Решение по дело №9213/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2262
Дата: 11 април 2018 г. (в сила от 26 февруари 2020 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20171100109213
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 юли 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …

 

гр. София , 11.04.2018 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД , ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ , I - 22 състав, в публичното съдебно заседание на трети април през две хиляди и осемнадесета година в състав :

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР В.

 

при участието на секретаря И.Коцева , като разгледа гр.д. №9213 по описа на СГС за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

А.Д.Т. ЕГН ********** от гр.София иска да се осъдят „Г.Ф.“ ООД *** ЕИК********и Ю.Б.Х. ЕГН ********** *** да му заплатят на основание чл.49 ЗЗД суми от по 25 001 лева обезщетения за неимуществени вреди /болки и страдания/ от публикуване /излъчване/ на рубриката „Като две капки боза“ в епизод №205 на предаването „Господари на ефира“ на 29.06.2017 г и след тази дата в интернет на шокиращи издевателства , унизителни и позорящи снимки , архивни кадри и видеомонтажи и дикторски текстове , според които Т. е двойник и е „като две капки боза“ на райхфюрера от СС Х. Х. ; ведно със законната лихва от 29.06.2017 г до окончателното заплащане на сумите .

Според ищеца в посоченото предаване е извършена недопустима гавра с неговата личност и достойнство , като е сравнен с политик от нацистка Германия /втори в йерархията след Адолф Хитлер/ , който е военнопрестъпник . Изготвени са обидни колажи от фигурите на Т. и Х. и е направено смесване на архивни кадри с автентични снимки , при което се излиза от хумористичния и сатиричен формат на предаването и се преминава в компроматна атака и личностно и политическо омаскаряване . Ищецът е представен в крайно негативен аспект и е целено да бъде уязвен . Ответниците са възложители на извършените в предаването неправомерни действия и носят гаранционно обезпечителна отговорност по чл.49 ЗЗД във вр.чл.62 ал.3 и чл.64 , чл.90а от ЗАПСП . От предаването ищецът претърпял големи болки и страдания , бил обиден , похабил много нерви и изпитал силни негативни емоции. Непознати хора му се обаждали по телефона и го тормозели и подигравали . Пострадало доброто му име в обществото .

Ответникът „Г.Ф.“ ООД *** ЕИК********оспорва иска като счита , че не е легитимиран ответник , а такъв е „Нова телевизия“ чрез дружеството „Н.Б.Г.“ АД . Признава , че е продуцент на процесното предаване , но липсват противоправни действия , на лица на които е възложил работа . Рубриката „Като две капки боза“ е в хумористично-пародийна стилистика и в нея има шеговити коментари за обективна прилика във външността на ищеца и Х. Х. . Не са налице обидни квалификации , които да засегнат честта и достойнството на ищеца и А.Т. не е описан в негативна светлина като симпатизант на нацистката идеология . Акцентът е върху визуалната прилика  с Х. и върху промяна на политическите възгледи на Т. , като не се набеждава Т. , че е нацист или че е извършил престъпления . Ищецът е политик и срещу него границите на допустимата критика са по-широки , особено в случаите на публични изявления , които предизвикват полемика и критика . В случая ищецът издал книгата „Ш.. Б. , Р. ,Ц.и другите“ , а впоследствие станал депутат от ПП „ГЕРБ“ / именно партията на „Б.“-Б. Б. и „Ц.“ - Ц.Ц./. Като цяло жанрът на предаването е пародиен с елементи на гротеска и е нормално публични личности и политици да са негови „обекти“. В Интернет от 2014 г ищецът е сравняван с Х. , а опитите да се съди журналист за пародии и гротески е равнозначно на цензура . Самият ищец имал доста цветист език , противоречиви и спорни изказвания в медии и в Интернет .

Ответникът Ю.Б.Х. оспорва иска като счита , че не е легитимиран ответник , защото не е продуцент на „Господари на ефира“ и не е възложил на работа по чл.49 ЗЗД , а само съдружник в „Г.Ф.“ ООД . Ю.Б.Х. не е осъществявал оперативно ръководство при изготвяне на конкретното предаване , както и принципно не осъществява такъв .

От фактическа страна съдът приема за установено следното :

Ищецът представя диск с процесното предаване , който му е предоставен от „Н.Б.Г.“ АД /“Нова телевизия“/ с писмо от 12.07.2017 г .

Според писмо от 10.07.2017 г на „Н.Б.Г.“ АД предаването „Господари на ефира“ е външна продукция , която е създадена от „Г.Ф.“ ООД *** ЕИК********.

Ответникът Ю.Б.Х. представя договор от 26.07.2012 г между „Н.Б.Г.“ АД и „Г.Ф.“ ООД за създаване и излъчване на телевизионното предаване „Господари на ефира“ и анекс №6 към него от 21.06.2017 г .

Ответникът Ю.Б.Х. представя извлечение от Апис-фирмено досие , според което е собственик на 37 % от капитала на „Г.Ф.“ ООД .

Ответникът Ю.Б.Х. представя копие от трудови договори от 30.08.2012 г на Я.В.Д., Ю.Р.ов Г. , И.Ц.Р., И.К.М., О.К.Н. и М.Е.М.като сценаристи в „Г.Ф.“ ООД .

Ответникът Ю.Б.Х. представя копие от решение от 06.12.2007 г по гр.д.№214/05 г на СГС , ТО , 8 състав ; в което е прието , че не е продуцент на предаването .

Ответникът „Г.Ф.“ ООД представя разпечатки от статии в интернет в afera.bg и www.bnews.bg , в които читатели коментират прилика между ищеца и Х. през 2014 г и май 2017 г .

Ответникът „Г.Ф.“ ООД представя разпечатки от статии в интернет в aig-humanus.blogspot.bg , retro.bg и други относно дейността на ищеца като депутат и как вече не пишел книги срещу Б. Б. , а го хвалел и защитавал .

Ответникът „Г.Ф.“ ООД представя разпечатки от изказвания на ищеца , в които е ползван цветист език напр.“имаме апендикс начело на президентската администрация“ , „комунягите вият като карпатски мастии“ , „да се умиротворява БСП е все едно да храниш крокодил“ . Приложени са и стенограми от изказвания на ищеца в Народното събрание , в които се използва цветист и полемичен език .

Ищецът представя разпечатки от статии в интернет , в които  ответникът Ю.Б.Х. е представен като продуцент на предаването „Господари на ефира“ .

В о.с.з на 30.01.2018 г ответникът Ю.Б.Х. дава обяснения , че не е виждал или чувал ищецът да афишира афинитет към нацистките лидери и нацистката идеология . Х. твърди , че не е контролирал процеса на изготвяне на предаването , не го е гледал предварително и не е негов продуцент. Х. твърди , че е само съдружник в другия ответник , нещо като почетен продуцент и създател на предаването . Екипът на предаването е редакционно самостоятелен и са отделните епизоди отговарят сценаристите .

Според разпитания пред съда свидетел И.М./приятел и колега на ищеца/ , същият е гледал процесното предаване в деня на излъчването му , а после и в интернет . Ищецът бил възмутен и според него предаването било грозна подигравка и унижение . В този момент ищецът бил активен политик /може би депутат/. Много приятели на А.Т. гледали предаването и изразили възмущение , защото хуморът не бил уместен . Ищецът бил афектиран един-два месеца , непрекъснато споменавал предаването и заявявал , че ще търси справедливост . Ищецът завел и други дела срещу представители на опозицията /БСП/ , тъй като го обвинявали в симпатии към фашизма .

Според разпитания пред съда свидетел С.С./приятел и колега на ищеца/ същият не е гледал първото излъчване на процесното предаване . На сутринта му позвънил ищеца , който казал развълнувано и притеснено – „Видя ли снощи какво ме направиха … сравниха ме с нацист , с фашистки престъпник “. Ищецът не намирал нищо хумористично в предаването , а бил обиден и угнетен. Гаврата продължила и в интернет около месец и половина .

Според разпитания пред съда свидетел Ю.Г. /сценарист на трудов договор при ответника  „Г.Ф.“ ООД / , същият е сценарист на предаването „Господари на ефира“ . Рубриката „Като две капки боза“ е за двойници по чисто визуална прилика като се цели комедиен ефект и забавление . Ю.Х. е продуцент и началник  , но не ръководи творческата част . Самата процесна рубрика се подготвила от сценариста Д. .

Според разпитания пред съда свидетел Я.Д./сценарист на трудов договор при ответника  „Г.Ф.“ ООД / , същият е главен сценарист на предаването „Господари на ефира“ . Хрумването за процесната рубрика „Като две капки боза“ било по зрителски сигнал , текстът се подготвил от сценариста Д. , а Ю.Х. не участвал . Не е смешно избиването на 6 милиона евреи .

В о.с.з на 30.01.2018 г е извършен оглед на процесната рубрика  „Като две капки боза“ и текстът и описание на случващото се в рубриката е възпроизведен в съдебния протокол .

Според разпитания пред съда свидетел Д.Г. , същият изготвил сценария за процесната рубрика и идеи за монтажа, а монтажът се правел от други лица . Според Г. рубриката е за визуална прилика , не че ищецът е нацист .Д. Х. не е контролирал съдържанието на процесната рубрика .

Ответниците представят данни , че ищецът води дела за обиди и клевети срещу други участници в политическия живот в България .

    

 

При така събраните доказателства съдът приема от правна страна следното :

За да бъде основателен иск по чл.49 ЗЗД трябва да се установи , че е налице противоправно деяние/действие или бездействие/, вина, вреда и причинна връзка между противоправното и виновно поведение на лице , на което ответникът е възложил определена работа. Възложителят отговоря за вредите причинени от прекия причинител при или по повод на изпълнението на възложената работа. Възложителят е солидарно отговорен с извършителя на работата по отношение на увредения , но не на лично основание, не като причинител на вредата за лични свои виновни действия или бездействия, а за такива на извършителя на работата при или по повод на която са причинени вредите. Отговорността на възложителя е гаранционна-обезпечителна по силата на закона и поради това платилият обезщетението възложител на работата има право на регресен иск срещу причинителя на вредата за цялата сума на обезщетението. Противоправното деяние на посоченото лице , вредата и причинната връзка трябва да се докажат от ищеца във всеки конкретен случай . При доказване на другите предпоставки вината на прекия причинител се предполага до доказване на противното.

В случая в тежест на ищеца е да докаже , че процесната рубрика  /респ.публикацията й впоследствие в интернет / е неправомерно действие , в причинна връзка , с което са възникнали неимуществени вреди /болки и страдания/. На пълно доказване подлежи фактът , че ответниците са възложители на предаването респ. всички обстоятелства във връзка с размера на вредите – че ищецът е приел тежко публикацията в посочената рубрика , че се е почувствал унизен и обиден , че се подронил авторитета му и пр. При доказване на другите предпоставки вината се предполага до доказване на противното .

Съдът счита следното . Свободата на изразяване на мнение е изключена в случаите, при които според чл.39 ал.2 КРБ правото за изразяване на мнение и за разпространяване чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин се използва за накърняване на правата и доброто име на другиго и за призоваване към насилствена промяна на конституционно установения ред, към извършване на престъпления, към разпалване на вражда или към насилие над личността. Извън тези ограничения журналистите и медиите могат да разпространяват правомерно свои или чужди оценъчни съждения. Негативните оценки за определена личност, открояваща се по една или друга причина в обществения живот, не пораждат отговорност, ако не засягат достойнството на личността (т.е. ако не осъществяват състав на престъплението обида). Оценъчните съждения не могат да се проверяват за тяхната вярност - те представляват коментар на фактите, а не възпроизвеждане на обстоятелства от обективната действителност .

Според съда в разглеждания случай липсва противоправно поведение спрямо ищеца при излъчване на рубриката „Като две капки боза“ в епизод №205 на предаването „Господари на ефира“ на 29.06.2017 г респ.при публикуване на рубриката в интернет .Съгласно трайната практика на ВКС - решение №129 от 29.06.2015 г по гр.д. №7040/2014 г, ГК, ІІІ ГО на ВКС, решение №85 от 23.03.2012 г по гр.д.№1486/11 г на ВКС , IV ГО и решение №110 от 25.05.2017 г по гр.д.№2808/16 г на ВКС , IV ГО следва да се прави разлика между частно лице и лице, действащо в публичен контекст - докато първият може да претендира за особено силна защита на своето право на зачитане на личен живот, то същото не важи в такава степен за публичните фигури , по отношение на които границите на допустимата критика са по-широки . Политиците следва да понасят засиления журналистическия интерес и да търпят повече укори , дори такива на границата или отвъд добрия тон като представяне и изразни средства.

Свободата на изразяване на мнения е приложима не само по отношение на информация или идеи, които се възприемат благоприятно или се разглеждат като безобидни или неутрални , но също така и за изявления, които се възприемат като оскърбителни, шокиращи или смущаващи от държавата или от част от обществото. Съобразно стандартите, установени с Конституцията на Република България и практиката на ЕСПЧ, следва да се търси балансът между правото на свободно изразяване на мнение, обществения интерес и необходимостта от защита на правото на чест, достойнство и доброто име. В тази посока най-важният критерий е доколко конкретното изразяване на факти, мнение и критика е обществено значимо и необходимо срещу това, дали то се използва целенасочено за накърняване на правата и доброто име на другиго, като границите на приемливата критика по отношение на политик, действащ в качеството на обществена или държавна фигура са значително по-широки, в полза на обществения контрол и политическия дебат .

Настоящият съд счита , че процесната рубрика „Като две капки боза“ на телевизионното предаване „Господари на ефира“ не надхвърля границите на допустимото внимание и критика към ищеца , който по време на излъчването е политик - депутат от управляващото мнозинство . Преди всичко , както посочва св. Ю.Г. и е видно от заглавието и текста на рубриката , основната цел на публикацията е да намира неочаквана визуална прилика , а с това и комедиен ефект и забавление . Противно на твърденията на ищеца в предаването липсват злоумишлени твърдения , че А.Т. е нацист или фашист . Критикува се външния вид на Т. – че си е докарал „мустаче“ , което /заедно с други сходства в лицето/ го правело да прилича на Х. Х. . Критиката на външния вид е напълно допустима по отношение на водещ политик , особено такъв от управляващото мнозинство . Предавания , които критикуват стил на обличане , прически и начин на говорене на политици и общественици са рутинна медийна практика в целия цивилизован свят .  

На следващо място , абсолютно правомерна и допустима в едно демократично общество е критиката срещу политически действия на ищеца – непрекъснато носене /“размахване“/ на документи  в телевизионни студия и рязка промяна в политическите пристрастия . Обществено значима , макар и с хумористични похвати , е критиката срещу претърпян от ищеца „катарзис“ – че след публикуване на критична към Б. /Б. Б./ иЦ./Ц.Ц./ книга „Ш. –Б., Р. и Ц.“ ищецът става депутат от партията „ГЕРБ“ на тези две лица . За излагане на подобни -  неоспорени от ищеца факти - е пълен абсурд да се търси каквато и да е отговорност .

Визуалното сравняване на ищеца с Х. Х. не е лишено от известен шокиращ ефект , но това е вътрешно присъщо на всяка пародия или карикатура . Видно от приложената книга „Ш.…“ и от стенограми в Народното събрание самият ищец също има доста цветист език , който на моменти е на границата на приемливото .

Както се посочи , европейските и световните стандарти на свободата на изразяване включват възможности за такива изразни средства , още повече срещу политик в едно хумористично предаване . В демократичното общество е недопустимо да се налага цензура и да се преследват доказали се през вековете жанрове като карикатурата и пародията. Едва ли има политик на когото да е приятно да бъде окарикатуряван и пародиран , но в съвременното общество това се приема за допустимо и полезно като форма на дебат и част от демократичния процес .

Извън целите и задачите на съда е да дава оценка на художествените похвати на авторите на процесната рубрика . Дори да е проявен /по твърдения на ищеца/  лош вкус или несръчност при сравнения на ищеца с нацистки престъпник  , то от това не следва , че трябва да се преследва хумористично предаване и да му се налагат „рамки“ с кого и как да се шегува и как да пародира . Да се приеме друго е равнозначно на цензура , което е несъвместимо с демокрацията и свободата на словото .

При задълбочен анализ на процесната рубрика прави впечатление , че авторите на предаването остро критикуват и осмиват , но не обиждат и не клеветят самоцелно ищеца . Например , в предаването допустимо и обосновано се критикуват /чрез съответни цитати/ изказвания на А.Т. , с които той защитава министър-председателя Б. Б. , след като преди това в книгата „Ш.…“ го е обрисувал като „криптокомунист“ , част от ъндърграунда и от „Ш.та“ – „група хора , обединени от престъпни цели“  . Право на всеки български гражданин е да изрази мнение и да се съгласи или да не се съгласи с критики срещу определен политик , включително ищеца или министър-председателя Б. Б. .

В рубриката липсват твърдения , че ищецът е фашист , а „фашистката тематика“ е по-скоро фон и художествено средство да се критикуват противоречиви /според  рубриката/  политически прояви на ищеца . Прави впечатление , че ищецът се въздържа да коментира действителното съдържание на предаването – сериозна критика за необяснима и рязка промяна в отношението му към „Ш.та ГЕРБ“ . Вместо това ищецът се съсредоточава върху несъщественото в рубриката т.нар.„фашистка тематика“  , като очевидно така се търси „отмъщение“ за иначе допустимата критика , на която е бил подложен .   

Съдът счита , че по никакъв начин не са прекрачени допустимите граници на свободата на словото и на правото на свободно изразяване на идеи и възгледи според стандартите в практиката на ВКС и ЕСЗПЧ . Само на това основание – липса на неправомерни действия на авторите на рубриката -  исковете са неоснователни  . Ирелевантни са установените от свидетелите Стоянов и Маев болки и страдания на ищеца , а и техните свидетелски показания изглеждат преувеличени и недостоверни .  

Отделно , по делото не се доказа ответникът Ю.Б.Х. да е „възложител“ на работата /изготвяне и излъчване на предаването/ , при която по твърдения на ищеца са настъпили неимуществени вреди . Според решение №63 от 01.03.2016 г по гр.д.№4885/15 г на ВКС , IV ГО възложител по чл.49 ЗЗД е този , който извлича полза от дадена работа , като тежестта на доказване на възлагането на работата пада върху ищеца . В случая независимо дори Х. да е „продуцент“ , „почетен продуцент“ или началник на сценаристите и екипа на предаването , ползите от предаването настъпват пряко не в неговото имущество , а в имуществото на другия ответник – юридическото лице „Г.Ф.“ ООД. Само това юридическо лице има договор за излъчване срещу заплащане с „Н.Б.Г.“ АД /“Нова телевизия“/ и възложител на работата по рубриката може да бъде само това юридическо лице , а не и Х. като физическо лице.  Дори да бяха доказани неправомерни действия от авторите на рубриката , само на това основание – липса на материално-правна легитимация като ответник – искът срещу ответника Х. би бил неоснователен .

     Налага се изводът , че исковете са неоснователни и трябва да бъдат отхвърлени . С оглед изхода на спора в тежест на ищеца са деловодните разноски на ответниците в размер на по 2400 лева /с ДДС/ . Адвокатското възнаграждение на „Г.Ф.“ ООД над 2400 лева до 3600 лева /с ДДС/ съдът счита за прекомерно .  

  

Водим от горното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ исковете на А.Д.Т. ЕГН ********** от гр.София да се осъдят „Г.Ф.“ ООД *** ЕИК********и Ю.Б.Х. ЕГН ********** *** да му заплатят на основание чл.49 ЗЗД суми от по 25 001 лева обезщетения за неимуществени вреди /болки и страдания/ от публикуване /излъчване/ на рубриката „Като две капки боза“ в епизод №205 на предаването „Господари на ефира“ на 29.06.2017 г и след тази дата в интернет на шокиращи издевателства , унизителни и позорящи снимки , архивни кадри и видеомонтажи и дикторски текстове , според които Т. е двойник и е „като две капки боза“ на райхфюрера от СС Х. Х. ; ведно със законната лихва от 29.06.2017 г до окончателното заплащане на сумите .

 

ОСЪЖДА на А.Д.Т. ЕГН ********** от гр.София да заплати на „Г.Ф.“ ООД *** ЕИК********сумата от 2400 лева деловодни разноски .

 

ОСЪЖДА на А.Д.Т. ЕГН ********** от гр.София да заплати на Ю.Б.Х. ЕГН ********** *** сумата от 2400 лева деловодни разноски .

 

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд - София в двуседмичен срок от връчване на страните .

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :