Решение по дело №713/2020 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 407
Дата: 17 юли 2020 г. (в сила от 5 август 2020 г.)
Съдия: Стела Веселинова Георгиева
Дело: 20205510100713
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер ………..                                  17.07.2020 г.                              град  К.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

 

К. районен съд                                      II  граждански състав

На осми юли                                                              Година две хиляди и двадесета

В публичното заседание в следния състав

 

                                                                              

                                                                               

                                                                                   Председател: С.Г.

                                                                                               

                                                                                                                                            

 

Секретар: М.М.

Прокурор:

като разгледа докладваното от районен съдия Г. гражданско дело № 713 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

 

Производството е образувано по предявен иск за увеличаване размера на издръжката с правно основание чл.150 от Семейния кодекс СК/, като производството се разглежда по реда на глава 25, чл. 310 и сл. от ГПК вр. с чл. 146, ал. 2 СК.

 

В исковата молба ищцата сочи, че със съдебно решение по гр.д.271/2017 г. по описа на РК-К., ответникът бил осъден да заплаща издръжка по 130,00 лева  на детето им Р. П.П.. Твърди, че освен тази сума, същият не поемал други финансови ангажименти към сина си.

Твърди, че тази сума била недостатъчна за издръжката на 14-годишния им син, сама закупувала учебни пособия, дрехи обувки и др. На детето се налагало и да взима допълнителни уроци по математика и български език.  Твърди, че нямала средства за покриване на таксите за езиковите школи.

Сочи, че предвид онлайн обучението в училище закупила нов лаптоп, който изплащала чрез стоков кредит, закупила му и мобилен телефон.

Твърди, че ответникът работел в „А.“ АД, работел и при друг работодател.

Моли съда да постанови решение, с което да измени присъдената издръжка, като осъди ответника да заплаща  на детето Р. П.П., род. на *** г. чрез неговата майка и законен представител месечна издръжка в размер на 250,00 лена, считано от датата на депозиране на исковата молба до настъпване на законови основания за промяната или прекратяването й, до 5-то число на текущия месец, ведно със законната лихва от датата на изискуемостта до изплащане на всяка закъсняла вноска. Претендира за разноски. В съдебно заседание исковата молба се пооддържа от адвокат Т. Д., която моли ъда да уважи предявеният иск като основателен и доказан.

 

В срока по чл. 131 от ГПК е депозиран писмен отговор от ответника.

           Сочи, не било вярно твърдението от исковата молба, че не давал други средства за сина си, освен присъдената издръжка. Работел в „А.“ АД и по граждански договор в „И.“, където реализирал годишен доход от 863,66 лева. Твърди, че живеел под наем, затова заплащал 150,00 лева месечно. Семейното жилище било предоставено за ползване на ищцата.

         Сочи, че по време на семейния живот с ищцата теглил няколко кредита, които понастоящем рефинансирал с кредит на стойност 21 000,00 лева.

         Твърди, че започнал втора работа, защото доходите му не стигали. След като си заплатил издръжката, наема и кредита, му оставали 340,00 лева месечно. Освен това здравословното му състояние било влошено. Заради недостига на средства отлагал жизнено важна операция на окото.

         Сочи, че не оспорва това, че ищцата закупила лаптоп, но той не бил за детето, защото то си имало компютър. А половината от сумата за новия телефон, била платена от него.

         Моли съда да постанови съдебен акт, с който да допусне увеличаване на месечната издръжка дължима от него, до размер на законово регламентирания минимум. В съдебно заседание адвокат М. Д. в качеството й но  пълномощник на ответника моли съда да постанови реение, с което да увуличи размера на издръжката на 180 лева.

 

Д. „С.п.“ – К. редовно призована, не изпраща процесуален представител. По делото е представен и приет социален доклад, относно защита правата и интересите на детето Р. П.П..

 

 

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и като взе предвид становищата и  доводите на страните, приема за установена следната фактическа обстановка :

 

Видно от представените като доказателства удостоверение за раждане, издадено, въз основа на акт за раждане №. издаден от  Община Л.ответникът е баща на детето Р. и следователно е сред кръга на лицата, дължащи издръжка /лист 4 от делото/.

 

С решение  от 12.06.2017г.., постановено по гр.дело №271/2017г. по описа на Районен съд – К. съдът е прекратил гражданския брак между страните по взаимно съгласие, предоставил упражняването на родителските права върху малолетното дете Р. П.П. на неговата майка М.К.М., осъдил е ответника да заплаща  ежемесечна издръжка в размер на 130 лева на малолетното дете и е определил  режим на лични отношения на бащата с детето.

 

Представено е удостоверение изх. №. издадено от директора на ОУ „“ К.. От същото се установява Р. П.П. е записан за редовен ученик в клас за учебната. и посещава редовно учебните занятия

 

От представения по делото трудов договор се установява, че ищцата работи в „А.“ АД – К. като за периода  февруари 2019 г. до януари 2020г. и е начислен брутен доход р размер на 13 282.53 лева, съответно нетен доход в размер на  10 155.40 лева за процесния период.

 

            По делото е представен договор за стоков кредит сключен между М.К.М. и У.“ ЕАД.за закупуване на лаптоп на стойност 1 100 лева. Съгласно погасителния план сумата от 1 100 лена следва да бъде погасена на 12 месечни вноски всяка от който в размер на 104.55 лева.

 Представена е и фискален бон за закупуване на мобилно устройство на стойност 299 лева.

 

От представеното по делото удостоверение изх. №. се установява, че П.Р.П., работи по трудово правоотношение  в „А.“ АД – К.. За периода май 2019 до април 2020 г. същия  е получил трудово възнаграждение за период от 12 месеца,  в размер 9 193.33 лева или средно месечно трудово възнаграждение в размер на 766.11 лева.

 

            От представеното удостоверение издадено от „И.“ АД се установява,  че за периода май 2019г.- април 2020г. П.Р.П. е получил сума в размер на 863.66 лева.

 

            Представен е  и договор за наем от 26.10.2019. От същия се установява, че П.Р.П. заплаща  за временното и възмездно ползване на недвижим имот : апартамент, находящ се в град К. месечен наем в размер на 250 лева.

 

            От представеното удостоверение издадено от „И.“ АД се установява че за периода май 2019г.- април 2020г. П.Р.П. е получил сума в размер на 863.66 лева.

 

Представени са и болнични и амбулаторни листове – 7 бр., фактура № **********/05.03.2019 г. от МЦ „В.“ ЕООД на стойност 11 050 лева, Епикризи от 05.03.2019 г. на  П.Р.П.. От представената по делото епикриза ат 05.03.2019г. се установява че П.Р.П. е постъпил за операция, като е изписан на същия ден. В епикризата е посочена окончателна диагноза „други старчески катаракти“.

 

От представения по делото социален доклад  се установява, че основни грижи за детето Р.  полага майка му. Осигурени са подслон, храна, необходимите дрехи и лични вещи за детето. Жилището в което живее майката и детето е семейното жилище на страните.. Домът е обзаведен с всичко необходимо, за детето е осигурено достатъчно лично пространство. Хигиенно - битовите условия са подходящи. Посочено е, че Р. е на 14 години и се обучава в ОУ „“  - К.. Поддържа висок успех, посещава частни уроци по математика 2 – 3 седмично. Установено, че детето осъществява редовен контакт с баща си и се среща с него всеки уикенд. В заключителното част на социалния доклад е посочено, че майката отговорно упражнява родителските си задължения и се съобразява с нуждите на детето. Бащата не е прекъсвал контактите си с детето и между тях връзката не е прекъсната.Необходимо е издръжката да бъде актуализирана и съобразена с нуждите на детето и възможностите на родителя, който я заплаща.

 

При така установената фактическа обстановка се налагат следните правни изводи :

 

Съгласно разпоредбата на чл. 150 от СК, при изменение на обстоятелствата, присъдената издръжка може да бъде изменена. Съгласно разпоредбите на чл. 143, ал. 1 и 2 от СК, всеки родител е длъжен съобразно своите възможности и материално състояние да осигурява условия на живот, необходими за развитието на детето. Родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си.

 

Съгласно разпоредбата на чл. 142, ал. 1 от СК размера на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка и възможностите на лицето, което е дължи. Съгласно ал.2 на горецитираната разпоредба, размерът на минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата, която към момента за страната е 610 лева /ПМС №350/19.12.2019г./, т.е. размерът на минималната месечна издръжка на едно дете е 152.50 лева.

Разпоредбата на чл. 150 от СК предвижда възможност за изменение на издръжката при изменение на тези обстоятелства. Касае се за обстоятелства, въз основа на които е била определена издръжката, т.е. относно нуждата от издръжка и възможност за доставяне на такава. За да уважи иска по чл. 150 от СК, трябва да е налице трайно, съществено изменение на нуждите на издържания, или на възможностите на издържащия. Такава трайна промяна ще е налице при следните предпоставки: увеличаване нуждите на ищеца, т.е. предишните нужди да не могат да бъдат задоволявани с първоначално определения размер на издръжката; увеличаване възможностите на ответника и еднократно увеличаване на нуждите на ищеца и увеличаване възможностите на ответника.

           

Издръжката, която понастоящем дължи ответникът, в резултат на изтеклия период от време, три години, е не само несъразмерна на нуждите на порасналото дете, но несъобразена с нормативно определените размери. Това обуславя необходимост от определяне на нов, по висок размер на издръжката. Съдът намира, че нуждите на детето безспорно са нараснали с нарастване на възрастта му и изменение на икономическата обстановка в страната.

Следва да  се има предвид, че при определяне на издръжката дължима понастоящем детето е било на 11 години.  Към момента детето е на години и е ученик в ОУ „“  - К.. Безспорно за изтеклия период нуждите на детето от храна, дрехи, обувки  и т.н., и учебни пособия са нараснали.

 

От така събраните по делото доказателства обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност съдът намира, че ответника в качеството му на лице, което дължи издръжка не разполага с възможности, които му позволяват да заплаща издръжка на детето си в претендирания в исковата молба размер. Размерът на получаваните от ответника трудови доходи не надвишава размера на средномесечните  доходи за Република Б.. Съда взе предвид и факта, че ответника с влошено здравословно състояние, което се отразява на работоспособността му, видно от представените болнични листове. На следващо място следва да се бъде съобразено и обстоятелството, че ответника заплаща ежемесечен наем в размер на 150 лева. Установи се, че същия получа допълнително доходи извън трудовото си възнаграждение работейки като кредитен консултант в „И.“. Всичко това не дава основание да се приеме, че ответника разполага с възможности  да дава претендираната от ищцата издръжка  от 250 лева месечно за детето Р..

 

Както обаче бе посочено, при определяне на размера на издръжката се вземат предвид не само възможностите на този, който я дължи, но и нуждите на лицето, което има право на издръжка. По правната си същност издръжката представлява задължение за доставяне на средства за съществуване на нуждаещия се от издръжка. Ето защо нуждите на децата от издръжка следва да се ограничат до обикновените условия на живот и обикновените потребности, а не с оглед на стандарта, който са поддържали до момента или който искат да поддържат. Претендираната издръжка  от 250 лева месечно за детето Кристиян надхвърлят средствата, които са необходими за съществуването му и нормалното му развитие, като установеното от съдебната практика принципно положение е, че не следва да се присъжда издръжка в размери, даващи възможност сумите да се използват за цели извън издръжката /ППВС № 5/1970 г, т. 4/.

 

По тези съображения съдът намира, че предявеният иск по чл.150 от СК  за изменяне размера на присъдената издръжка е основателен и следва да бъде уважен  в размер на 190 лева, считано от датата на предявяване на иска – 01.04.2020 г. до настъпване на законни основания за изменяне или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане. Останалата част от сумата, необходима за издръжката на детето – следва да се поеме  от майката, ведно с непосредствените грижи по отглеждането и възпитанието на детето. Над размера от 190 лева до претендираните 250 лева, предявения  иск следва да бъде отхвърлен, като несъобразен с действителните нужди на детето

 

В случай, че са налице някакви изключителни нужди на детето, разходите за тези нужди не могат да бъдат причислени към издръжката, а би могло да се иска добавка на основание чл. 143, ал. 4 от СК. В конкретния случай по делото не са събрани доказателства, че са налице изключителни нужди на детето, които следва да бъдат покривани от добавка  определена от съда извън определения размер на издръжката.

 

            При определяне на подлежащите за присъждане разноски по делото, съдът е взел предвид представения от ищеца и от ответника в съдебно заседание  списък на разноските по чл.80 от ГПК за платено адвокатско възнаграждение в размер на 300 лева и та ответника искане за присъждане на адвокатски хонорар в размер на 360 лева.  Предявения иск с правно основание чл.150 от СК е за увеличение на месечна издръжка от 130 лева на 250 лева лева. Цената на иска за изменение на издръжка е 4320 лева, определена от размера на претендираното увеличение, което в случая е 120 лв. и при съобразяване с правилото на чл.69, ал.1, т.7 от ГПК. Тъй като искът е уважен от 130 лева на 190 лева, то съразмерно на уважената част от иска /60 лева х 36 м./ адвокатско възнаграждение се равнява на 150 лева,  а съразмерно с  отхвърлената част от иска, адвокатското се равнява на 180 лева.

 

Върху увеличения размера на издръжката ответникът дължи държавна такса в размер на 86.40 лева, която сума следва да бъде осъден да заплати на Районен съд – К. съразмерно на увеличения размер на издръжката.

 

В заседанието за разглеждане на делото съдът е посочил, че ще обяви решението си на 22.07.2020 г., от която дата тече и срокът за обжалването му /чл. 315, ал. 2 ГПК/.

 

Предвид вида на присъжданото вземане, съобразно чл. 242, ал.1 от ГПК, следва да се постанови предварително изпълнение на съдебното решение.

 

Воден от горните  мотиви, съдът 

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ИЗМЕНЯВА  размера на издръжката, присъдена с решение № 261/12.06.2017 г.,  постановено по гражданско дело № 271/2017 г. по описа на Районен съд – К., както следва:

 

ОСЪЖДА П.Р.П., с ЕГН **********, с адрес: ***, да заплаща на Р. П.П., ЕГН **********, действащ лично и със съгласието на своята майка и законен представител М.К.М., с ЕГН ********** с адрес: ***, ежемесечна издръжка в размер на 190 лева, считано от 01.04.2020 г. до настъпване на законни основания за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното ѝ изплащане. Издръжката ще се заплаща по банкова сметка ***: IBAN: ***.

 

            ОСЪЖДА П.Р.П., с ЕГН **********, с адрес: *** да заплати да заплати на М.К.М., с ЕГН ********** с адрес: *** сумата от 150 представляваща разноски по делото, съразмерно с уважената част от иска.

           

            ОСЪЖДА М.К.М., с ЕГН ********** с адрес: *** да заплати на П.Р.П., с ЕГН **********, с адрес: *** сумата от 180  лева, представляваща разноски по делото, съразмерно с отхвърлената част от иска.

 

ОСЪЖДА П.Р.П., с ЕГН **********, с адрес: *** да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – К. сумата от 86.40 лева, представляваща  дължимата държавна такса,  върху увеличения размер на издръжката.

 

ПОСТАНОВЯВА на основание чл.242, ал.1 от ГПК, предварително изпълнение на решението.

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок пред Окръжен съд – С., от обявената съобразно чл.315 ал.2 от ГПК дата 22.07.2020г.

 

 

 

                                                 Районен съдия: