Решение по дело №182/2020 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260055
Дата: 9 април 2021 г. (в сила от 16 април 2021 г.)
Съдия: Илиана Георгиева Димитрова Васева
Дело: 20205200900182
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е № 260055

 

гр.Пазарджик 09.04.2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пазарджишки окръжен съд, търговско отделение, в открито заседание на шестнадесети март, две хиляди и двадесет и първа година                      в състав:   

                                                       

                                        ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: Илиана Димитрова

 

с участието на секретаря  А Н, като разгледа т.д. № 182 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе  предвид следното:            

Производството е образувано по молба по чл.625 от ТЗ, подадена от управител на търговското дружество „Клауд продакшън“ ЕООД –                    гр. Пазарджик, с твърдения,  че същото е изпаднало в състояние на несъстоятелност. От краткото изложение в молбата става ясно, че управителя и едноличен собственик на капитала В.-Ю.М. се намира в Германия във влошено здравословно състояние, дружеството няма персонал и реално не осъществява дейност.  

Позовава се на съществуването на неизпълнени парични задължения към държавата и към редица съконтрахенти, подробно описани в представените справки за задължения към доставчици извън България и в България.

Твърди, че дружеството не разполага с парични средства в брой, а доколкото има сума по банкова сметка, ***.

         От баланса на „Клауд продакшън“ ЕООД гр. Пазарджик съставен към 30.09.2020 г., за който законният представител декларира,   че съответства и на данните към датата на подаване на молбата, е видно, че дружеството е осчетоводило  задължения в общ размер на 1 106 914,62 лв., при текущи /краткотрайни активи/ само в размер на 10 702, 28 лв. /парични суми в сметки/депозити/.  

         А в баланса за 2019 г. са осчетоводени 14 000 лв. текущи краткотрайни /активи/ - парична средства по сметки, при задължения в размер на 1 718 000 лв.

         Както става ясно от представения списък на кредиторите и техните задължения, още преди края на 2019 г. дружеството е имало натрупани изискуеми задължения към няколко свои кредитори, по които не е извършвало плащания. Размера на неплатените към 31.12.2019 г. изискуеми задължения значително надхвърля осчетоводената парична сума от 14 000 лв.,намираща се тогава в банкови сметки, според посоченото в съставения в края на периода счетоводен баланс.

         При липса на други доказателства за притежавани към онзи момент краткотрайни активи, очевидно е, че плащанията са били спрени поради невъзможност да бъдат извършвани, а показателите за ликвидност са били влошени още тогава.  Дружеството е продължило да осъществява дейност и да увеличава размера на своите дългове, видно от данните в предоставените от самия длъжник справки за задълженията с имената на кредиторите. Краткотрайните активи, с които разполага към момента на подаване на молбата не са се увеличили, а са останали малко над 10 000 лв., видно от данните в съставения за нуждите на настоящото производство баланс.

Същевременно  са налице изискуеми задължения към държавата,за чиито публични вземания има образувано изпълнително производство за принудителното им събиране. От служебно събраните доказателства от съда /л.86-92 от делото/ става ясно, че техният размер е 100 362,18 лв.

Разпоредбата на чл.608 ал.2 и ал.3 от ТЗ презюмира неплатежоспособността, а предпоставките за съществуване на такава са регламентирани в разпоредбата на чл.608 ал.1 от ТЗ - неплатежоспособен е онзи търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение по търговска сделка или публично вземане към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или задължение по частно държавно вземане. Неплатежоспособният длъжник е в такова финансово състояние, че не може да осигури необходимите за плащане парични средства - няма достатъчно пари в банковите си сметки, нито бързо ликвидни активи, които биха му позволили в рамките на един разумен период от време да може да изпълни свое задължение.

За да се стигне до образуване на изпълнително производство от публичен съдебен изпълнител, очевидно дружеството е спряло плащанията за погасяване на съществуващи изискуеми публични задължения, на фона на натрупваните дългове и към своите доставчици и при липса на краткотрайни активи, с които да ги  покрие Макар да има по баланс стоки, суровини, машини и съоръжения, при неосъществени каквито и да било движения на паричните потоци и по-конкретно – при липсата на дейност и приходи от края на миналата година, презумпцията за неплатежоспособност не може да се приеме за опровергана. Безспорно става дума за неплатежоспособност като трайно състояние.  

         При липса на експертиза и оскъдните данни,  черпени от писмените доказателства, съществува трудност за точното определяне началната дата на неплатежоспособността. Следва да се изходи от данните за пасивите и активите в края на 2019 г., когато плащанията очевидно вече са били спрели, а причината за това без съмнение е била невъзможността да се изпълняват изискуемите парични задължения, поради влошаването на ликвидността и останалите показатели за финансово състояние на търговеца

За това следва да се приеме като начална дата на неплатежоспособността именно 31.12.2019 г. 

Налице е хипотезата на чл.632 от ТЗ – длъжникът не притежава имущество достатъчно за покриване на първоначалните разноски в производството по несъстоятелност. Поради това с решението за откриването му и и за обявяване началната дата на неплатежоспосоността следва да се  допусне обезпечение, чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото на длъжника, да се постанови прекратяване дейността на предприятието му и да се обяви длъжникът в несъстоятелност, а производството по делото – да бъде спряно за срок от една година, след изтичане на който ще бъде прекратено, със заличаване на длъжника от търговския регистър, освен ако не бъде изпълнено някое от условията по чл. 632, ал.2 от ТЗ, който предвиждаща възможност за неговото възобновяване – депозиране на необходимата сума за предплащане на разноските или удостоверяване от страна на молителя, че е налице достатъчна сума за покриване на тези разноски.                      

          На основание чл.622 от ТЗ, препис от решението следва да се изпрати до Агенцията по вписване за вписване в ТРРЮЛНЦ на съответните обстоятелства.               

                   Водим от изложеното и на основание чл.632 ал.1 от ТЗ във връзка с чл.608 от ТЗ, Пазарджишкият окръжен съд

 

Р      Е      Ш      И   :                    

               

          ОБЯВЯВА неплатежоспособността на търговеца „Клауд продакшън“ ЕООД, със седалище и с адрес на управление: гр. Пазарджик,   ул. „Цар Шишман“ № 28, ЕИК *********.

         ОПРЕДЕЛЯ началната дата на неплатежоспособността му - 31.12.2019 г.

          ОТКРИВА  производство по несъстоятелност на търговеца „Клауд продакшън“ ЕООД, със седалище и с адрес на управление:                      гр. Пазарджик,   ул. „Цар Шишман“ № 28, ЕИК *********.

        ДОПУСКА обезпечение, чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото на длъжника.

         ПОСТАНОВЯВА прекратяване дейността на търговското предприятие.

          ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ търговеца „Клауд продакшън“ ЕООД, със седалище и с адрес на управление: гр. Пазарджик,   ул. „Цар Шишман“ № 28, ЕИК *********.

 

         СПИРА  производството по несъстоятелност по т. д. № 182/2020 г. по описа на Пазарджишкия окръжен съд за срок от една година от вписване на решението, след изтичането на който следва да се приложи чл. 632, ал.4 от ТЗ, според който производството се прекратява, освен ако не бъде поискано възобновяването му при условията на чл. 632, ал.2 от ТЗ, посочени подробно в мотивите на съдебния акт.               

        На осн. чл. 620 ТЗ осъжда „Клауд продакшън“ ЕООД, със седалище и с адрес на управление: гр. Пазарджик,   ул. „Цар Шишман“ № 28, ЕИК ********* да заплати ДТ в размер на 250 лв. за откриване на производството по несъстоятелност, която се събира от масата на несъстоятелността при разпределяне на имуществото.

 

         Препис от решението да се изпрати до Агенцията по вписване за вписване на съответните обстоятелства в ТРРЮЛНЦ.

        

        Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски апелативен съд в 7-дневен срок от датата на вписване в Търговския регистър.       

 

 

                                                       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: