Решение по дело №1609/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 637
Дата: 11 юни 2020 г. (в сила от 25 юни 2020 г.)
Съдия: Ася Трифонова Ширкова
Дело: 20204430101609
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ .........

 

гр. ***,  11.06.2020 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

***ският районен съд, ХІ-ти граждански състав, в публично заседание на девети юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: АСЯ ШИРКОВА

при секретаря Петя Иванова, като разгледа докладваното от съдията ШИРКОВА гр.д. № 1609 по описа за 2020 година, и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Постъпила е молба от ДСП –***, с правно основание чл.28, ал.1 във вр. с чл.25, ал.1, т.3 от ЗЗДет., за настаняване в ***“ – гр.***/ЦНСТ/ на децата - Ш.Д.А. с ЕГН **********, П.Д.А. ЕГН **********, Г.Д.А. с ЕГН **********, А.Д.А. ЕГН ********** и Р.Д.А. с ЕГН **********, за срок от три години, считано от датата на настаняване по административен ред.

В молбата се твърди, че по случая на децата са постъпили сигнали в ***, за което е било направено социално проучване. Посочва се, че родители на децата са Д.М.А., ЕГН ********** – майка и баща – неизвестен. Твърди се, че децата са родени от съвместното съжителство между майката и ***. Същите са отглеждани в семейната среда от двамата родители в с. ***. На  05.02.2019г. е получен сигнал в ***, че децата са отглеждани в лоши хигиенно-битови условия, неглежирани, като семейството е в затруднено финансово положение. Посочва се, че семейството живее в изоставена ветеринарна лечебница, която е в лошо състояние, без стъкла, с поставени парчета картон, непредпазващи от лошите метеорологични условия; с пропаднал таван; подът е от цимент, който е покрит с пръст, като семейството живеело в една стая, където имало няколко матрака за спане. Посочва се, че отоплението е на твърдо гориво, липсва обзавеждане, електроуреди и посуда. Жилището не е електрофицирано и водоснабдено. Хигиенно-битовите условия са незадоволителни. Твърди се, че на  08.02.2019г. било извършено повторно посещение откъдето е установено, че децата са в занемарен външен вид, зацапани дрехи, които не отговарят на възрастта им, личната им хигиена е на ниско ниво. Децата са споделили, че не посещават учебни занятия, тъй като съучениците им не ги приемали поради занемарения им външен вид. Основно се пазарувало за храна полуфабрикати, тъй като липсата на електроснабдяване и водоснабдяване затруднявало приготвянето на храна. Твърди се, че към момента на проучването майката е споделила пред социалните служители, че ***„не изтрезнява“, налагал й психически тормоз, който продължавал години наред. Твърди се, че на 27.02.2019г. семейните разпри ескалирали и ***нападнал детето Ш. с нож. Нанесъл прорезни рани в областта на бедрото и главата на детето. Твърди се, че на 28.02.2019г. майката и децата са били настанени в КЦ за жени и деца преживели насилие – гр.***, като за извършеното от бащата му е било наложена мярка и образувано г.д. №1678/2019 г. в РС – ***, с правно основание чл.8, т.1 във вр. чл.4, ал.1 във вр. с чл.5, ал.1, т.1, т.3 от ЗЗДН и постановено решение от 23.04.2019г. по ЗЗДН. С решението бащата бил задължен да се въздържа от домашно насилие спрямо майката и децата.

В молбата се твърди, че е направено социално проучване на роднини на децата по майчина линия от ДСП – ***, при което било установено, че същите са конфликтни, криминално проявени, необразовани, без доходи от трудова дейност и не са подходящи за настаняване на децата в тази среда. Посочва се също, че ОЗД- ***е направила и проучване на роднините на децата по бащина линия, откъдето е събрана информация, че същите системно злоупотребяват с алкохол и са известни в общността с грубо, арогантно и конфликтно отношение в общуването, не са добре приети в общността. В заключение е установено, че не са задоволени базисните потребности на децата от семейството,  като подслон, сигурна и безопасна среда за нормалното им развитие. Посочва се, че между децата има силна емоционална връзка.

В заключение се посочва, че единственият шанс на децата да бъдат задоволени основните нужди и потребности е настаняването им в Ц. „П.“ – П. разполагащо с подходящи битови условия и персонал обучен да полага грижи за децата, осигурявайки сигурност и стабилност. Посочва се, че предвид на всички тези обстоятелства с административни заповеди № ЗД/Д-ЕН-189/07.08.2019г.; № ЗД/Д-ЕН-190/07.08.2019г.; № ЗД/Д-ЕН-191/07.08.2019г.; № ЗД/Д-ЕН-192/07.08.2019г.; № ЗД/Д-ЕН-193/07.08.2019г., на ***на ДСП – ***децата са били настанени в Ц. „П.“ – П.

В заключение моли съда да постанови решение, с което да постанови мярка за закрила спрямо децата  - настаняване в ***“ – гр.***, за срок от три години.

В съдебно заседание молителят не се представлява.

Майката Д.М.А. не се явява и не изразява становище по молбата.

На децата Ш.Д.А. с ЕГН **********, П.Д.А. ЕГН **********, Г.Д.А. с ЕГН **********, А.Д.А. ЕГН ********** и Р.Д.А. с ЕГН ********** е предоставена правна помощ, като им е назначен процесуален представител – адв. Б.Д. от ***. Същата изразява становище, че молбата е основателна и в интерес на децата те да бъдат настанени в ***“, където към момента са настанени с временни административни заповеди.

В съдебната зала се явяват ***– ръководител звено при ЦНСТ – ***и социален работник ***от ДСП – ***за изслушването на децата.

В съдебно заседание са изслушани децата Ш.Д.А., П.Д.А. и Г.Д.А., и тримата в присъствие на социален работник. Децата изразяват желание да бъдат настанени в ЦНСТ. Заявяват, че се чувстват добре и се грижат за тях. Социалният работник заяви, че децата учат в интернат в с.***през седмицата, като през почивните дни са в Центъра. Децата поддържат редовно връзка със своята майка.

Като заинтересована страна е изслушана и ***, директор на КСУДС, част от ***“, която заяви, че две от децата деца са малолетни, поради което не се водят за изслушване. Петте деца имат помежду си силна емоционално изградена връзка. Задоволени са всички техни потребности.

Като прецени събраните по делото доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна :

От представените удостоверения за раждане, издадени въз основа на Актове за раждане, както следва:  №1510/06.08.2009г.; №0776/16.05.2007г.; №1883/30.09.2013 г.; №1377/29.08.2005г. и №1798/17.09.2010г., всичките от Община – ***, се установява, че децата Ш.Д.А. с ЕГН **********, П.Д.А. ЕГН **********, Г.Д.А. с ЕГН **********, А.Д.А. ЕГН ********** и Р.Д.А. с ЕГН **********,*** и техни родители са Д.М.А., ЕГН ********** и баща неизвестен.

От представения по делото социален доклад, за детето Г.Д.А., се установява, че детето е контактно и се чувства добре в социалната услуга, учи редовно в ***“ – с.***; привързано е към своите сестри и братя, като между тях и майката има силна емоционална връзка. С оглед извършеното проучване е установено, че детето е поставено в сериозна рискова ситуация, поради липса на адекватна родителска грижа; ***било е свидетел на нанесен***върху сестра й ***. Ползвала е социална услуга в КЦ; в семейната среда не са били подсигурени нормалните условия за отглеждането му, като облекло, храна, подслон и т.н. Посочва се също, че липсвал родителски контрол и често детето е било оставяно заедно с братята и сестрите си без надзор, което ги е поставяло в риск от самонараняване. Липсвала е сигурна и полезна подкрепа за детето от разширеното семейство. Посочва се, че предвид констатираните рискови фактори свързани с детето е налице заключение за обект на психическо, физическо и емоционално насилие по смисъла на ЗЗДет, поради което е предложено спрямо него да бъде предприета МЗ – настаняване в ЦНСТ, за срок от три години.

От представения по делото социален доклад, за детето П.Д.А., се установява, че детето е поставено в сериозна рискова ситуация, поради липса на адекватна родителска грижа; ***било е свидетел на нанесен***върху сестра му ***. Установява се, че е ползвало социална услуга в КЦ. Установява се, че в семейната среда не са били подсигурени нормалните условия за отглеждането му, като облекло, храна, подслон и т.н. Посочва се също, че липсвал родителски контрол и често детето е било оставяно заедно с братята и сестрите си без надзор, което ги е поставяло в риск от самонараняване. Липсвала е сигурна и полезна подкрепа за детето от разширеното семейство. Посочва се, че към момента детето е контактно и се чувства добре в социалната услуга, учи редовно в ***“ – с.***; привързано е към своите сестри и братя, като между тях и майката има силна емоционална връзка. Посочва се, че предвид констатираните рискови фактори свързани с детето е налице заключение за обект на психическо, физическо и емоционално насилие по смисъла на ЗЗДН, поради което е предложено спрямо него да бъде предприета МЗ – настаняване в ЦНСТ, за срок от три години.

От представения по делото социален доклад, за детето Р.Д.А., се установява, че детето е поставено в сериозна рискова ситуация, поради липса на адекватна родителска грижа. Детето е било обект на психически и физически тормоз от страна на бащата. Било е свидетел на нанесен***върху сестра му ***. Установява се, че детето е ползвало социална услуга в КЦ. Установява се, че в  семейната среда не са били подсигурени нормалните условия за отглеждането му, като облекло, храна, подслон и т.н. Посочва се също, че липсвал родителски контрол и често детето е било оставяно заедно с братята и сестрите си без надзор, което ги е поставяло в риск от самонараняване. Липсвала е сигурна и полезна подкрепа за детето от разширеното семейство. Посочва се, че към момента детето е контактно и се чувства добре в социалната услуга, учи редовно в ***“ – с.***; привързано е към своите сестри и братя, като между тях и майката има силна емоционална връзка. Посочва се, че предвид констатираните рискови фактори свързани с детето е налице заключение за обект на психическо, физическо и емоционално насилие по смисъла на ЗЗДН, поради което е предложено спрямо него да бъде предприета МЗ – настаняване в ЦНСТ, за срок от три години.

От представения по делото социален доклад, за детето Ш.Д.А., се установява, с оглед извършеното проучване, че детето е поставено в сериозна рискова ситуация, поради липса на адекватна родителска грижа; психически и физически тормоз от страна на бащата. Същото е било малтретирано от своя баща,  който му е нанесъл прорезни рани с нож. Ползвало е социална услуга в КЦ. В семейната среда не са били подсигурени нормалните условия за отглеждането му, като облекло, храна, подслон и т.н. Посочва се също, че липсвал родителски контрол и често детето е било оставяно заедно с братята и сестрите си без надзор, което ги е поставяло в риск от самонараняване. Липсвала е сигурна и полезна подкрепа за детето от разширеното семейство. Посочва се, че към момента детето е контактно и се чувства добре в социалната услуга, привързано е към своите сестри и братя, като между тях и майката има силна емоционална връзка. Посочва се, че предвид констатираните рискови фактори свързани с детето е налице заключение за обект на психическо, физическо и емоционално насилие по смисъла на ЗЗДет, поради което е предложено спрямо него да бъде предприета МЗ – настаняване в ЦНСТ, за срок от три години.

От представения по делото социален доклад, за детето А.Д.А., се установява, че детето е контактно и се чувства добре в социалната услуга, учи редовно в ***“ – с.***; привързано е към своите сестри и братя, като между тях и майката има силна емоционална връзка. С оглед извършеното проучване е установено, че детето е поставено в сериозна рискова ситуация, поради липса на адекватна родителска грижа; ***Детето е било е свидетел на нанесен***върху сестра й ***. Ползвала е социална услуга в КЦ. В семейната среда не са били подсигурени нормалните условия за отглеждането му, като облекло, храна, подслон и т.н. Посочва се също, че липсвал родителски контрол и често детето е било оставяно заедно с братята и сестрите си без надзор, което ги е поставяло в риск от самонараняване. Липсвала е сигурна и полезна подкрепа за детето от разширеното семейство. Посочва се, че предвид констатираните рискови фактори свързани с детето е налице заключение за обект на психическо, физическо и емоционално насилие по смисъла на ЗЗДН, поради което е предложено спрямо него да бъде предприета МЗ – настаняване в ЦНСТ, за срок от три години.

По делото са приложени формуляри за приемане на устен сигнал с №СИГ/Д-ЕН/55 от дата 05.02.2019г.; №СИГ/Д-ЕН/57 от дата 05.02.2019г.; №СИГ/Д-ЕН/53 от дата 05.02.2019г.; №СИГ/Д-ЕН/54 от дата 05.02.2019г. Видно от сигналите в ОЗД при ДСП – ***е че децата живеят в лоши хигиенно-битови условия и че семейството е затруднено финансово да се грижи за тях.

При така изложените и обсъдени доказателства, съдът приема, че молбата е основателна и към настоящия момент единствена възможност за децата е да бъдат настанени в ***“ за срок от три години, или до настъпване на промяна в обстоятелствата.

Следва да се отбележи, че при наличие на желание от страна на майката,  в случай, че тя се завърне в страната, същата има възможност да подаде молба за реинтеграция на децата в семейна среда. След изготвяне на социален доклад и преценка за такава възможност от страна на ДСП, би могло децата да бъдат реинтегрирани в биологичното им семейство на тяхната майка.                      

Към настоящия момент предложената мярка настаняване в ЦНСТ е не само оптимално най-подходящата, но и единствено възможна за тяхното правилно и пълноценно развитие, тъй като са налице предпоставките на чл.25, чл.1 т.3 от ЗЗДет.

В тази връзка са издадени и временните Заповеди  с №ЗД/Д-ЕН-191/07.08.2019г.; №ЗД/Д-ЕН-192/07.08.2019г.; №ЗД/Д-ЕН-189/07.08.2019г.; №ЗД/Д-ЕН-193/07.08.2019г.; №ЗД/Д-ЕН-190/07.08.2019г., на ***на дирекция „***“ гр.***за настаняването на децата в ***“ – гр.***до произнасяне на съда с решение.

С оглед методиката относно условията и реда за предоставяне на социалната услуга  ***/, съдът приема, че това е социална услуга от резидентен тип, която предоставя жизнена среда за пълноценно израстване и развитие на деца и младежи, за които към момента на настаняване не е възможно да бъдат отглеждани в биологичното им семейство, в семейството на близки или роднини, или в приемно семейство. В центъра се създава среда близка до семейната, при която децата получават необходимата им индивидуализирана грижа, подкрепа за личностно развитие и за изграждане на умения за самостоятелен и независим живот. Организирането на живота и дейностите в него са насочени към създаването на условия и възможности за децата и младежите да участват равнопоставено в живота на местната общност. ***осигурява подходящо място за живеене на децата и възможност за поддържане на връзка по между им. Установи се, че между петте деца съществува емоционална вмръзка, която в тази среда би могла да бъде запазена. В центъра, децата имат възможност да контактуват и с майка им по телефон и Скайп, както контактуват и в момента ежедневно.

При преценката на така събраните писмени доказателства съдът намира, че са налице предпоставките за настаняването на децата Ш.Д.А. с ЕГН **********, П.Д.А. ЕГН **********, Г.Д.А. с ЕГН **********, А.Д.А. ЕГН ********** и Р.Д.А. с ЕГН ********** в  ЦНСТ  в среда, която  е най – близка до семейната, а към момента представлява и единствена алтернатива. Децата следва да бъдат настанени за срок от три години или до настъпване на промяна в обстоятелствата.

В този смисъл депозираната молба се явява основателна и следва да бъде уважена.

По изложените съображения ***ският районен съд

 

Р      Е      Ш      И:

 

На основание чл.28, ал.1 във връзка с чл.25, ал.1 т.3 от ЗЗДетето НАСТАНЯВА децата Ш.Д.А. с ЕГН **********, П.Д.А. ЕГН **********, Г.Д.А. с ЕГН **********, А.Д.А. ЕГН ********** и Р.Д.А. с ЕГН **********, за отглеждане в социалната услуга резидентен тип - „***“ – гр.***, за срок от три години, считано от датата на настаняването им с административна заповед – 08.08.2019г. или до настъпване на промяна на обстоятелствата, свързани с тях, ако е в техен интерес.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ***ския окръжен съд  в едноседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: