Определение по дело №493/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 431
Дата: 21 февруари 2019 г. (в сила от 19 април 2019 г.)
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20197180700493
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

431

гр. Пловдив, 21.02.2019 г.

 

                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ,Първо отделение,  I състав, в закрито заседание на двадесет и първи февруари    през две хиляди и деветнадесета  година,  в състав:

 

                       Председател:  ДАРИНА МАТЕЕВА

                  

като разгледа докладваното от съдия Дарина Матеева адм. дело номер 493 описа за 2019 година и като обсъди:

 

Производството е по чл.250 и сл. от АПК.

         Образувано е по искане на А.Й.П. ,ЕГН ********** ***,чрез адвокат Е.К., за преустановяване на противозаконни действия на кмета на село Войводиново и ОД на МВР – Пловдив ,като са изложени твърдения, че на 09.02.2019 г. е бил възпрепятстван да влезе в жилището си, находящо се в имот 11845.17.20, с. Войводиново.

Излагат се в тази връзка твърдения, че на 06.01.2019г. лицето и неговото се­мейство са напуснали жилището ,което обитава, намиращо се в с.Войводиново, общ. Марица, в ПИ с идентификатор 11845.17.20, поради заплаха за сигурността им, отправена от протестиращи лица по повод криминален инцидент в същото насе­лено място. След напускането кметът на Община Марица е издал заповед за пре­махване на постройката, която е оспорена пред съда – образувано и висящо е адм.дело № 320/2019г. по описа на Административен съд – Пловдив, 8 състав.

На 09.02.2019г. П. и семейството му са решили да се върнат в жили­щето им в с.Войводиново, както са сторили и други жители на квартала, но при пристигането си сутринта са заварили на място полицаи, към които в последствие се е присъединила и жандармерията, а малко по-късно – и кметът на с.Войводи­ново. Сочи се, че „полицаите и кмета, всеки един от тях поотделно“ са му попречи­ли да се върне в жилището с аргумента, че едва след решаване на делото в негова полза може да стори това. Посочва, че от кметът на селото е получил „не­законен отказ да го допусне до дома  му “, а полицията е преградила достъпа до квартала и не е дала възможност на никой да достигне до къщите си.

Същевременно не се твърди и след посочената дата да са правени опити в същата насока, респ. да са създавани пречки за това.

По подробно изложени съображения в искането се поддържа,че съдът с нарочно разпореждане следва да нареди да бъдат преустановени от кмета на с.Войводиново и от ОД на МВР – Плов­див посочените противозаконни действия и да бъде допуснат  да обитава жилището си, заедно със семейството й.

         С разпореждане №1131 от 18.02.2019 г. по делото съдът е задължил  незабавно кмета на с.Войводиново и Директора на ОДМВР Пловдив да представят данни за извършвани действия по възпрепятстване на А.Й.П. ,ЕГН ********** *** на 09.02.2019г. да влезе в жилището си, находящо се в имот  11845.17.20по КККР на с. Войводиново, като удостоверят извършени ли са, респ. извършват ли се и към настоящия момент такива действия, от кои длъжностни лица, от чие име и на какво правно основание.

         На основание чл.252, ал.3 от АПК, съдът е разпоредил извършване на проверка от органите на полицията, в конкретния случай от служители на РУ- с.Трудпри ОД на МВР, дали се извършват действията, от чие име и на какво основание.

Ответникът- Кметът на с.Войводиново в становището си, изискано му по чл. 252 ал.2 от АПК, твърди че действително на 09.02.2019г. е получил информация ,че група лица от ромски произход са се върнали в селото и се намират пред „не­законните постройки“ в общинския имот, като след пристигането си около 12,00 часа е установил на място и около 100 човека, жители на с.Войводиново, събрали се до църквата на главния път, а на самата ул.“Победа“ е имало автопатрул на РУ на МВР с.Труд, който е спирал събралите се хора да отидат към незаконните къ­щи. Самите роми са били непосредствено пред същите тези незаконни къщи. Про­веден е от него разговор както с хората пред църквата, така и със събралите се роми, при което е помолил последните „да си тръгнат по най-бързия начин, защо­то не може да гарантира за действията на протестиращите хора“, това от гледна точка на „тяхната сигурност“ и с оглед невъзможността да гарантира „живота и здравето им“. В този смисъл излага становище, че по никакъв начин нито той, ни­то органите на полицията и/или на жандармерията, са възпрепятствали въпросни­те лица да се върнат до имотите, за които твърдят да са техни. Напротив – жан­дармерията и полицията са спирали протестиращите да не стигнат до тях, пред­вид създалата се ситуация.

По делото е постъпило становище и от втория ответник – ОД на МВР – Пловдив, с приложени към същото писмени доказателства. Съгласно изложеното в него на 09.02.2019г. около 11.08 часа в ОДЧ в ОД на МВР – Пловдив е постъпил сигнал от Единния европейски номер 112 за спешни повиквания, за събиране на около 60 – 70 лица до църквата в с.Войводиново с намерение да тръгнат към ромската махала на селото, в която има около 20 роми. В тази връзка са предприети действия по смисъла на чл.14 ал.2 т.5 от ЗМВР за опазване на об­ществения ред по време на спонтанно възникналото и без да са спазени изиск­ванията на закона „мероприятие“, което е определено и като такова с висока сте­пен на риск и съществуваща опасност от възникване на групово нарушение на об­ществения ред, предвид и предходните протести от 06.01.2019г. Създадена е със Заповед № 317з-832 от 09.02.2019г. на Директора на ОД на МВР – Пловдив, орга­низация за обезпечаване на сигурността, обществения ред и безопасността на движението на дата 09.02.2019г. в с.Войводиново, изготвен е план-разстановка с рег.№ 2372р-2505/2019г.на участващите сили и средства в охраната на мероприя­тието, поставените задачи за изпълнение. По този начин се сочи, че с действията си полицейските сили не са допуснали грубо нарушаване на обществения ред и/ или извършване на правонарушения, като по време на взетите охранителни мерки не е имало употреба на физическа сила и/или помощни средства, респ. не са при­лагани полицейски правомощия по чл.72 от ЗМВР. Посочено е, че полицейските органи нямат никакви правомощия по възпрепятстване на лица да влизат в жили­щето си. Приложени са към становището посочените заповед и план-разстановка, както и извлечение от Дневник за получени и предадени сигнали и разпореждания в ОДЦ (ОДЧ), от които се установява именно изложената в становището обста­новка.

По делото е постъпил и Констативен протокол за извършена проверка от служители на РУ – Труд на жилище в имот № 11845.17.20 по КККР на с.Войводи­ново, обективиращ резултата от възложената с нарочно разпореждане на съда проверка по реда на чл.252 ал.3 от АПК. Съгласно данните от същия на 20.02. 2019г. около 10.00 часа нарочно съставена комисия е посетила въпросното място, като е установила че „жилището не може да се установи с точност, по така посо­чения идентификатор на имота, като към момента на проверката жилищата в съ­щия имот не се обитават от никой“. За А.Й.П. са събрани дан­ни за деклариран постоянен и настоящ адрес *** , като същият не е установен на никой от посочените адреси. Към момента на проверката няма данни лицето да е възпре­пятствано да влезе в жилището, не са установени каквито и да било лица, които да възпрепятстват по някакъв начин достъпа до имота.

По делото са изискани и приложени справка за постоянен и настоящ адрес на жалбоподателката /идентични с установените в посочения Констативен протокол/, както и справка за страните и предмета на Адм.дело № 320/2019г. по описа на Административен съд – Пловдив, 8 състав – последното образувано по жалбата на А.Й.П. против Заповед № РД-09-92/16.01.2019г. на Кмета на Община Марица с която е наредено да се премахне незаконен стро­еж, представляващ „паянтова сграда“ с размери 5,00/4,00 м и с височина 2,20 м, изпълнени с кирпичени тухли и покрив с дървена конструкция,покрита с керемиди ,без одоб­рени проекти и разрешение за строеж върху поземлен имот – частна общинска собственост с идентификатор № 11845.17.20 по КК и КР на с.Войводиново, общи­на Марица, обл.Пловдив, местност „Када пара“,одобрени със Заповед №РД-18-99 от 12.11.2008г. на ИД на АГКК, собственост на неизвестно лице, което дело е било прекратено ,а жалбата оставена без разглеждане.

         Съдът, като взе предвид доводите по искането и представените от страните доказателства, намира така предявеното искане по чл.250 от АПК за недопустимо предвид следното:

Самото искане е подадено до съда на 14.02.2019 г. с твърдения за осъществени фактически действия по блокиране достъпа до къщата на А.П. *** на 09.02.2019 г. от страна на Кмета на Войводиново и ОДМВР Пловдив.

Както вече се посочи липсват твърдения въпросните действия да продължават да се  осъществяват към 14.02.2019 г.

Разпоредбата на чл. 250, ал. 1 АПК дава средство за защита на всеки, на когото гарантирани от правото права и интереси са засегнати от фактически дей­ствия, извършвани от името на административния орган или от длъжностно лице на администрацията на административния орган.

За целите на съдебното производство по чл. 250 - 254 АПК законодателят е дефинирал съдържанието на понятието неоснователни действия. Това са дейст­вия, които не се основават на административен акт или на закона.

Така даденото определение сочи, че защитата по чл. 250, ал. 1 АПК е защи­та от неюридически действия на административен орган, т. е. защита само срещу фактически действия, които се извършват извън определените по закон правомо­щия на органа.

Съгласно константната съдебна практика ,за да е допустимо искането по чл. 250, ал. 1 АПК, е необходимо твърдяното фактическо действие да не е прекрате­но, т.е. същото да се извършва и към момента на сезиране на съда, и да е налице правен интерес от търсената защита.

Правния интерес принципно е налице и се обосновава от представените до­казателства за висящността, предмета и страните на цитираното по-горе адм. дело по описа на Адиминстративен съд – Пловдив, 8 състав.

В случая обаче твърдяните фактически действия са такива по недопускане на лицето до жилището му, осъществени от Кмета на с.Войводиново и ОД на МВР – Пловдив на дата 09.02.2019г.

Такива фактически действия /отделен е въпросът доколко са и извършени/ от събраните по делото писмени доказателства не се доказва да продължават да се извършват и към настоящия момент – така данните от Констативния протокол от 20.02.2019г.

 В представена справка рег. № 317000-2076 от 20.02.2019 г.  от страна на  Директора на ОДМВР Пловдив се сочи, че полицейските органи нямат правомо­щия по ЗМВР по възпрепятстване на лица да влязат в жилището си. На 09.02. 2019г. в с.Войводиново те са осъществявали действия по опазване на обществе­ния ред. Със Заповед рег.№ 317з-832/09.02.2019 г. на Директора на ОДМВР – Пловдив е създадена организация за обезпечаване на сигурността, обществения ред и безопасността на движението на 09.02.2019 г. в с.Войводиново, със сили и средства от РУ –Труд, сектор „Специализирани полицейски сили“ в отдел „Охра­нителна полиция“ при ОД на МВР Пловдив и Зонално жандармерийско управле­ние - Пловдив. Изготвена е план – разстановка с рег.№ 2372р-2505/2019 г. на уча­стващите сили и средства в охрана на мероприятието с поставени задачи за из­пълнение.

Т.е. полицейските органи са осъществявали действия по опазване на об­ществения ред, основаващи се на административен акт -  Заповед рег.№ 317з-832 от 09.02.2019 г. на Директора на ОДМВР – Пловдив. Съответно, защитата срещу тези действия не попада в приложното поле на чл.250 от АПК, а и същите са осъ­ществени към 09.02.2019 г. във връзка със спонтанно възникнало мероприятие, определено с висока степен на риск и съществуваща опасност от възникване на групово нарушение на обществения ред, предвид и предходните протести от 06. 01.2019г., вследствие на извършено тежко криминално деяние от роми, живущи в с.Войводиново.

Отделно от това към датата на подаване на самото искане 14.02.2019 г. и към настоящия момент тези действия са преустановени – същите са били осъще­ствявени по по­вод конкретното мероприятие, провело се на 09.02.2019 г. в какъв­то смисъл са представените писмени доказателства (Заповед рег.№ 317з-832/09. 02.2019 г. на Директора на ОДМВР – Пловдив и план - разстановка с рег.№ 2372р-2505/2019 г.) и няма данни те да продължават да се осъществяват, още по-малко да са били осъществени в казания в искането смисъл.

На следващо място, видно от писмо изх. № 10-02-186/21.02.2019 г. на кмета на с.Войводиново, на въпросната дата 09.02.2019 г., той, както и полицейските органи и жандармерията, са спирали протестиращите жители на с.Войводиново да не отидат към ромите, които са били пред незаконните къщи в общинския имот, което кореспондира и с преждепосочените писмени доказателства, а не както се твърди в искането – да не са допускани последните вкл. и А.П. да влезнат в жилищата си.

Или не се установява наличието на каквито и да било действия било то на Кме­та на с.Войводиново, било то на органите на ОД на МВР – Пловдив, които да со­чат на създаване на пречки или възпрепятстване възможността лицето да се вър­не в посочената като обитавана от него и семейството й постройка било то на посочената дата – 09.02.2019г. или последващи такива и/или към настоящия мо­мент, за да е изпълнена със съдържание търсената от съда защита по реда на чл. 250 и сл. от АПК.

Още веднъж следва да се подчертае, че дори и да се приеме, че твърдените действия са на лице, когато те са извършени /в смисъл осъществени ед­нократно и приключили/ или преустановени към момента на сезиране на съда, за­щитата по чл.250 ал.1 АПК е неприложима, тъй като на практика липсват предмет на същата и тя е лишена от съдържание.

Всички останали въпроси, повдигнати в искането и в становището на от­ветниците, се свеждат до преценката на съда относно основателността на искане­то по чл.250 ал.1 от АПК, до обсъждането на които може да се стигне единствено и само в рамките на допус­тим съдебен контрол.

Предвид изложеното, искането по чл.250 от АПК следва да бъде оставено без разглеждане, а производството по делото прекратено.

 Ето защо,  Пловдивският административен съд,Първо отделение, I състав

 

                                О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

                                                    

         ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането на А.Й.П. ,ЕГН ********** ***,чрез адвокат Е.К., за преустановяване на противозаконни действия на кмета на село Войводиново и ОД на МВР – Пловдив ,като са изложени твърдения, че на 09.02.2019 г. е бил възпрепятстван да влезе в жилището си, находящо се в имот 11845.17.20, с. Войводиново.

         ПРЕКРАТЯВА производството по ч. адм.дело № 493/2019г. по описа на Административен съд Пловдив.

         Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред ВАС.

        

                                    

                                          СЪДИЯ: