Определение по дело №4159/2015 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 2268
Дата: 2 октомври 2015 г. (в сила от 10 ноември 2015 г.)
Съдия: Яна Димитрова Колева
Дело: 20152120204159
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 октомври 2015 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

Номер                                              02.10.2014 година                            град Бургас

Бургаският районен съд                                                                 наказателен състав

На втори октомври 2015 г.

В закрито заседание в следния състав:

Председател:    ЯНА КОЛЕВА

Членове:

Съдебни заседатели:

• Секретар: Прокурор:

като разгледа докладваното от                                                               съдия Колева

наказателно дело от общ характер номер 4159                    по описа за 2015 година

Проведено е бързо производство № 434 ЗМ-85 по описа за 2015г. по описа на Второ РУ на МВР - гр.Бургас срещу З.И.З.. Делото е внесено в Районен съд -Бургас с обвинителен акт против З.И.З. с обвинение за това, че на 19.09.2014г. около 11.05 часа в гр. Бургас, на път 6008, на около 50м. преди разклона за гр. Камено в посока "Лукойл" ЕАД при управление на МПС - лек автомобил марка "Форд Транзит" с per. № А 2420 КС, нарушил правилата за движение визирани в ЗДвП, а именно: Чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП: "Всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасност и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и 6а причинява имуществени вреди". Чл.20, ал.1 от ЗДвП "Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват" и чл.20, ал.2 от ЗДвП "Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат, пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението. " не съобразил скоростта на движение с характера и интензивността на движението на автомобили и пешеходци поел неоправдан риск като решил да премине покрай асфалтополагаща машина на „Бургаспътстрой" АД, без да осигури безопасно странично разстояние с оператора и пешеходец Калоян Колев Колев, ЕГН: **********, който възприел визуално преди произшествието и без да го сигнализира за намерението си загубил контрол върху автомобила си и допуснал ПТП с пешеходеца Колев и по непредпазливост му причинил средна телесна повреда, изразяваща се във счупване на таза, водещо до трайно затруднение движението на долните крайници за срок от около 2.5-3 (два и половина до три) месеца, при обичаен ход на оздравителния процес- престъпление по чл.343, ал.1, б. "б", във вр. чл.342, ал.1 от НК, във вр. чл.5, ал.1, т. 1, вр. чл.20, ал.1 и ал.2 от ЗДвП.

В обстоятелствената част на постановлението не е описан подробно механизма на извършване на деянието, момента на възникване на опасността, момента кога обективно подсъдимият е могъл да възприеме пострадалия, в каква посока са се движили автомобилите, с коя част на автомобила е ударен пострадалия, каква е скоростта на движение автомобила, на който е водач подсъдимия и с какви конкретни обстоятелства не се е съобразил, не е посочено, че е изгубил контрол и кога е станало това, на какво странично разстояние е преминал покрай пострадалия и защо не е било достатъчно. Не е посочена причинната връзка между скоростта на движение на автомобила, неподаването на сигнал към пострадалия и загубата на контрол над автомобила със съставомерния резултат, предвид посоченото нарушено правило на чл.20 ал.1,2 от НК. Неизясняването на тези обстоятелства, причинната връзка с нарушените правила за движение и причинения резултат, водят до неяснота на изложението относно съставомерни признаци на деянието. Непосочването на правно релевантните факти, от които се извеждат съставомерните признаци на деянието и наличието на противоречие между обстоятелствената част на обвинителния акт и диспозитива е съществено нарушение на процесуалните правила.

В повдигнатото обвинение са цитирани правните норми на чл.5 от ЗДвП и чл.20, ал.1 и 2 от ЗДвП, които не съответстват на всички описани действия, извършени от подсъдимия, с които той конкретно е нарушил посочените правила за движение. Нормата на чл. 20, ал. 2 ЗДвП разграничава „предвидима опасност" в изр. 1, при която водачите могат да избират скоростта и дали въобще да продължат движението си, като предварително следва да отчетат конкретни фактори от пътната обстановка, в изр. 2 обаче е регламентирана т. нар. „непредвидима опасност", която налага да се предприемат мерки за намаляване на скоростта или спиране при внезапно възникналата опасност. В този смисъл следва да направи разграничението, за да се избегне противоречивостта на обвинението и несъответствието с описаната фактическа обстановка. Конкретните, посочени за нарушени правила за движение следва да съответстват на описаните фактически действия, които е осъществил подсъдимия и които са в пряка причинна връзка със съставомерния резултат.

В настоящия случай не без значение е обстоятелството, че делото се разглежда по реда на глава 28 от НПК, където съдът решава делото в рамките на установените фактически положения и при установяването на нови следва да върне делото на прокурора, поради което е необходимо наличието в обстоятелствената част на изложените по-горе обстоятелства.

Предвид гореизложеното е налице съществено процесуално нарушение, довело до ограничаване правото на защита на обвиняемия, поради което производството следва да бъде прекратено и делото върнато на БРП.

С оглед изложените съображения на основание чл.249 ал. 1 вр. с чл.248 ал.2 т.З от НПК,

 

РАЗПОРЕЖДАМ:

 

Прекратявам съдебното производство по НАХД №4159/2015 год. по описа на БРС.

Връщам делото на Районна прокуратура - Бургас за отстраняване на допуснатите нарушения, посочени в обстоятелствената част на разпореждането.

 

 

Разпореждането подлежи на обжалване или протестиране с частна жалба или протест в седмодневен срок от съобщаването му пред БОС.

 

СЪДИЯ-ДОКЛАДЧИК:/П/

 

Вярно с оригинала

            С И