Определение по дело №57/2017 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 февруари 2017 г. (в сила от 9 февруари 2017 г.)
Съдия: Бисерка Любенова Бойчева
Дело: 20177140700057
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2017 г.

Съдържание на акта

                    О  П  Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е  № 61

 

 АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪД  - МОНТАНА , в ЗАКРИТО заседание на девети февруари , през две хиляди и седемнадесета  година в състав:

 

Председател:ОГНЯН  ЕВГЕНИЕВ                                                          Членове:МОМЧИЛ ТАРАЛАНСКИ

                                                                                     БИСЕРКА БОЙЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия БОЙЧЕВА ,КАНД№57/2017г. по описа на съда  и за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по чл.186,ал.1-6 от НПК във връзка с чл.84 от ЗАНН, във връзка с чл.229 и сл. от АПК.

           Делото е образувано по частна жалба от адв.Валерий Пейчев –като процесуален представител на А.В.Ч. *** против Определение№2 от 04.01.2017г. по АНД№4/2017г. по описа на РС-Монтана ,с което е оставена без разглеждане молба от касатора за възстановяване на срок за обжалване на НП№2146/30.06.2012г. на началник-сектор „ПП“ при ОД на МВР-Монтана и е прекратено производството по делото.

Административният съд,след преценка на представените писмени доказателства,установи следното:

         Частната жалба е допустима,като подадена от легитимирано лице и в срока по чл.230 от АПК , а по същество е и основателна.

         За да остави молбата без разглеждане и да прекрати производството по делото ,съдът е приел ,че молбата за възстановяване на срок,подадена от касатора е недопустима.Според съда ,връчването на наказателното постановление при условията на чл.58,ал.2 от ЗАНН с отбелязване на 01.03.2016г.,при липса на жалба в 7- дневния срок е довело до изтичане на срока за обжалването му на 08.03.2016г.и влизането му в сила на 09.03.2016г.,при което молбата за възстановяване на срок е недопустима. Тези негови изводи според настоящата касациона инстанция са неправилни и необосновани. По силата на препращащата разпоредба на чл.84 от ЗАНН във вр. с чл.186,ал.6 от НПК Възстановяване на срока от съда се решава в съдебно заседание с призоваване на страните.Това означава ,че съдът, вместо да приеме, че НП е влязло в сила ,следва да изследва доколко са налице уважителни причини за пропускане на срока за обжалване на НП,което той не е направил ,поради което определението му, като неправилно и противоречащо на съдопроизводствените правила следва да се отмени и делото да му се върне с указания да разгледа молбата за възстановяване на срока за обжалване на НП в открито съдебно заседание с призоваване на страните,като при наличие на уважителни причини за пропускане на срока за обжалване на НП да уважи същата ,а при липса на такива-да я отхвърли.Водим от гореизложените мотиви ,административният съд

                                            

                                            О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

       

         ОТМЕНЯ Определение№2 от 04.01.2017г. по АНД№4/2017г. по описа на РС-Монтана и ИЗПРАЩА делото на същия съд и състав за произнасяне по съшество по молбата за възстановяване на срока за обжалване на НП№2146/30.06.2012г. на началник-сектор „ПП“ при ОД на МВР-Монтана,при спазване указанията на съда по тълкуване и прилагане на закона.

 ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване. 

                                                                        

 

 

                                         

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                 

                                                  

 

 

                                                          ЧЛЕНОВЕ:1.

                                                                     

                                                                     

 

 

                                                                             2.