Решение по дело №708/2019 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 април 2019 г. (в сила от 3 май 2019 г.)
Съдия: Еманоел Вардаров
Дело: 20194120100708
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                                                            187

гр.Г.О., 23.04.2019г.

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

        

 

Горнооряховският районен съд, втори състав, в публично заседание на двадесет втори април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                             Председател: Еманоел Вардаров

при участието на секретаря M.K. и в присъствието на прокурора Т.Б., като разгледа докладваното от съдията Вардаров гр.дело№708/2019г. по описа на Горнооряховския районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производство по чл.28 ввр. чл.26  ввр. чл.31 от ЗЗДетето.

            Постъпила е молба от АСП - Дирекция “Социално подпомагане” Общ.Г.О., представлявана от Директор Б. Ас.К., с която се твърди, че със Заповед№ЗД/Д-СО-ИХ-024/12.03.2019г.  на Директор Д”СП” гр.И., на основание чл.27 ал.1 ввр. чл.5 ал.1 и чл.25 ал.1 т.3 от ЗЗДетето е било настанено  временно детето Ж.А.А. с ЕГН********** в професионално приемно семейство на Н.А.С. и А.Я.С. ***.О.. Счита, че по отношение на малолетното дете е налице хипотезата на чл.25 ал.1 т.3 от ЗЗДетето(майката и бащата са в невъзможност да полагат грижи за детето в семейна среда - нямат подходящо жилищем, не работят и не получават доходи, липсва и необходимата подкрепа от близки и роднини за отглеждане на детето, двамата са с нисък родителски капацитет).  Не са установени близки и роднини на детето, които да имат желание и възможност да полагат грижи за детето в семейната си среда. За детето било идентифицирано подходящо приемно семейство, което отговаря на профила на новороденото, имат желание и готовност да поемат грижите по отглеждането и възпитанието му в семейната си среда. Становището на Отдел”Закрила на детето”  към Д”СП” Г.О. е, че предприетата мярка за закрила по чл.4  ал.1 т.4 от ЗЗДетето -  настаняване в приемно семейство защитава по най-добър начин интереса на малолетното дете Ж.А.А.. Моли съда  да се произнесете с решение, с което на основание чл.28 ал.1 ввр. чл.25 ал.1 т.3 от ЗЗДетето да  бъде  настанено детето Ж.А.А. с ЕГН********** в професионално приемно семейство - семейството на Н.А.С. и А.Я.С..

            Районна прокуратура гр.Горна О., чрез прокурор Т.Баланов, поддържа  иска. Счита, че в интерес на детето Ж.А.А. е то да бъде настанено в семейството на Н.А.С. и А.Я.С..  На практика, професионалното приемно семейство е най-добрата перспектива за детето.

Назначеният особен представител  на малолетното дете Ж.А.А. с ЕГН********** адв.М.С. от ВТАК, счита, че искането на Д”СП” гр.Г.О. за настаняване на детето в приемно семейство   е наложително и същото се явява основателно. Детето имало своя среда в семейството на Н.А.С. и А.Я.С., където са и били предоставени  добри условия.

            Съдът, след като взе предвид становищата на страните и прецени събраните по делото доказателства, съобразно разпоредбите на ГПК, приема за установено следното:

Видно от приложеното удостоверение, издадено въз основа на Акт за раждане№21/11.03.2019г.  на Общ.И., Ж.А.А. е родена на ***г.  в гр.И., ЕГН**********, с родители: Ж.Г.А. и А.И.А.. Детето Ж. е брачно родено дете, осмо поред в семейството на своите биологични родители, като е изоставено в родилния дом след своето раждане. Родителите са  заявили своя отказ от полагане на грижи относно детето със Заявление с вх.№2304-94А-00-0693/11.03.2019г. с мотив „многочленно семейство“.

Със Заповед№ЗД/Д-СО-ИХ-024/12.03.2019г.  на Директор Д”СП” гр.И., на основание чл.27 ал.1 ввр. чл.5 ал.1 и чл.25 ал.1 т.3 от ЗЗДетето е било настанено  временно детето Ж.А.А. в професионално приемно семейство на Н.А.С. и А.Я.С..

            В съдебно заседание Н.А.С. и А.Я.С. лично заявяват своята готовност  да продължи да се грижат за детето Ж.А.А.. Родителите не са изявили желание да видят детето си.  Считат, че детето живее в нормална семейна среда, като имат възможност да се грижат за Ж.А.А..

            Според депозирания социален доклад от Д„СП” гр.Г.О. относно постановяване на мярка за закрила на детето, се установява, че се касае за новородено от женски пол дете. Понастоящем няма данни за установени увреждания, поради което детето не се нуждае от специални грижи, извън тези, които са необходими за едно дете в кърмаческа възраст. За новороденото има обособено място за спане със самостоятелно легло, както и място за съхранение на неговите лични дрехи и вещи. Осигурени са подходящи за сезона и ръста дрехи от естествени материали, както и подходяща бебешка козметика. Детето е на I-ви хранителен режим(на адаптирано мляко чрез биберон - количеството е съобразено с възрастта - 90/120ml. на хранене). Детето се храни на 4 часа, приема вода. Детето е в процес на формиране на емоционални връзки с лицата полагащи грижи. Лекуващият лекар е

консултирал на приемната майка, относно хигиената и храненето на детето. Становището на Отдел „Закрила на детето” гр.Г.О. е, че в семейната среда на приемното семейство не съществува риск за живота и здравето на новороденото бебе. По данни на Отдел „Закрила на детето” гр.И. майката на детето - Ж.А. е неграмотна(не може нито да чете, нито да пише), а бащата А.А. умее да пише и да чете(същият попълва необходимите документи при необходимост). При осъществените социални анкети в дома на детето и семейството прави впечатление, че децата на семейството нямат правилна мотивация относно учене и постигане на училищни постижения. Към настоящия момент семейството полага грижи за своите седем деца. същите не поемат абсолютно никаква инициатива или отговорност за своите действия и регулацията им; не желаят да посещават социална услуга в общността, не правят необходимите постъпки за получаване на финансово подпомагане от страна на ДСП гр. И..

            При така установената фактическа обстановка, съдът счита, че следва да уважи молбата направена от директора на Д”СП” гр.Г.О. на основание  чл.28 ввр. чл.26 от ЗЗДетето,  по следните съображения:

            Искането е допустимо и е направено по реда на чл.26 ал.2 от ЗЗДетето от  Д”СП” гр.Г.О..

            Според чл.25 т.2 от ЗЗДетето  може да бъде настанено извън семейството дете, чиито родители без основателна причина трайно не полагат грижи за детето. По делото се събраха доказателства, че майката на детето няма възможност да полага грижи по отглеждането и възпитанието на детето си, поради липса на: родителски капацитет, добри жилищни условия и постоянни доходи.

“Отглеждането” на детето изисква непрекъснати непосредствени материално-технически грижи за храна, облекло, хигиена, здраве, почивка, жилище и пр. Възпитателната функция на родителите е извънредно важна поради своя незаменим характер. В средата на семейството и под грижите на родителите се извършва първоначалното оформяне на човешката личност. Под влияние на родителите децата могат да получат начало на правилен мироглед и нравствени добродетели, но могат да възприемат и неправилни разбирания, отрицателни и порочни навици. Важно е не поведението на родителите, а неговото отражение върху децата, изразяващо се в негативното засягане на основните им права. Например: правото им на живот, на грижи за отглеждане и възпитание, на образование, на грижи за здравето, имуществото и др. Няма значение също така дали опасността е предизвикана от виновно поведение или от обективно безвиновно състояние на родителите. Целта е да се даде защита срещу всяка опасност, а не срещу виновно поведение, т.е. субективното отношение на родителите към засягането на правата на децата няма значение за публичноправната намеса.

            Съдът приема също, че в настоящия случай са налице предпоставките, визирани в чл.25 ал.1 т.1, т.2 от ЗЗДетето за настаняване на детето Ж.А.А. в утвърдено професионално семейство, като мярка за закрила.

            От приложения по делото социален доклад  и актуалното проучване на близки и роднини за отглеждане на детето, се установява по безспорен начин и направите проучвания относно възможността за реинтеграция на детето в биологичното семейство се установява, че родителите нямат желание и  възможност да полага грижи по отглеждането и възпитанието на детето си Ж.А.А., поради липса на: родителски капацитет, добри жилищни условия и постоянни доходи. При тези безспорно установени обстоятелства, съдът приема, че в настоящия случай са налице предвидените от закона предпоставки за настаняване на детето Ж.А.А. в професионално приемно семейство, като мярка за закрила, тъй като са изчерпани всички възможности за закрила в биологичното му семейство. При определяне на мярката за закрила на детето, в съответствие с разпоредбата на чл.28 ал.4 изр.II ввр. чл.26 ал.1 от ЗЗДетето, съдът съобрази, че на този етап са налице по-добри възможности от тези за отглеждане на детето в специализирана институция, а именно: за приобщаване на детето Ж.А.А.  в семейна среда, каквато се явява семейната среда на Н.А.С. и А.Я.С., утвърдени за професионално приемно семейство по предвидения в закона ред. Целта на настаняването е да се осигури на новороденото семейна среда възможно близка до неговата биологична, като се предотврати настаняването в специализирана институция и се осигури индивидуална грижа и привилегирована връзка със значим възрастен.  По тези съображения, закрилата по чл.4 ал.1 т.4 от ЗЗДетето  - настаняване в приемно семейство защитавала по най-добър начин интереса на малолетното дете, като детето Ж.А.А.  да бъде настанено в професионалното приемно семейство на Н.А.С. и А.Я.С., като настаняването по смисъла на чл.3 ал.1 т.2 и ал.4 т.1, т.2 от Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, да бъде  за срок - до настъпване на законови основания за прекратяване на настаняването.  

Съдът счита, че тази мярка е в интерес на детето и настаняването му в посоченото професионално приемно семейство ще допринесе за правилното му отглеждане, физическо и психическо развитие и възпитание, при подходящи за неговите възраст, заболяване и психически особености семейна среда и социално - битови условия, под непосредствените и адекватни грижи на Н.А.С. и А.Я.С., от които детето се нуждае непрекъснато. На основание чл.20 от Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, съдът следва да постанови, при установена нужда от Отдел „Закрила на детето” към Д„СП” гр.Г.О., детето Ж.А.А.  да ползва „заместваща приемна грижа”, съгласно ППЗЗДетето.    

            Според  чл.33 ал.1 от ЗЗДетето приемното семейство е задължено да дава сведения на родителите за децата и да им съдейства за личните им отношения с тях.  По аналогия,   същото задължение се отнася и за семейството на близки. Настоящата инстанция, с оглед  нормата на чл.33 ал.1 изр.II от ЗЗДетето - “Ако такива отношения са в интерес на детето, районният съд се произнася по техния режим с определение”,  следва да се произнесе с определение и във връзка със съществуващата предоставена възможност  на неговите родители да осъществяват контакти с  детето. Това се налага с оглед необходимостта детето да общува с родителите си, предвид правилното формиране и изграждане на същото като личност, като режимът на лични контакти следва да се съобрази и с възрастта на детето. По закон режимът следва да бъде фиксиран с оглед осъществяване на родителските права  родителите, като  настоящата инстанция  следва да определи режим на лични контакти  на майката Димитринка Василева Недялкова с детето Ж.А.А. с ЕГН**********, както следва: всеки първи и трети петък от месеца от 09h00min. до 12h00min. на територията на О”ЗД” при Д”СП” гр.Г.О. - изнесено работно място гр.Г.О., като Н.А.С. и/или А.Я.С. да води  и връща детето Ж.А.А. до О”ЗД” при Д”СП”  гр.Г.О..

            Според  чл.7 ал.3 ввр. ал.2 ввр. ал.1 т.1-3 ввр. чл.3 т.3 от Закона за семейни помощи  за деца/ЗСПД/  месечните помощи за дете до навършване на 18 години се изплащат на утвърдено професионално семейство на Н.А.С. и А.Я.С., където е настанено  детето Ж.А.А. с ЕГН********** по реда от чл.26 от ЗЗДетето, независимо от дохода на семейството. След влизане на решението в сила в частта  относно настаняването на детето във връзка с разпоредбата на чл.9  ал.5  и чл.10 от ЗСПД следва да се изпрати преписи от решението  до  Д”СП” гр.Г.О..

При този изход на делото на основание чл.68 от ГПК при участие на прокурор – страна по делото, следуемите се разноски се заплащат от държавата.

Водим от гореизложеното чл.28 ал.2 от ЗЗДетето, чл.9  ал.5  и чл.10 от ЗСПД, чл.28 ал.4  от ЗЗДетето, чл.7 от ГПК, съдът

                                         Р   Е   Ш   И:

 

            НАСТАНЯВА детето Ж.А.А. - родена на ***г.  в гр.И., с ЕГН**********, с родители: Ж.Г.А. с ЕГН**********, с постоянен и настоящ адрес: *** и А.И.А. с ЕГН**********, с постоянен и настоящ адрес: ***, в утвърдено професионално семейство на Н.А.С. с ЕГН********** и А.Я.С. с ЕГН********** ***.О., за срок - до настъпване на законови основания за прекратяване на настаняването.

            ПОСТАНОВЯВА, на основание чл.20 от Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, при установена нужда от Отдел „Закрила на детето” при Дирекция „Социално подпомагане” гр.Г.О., детето Ж.А.А. - родена на ***г.  в гр.И., с ЕГН**********, ДА ПОЛЗВА „заместваща приемна грижа”, съгласно Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето.           

            определя на майката Ж.Г.А. с ЕГН**********, с постоянен и настоящ адрес: ***, режим на лични контакти и отношения с детето Ж.А.А. с ЕГН**********, както следва:  първи  и  трети петък  от месеца от 09h00min. до 12h00min. на територията на О”ЗД” при Д”СП” гр.Г.О. - изнесено работно място гр.Г.О., Н.А.С. с ЕГН********** и/или А.Я.С. с ЕГН********** ***.О., да води и връща детето Ж.А.А. до О”ЗД” при Д”СП”  гр.Г.О..

            определя на бащата А.И.А. с ЕГН**********, с постоянен и настоящ адрес: ***, режим на лични контакти и отношения с детето Ж.А.А. с ЕГН**********, както следва:  първи  и  трети петък  от месеца от 09h00min. до 12h00min. на територията на О”ЗД” при Д”СП” гр.Г.О. - изнесено работно място гр.Г.О., Н.А.С. с ЕГН********** и/или А.Я.С. с ЕГН********** ***.О., да води и връща детето Ж.А.А. до О”ЗД” при Д”СП”  гр.Г.О..

 

            Препис от решението да се връчи на директора на Д”СП” гр.Г.О., на професионалното приемно семейство Н.А. и А.Я.С. ***.О.,-  за сведение и изпълнение.

След влизане на решението в сила да се изпрати препис от  същото  до Д”СП” гр.Г.О. във връзка със Закона за семейни помощи  за деца.

            Жалбата или протестът срещу решението не спират изпълнението и същото подлежи на незабавно изпълнение.

Решението  подлежи на обжалване или протест пред ВТОС в 7-дневен срок  от получаване на съобщението от страните, че е изготвено и обявено.

 

                                                                                                        Районен съдия: