Определение по дело №52/2017 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 311
Дата: 26 юни 2017 г.
Съдия: Лилия Маркова Руневска
Дело: 20171800900052
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 13 март 2017 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. София, 26.06.2017 г.

 

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТО, 4-ти състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и шести юни две хиляди и седемнадесета година, в състав: 

                                                                                   

          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛИЛИЯ РУНЕВСКА

 

като разгледа докладваното от съдията търг. д. № 52 по описа за 2017 г. на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Съдът е сезиран с искова молба, подадена от „Б.Д.“ ЕАД срещу К.Д.Л., с която са предявени обективно съединени искове с правно основание чл. 430 ТЗ за заплащане на суми – главница, лихви и банкова такса, дължими по договор за банков кредит.

С протоколно определение от 08.06.2017 г. съдът е оставил исковата молба без движение с указания за отстраняване на нередовностите й в едноседмичен срок. В определението са указани и последиците от неизпълнение на дадените указания.              В указания срок е постъпила уточняваща молба от ищеца, с която обаче нередовностите на исковата молба не са отстранени.

Съдът е дал конкретни указания за отстраняване нередовностите на исковата молба. В уточняващата молба обаче не са изложени никакви конкретни фактически твърдения съгласно дадените указания, вместо това ищецът е изложил теоретична обосновка относно разликата между търсена по реда на чл. 417 ГПК защита и такава, търсена по реда на исковото производство, от гледна точка на момента на настъпване на предсрочната изискуемост на банковия кредит /в каквато насока указания не са давани от съда/.     

С уточняващата молба е представена справка по чл. 366 ГПК, от съдържанието на която е видно, че същата съдържа информация относно част от указанията на съда. Освен че информацията в тази справка касае само част от дадените от съда указания, представянето й не може да замени изпълнението на задължението на ищеца по чл. 127, ал. 1, т. 4 ГПК да изложи ясно в исковата си молба конкретните обстоятелства, на които основава претенцията си, за което в случая /поради първоначално неизпълнение на това задължение/ съдът е дал и конкретни указания. Изпълнението на това задължение не може да бъде заменено и от заключение на вещо лице /в уточняващата молба се сочи, че с оглед заключението на вещото лице ще се докаже точният размер на задължението и в счетоводната система на банката ще бъдат извършени съответните преизчисления/, тъй като заключението на вещото лице е доказателствено средство. А преценката на доказателствата по делото се прави от гледна точка на твърденията на ищеца, които следва да са конкретни и ясни. В случай, че ищецът сам не знае какво претендира, дори след даване на указания от страна на съда относно конкретните фактически твърдения, относими и необходими за правилното решаване на спора, не може да очаква, че процесът ще изпълни функцията си на защита и санкция.   

Воден от горното и на основание чл. 129, ал. 4 вр. ал. 3 ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

           

ВРЪЩА искова молба, подадена от „Б.Д.“ ЕАД срещу К.Д.Л., по  която е образувано т. д. № 52/2017 г. по описа на СОС, заедно с приложенията, на ищеца. 

            ПРЕКРАТЯВА производството по т. д. № 52/2017 г. по описа на СОС.

            Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: