Решение по дело №357/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 295
Дата: 24 април 2019 г. (в сила от 17 май 2019 г.)
Съдия: Явор Димов Влахов
Дело: 20194520200357
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е 

гр.Русе, 24.04.2019 г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Русенският Районен съд, ПЪРВИ наказателен състав в публично заседание на осемнадесети април, през две хиляди и деветнадесета година в състав :

                                               

                                                Председател: Явор Влахов

 

при секретаря Албена Соколова, като разгледа  докладваното от съдията АН Дело № 357/2019 г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Постъпила е жалба от И.Х.И.,***, до Русенския Районен съд против Наказателно постановление № 3661/06.06.2007 г. на Началник Сектор “Пътна полиция” към ОД на МВР гр.Русе, с което за нарушение на чл.36, ал.1, пр.1 от ЗДвП, на осн. чл.179, ал.2, вр, ал.1, т.5, пр.5 от същия закон му било наложено наказание “Глоба” в размер на 100.00 лв., а за нарушение на чл.157, ал.6 от ЗДвП и на основание чл.185, пр.1 от ЗДвП му било наложено наказание „Глоба“ в размер на 20.00 лв. Жалбоподателя моли съда да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно.

          Ответникът по жалбата, редовно призован, не изпраща представител.

Русенската Районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Жалбоподателят, редовно призован, не се явява. Вместо него се явява упълномощен процесуален представил, който моли Съда да отмени наказателното постановление, поради изтекла давност за наказателно преследване.

         

Съдът след преценка на събраните доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

На 28.05.2007 г. свид. Е.С. – младши автоконтрольор в Сектор ПП-Русе, съставил против жалб. И.И. АУАН за това, че на същата дата, при управление на л.а.“Мерцедес“ с рег. № Р 99 99 АХ нарушил правилата за предимство, в резултат на което причинил ПТП с материални щети, както и че по същото време и на същото място управлява МПС с АУАН, с изтекъл едномесечен срок.

Въз основа на акта за установяване на административното нарушение, на 06.06.2007г. Началник Сектор “Пътна полиция” към ОД на МВР гр.Русе издал обжалваното наказателно постановление, с което за нарушението по чл.36, ал.1, пр.1 от ЗДвП, на осн. чл.179, ал.2, вр, ал.1, т.5, пр.5 от същия закон на И. било наложено наказание “Глоба” в размер на 100.00 лв., а за нарушението по чл.157, ал.6 от ЗДвП и на основание чл.185, пр.1 от ЗДвП му било наложено наказание „Глоба“ в размер на 20.00 лв. На 21.06.2007 г. НП било изпратено като пощенска пратка с обратна разписка, за връчване на нарушителя. На 10.07.2007г. пощенската пратка била върната, като на разписката било отразено, че е непотърсена от адресата. До настоящият момент не са представени доказателства обжалваното наказателно постановление да е било връчено лично на жалб. И.И..

Тази фактическа обстановка Съдът приема за установена от събраните в хода на  настоящото производство  доказателства.

Жалбата е подадена в предвидения за това процесуален срок, предвид допуснатото възстановяване на срока за обжалване, изхожда от легитимното за това действие лице и при наличието на правен интерес, поради което се явява допустима, а разгледана по същество се явява основателна.

При съставяне на АУАН и издаване на Наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да са предпоставка за отмяна на НП само на това основание.

В акта, а в последствие и в наказателното постановление, нарушенията били описано пълно и ясно, като били посочени всички елементи от обективната страна на състава им, както и допълнителните относими към тях обстоятелства. По този начин, била осигурена възможност на нарушителя да разбере за извършването на какви конкретни нарушения е ангажирана административнонаказателната му отговорност, респективно да организира пълноценно защитата си.

В същото време обаче, по мнение на Съда са налице предпоставките за отмяна на наказателното постановление и прекратяване на административнонаказателното производство поради изтекла абсолютна погасителна давност за наказателното преследване. Основанията за това са следните:

Съгласно Тълкувателно постановление № 1/27.02.2015г. постановено по т.д. № 1/2014 г. на ОСС от НК на ВКС и ОСС от II колегия на ВАС, разпоредбата на чл.11 от Закона за административните нарушения и наказания препраща към уредбата относно погасяване на наказателното преследване по давност в НК. Погасяването на наказателното преследване е уредено в глава девета от НК, като сроковете са обусловени от вида и размера на предвиденото за съответното нарушение  наказание.

За извършване на нарушенията, за които била ангажирана отговорността на жалб.И.И., както към момента на довършването им, така и към настоящия момент законодателят е предвидил налагане на административно наказание “Глоба“. Следователно, приложима към настоящия случай е разпоредбата на чл.80, ал.1, т.5 от НК, съобразно която наказателното преследване се изключва по давност, ако е изминал срок по – голям от три години, а според чл.81, ал.3 от НК, независимо от спирането или прекъсването на давността, наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член. Давността спира, когато започването или продължаването на разследването зависи от разрешаването на предварителен въпрос с влязъл в сила съдебен акт и се прекъсва с всяка предприета от надлежните органи дейност спрямо лицето, срещу което е насочено преследването. Независимо колко пъти и за какъв период от време давността е била спирана и прекъсвана, обаче, съгласно чл.81, ал.3 НК вр. чл.11 ЗАНН преследването на всяко едно административно нарушение се изключва, ако е изтекъл срок, който с една втора надвишава този по чл. 80, ал.1, т.5 НК. В конкретният случай, деянията са извършени на 28.05.2007г., АУАН е съставен на същата дата, а НП е издадено на 06.06.2007 г. Следователно, отнесена към датата на извършването на твърдяните нарушения – 28.05.2007 г., абсолютната погасителна давност от четири години и половина е изтекла на 28.11.2011 г. Ето защо Съдът намира, че към настоящият момент са налице предпоставките на чл.81, ал.3, вр. чл.80, ал.1, т.5 от НК за отмяна на обжалваното наказателно постановление и прекратяване на административнонаказателното производство на това основание.

Мотивиран така и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН Съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 3661/06.06.2007г. на Началник Сектор “Пътна полиция” към ОД на МВР гр.Русе, с което за нарушение на чл.36, ал.1, пр.1 от ЗДвП, на осн. чл.179, ал.2, вр, ал.1, т.5, пр.5 от ЗДвП на И.Х.И.,***, ЕГН-********** било наложено наказание “Глоба” в размер на 100.00лв., а за нарушение на чл.157, ал.6 от ЗДвП и на основание чл.185, пр.1 от ЗДвП му било наложено наказание „Глоба“ в размер на 20.00 лв.

 

ПРЕКРАТЯВА административнонаказателното производство по АНД № 357/2019г. по описа на РРС.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр.Русе.

 

Районен съдия: