Определение по дело №489/2024 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 1806
Дата: 7 юни 2024 г. (в сила от 15 юни 2024 г.)
Съдия:
Дело: 20247200700489
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 юни 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1806

Русе, 07.06.2024 г.

Административният съд - Русе - VIII състав, в закрито заседание на седми юни две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

Съдия: РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

като разгледа докладваното от съдията Росица Басарболиева административно дело489/2024 г. на Административен съд - Русе, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.166, ал.4 вр. ал.2 от АПК и чл.172, ал.6 от ЗДвП.

Образувано е по жалба на Д. П. Н. от гр.Русе, чрез процесуален представител – адв. В.А., срещу Заповед за прилагане на ПАМ № 24-1882-000057 от 22.05.2024 г., издадена от Началник група към ОД на МВР-Русе, РУ 01 Русе.

С жалбата е направено и искане да се спре допуснатото по закон предварително изпълнение на административния акт по подробно изложени съображения, като са приложени и доказателства.

По повод на особеното искане, съдът съобразява:

С оспорената по делото горецитирана заповед на Д. П. Н. от гр.Русе, жалбоподател по делото, в качеството й на собственик на товарен автомобил „Форд рейнджър“ с рег.№[рег. номер], е наложена принудителна административна мярка /ПАМ/ по чл. 171, т. 2а, буква "а" от Закона за движението по пътищата – прекратяване регистрацията на ППС за срок от шест, за това че МПС се управлява от Т. А. Н., който е неправоспособен водач - изгубена правоспособност поради отнемане на всички контролни точки.

Съгласно чл. 172, ал. 6 ЗДвП жалбите срещу заповедите за налагане на принудителни административни мерки по чл. 171, т. 1, 2, 2а, 4, т. 5, буква "а", т. 6 и 7 от закона не спират тяхното изпълнение. Съдът може да спре допуснатото със закона предварително изпълнение при условията на чл. 166, ал. 4 във връзка с ал.2 от АПК т.е. когато то може да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда.

Съдът намира, че изтъкнатите в искането на оспорващата обстоятелства, за които са представени и доказателства, обосновават извод, че предварителното изпълнение на заповедта за срок от 6 месеца ще доведе до значителни вреди.

Процесният товарен автомобил е придобит по време на брака на оспорващата с А. В. Н., видно от приложеното удостоверение за сключен граждански брак от 14.02.2002 г. на Община Русе, и следователно е притежание в режим на СИО от двамата. Съпругът е регистриран като земеделски производител КИД 2008 - отглеждане на семкови и костилкови плодове. Осъществяването на дейността налага ползването на процесния товарен автомобил, за което той би бил препятстван за срока на ПАМ - 6 месеца.

Данните по делото не обосновават извод, че очертаният от закона обществен интерес от прилагането на принудителната мярка - за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения (чл. 171 ЗДвП) надделява над заявения частен интерес. Предварителното изпълнение няма как да допринесе за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения при положение, че постигането на тези цели е в пряка зависимост от поведението на лицето, което е управлявало превозното средство, а в случая това лице - Т. А. Н., е различно от адресата на процесната заповед и собствениците на ППС. Освен това, предоставянето на МПС от собственика за управление на третото лице Т. А. Н., не е при първоначална липса на правоспособност на последното, а съобразно мотивите на ИАА - при загубената придобита такава поради отнети всички контролни точки /чл.157, ал.4 ЗДвП/, проявлението на който юридически факт и последиците от него са трудно установими от собственика на превозното средство, тъй като не се удостоверяват формално.

Предварителното изпълнение на мярката би имало санкциониращ, а не превантивен ефект, и може да доведе до настъпването на значителни вреди за адресата на акта и собствениците на автомобила. Налице са изискванията на чл. 166, ал. 2 от АПК, поради което следва да се спре изпълнението на оспорения индивидуален административен акт.

Водим от гореизложеното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

СПИРА допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на Заповед за прилагане на ПАМ № 24-1882-000057 от 22.05.2024 г., издадена от Началник група към ОД на МВР-Русе, РУ 01 Русе, с която на Д. П. Н. от гр.Русе, в качеството й на собственик на товарен автомобил „Форд рейнджър“ с рег.№[рег. номер], е наложена принудителна административна мярка по чл. 171, т. 2а, буква "а" от Закона за движението по пътищата – прекратяване регистрацията на ППС за срок от шест.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАС, в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

Съдия: