Решение по дело №2173/2010 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1205
Дата: 27 юли 2010 г. (в сила от 9 март 2011 г.)
Съдия: Мая Николова Стефанова
Дело: 20102120202173
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 май 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

  1225                                   27.07.2010 г.                         град Бургас

 

В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаският районен съд,                                    наказателна колегия

На двадесет и девети юни                                             година 2010

В публично заседание в следния състав:

 

                  Председател: МАЯ СТЕФАНОВА

                  Съдебни заседатели:

 

Секретар: Райна Жекова

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията СТЕФАНОВА 

НАХ дело №2173 по описа за 2010 година,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството по делото е по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Производството по делото е образувано по повод жалбата на Л.Д.Л. с ЕГН ********** ***, против наказателно постановление № 3069/14.04.2010 г., издадено от началника на група в сектор „ПП-КАТ” към ОДП-гр.Б., с което за нарушение на чл.6 т.1 предложение трето и на основание чл.183 ал.3 т.5 предложение първо от ЗДвП му е наложено наказание глоба в размер на 30 (тридесет) лева, за нарушение на чл.147 ал.1 от ЗДвП и на основание чл.181 т.1 предложение първо от ЗДвП му е наложено наказанието глоба в размер на 30 (тридесет) лева, за нарушение на чл.75 предложение първо от ЗДвП и на основание чл. 185 предложение първо от ЗДвП му е наложено наказанието глоба в размер на 20 (двадесет) лева.

В съдебно заседание жалбоподателят не се явява, редовно е  призован. По делото е представена молба, с която жалбоподателят иска отлагане на заседанието за друга дата, тъй като е ангажиран за явяване на 29.06.2010 г. Съдът съобрази, че изложените в жалбата основание я не са подкрепени с писмени доказателства, доказващи обективна невъзможност на жалбоподателя да присъства в осз. От друга страна, видно от върнатия отрязък на призовката, жалбоподатетят е бил уведомен за дата на съдебното заседание още от 31.05.2010 г. , а молбата за отлагане на делото е депозирана в регистратурата на БРС на 29.06.2100 г., т.е. в деня на съдебното заседание. Жалбоподателят е имал възможност да си договори процесуален представител, който да го представлява, но не е направил  така. Съдът счита, че не са налице причини за отлагане на делото за друга дата и даде хода на делото. С жалбата се иска да бъде отменено наказателното постановление като незаконосъобразно.

Представителя на ПП-КАТ към ОДП-Б., редовно призован изпраща представител – А. А. – надлежно упълномощен. Не ангажира доказателства.

За осз се явяват и редовно призовани актосъставителя и свидетелят по акта.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност доказателствата по делото и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа и правна страна  следното:

Жалбата е депозирана в срок и е процесуално допустима. Същата е подадена от надлежно лице посочено като нарушител.

 

По делото са разпитани в качеството на свидетели и очевидци на нарушението Р. Д. Д. и П. Г. М.

С оглед събраните по делото писмени и гласни доказателства разгледани поотделно и в тяхната съвкупност съдът установи следната фактическа обстановка:

 

На 30.03.2010 г. , около 15,40 часа в гр.Б., жалбоподателят е управлявал мотоциклет марка „К.” с рег.№ ..., като се включва в движението по ул. ... от паркинга на магазин „М.”, без да се съобрази със задължителния пътен знак Г-и нарушава задължителен пътен знак В-1. Водачът не представя знак за технически преглед за управляваното МПС и се движи без включена къса светлина отпред и габарити отзад.  След констатацията на тези  нарушения на жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение № 364548 от 30.03.2010 г.  Жалбоподателят е подписал акта с възражение, че полицаите са го спрели преди да успее да включи светлините. Талонът за технически преглед е бил загубен  и тъй като регистрацията му о т 06.2009 г. 

В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН жалбоподателят не е направил и писмени възражения. Въз основа на акта е издадено и обжалваното наказателно постановление №3069/14.04.2010 г.

В хода на съдебното следствие бяха разпитани в качеството на свидетели Д. и М. и двамата очевидци на нарушенията От техните показания е видно, че са били в служебен автомобил в близост до мястото на нарушенията. Жалбоподателят, в качеството си на водач на мотоциклет, е излизал от магазин „М.” движел се е без включени светлини и габарити, които за мотоциклетите са задължителни не само до първи март, а целогодишно, нарушил е знак Г-2, направил маневри завой наляво въпреки забраната на знака  и не е представил пред проверяващите талон, че е преминал годишен технически преглед. Водачът не  е представил знак за технически преглед и контролен талон за същия. 

Описаната фактическа обстановка се установи от приетите по делото писмени и гласни доказателства.

По делото не е представено справка от КАТ, от която да е видно дали жалбоподателят има извършени и други нарушения на ЗДвП и неговия правилник за приложение. Видно от НП след като са му отнети 4 контролни точки на водача не му остават контролни точки. При така установената фактическа обстановка се налагат следните правни изводи:

По същество жалбата е неоснователна.

На първо място, като актът, така и НП са издадени от компетентни органи в кръга на правомощията им по закона. От формална страна актът  и НП са съставени при спазването на закона в чл.42 и чл.57 от ЗАНН. И двата акта са били издадени в предвидените в закон срокове.

В преценката дали да се издаде наказателно постановление административно-наказващия орган се основава на фактическата констатация на акта за установяване на административното нарушение, които в рамките на производството по налагане на административни наказания се считат за верни до доказване на противното. Видно от АУАН и НП и в двата акта квалификацията на нарушенията е една и съща. По несъмнен и категоричен начин АНО доказа извършването на административните нарушения от жалбоподателя и неговата вина.

Правилно са определени правните квалификации на административните нарушенията и съответно съответстващите им адм.наказващи норми. Наложените глоби са строго фиксирани и не следва да бъдат обсъждани от съда.

  Настоящата инстанция не кредитира наведените в жалбата доводи за незаконосъобразност на НП, както и изложените от жалбоподателя  идеи за организирането на пътните знаци на мястото на нарушението.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира жалбата за неоснователна, а наказателното постановление за правилно и законосъобразно и като такова същото следва да бъде потвърдено.

 

Предвид гореизложеното на основание чл.63 ал.1 предложение първо от ЗАНН Бургаски районен съд:

                                         

Р  Е  Ш  И  :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателното постановление № 3069/14.04.2010 г., издадено от началника на група в сектор „ПП-КАТ” към ОДП-гр.Б., с което на Л.Д.Л. с ЕГН ********** *** за нарушение на чл.6 т.1 предложение трето и на основание чл.183 ал.3 т.5 предложение първо от ЗДвП му е наложено наказание глоба в размер на 30 (тридесет) лева, за нарушение на чл.147 ал.1 от ЗДвП и на основание чл.181 т.1 предложение първо от ЗДвП му е наложено наказанието глоба в размер на 30 (тридесет) лева, за нарушение на чл.75 предложение първо от ЗДвП и на основание чл. 185 предложение първо от ЗДвП му е наложено наказанието глоба в размер на 20 (двадесет) лева като правилно и законосъобразно .

 Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд в гр.Бургас в 14 дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                        

 

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала:
Р. Ж.