ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 726
Пазарджик, 22.02.2024 г.
Административният съд - Пазарджик - XIII състав, в закрито заседание в състав:
Съдия: | ЕВА ПЕЛОВА |
като разгледа докладваното от съдията административно дело № 247/2024 г. на Административен съд - Пазарджик, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 145 и сл., вр. чл.166 от АПК.
Образувано е по жалба на „Спортс енд Рикриейшън Комплекс Белмекен“ АД – [населено място] чрез пълномощника адв. Х., срещу Акт за установяване на задължения по чл. 107, ал.3 от ДОПК № 1600-1280-2018-1/25.06.2018г., потвърден с Решение № АО-1765-1/26.10.2023г. на директора на дирекция „ФСД и АО“ при община Белово.
С жалбата е направено особено искане за спиране действията на ЧСИ – да се постанови обезпечителна мярка по реда на чл. 166 от АПК – спиране изпълнението по изп.дело № 508/2020г. по описа на ЧСИ Т. с рег. № 882.
Съдът намира, че жалбата в частта й, относно искане спиране действията на ЧСИ е ПРОЦЕСУАЛНО НЕДОПУСТИМА за разглеждане в настоящото производство, на основание чл.159, т.1 АПК – поради липса на годен за оспорване административен акт.
Съгласно чл.163 ал.4 от ДОПК „в случаите, когато публични вземания са възложени за събиране на съдебен изпълнител, събирането им се извършва по реда на ГПК“, а това предопределя и реда на защита на засегнати права в процеса на принудителното изпълнение.
Компетентността на административните съдилища е лимитативно очертана в разпоредбата на чл.128 от АПК. Търсената от жалбоподателя правна защита не може да се квалифицира като предявен отрицателен установителен иск по чл.292 от АПК, нито по чл.128 ал.1 т.5 от АПК, доколкото изпълнителното производство се провежда не по реда на АПК, а по реда на ГПК. Защитата по чл.128 ал.1 т.5 от АПК и чл.292 от АПК е допустима единствено в изпълнително производство, образувано въз основа на издадено изпълнително основание по чл.268 АПК, каквото в случая не е налице.
Жалбоподателя прави искане за спиране действията на ЧСИ, като формулира искането си като такова по чл. 166 от АПК. Не е налице такава хипотеза. В случай, че по отношение на дружеството-жалбоподател има образувано изпълнително производство, същото може да бъде спряно единствено по реда и условията на ГПК, каквото искане до не е направено.
За приложимостта на чл. 166 от АПК, следва да са изложени и доказани основанията по чл. 60, но тези разпоредби имат приложение само при издаването на административен акт, допуснато предварително изпълнение по закон или по разпореждане на органа, каквото искане не е отправено с жалбата. Доколкото последното в случая не е налице, особеното искането не е обвързано със спиране на изпълнението по този ред, а този по ГПК, поради което същото се явява недопустимо и не подлежи на разглеждане.
Така мотивиран, Административен съд – гр. Пазарджик
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ особено искане на „Спортс енд Рикриейшън Комплекс Белмекен“ АД – [населено място], чрез пълномощника адв. Х. за спиране действията на ЧСИ – спиране изпълнението по изп.дело № 508/2020г. по описа на ЧСИ Т. с рег. № 882.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване в 7-мо дневен срок от съобщаването му на страните пред Върховния административен съд на Република България.
ДЕЛОТО да се докладва на съдията – докладчик.
ПРЕПИСИ да се връчат на страните.
Съдия: | /п/ |