Решение по дело №1957/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 200
Дата: 17 февруари 2020 г. (в сила от 3 декември 2020 г.)
Съдия: Росен Димитров Парашкевов
Дело: 20192100501957
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

       

Номер ІІІ-20                      17.02.2020 година                       Град Бургас

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА:

                                           

 

БУРГАСКИ  ОКРЪЖЕН  СЪД,   Трети въззивен граждански състав                                      

На четвърти февруари                        две хиляди и двадесета година

В отрито съдебно заседание в следния състав:

                                                    

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:     РОСЕН ПАРАШКЕВОВ 

                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.         КРЕМЕНА ЛАЗАРОВА

                                                        2.          ЙОРДАНКА МАЙСКА

 

Секретар: Жанета Граматикова

Прокурор:

Като разгледа докладваното от съдия Парашкевов

въззивно гражданско дело номер 1957 по описа за  2019 година,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото пред настоящата съдебна инстанция е образувано по повод въззивна жалба от „В и К“ ЕАД, със седалище и адрес на управление: гр. Бургас, кв. Победа, ул. „Генерал Владимир Вазов“ № 3, ЕИК *********, представлявано от инж. Ганчо Тенев – изпълнителен директор, против Решение № 2807 от 01.11.2019 г., постановено по гр. дело № 2035/2019 г. по описа на Районен съд - Бургас, с което съдът е признал за незаконно на основание чл.344, ал.1, т.1, предл. първо от КТ дисциплинарното уволнение на ищеца Г.Н.С., ЕГН **********, със съдебен адрес: гр. Бургас, ул. „Цар Симеон І“ № 58-60, ет. 1, офис 1, наложено му на основание чл.190, ал.1, т.3 и 7 от КТ със Заповед № РД – 09-84/24.01.2019 г. на изпълнителния директор на „В и К“ ЕАД, със седалище и адрес на управление: гр. Бургас, кв. Победа, ул. „Генерал Владимир Вазов“ № 3, ЕИК *********, отменил е на основание чл.344 ал.1 т.1, предл.второ КТ незаконното дисциплинарно уволнение, възстановил е въззивника на предишната работа – на длъжността „т.р. ВиК – район Бургас“ в предприятието на ответника, заемана от ищеца до незаконното му дисциплинарно уволнение, осъдил е „В и К“ ЕАД на основание чл.225 ал.1 във връзка с чл.344 ал.1 т.3 от КТ, чл.84 ал.1 и чл.86 от ЗЗД да заплати на въззивника сума в размер на 2040 лева, представляваща обезщетение за периода 24.01 - 07.03.2019 г. поради оставане на въззивника без работа в резултат на незаконното му дисциплинарно уволнение. Осъдил е дружеството да заплати на въззивника сумата от 1400 лева – съдебно-деловодни разноски.

Недоволство от така постановеното съдебно решение изразява въззивникът, който счита същото за незаконосъобразно, неправилно и противоречащо на събрания доказателствен материал, постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Излага подробни съображения. Моли съда за отмяна на акта и отхвърляне на претенциите. Моли за присъждане на юрисконсултско възнаграждение и направените разноски за двете инстанции.

В срока предвиден в ГПК не е постъпил отговор на въззивната жалба от въззиваемия.

Въззивната жалба е подадена в срока по чл. 259 и следващите от ГПК, от легитимирано лице и е процесуално допустима.

Производството пред БРС е с правно основание чл. 344, ал. 1, т.1, 2 и 3, във връзка с чл.225, ал.1 от КТ и чл.84, ал.1 и чл.86 от ЗЗД.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и като съобрази закона, намира за установено следното:

Безспорно е установено по делото, че между страните е съществувало трудово правоотношение, по силата на което с Договор №76/26.07.2004 г. въззиваемият е назначен на длъжността „т.р.“ във „В и К“ ЕАД гр. Бургас. Не се спори, че със Заповед №РД-09-84/24.01.2019 г. на изпълнителния директор на „В и К“ ЕАД гр. Бургас – инж. Ганчо Тенев е прекратено трудовото правоотношение, като на Г.С. е наложено дисциплинарно наказание „уволнение“ на основание чл.188 ал.3 от КТ и при спазени изискванията на чл.189, чл.193 ал.1 и чл.194 от КТ. В мотивите на заповедта е отбелязано, че въззиваемият не е изпълнил задълженията си, съгласно дадените изрични разпореждания от работодателя с доклад входящ №АД-01-112/19.10.2018 г., уронил е доброто име на предприятието, давайки две интервюта, съответно от 28.11. и 11.12.2018 г., пред „Бургас 24 БГ“.

При разглеждане на делото в първата съдебна инстанция първоинстанционният съд е допуснал извършването на съдебно-техническа експертиза от вещото лице Калоян Куцаров, съдебно-икономическа експертиза от вещото лице Тонка Джалева, събрал е гласни доказателства, изяснил е делото от фактическа страна и е достигнал до правни изводи, които се споделят от настоящата съдебна инстанция, която на основание чл.272 от ГПК препраща към мотивите на Районен съд - Бургас.

Представената по делото заповед за дисциплинарно уволнение изхожда от работодателя, съдържа мотиви, към заповедта са представени и обясненията на работника, съобразно изискванията на чл.193 от ГПК. В този смисъл заповедта е действителна. Следва да се отбележи, че същата се основава на доклад вх.№ТрД-336 от 21.12.2018 г. на главния юрисконсулт Десислава Златева, за която обаче липсват писмени доказателства, че е сведена до знанието на уволнения работник. По делото са събрани гласни доказателства в обратния смисъл.

Наказанието е наложено поради системни нарушения на въззиваемия и други тежки нарушения на трудовата дисциплина. В самата заповед е посочено, че работникът има наложени дисциплинарни наказания: „забележка“– със Заповед № РД-09-337/19.06.2018 г. и „предупреждение за уволнение“– със Заповед №РД-09-558/21.09.2018 г., които предшестват дисциплинарното уволнение. От допуснатата съдебно-икономическа експертиза се установява, че през месец декември 2018 г. броят на установените абонати в района, за който въззиваемият отговаря е 654, а в същия момент работещите инкасатори за този район са били само трима. В този смисъл, както правилно е приел районният съд, съществуват обективни пречки за своевременно отчитане на абонатите. Цитираното от въззивника Решение №44/22.02.2018 г. по гр.д. № 2306/2017 г. на ВКС, ІV-то г.о. касае наличие на системни нарушения на трудовата дисциплина /три или повече пъти/, като същите следва да бъдат в рамките на една календарна година. Според съда „независимо от вида и тежестта на всяко отделно нарушение, те със своята повторяемост обективно сочат значително виновно неизпълнение на трудовите задължения“, което в настоящия случай не може да бъде категорично установено. Действително нарушения са налице, още повече, че въззиваемият дори и да не е налице цитираният в заповедта за уволнение доклад, същият по длъжностна характеристика следва да изпълнява своите задължения, но това следва да става при наличие на обективни възможности. Съгласно заключението на съдебно-икономическата експертиза, към момента на констатираните нарушения в процесния район са работили общо трима служители на длъжността „отчетник измервателни уреди“ към звено „Обществено инкасо“, като във времето тяхната бройка периодично е била намалявана от ръководството на предприятието, което оказва влияние на възможността за срочно и качествено изпълнение на служебните задължения от страна на въззиваемия.

От друга страна, в самата заповед за уволнение липсват данни за извършени от Г.С. конкретни нарушения във времето, касаещи системност от страна на въззиваемия. Налице е само нарушение по отношение на цитирания в заповедта за уволнение доклад от 19.10.2018 г.

Що се отнася до позоваването на чл.187 ал.1 т.8 от КТ – уронване на доброто име на предприятието, както правилно е приел първоинстанционния съд, въззиваемият е извършил нарушение на дисциплината. Следва да се отбележи, че разпоредбата на чл.187 ал.1 т.8 от КТ включва три отделни състава – злоупотреба с доверието на предприятието, уронване на доброто име на предприятието и разпространяване на поверителни за предприятието сведения. В издадената заповед за уволнение работодателят е посочил само втората хипотеза на текста – уронване на доброто име на предприятието. То произтича от факта, че С. пред „Бургас 24 БГ“ е дал две интервюта, в които е направил обидни констатации за ръководството на дружеството, изложил е неверни твърдения за начина на работа и характера на работната среда. Посочил е, че в дружеството се „работи в страх“ и при „две години кошмар“. Твърди, че директорът на предприятието „Не обича да разговаря с гражданите на гр. Бургас. Друг ги приема в приемния му ден“. Същевременно, както правилно е приел първоинстанционния съд, в случая обжалваната заповед е издадена при съвкупност на описаните в нея две процесни нарушения, поради което съдът не може да замести преценката на работодателя с оглед наложеното дисциплинарно наказание. Дори и да се приеме, че всяко едно от посочените в заповедта за уволнение нарушения е самостоятелно основание за налагане на дисциплинарно наказание, на изследване подлежи тежестта на извършеното нарушение. В тяхната съвкупност посочените в заповедта нарушения са достатъчни за налагане на дисциплинарно наказание „уволнение“, но поотделно те не биха довели до същия резултат. От друга страна, издадената заповед за уволнение с която е наложено дисциплинарно наказание следва да бъде ясно мотивирана и по начин, щото да са ясни съществените признаци на деянието от обективна страна, времето и мястото на извършването му. От съдържанието на заповедта трябва да следва несъмнения извод за същността на фактическото основание поради което е прекратено трудовото правоотношение и работникът да има възможност да разбере причината, поради която е уволнен, а съдът от своя страна да стигне до извод дали уволнението е законосъобразно. В случая с оглед на така изложената по делото фактическа обстановка и наложилите се правни изводи, настоящата съдебна инстанция намира, че предявения иск е основателен, а подадената въззивна жалба следва да бъде оставена без уважение, което налага обжалваното решение да бъде потвърдено. По делото не е направено искане за присъждане на разноски от страна на въззиваемия.

По изложените съображения, БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД

 

 

 

Р    Е    Ш    И:

 

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 2807 от 01.11.2019 г., постановено по гр. дело № 2035/2019 г. по описа на Районен съд - Бургас.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчване препис от решението на страните.

                                                

     

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                               ЧЛЕНОВЕ:        1.

 

 

                                                                          2.