, ал.1 от НЗПП, а именно 100 лева, която сума следва да се заплати от ищеца.

Мотивиран от гореизложеното, Пловдивският Административен съд, ХXVІІІ състав,

РЕШИ:

ОТХВЪРЛЯ като неоснователен предявения иск от К.В.И., ЕГН ********** *** срещу ОД на МВР - Пловдив с искане да бъде осъден ответника да заплати сумата от 500.00 /петстотин/ лева, представляваща обезщетение за имуществени вреди, изразяващи се в сторени съдебни разноски, платено възнаграждение за адвокат по АНД 5818/2017 по описа на Районен съд Пловдив, ведно със законната лихва.

ОСЪЖДА К.В.И., ЕГН ********** ***  да заплати в полза на ОД на МВР - Пловдив, ул.“Княз Богориди7  сумата от 100 лева /сто лева/, представляваща разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Решението може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.

СЪДИЯ: